Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa Romana
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #201  
Vechi 12.04.2016, 13:23:02
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Asa cum reiese din articolul postat mai sus, ortodoxia nu are nevoie de un sinod cu rol de papa infailibil. Vrea papa (sinodul) femei in cler, si casatorii ale homosexualilor, subordonatii sa le impuna militareste lumii ca fiind ,,noi valori ortodoxe, iar cine nu e de acord sa fie caterisit!!!" Intreruperea comuniunii cu ierarhii ecumenisti este binecuvantata in astfel de cazuri, pentru a le atrage cu fermitate atentia ca gresesc. E nevoie permanenta de colaborare intra cei care conduc Biserica si cei care o alcatuiesc. Niciun sinod nu se poate pune pe sine deasupra Evangheliei. Este o blasfemie ceea ce se incearca.
doamna e bine ca mai intai sa asteptam sinodul si pe urma sa comentam ceea ce s-a hotarat la el. Nu cred ca este bine sa facem focul in luna lui cuptor, ca vezi Doamne, o sa vina o iarna foarte grea si geroasa si este bine ca noi sa ne pregatim mai inainte la gerul care o sa vina (desi nu stim bine ce fel de iarna o sa avem.)
ps: sper ca ati inteles aluzia la chestia cu iarna
__________________
Cel ce nu iubește n-a cunoscut pe Dumnezeu, pentru că Dumnezeu este iubire
  #202  
Vechi 12.04.2016, 13:49:59
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
doamna e bine ca mai intai sa asteptam sinodul si pe urma sa comentam ceea ce s-a hotarat la el. Nu cred ca este bine sa facem focul in luna lui cuptor, ca vezi Doamne, o sa vina o iarna foarte grea si geroasa si este bine ca noi sa ne pregatim mai inainte la gerul care o sa vina (desi nu stim bine ce fel de iarna o sa avem.)
ps: sper ca ati inteles aluzia la chestia cu iarna
Eu gandesc altfel.
Daca toata lumea va tacea, Biserica o va lua intr-o directie gresita. Cand vezi pe cineva ca se pregateste sa dea foc casei, e bine sa-i iei chibriturile si benzina. Altmiteri, dupa ce casa incepe sa arda, e cam tarziu sa te agiti.
  #203  
Vechi 12.04.2016, 15:11:14
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Eu gandesc altfel.
Daca toata lumea va tacea, Biserica o va lua intr-o directie gresita. Cand vezi pe cineva ca se pregateste sa dea foc casei, e bine sa-i iei chibriturile si benzina. Altmiteri, dupa ce casa incepe sa arda, e cam tarziu sa te agiti.
Antonia stai linistita, agitatia unui individ pe un scaun in capatul lumii nu ajuta deloc in evolutia generala a lumii si a evenimentelor. E doar o agitatie personala in plus care nu ajuta.

Si tu nu ai vazut episcopi alungati de credinciosi pentru erezie? Nu i-ai vazut fugariti? Crezi ca nu poti sa vezi si Sf. Sinod asaltat de 100.000 romani credinciosi cerand sa nu faca mizerii?

Daca au venit minerii in Bucuresti, putem ridica o tara intreaga daca se fac lucruri din astea si la noi. O sa luptam, Ortodoxia a fost intotdeauna lupta.

Dar sa stii ca NIMENI din ierarhie nu are curajul sa faca asa ceva pe fata (zic eu), pentru ca toti se tem pentru scaunul lor si pentru reactia multimii.

Multimea este un factor enorm de care cei (cu putina intelepciune) tin cont. Nu stiu daca vrea cineva din ierarhie SCHISMA pentru ca va fi o schisma in mod obligatoriu daca vor fi astfel de evenimente. Poate doar masonii si cei care vor slabirea Bisericii.
  #204  
Vechi 12.04.2016, 15:23:22
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Daca au venit minerii in Bucuresti, putem ridica o tara intreaga daca se fac lucruri din astea si la noi. O sa luptam, Ortodoxia a fost intotdeauna lupta.
Esti nitel cam confuz aici.

Minerii nu i-a trimis "tara" ci a fost o masinatiune politica, prostovanii au fost manipulati sa mearga si restul sa accepte ca e un lucru bun.
Si uite asa a fost "salvata" "democratia".

Citat:
Dar sa stii ca NIMENI din ierarhie nu are curajul sa faca asa ceva pe fata (zic eu), pentru ca toti se tem pentru scaunul lor si pentru reactia multimii.
Da, dar facem scandal preventiv sa stie ce-i asteapta nu??

O duzina de laici care ii pun deja la respect (chipurile) pe maimarii lor si doua duzini de laici anonimi cu gura mare pe Internet.
Super, ce sa zic
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #205  
Vechi 12.04.2016, 17:09:36
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Uiti ca poporul l-a tinut pe Sf. Ioan Hrisostom in Constantinopol cand a fost alungat de imparat.
Uiti ca si poporul este parte din Biserica.
Uiti ca de fapt si noi suntem pastratori ai dogmei si aparatori ai ei.

Nu suntem chiar o gloata necoapta asa cum iti inchipui tu, o adunatura de bucatarese si soferi de taxi.
Si da, sa stii ca de fapt poporul va lupta pentru dogma daca ierarhia va gresi.

EU nu am zis de "scandal preventiv". Am zis ca in cazul in care modifica serios invatatura Bisericii putem sa spunem ca nu este corect. Restul sunt inventiile tale si adaugirile tale la ce am spus eu.
  #206  
Vechi 12.04.2016, 18:03:54
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

EU nu am zis de "scandal preventiv". Am zis ca in cazul in care modifica serios invatatura Bisericii putem sa spunem ca nu este corect. Restul sunt inventiile tale si adaugirile tale la ce am spus eu.
Ce invenții, domnule ? Ai scris negru pe alb "fugărirea episcopilor" și "asalt asupra Sfântului Sinod".

Dumneata ai proprietatea termenilor ? Îți dai seama ce idei propagi în spațiul public ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #207  
Vechi 12.04.2016, 19:41:24
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Dar ce ai ma cu șoferii de taxi? Preferi Uber?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
  #208  
Vechi 12.04.2016, 21:19:52
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
da prietene, BOR este Biserica lui Hristos!
Atunci, ținând cont că Hristos are o singură Biserică, iar tu susții că această Biserică este Biserica Ortodoxă Română, decurge logic că Biserica Ortodoxă Greacă, sau Biserica Ortodoxă Rusă etc. nu sunt biserici ale lui Hristos.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
  #209  
Vechi 12.04.2016, 21:20:41
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Ce invenții, domnule ? Ai scris negru pe alb "fugărirea episcopilor" și "asalt asupra Sfântului Sinod".

Dumneata ai proprietatea termenilor ? Îți dai seama ce idei propagi în spațiul public ?
Da, asa am zis si pastrez ce am zis. Asta in cazul UNOR EREZII.. Asa cum s-a mai intamplat in cazul unor sinoade talharesti, care au mai fost in istorie.

Cu totii stim ca dupa uniatia cu latinii facuta la Sinodul Ferrara-Florenta episcopii ortodocsi care au facut asta nu au mai fost primiti in eparhiile lor de catre credinciosi si unii dintre ei au trecut la catolicism.

Si da, credinciosul trebuie sa apere credinta. Banuiesc ca de la asta nu te dai inapoi.

Iar un eretic confirmat este separat de Biserica si trebuie alungat din Biserica.

Imi dau seama ce idei propag in spatiul public. Erezia nu are ce sa caute in Biserica, erezia nu are nici un fel de ingaduinta in canoane. In fata ereziei nu exista decat separare de Biserica. Mai ales la un episcop, ierarh care are ca obligatie sa pastreze curatenia credintei.

Last edited by gpalama; 12.04.2016 at 21:24:06.
  #210  
Vechi 12.04.2016, 21:41:45
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul

Si da, credinciosul trebuie sa apere credinta. Banuiesc ca de la asta nu te dai inapoi.
Credinciosul trebuie să se supună lui Iisus Hristos, care le-a spus primilor episcopi: "Cine vă ascultă pe voi, pe Mine mă ascultă".

Așa că tu, dacă îndemni în spațiul public ca episcopii să fie fugăriți, de fapt instigi la fugărirea lui Hristos. De la așa ceva mă dau înapoi.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Subiect închis