Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 01.02.2013, 23:14:12
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Sa-i daruim din saracia noastra doua feluri de ofrande:
  • ofrande de gand si
  • ofrande de fapte
Exemple: Ofrande de gand:
  • "Iti daruiesc toata viata mea - pentru totdeauna, in vecii vecilor"
  • "Iti daruiesc tot trupul meu - fiecare oscior"
  • "Iti daruiesc toate cugetarile mele - si cele mai fine"
  • "Iti daruiesc toate simtirile mele - fie rele, fie bune"
  • "Iti daruiesc toate posesiunile mele pamantesti, trecatoare - Fa ce vrei cu ele, ca Tu esti Stapanul - Imprastie-le, distruge-le sau imparte-le cui are nevointa"
  • "Iti daruiesc tot ce vad ochii mei - in aspectul curateniei Tale desavarsite"
  • "Iti daruiesc tot ce aud urechile mele - in aspectul muzicii Tale serafice"
  • "Iti daruiesc tot ce ating mainile mele - in aspectul atingerii Tainelor Tale Sfinte"
  • "Iti daruiesc toate pacatele mele, purificate desavarsit in Jertfa Ta"
__________________

Reply With Quote
  #112  
Vechi 01.02.2013, 23:20:28
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
... fara tine, El s-ar simti mai singur.
Saracu, bietu Dumnezeu...
Noroc ca (prin ce taina) m-am inventat ... eu!

P.S. Frate Mihnea, vorbisi serios?...... (tare ma tem, ca da...)

Last edited by cezar_ioan; 02.02.2013 at 01:09:15.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 02.02.2013, 08:04:06
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe cat de adevarat este ca Domnul nu are lipsuri pe care sa I le implinesti, pe atat de fals este ca nu are nevoie de tine! Domnul are multa nevoie de tine. Mai intai, din aceea ca, fara tine, El s-ar simti mai singur.
Cred ca pricep ce incerci sa spui, doar ca nu ti-ai gasit cuvintele potrivite.
Amandoi stim ca este o aberatie sa spunem ca Atotputernicul duce lipsa de ceva, sau ca are vreo neputinta. Dar in acelasti timp stim ca Atotuputernicul este Tatal indurarilor si Dumnezeul milelor celor bogate. A spune despre Dumnezeu ca s-ar simti singur fara mine, doar pentru ca isi iubeste oaia cea pierduta si sufera atat de mult dupa ratacirea ei, este un pic exagerat. Nu are cum sa se simta singur Cel ce are alte 99 de oi in turma. Dar pentru ca vrea ca turma sa fie intreaga, pentru aceasta este dispus sa lase in staul cele 99 de oi si sa caute oia ce pierduta.
Putem spune ca sufera, in taina, dupa ratacirea mea. Putem spune ca sufera separat pentru fiecare dintre noi cei cazuti si lepadati, ca si cum ar avea miliarde de inimi. Dar in acelasi timp se bucura impreuna cu sfintii si cu cei cei au ramas credinciosi si ascultatori fata de El, chiar si in ceasul ispitei: "Sa stam bine, sa stam cu frica!"

Daca ai incercat sa spui altceva decat cele expuse de mine, te rog sa ma lamuresti!

Cuvintele sunt neputincioase sa transmita tot ceea ce noi simtim; cu atat mai mult sunt neputincioase sa-L descrie pe Dumnezeu. Probabil ca de aici au fost toate dezbinarile si ratacirile ce s-au petrecut de-a lungul istoriei. Acelasi cuvant, de multe ori trezeste un ecou diferit in inimile a doi oameni diferiti.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 02.02.2013, 10:19:57
Noiembrie's Avatar
Noiembrie Noiembrie is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.01.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 165
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria31 Vezi mesajul
Cred ca ar trebui sa-i oferim incredere si recunostinta.
Cred ca acestea tin pana la urma tot de IUBIRE !
Reply With Quote
  #115  
Vechi 02.02.2013, 11:41:03
Tomita Tomita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 287
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel777 Vezi mesajul
In aceste vremuri grele si tulburi,ce credeti ca i-am putea oferi noi lui Dumnezeu,...?
Pe langa ce s-a scris as adauga: lupta noastra cu pacatul si dorinta de a invinge...pacatul ne desparte de Dumnezeu si nu mai percem lucrurile/realitatea bine.
Frumos subiect!..unele post-uri, raspuns la intrebarea de mai sus, sunt deosebite.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 03.02.2013, 00:37:20
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Ba da, omule ! Pe cat de adevarat este ca Domnul nu are lipsuri pe care sa I le implinesti, pe atat de fals este ca nu are nevoie de tine! Domnul are multa nevoie de tine. Mai intai, din aceea ca, fara tine, El s-ar simti mai singur. Si tu te simti singur fara Domnul, tot asa si El. Pe urma, Domnul ar putea foarte bine sa lucreze cu ingerii, ori chiar si fara ajutorul lor. Ar putea fi un Cer si un Pamant condus prin decrete, prin simpla Lui vointa. Dar, de multe ori Lui ii place sa lucreze cu oamenii. De aceea mai are Domnul nevoie de tine: ca sa nu ramana lucrarea ta nelucrata.
Dumnezeu ne vrea pe noi, cu totul, cu toate ale noastre. Nu pentru ca ar fi mai bogat cu noi ori mai sarac fara noi. Nu ne vrea pentru El ci pentru noi.

Un exemplu simpu:
Eu am un fiu pe care eu l=am nascut, l-am crescut, i-am dat toate cele. Nu l-am nascut ca sa-mi aduca vreun folos ci ca sa-l iubesc. Si il iubesc nespus. Totusi acest copil se departeaza de mine, fuge de acasa departe. Ce doresc eu acum? Sa vina acasa! De ce? pentru ca-l vad suferind, il vad lipsit de caldura caminului, il vad slab si ranit de straini. Il vreau la mine pentru el pt binele lui. Il vreu cu mine pt ca in el curege sangele meu, e din mine rupt si ranile lui ma dor si pe mine. Tot ce am facut, casa, confortul casei mele vreau sa i le dau lui.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 03.02.2013, 01:10:58
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Si asa cum Domnul are mereu rabdare cu noi, asa veti face si dvs. ca mama: veti avea rabdare si veti fi pregatita sa il primiti cand se va intoarce, cu bucurie si daruri asa cum a fost primit acasa Fiul Risipitor.
Dumnezeu sa va ocroteasca fiul iar dvs. sa va dea dragostea care pe toate le rabda, pe toate le nadajduieste, pe toate le spera...
Maicuta Domnului sa va ocroteasca! AMIN+
Reply With Quote
  #118  
Vechi 03.02.2013, 13:17:11
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mena59 Vezi mesajul
Dumnezeu ne vrea pe noi, cu totul, cu toate ale noastre. Nu pentru ca ar fi mai bogat cu noi ori mai sarac fara noi. Nu ne vrea pentru El ci pentru noi.

Un exemplu simpu:
Eu am un fiu pe care eu l=am nascut, l-am crescut, i-am dat toate cele. Nu l-am nascut ca sa-mi aduca vreun folos ci ca sa-l iubesc. Si il iubesc nespus. Totusi acest copil se departeaza de mine, fuge de acasa departe. Ce doresc eu acum? Sa vina acasa! De ce? pentru ca-l vad suferind, il vad lipsit de caldura caminului, il vad slab si ranit de straini. Il vreau la mine pentru el pt binele lui. Il vreu cu mine pt ca in el curege sangele meu, e din mine rupt si ranile lui ma dor si pe mine. Tot ce am facut, casa, confortul casei mele vreau sa i le dau lui.
Ce exemplu graitor! Cu adevarat, eu care nu am copiii si nici nu sunt in situatia de a-i fi plecat copilul de acasa, nu as fi putut vreodata sa nascocesc vreo astfel de ipoteza. Aici se vede cat de aproape sunt de a-L intelege pe Dumnezeu, cei ce au copii.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 03.02.2013, 13:27:56
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Si asa cum Domnul are mereu rabdare cu noi, asa veti face si dvs. ca mama: veti avea rabdare si veti fi pregatita sa il primiti cand se va intoarce, cu bucurie si daruri asa cum a fost primit acasa Fiul Risipitor.
Dumnezeu sa va ocroteasca fiul iar dvs. sa va dea dragostea care pe toate le rabda, pe toate le nadajduieste, pe toate le spera...
Maicuta Domnului sa va ocroteasca! AMIN+
Pe noi pe toti!
Va multumesc!
Sporeste-ne doamne rabdarea, nadejdea si dragostea!
In predica de astazi, printre multe cuvinte de folos, parintele nostru zicea ca in sufletul fiecaruia din noi este un Zaheu. Indemnul lui era sa-l descatusam ca sa dobandim iubirea si dreptatea. Apoi ne-a vorbit de Ingeul lui Michelangelo...
Poate ca si in sufletul fiului meu sta incatusat un Inger si cu ajutorul Domnului voi sculpta sufletul lui pana va iesi Ingerul la iveala.
"Am vazut ingerul in piatra si am sculptat pana l-am eliberat". Michelangelo
Reply With Quote
  #120  
Vechi 03.02.2013, 13:35:41
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de leonte Vezi mesajul
Ce exemplu graitor! Cu adevarat, eu care nu am copiii si nici nu sunt in situatia de a-i fi plecat copilul de acasa, nu as fi putut vreodata sa nascocesc vreo astfel de ipoteza. Aici se vede cat de aproape sunt de a-L intelege pe Dumnezeu, cei ce au copii.
Toti copii rebeli, ajunsi parinti, isi inteleg parintii. Din pacate nu toti ajung sa-L inteleaga pe Dumnezeu, desi sunt aproape, cum bine zici...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum putem ajuta pe cineva sa-L gaseasca pe Dumnezeu? eulaura Generalitati 25 27.06.2013 15:36:21
Cum ii putem ajuta pe atei sa-L gaseasca pe Dumnezeu? laurastifter Generalitati 47 09.02.2013 05:22:11
Cum putem ii mai putem ajuta pe cei dragi care s-au stins? alex190 Spiritualitatea ortodoxa 14 12.09.2012 21:24:24
Cum putem sa ne mantuim ? gabi3010 Intrebari utilizatori 13 04.03.2011 21:35:01
cum putem stii care este voia lui Dumnezeu? skicolour Intrebari utilizatori 13 18.01.2011 14:12:28