Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 22.08.2011, 11:22:35
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Fiecare este atras de conceptiile pe care deja le are. Am observat ca invataturile ortodoxe nu sunt intocmai pe placul tau, in schimb cele ce nu sunt ortodoxe te atrag ca magnetul. De exemplu vsovivi face parte din gupul de la Pucioasa (noul Ierusalim), dar nu ma refer doar la acest caz.
„Teribil” ce te atrag, din moment ce de ani de zile cât sunt aici pe forum pe toți v-a atras... doar ca să-i osândiți pe nedrept, că de când stau aici cu voi de vorbă, de vre-o 5 ani de zile, nimeni nu i-a vorbit de bine ci toți au fost atrași... să-i osândească și să-i mustre... numai un copil a mărturisit ceva depre ce a pățit cel ce i-a hăituit, și deci doar un copil sincer tindea să creadă... dar n-a rezistat și n-a mai postat de frica vrăjitorilor... deci n-am om care să mă arunce în scăldătoare, n-am om.

Și cum spui?.. Că fac eu parte din grupul de prooroci și de sfinți și de credincioși cuvioși? Sau dumneata nu știi că acolo nu intră nici malahiștii, nici cei ce trăiesc în minciună, nici pofticioșii de plăcerile gLumii, nici adulterini, nici furii, nici ucigașii, nici răutăcioșii, nici viclenii, nici hulitorii de Dumnezeu și nimeni care trăiește în minciună... niciun duh necurat... deci e „clar” că învățăturile nu sunt ortodoxe... păi de aia nu mai vedeți căci vouă totul vă e pe invers, nu că nu puteți ci că nu vreți să vedeți pe Adevărul... nu mai e om care să iubească dreptatea, cu toții s-au făcut vicleni până la unul, un singur copil.

Cum dar și pentru ce mă flatezi tu pe mine?.. când se știe câte parale fac eu păcătosul, iar pleava nu are preț, decât bobul curat e neprețuit și are preț mare la Dumnezeu.

Last edited by vsovivi; 22.08.2011 at 11:29:40.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 22.08.2011, 11:29:32
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
„Teribil” ce te atrag, din moment ce de ani de zile cât sunt aici pe forum pe toți v-a atras... doar ca să-i osândiți pe nedrept, că de când stau aici cu voi de vorbă, de vre-o 5 ani de zile, nimeni nu i-a vorbit de bine ci toți au fost atrași... să-i osândească și să-i mustre... numai un copil a mărturisit ceva depre ce a pățit cel ce i-a hăituit, și deci doar un copil sincer tindea să creadă... dar n-a rezistat și n-a mai postat de frica vrăjitorilor... deci n-am om care să mă arunce în scăldătoare, n-am om.
Eu nu stiu de cei cinci ani, scriu de mai putin de un an pe forum. Nu ma refeream la atragerea de tine, ci la ideile diferite de ortodoxie. Presupun ca tu nici nu faci prozelitism.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 22.08.2011, 11:38:53
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Vezi daca te simti cu musca pe caciula ti se pare ca toti vor sa-ti atraga atentia. :)
MIe mi s-a parut ca de fapt e de acord cu tine si ii critica pe cei ce nu sustin o Biserica universala si idei ecumeniste. E adevart, nu am citit toate mesajele de aici.
Să-mi atragă atenția, că și așa sar ca ars dacă cineva mă mustră... poate mă obijnuiesc, că doar nu degeaba e scris:

„să te mustre pe tine Domnul!”

...că la funcția pe care o am, doar Domnul mă mai poate mustra eficient... ca să mă înțepe la inimă...


Da, ea sărmană mă susținea și eu am speriat-o încât a dorit să se retragă...

N-am vrut s-o speriu ci s-o înțeleg...
Dar ți se pare că eu aici susțin idei ecumeniste? Eu vorbeam de singura biserică adevărată, cea din prooroci și sfinți și credincioși în Sfânta Treime împreună cu toți îngerii și sfinții și mucenicii, precum în cer așa și pe pământ, întru ascultare de Cuvântul lui Dumnezeu de la întemeirea lumii și până azi.

Crezi tu că eu militez pentru vre-o unire între păgâni și eretici și protestatari? Eu doar mă bucur de Adevărul pe Calea Lui, cea strâmtă cu urcuș, ca să poată intra prin gaura de ac... Deci eu mă bucur de Viață, căci m-am molipsit de la ciori și de la crinii câmpului ca să nu-mi mai fac griji deșarte; ce arte? Păi arte marțiale și joiale, că fariseu ce se lăuda cu faptele sale, postea și el marți și joi, una anul ăsta și una la unul și la mulți ani la toată gLumea.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 22.08.2011, 11:41:25
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu nu stiu de cei cinci ani, scriu de mai putin de un an pe forum. Nu ma refeream la atragerea de tine, ci la ideile diferite de ortodoxie. Presupun ca tu nici nu faci prozelitism.

Păi de ce-i bagi pe ei la idei diferite de ortodoxie? Nu cumva din prozelitism viclean? Și care sunt alea din moment ce nu exemplifici? Sau aia o fi ortodoxia, ca să zici dar să nu faci? Vorbiți fără să știți ce iese pe gura voastră... din preaplinul inimii vorbește gura... dar voi nu știu cum puteți?

Last edited by vsovivi; 22.08.2011 at 11:43:43.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 22.08.2011, 11:44:31
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Iar începi cu filozofia?
Răspunde-mi te rog: "Noul Ierusalim" ascultă de Sfântul Sinod al B.O.R.?
Te conjur: un răspuns cu "da" sau "nu".
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"

Last edited by DragosP; 22.08.2011 at 11:56:24.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 22.08.2011, 11:48:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Păi de ce-i bagi pe ei la idei diferite de ortodoxie? Nu cumva din prozelitism viclean? Și care sunt alea din moment ce nu exemplifici? Sau aia o fi ortodoxia, ca să zici dar să nu faci? Vorbiți fără să știți ce iese pe gura voastră... din preaplinul inimii vorbește gura... dar voi nu știu cum puteți?
Da, prozelitism viclean ortodox in randul ortodocsilor, curat cacofonie.
Alea sunt acestea, catehismul ortodox: http://www.patriarhia.ro/ro/document...hismlista.html
Reply With Quote
  #117  
Vechi 22.08.2011, 11:52:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Crezi tu că eu militez pentru vre-o unire între păgâni și eretici și protestatari? Eu doar mă bucur de Adevărul pe Calea Lui, cea strâmtă cu urcuș, ca să poată intra prin gaura de ac... Deci eu mă bucur de Viață, căci m-am molipsit de la ciori și de la crinii câmpului ca să nu-mi mai fac griji deșarte; ce arte? Păi arte marțiale și joiale, că fariseu ce se lăuda cu faptele sale, postea și el marți și joi, una anul ăsta și una la unul și la mulți ani la toată gLumea.
Ti-am mai spus ca nu ma refeream doar la tine, pentru ca adevarul e peste tot si Biserica universala e o conceptie nu doar a ta personala. Si ma refeream si la alte mesaje nu doar de pe acest topic.
In legatura cu Adevarul, tu spui adevarul tau, cum si penticostalul spune adevarul sau, adventistul pe al sau si toti cred ca acel adevar si si cel adevarat.
Dar cum nu cred ca esti in BO (nu stiu exact pozitia grupului Noul Iersualim fata de BO) si ai conceptii diferite de invatatura BO lasa-ma sa ma indoiesc ca tu spui chiar tot adevarul.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 22.08.2011, 11:52:46
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Bine, las-o așa.
Bine, o lăsăm moartă ca să nu dospească niște cuibi de viespi... că și așa știu că tu ai mereu dreptate, deci te rog să mă ierți că am venit cu arhiva și am scos de la dosar probele la ceea ce am vrut să demonstrez, că-s rău.

Și uite îți mai pun o melodie acidă... de consolare, io-s paianjenul care întind mreaja... dar mă prindeți voi, triștii polițiștii... ca să-mi furați cheia de la gât.

Last edited by vsovivi; 22.08.2011 at 11:58:24.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 22.08.2011, 12:01:26
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de vsovivi Vezi mesajul
Bine, o lăsăm moartă ca să nu dospească niște cuibi de viespi... că și așa știu că tu ai mereu dreptate, deci te rog să mă ierți că am venit cu arhiva și am scos de la dosar probele la ceea ce am vrut să demonstrez, că-s rău.
Nu am cum să am dreptate, cel puțin în ceea ce privește dialogul cu tine (îți repet ca o moară hodorogită) eu te întreb pentru a-ți înțelege părerile.
Tu alegi să nu răspunzi. Asta e: dialogul surzilor.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #120  
Vechi 22.08.2011, 12:11:39
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Da, prozelitism viclean ortodox in randul ortodocsilor, curat cacofonie.
Alea sunt acestea, catehismul ortodox: http://www.patriarhia.ro/ro/document...hismlista.html

Poate ai vrut să zici pleonasm, și trebuia să articulezi, curată cacofonie, sau curat pleonasm, adică ceva gen curat murdar... dar cum nu e vorba de gramatică...

Deci tu crezi că nu din prozelitism sunteți cu toții ca niște cățele viteze ce-și apără puii? Așa, pe voi nu vă vedeți, decât alții sunt de vină... înțeleg, la ortodoxie nu poate fi vorba de minteresuri părozelmituitoare... nu poate fi, bine, deci e cacofonie.

Păi dragul meu, e același minteres la toți, căci toți v-ați rupt de Una sfântă Sobornicească și Apostolească Biserică... de frica pierderii oilor negre, căci voi vă credeți musai oile albe.

Last edited by vsovivi; 22.08.2011 at 12:16:01.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre Post in Biserica universala achimovjan Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 9 06.05.2010 14:53:11
Care e adevarat Biserica Crestina?Ne arata istoria aceasta mihailt Generalitati 15 09.12.2009 15:00:47
BISERICA UNIVERSALA mara2008 Generalitati 8 06.08.2008 06:07:57