Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 29.10.2009, 17:56:51
florisca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit despre amintiri

Candva,in Deva,la o conferinta a parintelui,tocmai era ziua lui.sala a incept sa cante La multi ani!,iar el a zis:cei multi sunt inapoi!inteleapta vorba!a binecuvantat sala,iar apoi,cateva maici s-au dus la el sa le binecuvanteze.a spus,razand:ce,a expirat binecuvantrea mea?m-a uimit mereu cultura lui imbinata cu hatrosenia.va propun sa depanam amintiri placute cu el.ce v-a uimit?ce v-a amuzat?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 29.10.2009, 18:38:26
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Implicit

L-am cunoscut personal pe Pr.Teofil, un OM deosebit si un duhovnic desavarsit.Nu pot crede ca a plecat dintre noi, acum cand avem mare nevoie de duhovnici intelepti..in inima mea va fi vesnic viu.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 29.10.2009, 18:56:53
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Dumnezeu sa-l odihneasca la un loc cu ingerii!

Desi nu vedea fizic, dar cati dintre noi nu suntem mai
orbi ca dansul, avea vederea harului.
Era sincer ca un copil si neprihanit ca un porumbel.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #34  
Vechi 29.10.2009, 19:34:07
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Dea Domnul sa ajungem macar la jumatate din bucuria si odihna dobandita de parintele.

Domnul sa'l aseze intre sfintii Sai.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #35  
Vechi 29.10.2009, 20:20:07
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

"azi noapte pr teofil s-a nascut ptr cer" a fost msg care imi anunta trecerea la cele vesnice a pr teofil.m-am intristat f tare ptr ca am pierdut un mare duhovnic, dar m-am bucurat in acelasi timp ca suferinta s-a sf ptr el si a plecat intr-un loc mai bun, locul in care sa ne invredniceasca Dumnezeu sa ajungem cu totii.A plecat la Dumnezeu cu cuvintele:slava lui Dumnezeu ca mi-a tinut mintea treaza pana acum.apoi cu pace a astepta sa i se faca anestezia din care nu s-a mai trezit...
Doamne, odihneste-l cu sfintii tai si pe parintele nostru drag si ajuta-ne ca odata, acolo sus, sa ne revedem cu totii!
Reply With Quote
  #36  
Vechi 29.10.2009, 20:20:42
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dumnezeu sa-l ierte si sa-l odihneasca pe cel, care a fost Pr. Teofil Paraian.
Este un moment deosebit de trist pentru noi, caci a mai adormit unul dintre marii nostri duhovnici!
Sa-i fie tarana usoara!
Reply With Quote
  #37  
Vechi 29.10.2009, 20:30:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Imi amintesc de cuvintele unei femei la moartea parintelui Cleopa, pe care le consider potrivite si pentru parintele Teofil: "ma intristez ca am pierdut un sfatuitor aici pe pamant, dar am castigat un rugator pururea in imparatia lui Dumnezeu"
Reply With Quote
  #38  
Vechi 29.10.2009, 20:54:08
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Parintele Arhimandrit Teofil Paraian, duhovnicul Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus, a trecut la cele vesnice in aceasta dimineata, joi 29 octombrie 2009, la Spitalul Militar din Cluj-Napoca. Dupa o suferinta de cateva luni, timp in care a fost internat la mai multe spitale din Bucuresti, Deva, Brasov si Cluj-Napoca, Parintele Teofil Paraian s-a mutat din aceasta viata la varsta de 80 de ani, pe care i-a implinit anul acesta la data de 3 martie.

Parintele Teofil s-a nascut la 3 martie 1929 intr-o familie de plugari din satul Toparcea, din apropierea Sibiului, primind la botez numele de Ioan si fiind primul dintre cei patru frati. S-a nascut fara vedere, motiv pentru care urmeaza cursurile unei scoli primare pentru nevazatori la Cluj-Napoca, intre anii 1935 – 1940. Isi continua cursurile la o scoala de nevazatori la Timisoara, intre anii 1942 – 1943, iar pana in 1948 urmeaza tot la Timisoara cursurile liceale intr-un liceu teoretic pentru vazatori. In aceasta perioada il cunoaste pe parintele Arsenie Boca de la care deprinde rugaciunea mintii: „Doamne Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul”, rugaciune pe care continua sa o exerseze inca inainte de intra in monahism. Preocuparea pentru viata religioasa si pentru aprofundarea cunostintelor teologice il determina sa urmeze cursurile Facultatii de Teologie din Sibiu, intre anii 1948 – 1952, iar la 1 aprilie 1953 ia hotararea de a intra in obstea Manastirii Brancoveanu de la Sambata de Sus. Dupa patru luni este calugarit in ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului si primeste numele de Teofil, cuvant provenit din limba greaca ce se traduce cu „iubitor de Dumnezeu”. La sapte ani de la calugarie, tot de praznicul Adormirii Maicii Domnului, parintele Teofil este hirotonit diacon de catre Mitropolitul Nicolae Colan, iar la 13 mai 1983, dupa 23 de ani de diaconie este hirotonit preot de catre Mitropolitul Antonie Plamadeala. Tot atunci primeste si hirotesirea intru duhovnic. In anul 1986 parintele Teofil este hirotesit protesinghel, iar in anul 1988 arhimandrit.

Dumnezeu sa-l odihneasca cu dreptii.
Înmormântarea părintelui Teofil Părăian va avea loc sâmbătă , 31 octombrie , la mănăstirea Sâmbăta de Sus , la orele 12 după oficierea Sfintei Liturghii - după cum a declarat în cadrul emisiunii "Viața cetății" de la Radio Trinitas de Înaltpreasfințitul Laurențiu , Mitropolitul Ardealului.
Veșnica lui pomenire ! +
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #39  
Vechi 29.10.2009, 21:36:47
aureliapopescu aureliapopescu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.11.2005
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 104
Implicit

Eu acum 10 minute am aflat ca a murit "parintele" nu-mi vine sa cred parca nu e adevarat, parca e cu neputinta.Nu stiu ce sa mai scriu, pentru ca abia pot scrie...plang si plang si am senzatia neputintei. Acum asta e ceea ce simt.Dumnezeul sa-l odihneasca!
Reply With Quote
  #40  
Vechi 29.10.2009, 22:15:59
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Imi place ce povesteste Claudiu Tarziu:http://c-tarziu.blogspot.com/2009/10...idicat-la.html

"În februarie, anul acesta, am avut o ultimă întîlnire cu părintele Teofil, în urma căreia am publicat un interviu în Formula As, în care mi-a spus, printre altele: "Eu sînt sigur că merg în Rai. Cineva poate să spună că sînt mîndru. Dar nu pentru faptele mele cred că merg în Rai, ci pentru bunătatea lui Dumnezeu. Nu se poate să fi făcut Dumnezeu Raiul ca să-l țină gol. Trebuie să ne potrivim cu Raiul, să ne placă în Rai și să ne silim să-l cîștigăm, și-l vom cîștiga. Căci Dumnezeu este Dumnezeul milei și al îndurărilor. La slujbe auzim mereu că Dumnezeu bun și iubitor de oameni este. Păi, de ce să nu credem că e bun și iubitor, și de ce să mă îndoiesc că mă va milui și mîntui și pe mine?".


Si asa cred ca este a ajuns in RAI si Dumnezeu cred ca il va ierta pe Parintele Teofil pentru micile lui greseli pentru ca:"MILA BIRUIESTE JUDECATA"
Reply With Quote
Răspunde

Tags
teofil paraian



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele arhimandrit Teofil Paraian-un duhovnic iubit adorcrysti Mari Duhovnici si predicile lor 19 16.07.2012 23:42:39
Parintele Arsenie Papacioc a trecut la cele vesnice gabor florin Intrebari utilizatori 4 19.07.2011 21:13:02
Parintele Nicodim Bujor a trecut la cele vesnice antoniap Mari Duhovnici si predicile lor 8 29.04.2011 15:51:00
Parintele Gheorghe Mihoc a trecut la cele vesnice printr-un accident rutier! florina_drossu Stiri, actualitati, anunturi 19 29.12.2010 12:47:14
A trecut la cele vesnice parintele Teofil Badoiu cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 11 24.07.2010 09:09:18