Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 22.10.2011, 17:25:07
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Semne de sfârșit de "Sâmbătă"

Pentru cei care nu tin cu dinții de lege:

"Porunca a IV-a din decalog „să sfințești ziua sâmbetei”, era ținută de evrei cu o rigoare extremă. Chiar Legea impunea această rigoare: orice lucru era oprit în ziua aceea. Neobservarea opreliștii era pedepsită cu moartea (Ieșirea 35,2-3). Interdicția mergea până la: „foc să nu faceți în ziua odihnei în locașurile voastre”. De aceea, când, „fii lui Israel” prinseră pe un om aducând lemne din pustie într-o zi de sâmbătă și-l duseră înaintea lui Moise, acesta îl osândi la moarte și israelitenii l-au omorât cu pietre. (Numeri 15,32-36)
Așa ceva nu încăpea în duhul (iubirea) lui Iisus și nici îngustimea lor nu o putea răbda. Drept aceea, spre a-i trezi din rigorismul sec al Legii, Iisus vindecă sâmbăta o femeie gârbovă în fața lor. Mai-marele sinagogii face o observație răutăcioasă, răstindu-se către popor, că sâmbătă nu este pemis a se videca oameni.
Iată care era absurditatea interpretării Legii. Împinseseră rigorismul până la a opri orice facere de bine privitoare la om, dar a da vitelor de mâncare și apă nu era păcat, a scăpa o vită din prijmedie nu era păcat. Absurditatea era aceasta: a face bine omului sâmbăta era păcat, vitelor însă nu. La o așa socoteală de om, Iisus îi strigă în obraz: „fățarnice”. După vederile tale, o vacă, o oaie, un măgar este mai mult decât un om? Este permis să faci bine unui bou dezlegându-l de la iesle sâmbăta, dar a dezlega o fiică a lui Avraam, legată de 18 ani de gârbovire, nu este permis? Fățărnicie.

Iisus făcea omului bine sâmbăta și încă în sinagogă. Sinagoga sărea în aer că Iisus făcea bine sâmbăta. În realitate era o mare fățărnicie, fiindcă ceea ce nu suferea sinagoga nu era atât facerea de bine, cât persoana lui Iisus îi era nesuferită, fiindcă Iisus îi dădea absurdiatea în vileag, fără cruțare, și-i spărgea îngustimea înțelegerii de litera legii. De altfel, acesta este și semnul că o insituție îmbătrânește, se apropie de moarte când nu se mai menține decât prin „Litera” Legilor: propiu-zis este o decădere a oamenilor.
Instituția sâmbetei îmbătrânise și ca instituțiile care se apropie de moarte, nu se mai menținea decât în cârjele literelor Legii. Și fiindcă sâmbăta, odihna spirituală a omului, nu mai avea decât semnifcația exterioară, represivă, Iisus îi prevedea înlocuirea cu o altă zi.
Sâmbăta Legii ajunsese tot atât de gârbovă ca și femeia de 18 ani, decât că sâmbăta era acum gârbovă de 18 veacuri. „Răstirile oficialității” către popor nu mai puteau întărzia căderea definitivă a decăderii.

Iisus nu avea nici o atribuție oficială legată de sinagogă. El era un rabin necunoscut de oficialitatea Templului din Ierusalim, deși examenul îl luase tot în Templul din Iersalim la 12 ani. Dar Templul s-a temut întotdeauna de examenul acela. Temerea aceasta nu-i era bună. Cărturarii și fariseii Templului simțeau că tinerelul acela va veni la ei cu un bici de ștreangruri în mână.
Iisus a numit Templul „casă a Tatălui Meu”, și când era copilaș de 12 ani, și când a spart bâlciul și a răsturnat zărăfia din el, dar pe lângă aceleași cuvinte a mai adăugat: „iar voi ați făcut peșteră de tâlhari”. Cu acest drept înfrunta Iisus pe mai-marele sinagogii numindu-l fățarnic.
Altfel, atitudinea lui Iisus în sinagoga Templului ar fi fost de neînțeles omului. Sinagoga era mai mult a lui Iisus decât Templul lui Solomon al Ierusalimului.
Israel cel oficial refuza lui Iisus pe toate căile închipuite această propietate asupra Templului și sinagogii. Aceasta era lupta surdă între Iisus și oficialitate.

Sinagoga si mai ales Templul erau cele bune mijloace de exploatare a păcatelor și a necazurilor din Israel, în favoarea unei clase de conducători, care dijmuiau poporul de viață, în numele Legii lui Dumnezeu.
În această situație Iisus era un revoluționar. Un reacționar de temut. De fapt a și schimbat sâmbăta Legii fără Duh în Duminica Învierii. Legea lui Moise a venit, dar Darul și Adevărul prin Isus.

Femeia s-a tămpduit. Templul a fost ras din Ierusalim; sinagoga tot gârbovă a rămas de mărturia între neamuri a Legii fără Duh.

Trecut-a umbra Legii când Darul a venit. Aceasta însemnează pentru noi, creștinii, Duminica: ziua Învierii."

Last edited by ovidiu b.; 22.10.2011 at 17:30:55.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 23.10.2011, 07:23:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
D-voastra puteti sa scrieti inca 15 pagini cu tema asta, (ca ortodocsii nu respecta porunca 4 bla,bla,bla) care asa cum am spus a fost dezbatuta si redezbatuta, avand satisfactia de a ne arunca cat mai multa informatie, interpretari ale Bibliei dupa hermeneutica adventista
Ce "interpretare după hermeneutica adventistă" mai doriți, când citiți acest elocvent verset biblic?

"Adu-ți aminte de ziua Sâmbetei să o sfințești pre ea." (Ieșirea 20,8 - versiunea ortodoxă Sinodală 1914)

Nu ar fi nevoie de "15 pagini" de comentarii, ci pur și simplu ar trebui să ne ducem mâna la gură (ortodocși și adventiști deopotrivă) și în umilință să punem genunchiul jos cerând iertare lui Dumnezeu că nu-I respectăm Cuvântul!

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Nu aveti capacitatea de a intelege anumite antinomii, tocmai ca pentru dmv. cele doua parti ale Scripturii au acelasi caracter
N-am spus că au același caracter, ci că sunt deopotrivă de sfinte, fiind inspirate de Duhul lui Dumnezeu. Dacă VT cuprinde legi ce au fost desființate prin Jertfa Domnului, nu înseamnă că e "de rang inferior" și că ar trebui aruncat la gunoi.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
de aceea va legati de porunca 2 si de 4 si reluati aceleasi texte,pe care le repetati la nesfarsit pe “Viclenia sectantilor” si altele.
Dacă dumneavoastră ortodocșii ați accepta curvia, furtul, crima, etc. m-aș lega și de porunca a VII-a, a VIII-a, a VI-a, etc. Apreciez faptul că n-o faceți, ci chiar luați atitudine pe diferite topice ale forumului, când vedeți atâtea încălcări ale lor. Nu e normal așa?

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Sunt multe lucruri care va scapa, insa ce e grav e ca nu faceti minimul efort de a intelege, nu zic sa acceptati, doar sa intelegeti de ce marea majoritate a crestinilor tin Ziua Domnului Duminica-
Doamnă, în ciuda nemintoșiei mele, acest lucru l-am priceput dintru început fără niciun efort. Pare chiar logic să păzești ziua Învierii în cinstea Celui înviat. Doar că e nebiblic și neporuncit de Dumnezeu. Atât.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
(doar nu e toata lumea idioata)
Știți bine că argumentul majorității nu-L impresionează pe Hristos, dimpotrivă deplânge această stare de lucruri: Matei 7,13.

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
O dupa-amiaza placuta!
Vă mulțumesc, chiar am avut o după amiază binecuvântată la Biserică. Vă doresc același lucru la Biserica dumneavoastră!
Reply With Quote
  #33  
Vechi 23.10.2011, 07:26:26
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Te împiedicăm noi să sărbătorești cum dorești? Dacă nu te împiedicăm, n-ai face bine să ne tratezi măcar cu aceiași indiferență politicoasă?
Frate drag, nu pot să fiu indiferent oricât m-aș forța să fiu politicos. Apreciez totuși că nu sunt împiedicat să-mi exercit credința așa cum o înțeleg din Sfânta Carte

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Te înșeli, și te avertizez public că nu-ți voi tolera încă o tentativă de a depozita aici alte tone de deșeuri teoretice expirate!
Uite, această amenințare nu ți-o mai apreciez... Dacă ți-am deranjat liniștea sufletului, îmi cer iertare. Nu ești obligat să-mi citești postarea, cu atât mai puțin să-mi și răspunzi...
Reply With Quote
  #34  
Vechi 23.10.2011, 12:51:55
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Frate drag, nu pot să fiu indiferent oricât m-aș forța să fiu politicos. Apreciez totuși că nu sunt împiedicat să-mi exercit credința așa cum o înțeleg din Sfânta Carte

Uite, această amenințare nu ți-o mai apreciez... Dacă ți-am deranjat liniștea sufletului, îmi cer iertare. Nu ești obligat să-mi citești postarea, cu atât mai puțin să-mi și răspunzi...
Trices, aș aprecia dacă aplici și tu față de noi ortodocșii ce-mi recomanzi în fraza a doua. Adică, nu-ți place ortodoxia nu mai intra pe-aici, doar nu te obligă nimeni să citești ce nu-ți cade bine. Asta doar așa, să ne arăți că nu te-a pus nimeni să vinzi castraveți la grădinar, adică cică să ne înveți cum să ne raportăm la Domnul. Trăiește cum te îndeamnă conștiința și lasă-i pe ceilalți să se bucure de aceeași libertate.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #35  
Vechi 23.10.2011, 13:14:57
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Trices, aș aprecia dacă aplici și tu față de noi ortodocșii ce-mi recomanzi în fraza a doua. Adică, nu-ți place ortodoxia nu mai intra pe-aici, doar nu te obligă nimeni să citești ce nu-ți cade bine.
Îți spun sincer că nici nu intru măcar pe secțiunile special dedicate Ortodoxiei, decât pe subforumurile acestea de la coadă. Așa că fi liniștit, nici nu citesc, nici nu postez acolo.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 23.10.2011, 13:44:48
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Îți spun sincer că nici nu intru măcar pe secțiunile special dedicate Ortodoxiei, decât pe subforumurile acestea de la coadă. Așa că fi liniștit, nici nu citesc, nici nu postez acolo.
La aproximativ zece minute după ce-mi scrii textul de mai sus te bagi într-o discuție între catolici și ortodocși... deci să mai cred?
Îți amintesc că întreg forumul ăsta e creștin-ortodox nu doar una sau mai multe secțiuni. Subforumul ”secte și culte” nu este o invitație adresată heterodocșilor din această categorie de a posta propagandă sectară , ci are doar un scop informativ, la nivel general. Că ați fost tolerați cu tone de dejecții antiortodoxe e altă poveste. Nu întinde coarda prea tare că ști ce se întâmplă!
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #37  
Vechi 23.10.2011, 13:58:11
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
La aproximativ zece minute după ce-mi scrii textul de mai sus te bagi într-o discuție între catolici și ortodocși... deci să mai cred?
Ai văzut bine de ce m-am "băgat"... iar subforumul se intitulează "Biserica Ortodoxă în relație cu alte confesiuni".
Reply With Quote
  #38  
Vechi 24.10.2011, 10:33:37
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

osutafaraunu te rog citește postul meu de mai sus și încearcă să-ți înlături vălul de pe minte, lasă pentru 2 minute litera Legii si citește cu atenție ce scrie acolo.

ps: nu tuturor le e dată tâlcuirea Sfintelor Scripturi, ci numai ierahiei Bisericii. Scriprura nu se tâlcuiește cum îl taie capul pe fiecare! strigă Sf Apostol Pavel. Adevărul nu se înfățișează cum îi se nălucește oricărei minți întâmplătoare.

Last edited by ovidiu b.; 24.10.2011 at 10:45:40.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 24.10.2011, 11:20:45
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Pentru că ei se intâlneau în fiecare zi a săptămânii pentru a frânge pâinea (Fapte 2,46), deci implicit și în prima și a săptămânii.
Totuși acest argument nu face din ziua întâia (respectiv din toate zilele) a săptămânii "Zile a le Domnului". Porunca respectării Zilei Domnului, rămâne doar în dreptul sâmbetei.
Atunci interesant ar fi fost sa faca in continuare o distinctie clara intre Sabat si celelalte zile, ori importanta va cadea pe prima zi a Invierii, confirmata mai ales de Cincizecime cand s-a u implinit fagaduintele Vechiului Testament.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 24.10.2011, 11:23:16
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
osutafaraunu te rog citește postul meu de mai sus și încearcă să-ți înlături vălul de pe minte, lasă pentru 2 minute litera Legii si citește cu atenție ce scrie acolo.
Prietene, înainte de a-mi cere mie să citesc cu atenție, se cade să citești tu mai cu atenție articolele preluate de nu știu unde. Măcar greșelile de ortografie corectează-le, dacă greșelile doctrinare ți se par prea greu de corectat...

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Scriprura nu se tâlcuiește cum îl taie capul pe fiecare! strigă Sf Apostol Pavel.
Apostolul nu "strigă" asta cu scopul ca noi s-o tâlcuim după cum "îl taie capul" pe altul. Scriptura nu se interpretează "după capul" altuia, ci după cum o interpretează Însuși Hristos și Duhul Sfânt ce-L cerem spre călăuzire.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului-Ziua eroilor georgeval Inaltarea Domnului 34 06.06.2019 02:16:23
Fuga in Egipt - Duminica dupa Nasterea Domnului bonicud Intrebari utilizatori 1 29.12.2012 19:40:19
cinsteste ziua Domnului mihaisepo Generalitati 7 13.11.2010 18:17:52
Piata din ZIUA DOMNULUI Dacian Intamplari adevarate 5 11.04.2008 05:49:27
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52