Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 24.10.2011, 11:25:40
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Atunci interesant ar fi fost sa faca in continuare o distinctie clara intre Sabat si celelalte zile, ori importanta va cadea pe prima zi a Invierii, confirmata mai ales de Cincizecime cand s-a u implinit fagaduintele Vechiului Testament.
Distincția nu se face după "cum îl taie capul" pe fiecare (ca să rămânem pe subiect), ci după distincția conferită de Dumnezeu. Iar Dumnezeu a evidențiat sâmbăta față de restul zilelor săptămânii, printr-o poruncă și prin faptul că a binecuvântat, a sfințit și a respectat această zi.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 24.10.2011, 12:00:09
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=osutafaraunu;407691]Prietene, înainte de a-mi cere mie să citesc cu atenție, se cade să citești tu mai cu atenție articolele preluate de nu știu unde. Măcar greșelile de ortografie corectează-le, dacă greșelile doctrinare ți se par prea greu de corectat...

Fățărnicia ta este evidentă...te legi de fond (greșeli de ortografie) și nu de esență (pe care nu vrei să o vezi) și ții cu dinții de litera Legii. Așa au fost și fariseii când Iisus a încercat să le transmită ceva. Articolul nu este întâmplător. L-am preluat din cartea unui părinte (Arsenie Boca), dar deh noi aștia atotștiutori ar trebui să-i corectăm noi pe ei (sfinții părinți). Tu ține-o înainte cu litera Legii, dar ai grijă să nu te înnozi în ea.

ps: "Sectele vor merge în iad cu Biblia în mână." - Părintele Arsenie Boca

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Apostolul nu "strigă" asta cu scopul ca noi s-o tâlcuim după cum "îl taie capul" pe altul. Scriptura nu se interpretează "după capul" altuia, ci după cum o interpretează Însuși Hristos și Duhul Sfânt ce-L cerem spre călăuzire.
Păi și care dintre noi întrepetează Scriptura așa "cum îl taie capul"? Ce te face pe tine să fii mai presus de Biserică, mai presus de cele 7 Sinoade ecumenice?

Last edited by ovidiu b.; 24.10.2011 at 12:20:06.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 24.10.2011, 12:11:48
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Fățărnicia ta este evidentă...te legi de fond (greșeli de ortografie) și nu de esență
Nu m-ai înțeles... Nu greșelile de ortografie sunt fondul problemei (toți greșim în această privință), ci faptul că ai preluat nedigerat articolul. Nici măcar n-ai verificat să vezi dacă e vreo greșeală, ai lipit pur si simplu ideea... ai gândit "cu capul altuia".


Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ții cu dinții de litera Legii. Așa au fost și fariseii când Iisus a încercat să le transmită ceva.
Greșeala fariseilor nu era că țineau la litera Legii, ci că îi călcau spiritul. Poți împlini spiritul Legii fără a împlini și litera? Conform interpretării (spiritualizării) Legii de către Hristos, poți spune că-l iubești pe semenul tău (păzirea în spirit a poruncilor V-X) dacă-l ucizi, furi, minți, etc. (litera acelorași porunci)?

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ps: "Sectele vor merge în iad cu Biblia în mână." - Părintele Arsenie Boca
Nu-mi permit să-l corectez pe părintele Boca, dar Hristos o poate face:

"... Adevărat grăiesc vouă că vameșii și desfrânatele merg înaintea voastră în împărăția lui Dumnezeu." (Mat.21,31)

Last edited by osutafaraunu; 24.10.2011 at 12:20:23.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 24.10.2011, 12:50:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu m-ai înțeles... Nu greșelile de ortografie sunt fondul problemei (toți greșim în această privință), ci faptul că ai preluat nedigerat articolul. Nici măcar n-ai verificat să vezi dacă e vreo greșeală, ai lipit pur si simplu ideea... ai gândit "cu capul altuia".
Te grăbești și tragi concluzii pripite din nou...nu l-am preluat, ci l-am scris eu cu mâna mea (de asta apar greșelile de ortografie)...de digerat cred că l-am digerat destul, scriindu-l eu cu mîna mea...textul este în ghilimele deci este clar ca nu este ideea mea (dar sunt adeptul acestei idei)...ce e greșit că am gândit cu capul altuia mai luminat ca mine?

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Greșeala fariseilor nu era că țineau la litera Legii, ci că îi călcau spiritul. Poți împlini spiritul Legii fără a împlini și litera? Conform interpretării (spiritualizării) Legii de către Hristos, poți spune că-l iubești pe semenul tău (păzirea în spirit a poruncilor V-X) dacă-l ucizi, furi, minți, etc. (litera acelorași porunci)?
Dai dovadă din nou de îngustimea înțelegerii literei legii:

"Iisus făcea omului bine sâmbăta și încă în sinagogă. Sinagoga sărea în aer că Iisus făcea bine sâmbăta. În realitate era o mare fățărnicie, fiindcă ceea ce nu suferea sinagoga nu era atât facerea de bine, cât persoana lui Iisus îi era nesuferită, fiindcă Iisus îi dădea absurdiatea în vileag, fără cruțare, și-i spărgea îngustimea înțelegerii de litera legii. De altfel, acesta este și semnul că o insituție îmbătrânește, se apropie de moarte când nu se mai menține decât prin „Litera” Legilor: propiu-zis este o decădere a oamenilor."
Reply With Quote
  #45  
Vechi 24.10.2011, 13:07:41
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu-mi permit să-l corectez pe părintele Boca, dar Hristos o poate face:

"... Adevărat grăiesc vouă că vameșii și desfrânatele merg înaintea voastră în împărăția lui Dumnezeu." (Mat.21,31)
Vezi că ti-ai prins rău urechile în Scripturi. Ai rupt din context un verset care ti-a fost ție la îndemână. Păi ia citește evanghelia și vezi ce zice Matei (21, 25-32). Dar tipic sectarului luăm versete și le interpretăm cum ne taie capul.

ps: nu mai da recomandări referitoare la digerat când tu ai semne mari de constipație

Last edited by ovidiu b.; 24.10.2011 at 13:10:03.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 24.10.2011, 13:10:10
Lavrentiu's Avatar
Lavrentiu Lavrentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.09.2005
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 790
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Nu. Mi se pare atitudine fariseică aceea de a pune accent pe ziua Învierii (duminica, Paște, etc.) și a neglija importanța Învierii și a Celui Înviat. Ca să mă explic, exact așa făceau fariseii: respectau cu fanatism formele (ceremoniile, simbolurile care arătau înspre Hristos) și-L respingeau tocmai pe Acela care era fondul tuturor ceremoniilor.

Așa cum am mai spus, din perspectiva biblică nu are nicio relevanță Istoria, Tradiția și mitologia. Singura care contează este Porunca sfântă a lui Dumnezeu care e călcată în picioare cu atâta ușurătate...


1. N-are nicio legătură una cu alta (Ziua Domnului cu consumul de carne).
2. Legea Veche nu interzicea consumul de carne (cum nici cea Nouă).
3. Legea lui Dumnezeu (Decalogul) este Legea Iubirii. Iubirea nu permite să calci tocmai Legea Iubirii. Hristos Însuși spunea: "Dacă Mă iubiți, veți păzi poruncile Mele" (Ioan 14,15)
4. Hristos n-a "înlocuit" niciuna din cele 10 Porunci, dimpotrivă le-a întărit și le-a împlinit (Mat. 5,17)

Complet fals și nebiblic! În veșnicie, copiii lui Dumnezeu vor respecta tot ziua sâmbetei, nu a duminicii (Is.66,23)
Cred ca se cuvine sa dau un singur raspuns, adica o marturisire.

Am sa marturisesc ceea ce Biserica noastra Ortodoxa, Apostoleasca si Soborniceasca, marturiseste, in cantarile noastre, despre Marea Sambata (din Saptamana Patimilor), dinaintea Zilei Invierii:

"Ziua de azi mai inainte a inchipuit-o cu taina marele Moise, zicand: Si a binecuvantat Dumnezeu ziua a saptea; ca aceasta este Sambata cea binecuvantata; aceasta este ziua odihnei, in care S-a odihnit de toate lucrarile Sale Unul-Nascut, Fiul lui Dumnezeu, prin randuiala mortii, dupa trup odihnindu-Se; si la ceea ce era iarasi intorcandu-Se, prin Inviere, ne-a daruit noua viata vesnica, ca un singur bun si iubitor de oameni"

De aici iata marturisirea noastra: Sambata este Mare pentru ca a sfintit-o Hristos. Iar vechea ei inchinare a fost doar o preinchipuire.

De aceea iata ce cantam Duminica, in Ziua Invierii:

"Aceasta numita si sfanta zi una a Sambetelor imparateasa si Doamna, al praznicelor praznic si sarbatoare este a sarbatorilor, intru care binecuvantam pe Hristos in toti vecii"

Suntem cu Hristos in Duminica, am trecut cu el dincolo de catapeteasma. Nu ramaneti in umbra, veniti sa ne bucuram cu El intru bucuria cea neinserata a Imparatiei, a celei de a 8-a Zi!
Reply With Quote
  #47  
Vechi 24.10.2011, 16:55:22
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
ce e greșit că am gândit cu capul altuia mai luminat ca mine?
Faptul că ai gândit cu capul altuia. Oamenii luminați mai fac și greșeli că sunt oameni nu Dumnezeu. Dumnezeu de aceea ne-a înzestrat cu rațiune, ca să gândim cu capul nostru, nu cu al altuia. Altfel crea doar câțiva oameni luminați, iar pe noi ceilalți ne făcea niște dobitoace care să preia orbește ideilor acelor oameni ("Noi muncim, nu gândim!"). Chiar și cel mai luminat om al creștinismului-sf. apostol Pavel s-a lăsat analizat și verificat cu Biblia de masa creștinilor bereeni (Fapte 17,11).

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dai dovadă din nou de îngustimea înțelegerii literei legii:
Încă o dată repet: Litera Legii (porunca a IV-a din Decalog) nu stipula în cuprinsul ei interdicția de a vindeca în sabat. Aceasta se datora îngustimii fariseilor, cei care au creat mii de legi restrictive privitoare la sabat.

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Iisus îi dădea absurdiatea în vileag, fără cruțare, și-i spărgea îngustimea înțelegerii de litera legii. De altfel, acesta este și semnul că o insituție îmbătrânește, se apropie de moarte când nu se mai menține decât prin „Litera” Legilor: propiu-zis este o decădere a oamenilor.
Instituția sâmbetei îmbătrânise și ca instituțiile care se apropie de moarte, nu se mai menținea decât în cârjele literelor Legii. Și fiindcă sâmbăta, odihna spirituală a omului, nu mai avea decât semnifcația exterioară, represivă, Iisus îi prevedea înlocuirea cu o altă zi.
Sâmbăta Legii ajunsese tot atât de gârbovă ca și femeia de 18 ani, decât că sâmbăta era acum gârbovă de 18 veacuri.
Și uite așa, preiei de la părintele două greșeli mari și late! Tot respectul pentru viața și gândirea dânsului, dar aceste două greșeli pot fi depistate cu un minimum efort cognitiv: una de natură teologică, iar alta de natură logică:

1. "Iisus îi prevedea înlocuirea cu o altă zi". Când a înlocuit Iisus sâmbăta cu altă zi? Când s-a petrecut această legiferare absurdă, antinomianistă, eretică și secretă?

2. "Sâmbăta Legii ajunsese tot atât de gârbovă ca și femeia de 18 ani, decât că sâmbăta era acum gârbovă de 18 veacuri. Dacă Sâmbăta ajunsesese o "instituție îmbătrânită", după logica "luminată" a părintelui, duminica trebuie că după 19 veacuri e ramolită și decrepită rău, necesitând rapida ei înlocuire cu joia (?!)
Reply With Quote
  #48  
Vechi 24.10.2011, 17:03:18
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Vezi că ti-ai prins rău urechile în Scripturi. Ai rupt din context un verset care ti-a fost ție la îndemână. Păi ia citește evanghelia și vezi ce zice Matei (21, 25-32). Dar tipic sectarului luăm versete și le interpretăm cum ne taie capul.

ps: nu mai da recomandări referitoare la digerat când tu ai semne mari de constipație
Prietene, n-am asemenea probleme căci mănânc multe legume, fructe și fibre. Anyway, nu văd ce legătură ar fi între coprostază și problema noastră...

Independent de contextul versetului, ideea este aceeași: nu suntem noi în măsură să-I sugerăm lui Dumnezeu cine trebuie să meargă în Iad ("cu Biblia în mână", ori cu icoanele de gât) căci s-ar putea să avem mari surpize și unii și alții - să ne-o ia înainte curvele și politicienii (după ce între timp s-au pocăit) pe drumul spre Rai!
Reply With Quote
  #49  
Vechi 24.10.2011, 17:05:35
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lavrentiu Vezi mesajul
De aici iata marturisirea noastra: Sambata este Mare pentru ca a sfintit-o Hristos. Iar vechea ei inchinare a fost doar o preinchipuire.

De aceea iata ce cantam Duminica, in Ziua Invierii:

"Aceasta numita si sfanta zi una a Sambetelor imparateasa si Doamna, al praznicelor praznic si sarbatoare este a sarbatorilor, intru care binecuvantam pe Hristos in toti vecii"

Suntem cu Hristos in Duminica, am trecut cu el dincolo de catapeteasma. Nu ramaneti in umbra, veniti sa ne bucuram cu El intru bucuria cea neinserata a Imparatiei, a celei de a 8-a Zi!
O fi cantarea domniilor voastre frumoasă și melodioasă, dar nu e după sfânta Partitură... e cam după ureche. Fără supărare, dar în Partitură nu veți găsi nici falsetul "prefigurării zilei întâi", nici alterația duminicală, nici disonanța "zilei a 8-a".
Reply With Quote
  #50  
Vechi 24.10.2011, 17:54:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
Faptul că ai gândit cu capul altuia. Oamenii luminați mai fac și greșeli că sunt oameni nu Dumnezeu. Dumnezeu de aceea ne-a înzestrat cu rațiune, ca să gândim cu capul nostru, nu cu al altuia. Altfel crea doar câțiva oameni luminați, iar pe noi ceilalți ne făcea niște dobitoace care să preia orbește ideilor acelor oameni ("Noi muncim, nu gândim!"). Chiar și cel mai luminat om al creștinismului-sf. apostol Pavel s-a lăsat analizat și verificat cu Biblia de masa creștinilor bereeni (Fapte 17,11).
Cine-i îngust la minte n-are leac nicăieri. Tocmai tu afirmi ca Sf Apostol Pavel s-a lăsat analizat și verificat. Eu am încercat să te fac puțin atent la acest text, dar se parea că înalțimea la care ai ajuns în litera Legii nu te lasă să cobori puțin mai jos (tipic sectar).

Citat:
În prealabil postat de osutafaraunu Vezi mesajul
1. "Iisus îi prevedea înlocuirea cu o altă zi". Când a înlocuit Iisus sâmbăta cu altă zi? Când s-a petrecut această legiferare absurdă, antinomianistă, eretică și secretă?

2. "Sâmbăta Legii ajunsese tot atât de gârbovă ca și femeia de 18 ani, decât că sâmbăta era acum gârbovă de 18 veacuri. Dacă Sâmbăta ajunsesese o "instituție îmbătrânită", după logica "luminată" a părintelui, duminica trebuie că după 19 veacuri e ramolită și decrepită rău, necesitând rapida ei înlocuire cu joia (?!)
"Sinagoga si mai ales Templul erau cele bune mijloace de exploatare a păcatelor și a necazurilor din Israel, în favoarea unei clase de conducători, care dijmuiau poporul de viață, în numele Legii lui Dumnezeu.
În această situație Iisus era un revoluționar. Un reacționar de temut. De fapt a și schimbat sâmbăta Legii fără Duh în Duminica Învierii. Legea lui Moise a venit, dar Darul și Adevărul prin Isus.

Femeia s-a tămpduit. Templul a fost ras din Ierusalim; sinagoga tot gârbovă a rămas de mărturia între neamuri a Legii fără Duh.

Trecut-a umbra Legii când Darul a venit. Aceasta însemnează pentru noi, creștinii, Duminica: ziua Învierii."

ps: nu părintele a schimbat acestă zi, ci însăși Învierea Domnului Iisus Hristos (ceea ce și sărbătorim), EL fiind CALEA, ADEVĂRUL și VIAȚA.

ps: unde este lipsă de raționament și logică, să nu mai vorbim de credință?

Last edited by ovidiu b.; 24.10.2011 at 18:48:36.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Inaltarea Domnului-Ziua eroilor georgeval Inaltarea Domnului 34 06.06.2019 02:16:23
Fuga in Egipt - Duminica dupa Nasterea Domnului bonicud Intrebari utilizatori 1 29.12.2012 19:40:19
cinsteste ziua Domnului mihaisepo Generalitati 7 13.11.2010 18:17:52
Piata din ZIUA DOMNULUI Dacian Intamplari adevarate 5 11.04.2008 05:49:27
Despre Duminica sau ziua Invierii! alecsandru Secte si culte 25 06.11.2007 19:26:52