Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 23.01.2016, 16:55:26
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Urmeaza sa ma decid.
Corect se zice:
1) Acum decid (sunt in proces; lucrez la alegere)
2) Urmeaza sa iau hotararea.

Gandeste si scrie, domnule (ca sa zic asa), corect! Si nu mai scrie barbarismele alea de corporationist frivol.
Ca nu te mai insori!
Si nici la monastire nu te primeste cu alde iap si dap.
Reply With Quote
  #72  
Vechi 23.01.2016, 17:03:07
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Bun așa. :))
Pe lângă faptul că asemenea recomandări (de a citi acatiste, de a merge la Sf. Maslu etc) se dau tot de duhovnic.
Si daca duhovnicul nu-ti recomanda nu citesti ? hai sa fim seriosi.
Citat:
Știai că participarea la Sf. Maslu presupune pregătire (post și spovedanie)? Dacă știai, cum trimiți omul la vânat fără pușcă? Oare nu există riscul ca omul să fie vânat în loc să vâneze?
Dar tu stiai ca omul este vanat in loc sa fie vanator ? Si cand navalesc peste
tine vanatorii cu coada trebuie sa te aperi cum poti ?
Asa ca te duci la Sfantul Maslu cum poti (postit/nepostit, spovedit/nespovedit)
ca Sarsaila nu te intreaba: Alo domnu' matele esti spovedit ai tinut post ?
Pai nu, pai hai odata fa-le si te vanez dupa aia.


Dar ce zici de aia carora duhovnicul le refuza spovedania ca n-are timp/chef/are treburi mai importante ?
Raspunde duhovnicul daca mireanul nu se duce la Sf Maslu ca n-a cerut "voie" ?
E de-a dreptul hilar rau de tot.

Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoții Bisericii și să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului. Și rugăciunea credinței va mântui pe cel bolnav și Domnul îl va ridica, și de va fi făcut păcate, se vor ierta lui. Mărturisiți-vă deci unul altuia păcatele și vă rugați unul pentru altul, ca să vă vindecați, că mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului
Eu nu vad, nimic de genul: roaga-l pe duhovnic sa-ti dea voie si pana nu-ti
ingaduie n-ai voie.Asta este inventie pura.
Reply With Quote
  #73  
Vechi 23.01.2016, 17:08:18
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Corect se zice:
1) Acum decid (sunt in proces; lucrez la alegere)
2) Urmeaza sa iau hotararea.
Nope, atunci cand ai decis ai si luat hotararea.Ca daca doar decizi ceva si apoi
dureaza pana sa iei hotararea atunci faci doar treaba mare.
Citat:
Gandeste si scrie, domnule (ca sa zic asa), corect!
Pai da, pune-le in aplicare domne'
Citat:
Ca nu te mai insori!
Si nici la monastire nu te primeste cu alde iap si dap.
Probabil asa functioneaza dumnezeul tau, nu si al Meu.
Reply With Quote
  #74  
Vechi 23.01.2016, 17:17:53
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Nope, atunci cand ai decis ai si luat hotararea.Ca daca doar decizi ceva si apoi
dureaza pana sa iei hotararea atunci faci doar treaba mare.
Ce poate iesi cand incepi cu nope? Precum scrii: treaba mare.
Vorbeste corect, arbustissime, ca sa cugeti corect!
Reply With Quote
  #75  
Vechi 23.01.2016, 17:36:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si daca duhovnicul nu-ti recomanda nu citesti ? hai sa fim seriosi.
Citești...de ce să nu citești? Dar nu dai recomandări altora și le impui limite (asta este treabă de duhovnic). Să nu mai vorbim bunul simț, vorbești de el, dar la tine lipsește cu desăvârșire când Gabriela și-a exprimat dorința de a nu-i oferi tot felul de formule de rugăciune. A precizat că are duhovnic și nu este treaba noastră. Dar tu nu...batman, batman.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar tu stiai ca omul este vanat in loc sa fie vanator ? Si cand navalesc peste
tine vanatorii cu coada trebuie sa te aperi cum poti ?
Asa ca te duci la Sfantul Maslu cum poti (postit/nepostit, spovedit/nespovedit)
ca Sarsaila nu te intreaba:[i] Alo domnu' matele esti spovedit ai tinut post ?
Pai nu, pai hai odata fa-le si te vanez dupa aia.
De ce nu te duci tot așa și la Sfânta Liturghie și eventual să te și împărtășești fără nici o pregătire, căci nu mai contează.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Dar ce zici de aia carora duhovnicul le refuza spovedania ca n-are timp/chef/are treburi mai importante ?
Nu este treaba mea și găsesc întemeiate uneori aceste motive - cu penitenți ca tine nici nu mă mir.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Raspunde duhovnicul daca mireanul nu se duce la Sf Maslu ca n-a cerut "voie" ?
Ca să mergi la Sfântul Maslu nu trebuie să ceri voie, ci să te pregătești pentru...dar tu ca unul care face ascultare poți cere un sfat...cu ce pregătire și când ar fi bine să mergi. Și, în funcție de nevoia pe care o ai, duhovnicul îți va stabili măsura, asta dacă ai credință, căci după credința ta lucrează Dumnzeu prin duhovnic.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
E de-a dreptul hilar rau de tot.
Păi uite așa apar tot felul de idei și practici străine Bisericii.
Reply With Quote
  #76  
Vechi 23.01.2016, 17:50:57
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dialog cu Părintele Teofil Părăian

- Parinte, daca pentru un motiv neprevazut intarziem seara incat nu ne putem face canonul obisnuit de rugaciune pana la ora la care ne culcam de obicei, ce trebuie sa facem?

- Sa va culcati!

- Bun, dar sa ne culcam renuntand la unele rugaciuni?

- Da, sigur ca da!

- Sau sa ne prelungim rugaciunea, iar dimineata, la ce ora ne sculam, in cazul acesta?

- Draga, nu se pune problema asa, pentru ca viata nu inseamna anumite tipare. Odata esti obosit, odata nu esti obosit si atunci cand nu esti obosit, poti face mult mai mult. Eu, de exemplu, seara ma rog foarte putin. E adevarat ca ma duc la slujba si stau acolo trei ceasuri, dar asta nu inseamna ca ma rog trei ceasuri. Cand vin aici si sunt obosit, nu ma mai rog atat. Acestea sunt niste lucruri cu care ne ajutam, nu ni le numara nimeni. Nu o sa zica Dumnezeu "da, dar in cate seri nu te-ai rugat" sau "da, dar in cate duminici ai plecat zicand numai "Doamne miluieste-ma" si nu ai stat la rugaciune?". Asta e o chestiune a noastra. Nu-i oferim noi ceva lui Dumnezeu si Dumnezeu ne reproseaza ca nu i-am oferit destul sau ca l-am neglijat, ci este o chestiune a noastra, de sensibilizare, de imbunatatire a noastra.

Eu, cand ma culc fara rugaciunea obisnuita, nu-l nedreptatesc pe Dumnezeu, eventual ma nedreptatesc pe mine. Dar poate nici pe mine nu ma nedreptatesc pana la urma, pentru ca asta e situatia mea reala, din seara aceea. Un exemplu: vin de la inmormantare, sunt obosit si nu ma mai duc la biserica in seara aceea. Nu-mi fac probleme de felul "dar ce fac acum in loc de asta". Nu mai fac nimic in loc de asta. M-am culcat, in timp ce ceilalti s-au rugat si nu ca n-am vrut si eu sa ma rog, ci pentru ca nu am fost in situatia sa ma rog si eu.

- Parinte, dar daca neprevazutul se repeta?

- Si daca se repeta neprevazutul, te gandesti ca nu ti-ai implinit o datorie, dar nu mai poti face ceva in loc de datoria aceea. Eventual, poti, rugaciunile de seara, pe care nu le-ai implinit si care se potrivesc si dimineata, sa le faci dimineata. De exemplu, ai avut in program sa citesti o Catisma din Psaltire si, eventual, dimineata ai putea s-o citesti, dar nu o citesti pentru ca n-ai citit-o, o citesti pentru ca o poti citi. Dar daca e o rugaciune cum sunt rugaciunile celor ce merg spre somn, n-are rost s-ai ceri aceasta lui Dumnezeu, dimineata. Astea sunt lucruri de oameni scrupulosi ... nu cred c-ai cazul!
Reply With Quote
  #77  
Vechi 23.01.2016, 17:54:38
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Citești...de ce să nu citești? Dar nu dai recomandări altora și le impui limite (asta este treabă de duhovnic). Să nu mai vorbim bunul simț, vorbești de el, dar la tine lipsește cu desăvârșire când Gabriela și-a exprimat dorința de a nu-i oferi tot felul de formule de rugăciune. A precizat că are duhovnic și nu este treaba noastră. Dar tu nu...batman, batman.
Pai si de ce nu este rezolvata problema, daca are duhovnic ?
Citat:
De ce nu te duci tot așa și la Sfânta Liturghie și eventual să te și împărtășești fără nici o pregătire, căci nu mai contează.
Si cum ar trebui sa ma pregatesc pt Sfanta Liturghie ?

Citat:
Nu este treaba mea și găsesc întemeiate uneori aceste motive - cu penitenți ca tine nici nu mă mir.
Si daca efectiv are treburi mai importante decat spovedania penitentului ?

Citat:
care face ascultare poți cere un sfat...cu ce pregătire și când ar fi bine să mergi.
Mergi cand poti.
Citat:
Și, în funcție de nevoia pe care o ai, duhovnicul îți va stabili măsura, asta dacă ai credință, căci după credința ta lucrează Dumnzeu prin duhovnic.
Deci tot mireanul este devina daca duhvnicul are alte treburi ? Duhovnicul
este un fel de obiect, el nu are nici o responsabiliatate , nimic ?
Daca mireanul nu se duce la duhovnic la spovedanie, mireanul este vinovat.
Daca mireanul se duce la spovedanie dar duhovnicul are alte treburi
mireanul este vinovat ?
Iar daca duhovnicul are alte treburi, tot mireanul este de vina pentru ca de fapt duhovnicul face cat ii spune Dumnezeu sa faca, pe masura credintei mireanului ? De aici rezulta ca tot mireanul este de vinovat pt relatia sa cu
duhovnicul sau ? Asta vrei sa spui ?


Păi uite așa apar tot felul de idei și practici străine Bisericii.[/quote]
Reply With Quote
  #78  
Vechi 23.01.2016, 17:57:18
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dialog cu Părintele Teofil Părăian

- Parinte, daca pentru un motiv neprevazut intarziem seara incat nu ne putem face canonul obisnuit de rugaciune pana la ora la care ne culcam de obicei, ce trebuie sa facem?

- Sa va culcati!

- Bun, dar sa ne culcam renuntand la unele rugaciuni?

- Da, sigur ca da!

- Sau sa ne prelungim rugaciunea, iar dimineata, la ce ora ne sculam, in cazul acesta?

- Draga, nu se pune problema asa, pentru ca viata nu inseamna anumite tipare. Odata esti obosit, odata nu esti obosit si atunci cand nu esti obosit, poti face mult mai mult. Eu, de exemplu, seara ma rog foarte putin. E adevarat ca ma duc la slujba si stau acolo trei ceasuri, dar asta nu inseamna ca ma rog trei ceasuri. Cand vin aici si sunt obosit, nu ma mai rog atat. Acestea sunt niste lucruri cu care ne ajutam, nu ni le numara nimeni. Nu o sa zica Dumnezeu "da, dar in cate seri nu te-ai rugat" sau "da, dar in cate duminici ai plecat zicand numai "Doamne miluieste-ma" si nu ai stat la rugaciune?". Asta e o chestiune a noastra. Nu-i oferim noi ceva lui Dumnezeu si Dumnezeu ne reproseaza ca nu i-am oferit destul sau ca l-am neglijat, ci este o chestiune a noastra, de sensibilizare, de imbunatatire a noastra.

Eu, cand ma culc fara rugaciunea obisnuita, nu-l nedreptatesc pe Dumnezeu, eventual ma nedreptatesc pe mine. Dar poate nici pe mine nu ma nedreptatesc pana la urma, pentru ca asta e situatia mea reala, din seara aceea. Un exemplu: vin de la inmormantare, sunt obosit si nu ma mai duc la biserica in seara aceea. Nu-mi fac probleme de felul "dar ce fac acum in loc de asta". Nu mai fac nimic in loc de asta. M-am culcat, in timp ce ceilalti s-au rugat si nu ca n-am vrut si eu sa ma rog, ci pentru ca nu am fost in situatia sa ma rog si eu.

- Parinte, dar daca neprevazutul se repeta?

- Si daca se repeta neprevazutul, te gandesti ca nu ti-ai implinit o datorie, dar nu mai poti face ceva in loc de datoria aceea. Eventual, poti, rugaciunile de seara, pe care nu le-ai implinit si care se potrivesc si dimineata, sa le faci dimineata. De exemplu, ai avut in program sa citesti o Catisma din Psaltire si, eventual, dimineata ai putea s-o citesti, dar nu o citesti pentru ca n-ai citit-o, o citesti pentru ca o poti citi. Dar daca e o rugaciune cum sunt rugaciunile celor ce merg spre somn, n-are rost s-ai ceri aceasta lui Dumnezeu, dimineata. Astea sunt lucruri de oameni scrupulosi ... nu cred c-ai cazul!
Asta e un fel de "las-o bah ca merge asa " dpdv religios-eclesiologic ?
(vorba unui mare clasic in viata de pe forum)
Dar nu-i mai bine sa te rogi lui Dumnezeu: Doamne ajuta-ma sa traiesc si ziua de azi dupa Cuvantul Evangheliei tale ? in loc de toata palavrageala asta ?

Last edited by Copacel; 23.01.2016 at 18:00:53.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 23.01.2016, 18:17:07
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Dialog cu Părintele Teofil Părăian

- Parinte, daca pentru un motiv neprevazut intarziem seara incat nu ne putem face canonul obisnuit de rugaciune pana la ora la care ne culcam de obicei, ce trebuie sa facem?

- Sa va culcati!

- Bun, dar sa ne culcam renuntand la unele rugaciuni?

- Da, sigur ca da!

- Sau sa ne prelungim rugaciunea, iar dimineata, la ce ora ne sculam, in cazul acesta?

- Draga, nu se pune problema asa, pentru ca viata nu inseamna anumite tipare. Odata esti obosit, odata nu esti obosit si atunci cand nu esti obosit, poti face mult mai mult. Eu, de exemplu, seara ma rog foarte putin. E adevarat ca ma duc la slujba si stau acolo trei ceasuri, dar asta nu inseamna ca ma rog trei ceasuri. Cand vin aici si sunt obosit, nu ma mai rog atat. Acestea sunt niste lucruri cu care ne ajutam, nu ni le numara nimeni. Nu o sa zica Dumnezeu "da, dar in cate seri nu te-ai rugat" sau "da, dar in cate duminici ai plecat zicand numai "Doamne miluieste-ma" si nu ai stat la rugaciune?". Asta e o chestiune a noastra. Nu-i oferim noi ceva lui Dumnezeu si Dumnezeu ne reproseaza ca nu i-am oferit destul sau ca l-am neglijat, ci este o chestiune a noastra, de sensibilizare, de imbunatatire a noastra.

Eu, cand ma culc fara rugaciunea obisnuita, nu-l nedreptatesc pe Dumnezeu, eventual ma nedreptatesc pe mine. Dar poate nici pe mine nu ma nedreptatesc pana la urma, pentru ca asta e situatia mea reala, din seara aceea. Un exemplu: vin de la inmormantare, sunt obosit si nu ma mai duc la biserica in seara aceea. Nu-mi fac probleme de felul "dar ce fac acum in loc de asta". Nu mai fac nimic in loc de asta. M-am culcat, in timp ce ceilalti s-au rugat si nu ca n-am vrut si eu sa ma rog, ci pentru ca nu am fost in situatia sa ma rog si eu.

- Parinte, dar daca neprevazutul se repeta?

- Si daca se repeta neprevazutul, te gandesti ca nu ti-ai implinit o datorie, dar nu mai poti face ceva in loc de datoria aceea. Eventual, poti, rugaciunile de seara, pe care nu le-ai implinit si care se potrivesc si dimineata, sa le faci dimineata. De exemplu, ai avut in program sa citesti o Catisma din Psaltire si, eventual, dimineata ai putea s-o citesti, dar nu o citesti pentru ca n-ai citit-o, o citesti pentru ca o poti citi. Dar daca e o rugaciune cum sunt rugaciunile celor ce merg spre somn, n-are rost s-ai ceri aceasta lui Dumnezeu, dimineata. Astea sunt lucruri de oameni scrupulosi ... nu cred c-ai cazul!
....:)
Sarumana!
P.S. Da, mai, dar ce te faci ca vine "ortodoxu" si iti zice ca nu respecti formula! Tu ai idee ce lucru sfant e aia o formula? N-auzi ca daca nu respecti formula nu iese aur din balegar?
Reply With Quote
  #80  
Vechi 23.01.2016, 18:26:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Pai si de ce nu este rezolvata problema, daca are duhovnic ?
Pentru că poate nu ține de duhovnicie. Sau poate că este în curs de rezolvare. Sau Domnului este alta. Sau poate nu-i de folos căsătoria. Sau...Domnul știe mai bine.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si cum ar trebui sa ma pregatesc pt Sfanta Liturghie ?
Întreabă-ți duhovnicul, nu pe mine. Și eu mai am multe de învățat.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Si daca efectiv are treburi mai importante decat spovedania penitentului ?
Nu cred că duhovnicul îți dă cu flit nemotivat, acum or fi și care mai greșesc, dar nu putem generaliza.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Deci tot mireanul este devina daca duhvnicul are alte treburi ? Duhovnicul
este un fel de obiect, el nu are nici o responsabiliatate , nimic ?
Are, dar nu putem generaliza...or fi cazuri și cazuri...și da ține și de responsabilitatea duhovnicului.

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Daca mireanul nu se duce la duhovnic la spovedanie, mireanul este vinovat.
Daca mireanul se duce la spovedanie dar duhovnicul are alte treburi
mireanul este vinovat ?
Iar daca duhovnicul are alte treburi, tot mireanul este de vina pentru ca de fapt duhovnicul face cat ii spune Dumnezeu sa faca, pe masura credintei mireanului ? De aici rezulta ca tot mireanul este de vinovat pt relatia sa cu
duhovnicul sau ? Asta vrei sa spui ?
Cam da...când vezi pe altul vinovat, mai ales duhovnicul, ești pe lângă. Dumnezeu lucrează cu tine prin duhovnicul tău, dar după credința ta, bineînțeles, și a duhovnicului. Este o conclucrare, nu putem vorbi de separatisme.
Reply With Quote
Răspunde