Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 20.07.2016, 22:39:08
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Imi pare rau- dar nu putem compara situatia de azi din Venezuela, cu situatia din Romania din anii 1964-1983 (cand atunci in Romania se traia foarte bine, exista mancare la discretie, nu existau restrictii la alimentare cu energie electrica, energie termica, gaz metan, butelii, etc).

Anii 70 si anii 60 in cea mai mare parte au fost cei mai buni (ca si nivel de trai a populatiei), in Romania.

Restrictiile la mancare, energie electrica si termica, gaz metan, etc au inceput numai dupa 1982-1983.


Iar de calatorit in tarile capitaliste atunci.

Tata a avut un fost coleg de liceu si foarte bun prieten, care era seful serviciului meterologic al judetului Iasi. Acesta a putut calatori si vizita cu sotia sa, cu masina personala inainte de 1989 in aproape toate tarile europene, inclusiv in cele capitaliste (RF Germana, Austria, Elvetia, Olanda, Franta, Belgia, Italia)! Conditia a fost ca pe durata excursiei sa-si lase copilul in tara, la bunici.

Iar prin eforturile renumitului director al IAS Husi Ioan Neamtu s-a organizat inainte de 1989 o excursie in Turcia.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 21.07.2016, 16:23:13
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Canti tu ode slugarnice pe toate tonalitatile, dupa cum ai facut repetitii atata amar de vreme. Dar astazi canti mocca. Si nu stiu daca ti-ai dat seama ca nu mai ai cui. Tatuca Iliescu e de neuitat, dar la 86 de ani nici la Puscarie nu mai are chef sa le asculte.

Iar renumitului securist care a calatorit in RF Germana, Austria, Elvetia, Olanda, Franta, Belgia si Italia, transmite-i salutarile mele! Lui si tuturor nomenclaturistilor care beau si mancau grasimea tarii iar mai apoi li se facea chef de-o calatorie.

Eu vorbeam de oamenii obisnuiti. Astia n-au avut sansa de pasaport si RFG decat dupa ce Ciuruitul a cazut in genunchi in Sfanta Zi de Craciun.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 21.07.2016, 21:32:53
Ion Pop Ion Pop is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.02.2011
Locație: Tinuturile Rinului, Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 617
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Domnule, NU era nimeni sclav in fabricile romanesti inainte de 1989! Cu un salariu mediu de 2500 lei/luna, iti puteai permite sa-ti cumperi si mancare destula, si de imbracat, iti plateai chiria infima la bloc, plateai toate utilitatile fara nici o problema, te duceai cel putin o data pe an in concediul la mare sau la munte, iti mobilai casa prin rate avantajoase prin CEC, iti puteai permite sa calatoresti cu orice fel de mijloc de transport in comun (biletul la tren rapid clasa 1 Iasi-Bucuresti era de cca 150 lei, iar biletul unui zbor cu avionul TAROM pe acceiasi distanta era de cca 300 lei), iti puteau permite oricând doreai o masa la restaurant (care- cu tot cu mancare, bautura si bacsisul lautarului nu depasea 100 lei), iti permiteai sa te duci la piese de teatru, meciuri de fotbal, iar de 1 mai sau 23 August dupa defilare tot romanul iesea la iarba verde, cu mici si bere.
Educatia era absolut gratuita la toate nivelurile, iar statul suporta toate cheltuielire de masa si cazare pentru studenti.

Iar la Husi, la Sectia de Utilaj Complex, un muncitor lua si 4000 lei/luna- asta prin eforturile regretatului sef de sectie si maistru Teodor Loghin (care, e adevarat prin mijloace mai neortodoxe poate, reusisera sa obtina contracte de export a utilajului petrolier produs la Husi in China).
Dupa revolutie, unii dobitoci l-au inlaturat de la conducerea unitatii.

Când au venit chinezii sa reinoiasca contractele, si au dat de noua conducere, au spus ca ei nu discuta decat cu domnul Loghin.
Noua conducere a incercat sa discute cu ei, dar chinezii (in lipsa lui Loghin) au refuzat categoric, au plecat si au renuntat la toate contractele cu SUC Husi.

Rezultatul ? S-au pierdut contractele, fabrica a decazut, iar astazi se chinuie sa supravietuiasca cu mai putin de 200 de salariati (fata de peste 2000 de salariati in 1990).
Adevaruri Vorbesti.

In USA un mare scritor contemporan spunea:

Tatel meu aflat in scoala se mira ca dispareau elevi, in fiecare an tot mai multi.


Cand a fost mare a aflat ca Scoala avea contract cu LATIFUNDIARII din zona ca 35% din ELEVI sa nu termine scoala si sa fie automat muncitori prostplatiti pe campurile acestora.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 21.07.2016, 21:51:42
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Canti tu ode slugarnice pe toate tonalitatile, dupa cum ai facut repetitii atata amar de vreme. Dar astazi canti mocca. Si nu stiu daca ti-ai dat seama ca nu mai ai cui. Tatuca Iliescu e de neuitat, dar la 86 de ani nici la Puscarie nu mai are chef sa le asculte.

Iar renumitului securist care a calatorit in RF Germana, Austria, Elvetia, Olanda, Franta, Belgia si Italia, transmite-i salutarile mele! Lui si tuturor nomenclaturistilor care beau si mancau grasimea tarii iar mai apoi li se facea chef de-o calatorie.

Eu vorbeam de oamenii obisnuiti. Astia n-au avut sansa de pasaport si RFG decat dupa ce Ciuruitul a cazut in genunchi in Sfanta Zi de Craciun.
Nu e vorba de a canta ode nimanui! Eu spun niste lucruri reale , asa cum a fost atunci, si nu lozinci !

Iar omul respectiv NU a fost angajat al Departamentului Securitatii Statului (nu a fost ofiter sau subofiter de securitate), ci a fost (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) un salariat al Directiei Meteorologice a judetului Iasi.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 21.07.2016, 22:23:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Nu e vorba de a canta ode nimanui! Eu spun niste lucruri reale , asa cum a fost atunci, si nu lozinci !
Lozinci deghizate in fapte, adica. Si multe fapte ignorate cu buna stiinta.

Citat:
Iar omul respectiv NU a fost angajat al Departamentului Securitatii Statului (nu a fost ofiter sau subofiter de securitate), ci a fost (Dumnezeu sa-l odihneasca in pace) un salariat al Directiei Meteorologice a judetului Iasi.
Da, stim, pe atunci toti oamenii erau egali, doar ca unii erau mai egali decat altii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde