Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 17.02.2010, 10:18:12
umila123 umila123 is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.01.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Marius22 Vezi mesajul
Cred ca invatatura Bisericii este destul de clara cu privire la post chiar si in aceasta coordonata a sa, alimentara. Stim ce inseamna "mancarea de dulce", "lasata secului", "mancarea de post", "dezlegarea la peste", ce inseamna "harti", "ajunare" si "post negru". Nu ne este de ajuns?

A desface firul in patru, incercand sa intelegem ratiunile pentru care Biserica a stabilit aceste randuieli, ne poate lipsi de adevaratul folos duhovnicesc al postului. "De ce asa si nu altfel?" este intrebarea care, in acest context, nu ne duce nicaieri.
cam de caord cu asta!ce cred eu? mancarea si noi oamenii i am dat atributul de buna ,este placere pe care am dus o pana acolo de ne am explicat termenul gurmand! postul nu este o entitate, nu se confirma in sine daca nu este completat de cele ale lui:rugaciune si fapte! poi ar trebui sa il luam ca o stare de privatiune temporara in ale palcerilor trupesti...ca doar daici din si de la trup ....ne vin cele mai mari pacate!laptele branza si celelalte desfata simtul,gustul....si ne da afara nevointa! frumos se spune ca in post musai sa ne grijim de ...foamea si setea sufletului! au oare putem face asta gandindu ne la ce bagam in gura?! nu cred....prin insasi faptul ca gandim,cerem ,luam si ...gata cu nevointa! nu vreau sa contrazic pe nimeni,mi am spus doar parerea incurcandu va timpul pt o a citii!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 17.02.2010, 10:36:03
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Cineva isi facea griji ca laptele si ouale se pierd...
Vaca parca da lapte atunci cand are vitel, si numai stimulta din exterior da lapte si fara vitel. (sa ma corecteze cineva daca gresesc). Si apoi daca chiar prisoseste laptele, eu cred ca de asta s-a inventat branza!
Oua... din cate am auzit si gainile din ferma dau oua cam "la comanda" nu ca biologic simt ele asa. Din oua ar mai iesi si pui...
Iar nu in ultimul rand, eu nu cred ca ar fi pacat daca in post mergi si dai acele alimente unor saraci care poate n-au mancat oua si lapte de ani de zile.
Ne facem griji ca se arunca? Ati vazut vreodata cata mancare se arunca de la un supermarket? Iti vine sa plangi.... Doara pentru ca eticheta spune ca este expirata, dar toti stim ca datele de expirare se aleg mult sub data reala de expirare - din precautie spun expertii - dar eu cred ca este sa mentina societatea de consum.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 17.02.2010, 21:49:33
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

N-am auzit sa fie stimulata vaca pentru a da lapte si il da si fara vitel. Cand are vitel, laptele este lasat acestuia, nu este muls pentru oameni. Eu asa stiu.
La gaini nu stiu sigur cum este cu ouatul. Dar cred ca oua pe cale naturala si fara stimulare.
Da, se poate face branza si lapte praf. Este om solutie. Iar din oua...praf de oua.
Nu, de pomana la saraci nu ai voie sa dai in post produse de dulce. Eu asa stiu.
Produsele din supermarket cu data expirata nu se arunca. Se doneaza la saraci. Aici cel putin asa se face: se dau gratuit la magazinele si cantinele pentru saraci. Unele produse se dau si la hrana animalelor...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #14  
Vechi 24.02.2010, 15:51:58
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Smile Nu mai cartiti fratilor,nevoiti-va in smerenie!

sunt perfect de acord cu tot ce a scris marius22, nu trebuie sa despicam firul in 4 ca nu duce nicaieri bine! al rau ne indeamna sa punem la indoiala randuielile ortodoxe (de ce asa si nu asa)sa-i lasam pe fratii nostri mai mari alesi de Dumnezeu (calugari monahi si cinstitele fetze Bisericesti) sa analizeze sa chibzuiasca ce e bine si ce e rau pt noi, caci noi mirenii suntem prea copleshiti de pacat ca sa avem o privire limpede!Bineinteles ca nu sunt pentru spiritul de turma fara discernamant, dar cand e vorba de o chestiune atat de clara si de ushoara ca postul alimentar,prefer sa merg pe mana turmei,fara sa clipesc!Ce frumos a explicat Maria32 despre miere, multzumesc Maria,nici nu stiam ca albinele nu se imperecheaza, io daca am trait aproape toata viatza ca un bondar, doar consumam mierea
,nu stiam pe unde vine...Asadar draga mea Sophia sa nu mai pui la indoiala mierea caci albinele sunt vietatzi Sfinte amintetste-ti numai de cei 3 magi de la rasarit care au fost calauziti catre Nasterea Domnului Nostru Iisus Hristos de un roi de albine! am inteles ,esti fan lapte si oua ;... precis iti plac la nebunie si carnatzii! te inteleg esti femeie; si stai linistita noi barbatii suntem si mai nenorociti, am manca piersica pe paine in continuu pana am vomita, si chiar si dupa aia!Asta e marea drama , asta e cu adevarat o problema ,postul sexual, cel alimentar e floare la ureche! Cand sunt atatea ispite (servici , sala de fitness, sala de dans, massmedia ,Tv, cinema etc) si cand ai avut o viatza complet depravata, e Foarte greu sa lupti cu diavolii care iti soptesc la ureche tot felul de blestematii...(odinioara imbietoare...) Multumesc Bunului Dumnezeu de 5 ani incoace ( prin rugaciune) am facut pashi importantzi
still working on it, dar sper ca sunt pe drumul cel bun!va rog sa ma iertati pt limbajul bolovanos, Doamne iarta-ma , macar sa fi avut o umbra de mesaj moralizator crestin!
io de altfel voiam sa va spun o povestioara frumoasa despre cartire... iata dovada:
http://pateric.credo.ro/category/despre-cartire/
Reply With Quote
  #15  
Vechi 24.02.2010, 15:55:49
 Remus 's Avatar
Remus  Remus  is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 46
Implicit Slujitorul care cartea

Aproape de Karyes sihastreau doi români într-o chilie.

Odata unul dintre ei s-a îmbolnavit foarte tare si celalalt, din pacate, se îngreuia sa-l slujeasca. De aceea îl ruga mereu pe Sfântul Pantelimon ori sa-l tamaduiasca repede pe bolnav, ori sa-l ia din viata aceasta, ca sa se slobozeasca de putina osteneala ce ar fi facut-o slujind pe bolnav.

Intr-o zi, în timp ce îl ruga din nou pe Sfântul Pantelimon, i-a aparut Sfântul si i-a spus:

- De ce îmi ceri aceasta? Nu vezi ca esti gol de virtuti? Pentru îngrijirea fratelui tau vei primi putina plata de la Dumnezeu.

Cuvintele acestea ale Sfântului Pantelimon l-au cutremurat pe fratele slujitor. De atunci l-a slujit cu multa râvna pe bolnav si ruga pe Dumnezeu sa traiasca multi ani, ca sa-l îngrijeasca cât mai mult.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 07.03.2011, 12:03:05
londonrose12 londonrose12 is offline
 
Data înregistrării: 04.03.2011
Mesaje: 1
Implicit calendar ortodox pt display pc

Pace si lumina va doresc! As dori sa stiu daca este posibil sa realizeze cineva( in caz ca nu este) un calendar crestin orotodox pt a putea fi vazut pe display zilnic,anuntind sfintii si sarbatorile din ziua respectiva.Va multumesc! DOAMNE AJUTA!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Petrecerea Sfintelor Pasti caliyo Sfintele Pasti - Invierea Domnului 8 10.04.2011 16:51:27
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
Data serbarii Sfintelor Pasti ionut Biserica Ortodoxa Romana 4 07.04.2009 11:08:37
Cinstirea sfintelor icoane phradmon Pictura si Sculptura Bisericeasca 9 17.04.2007 20:27:14