Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 10.12.2009, 15:42:47
dani2004 dani2004 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 305
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Eu, evreul pe acest forum am pentru el onoare cum am pentru toate forumurile de diferite credinte dar mi se pare ca propagarea antisemitismului aci este ca si cum ce scri in general despre evrei se refera si la Mantuitorul vostru care si el facea parte din poporul evreilor.

Matei 27,25. Iar tot poporul a răspuns și a zis: Sângele Lui asupra noastră și asupra copiilor noștri!
Reply With Quote
  #42  
Vechi 10.12.2009, 15:57:22
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

tataie...daca eu sunt javra antisemita afla ca si multi evreiI din anglia (si cunosc destui)sunt la fel de antisemiti ca mine
pai matale daca zici ca ai plecat la 16 ani din romania ,inseamna ca ai participat la toate razboaiele din 1967 din 1973...in care ati omorat mii de oameni ca sa vii acuma sa ne trambitezi noua aici marile realizari ale Israelului?
in Ierusalim unde locuiesti matale nici nu s-a uscat sangele arabilor si crestinilor care i-ati masacrat ca sa locuiesti acum acolo
daca tot ai intrat de acest forum spune ADEVARUL in totalitate lui
daca Antonescu a omorat familii de evrei..voi ati omorat mii de familii de palestinieni ca sa le luati casele si sa va faceti voi colonii
evreii sunt acuzati de fapte care nu sunt sustinute istoric?...pai tot istoric pot sa iti spun eu cum a ajuns Hitler la ,,solutia finala,, a evreilor desi initial a vrut ,,solutia palestiniana ,,ce presupunea expulzarea lor in Polonia ...stii pre bine asta, nici nu discut despre holocaust ca ar insemna sa ma compromit intelectual ( mai primiti despagubiri de la germania ?)
si cred ca ai scris de cateva zeci de ori ca Mantuitorul nostru a fost evreu ...pai iti dai seama ce spui...adica a vorbit si limba voastra si voi tot nu L-ati recunoscut?
ma uit asa cum iti raspund frumos frati crestini pe aici si matale decat ii jignesti..atunci iti mai spun odata ...lasa-ne ...lasa-ne.. asa in evul mediu cum ne crezi
eee zau asa
Reply With Quote
  #43  
Vechi 10.12.2009, 19:17:11
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit un prieten

Eu te consider un prieten, Evreulcelales!
Reply With Quote
  #44  
Vechi 10.12.2009, 21:25:11
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Voi gresiti, fratii si surorile mele! Il judecati pe Evreulcelales pentru ca este evreu, dar uitati ca Domnul nostru a spus sa lasam mortii sa-si ingroape mortii si sa-l urmam... El ne-a invatat sa ne iubim aproapele ca pe noi insine, ba chiar mai mult, si dusmanul, desi un bun crestin nu priveste pe nimeni ca dusman, caci in nomentul in care iti iubesti dusmanul, inceteaza sa-ti mai fie dusman... Ne-a invatat sa nu privim paiul din ochiul altuia, inainte de-a vedea parul din ochiul nostru. A stat la masa cu cei dispretuiti, fara sa-i dispretuiasca. Ne-a spus ca acela care este nevinovat sa arunce primul piatra, deci ne-a invatat sa nu judecam pe altul, inainte de-a ne judeca pe noi insine.
Sa ne ferim sa devenim noi insine "farisei", caci multi sunt asa, dar putini il urmeaza pe Hristos cu adevarat...
Vad totul ca un mare paradox acum...Poporul evreu este dispretuit in ochii celorlalte popoare, asa cum Hristos a fost dispretuit... dar sa nu uitam ca EL s-a intors in Slava!
Hristos este inauntrul omului si inainte de a-l cauta inafara noastra, este bine sa-l privim inauntrul nostru pentru ca EL este Lumina lui Dumnezeu in om. Sa ne intoarcem acasa, si acolo, in inima noastra, il vom gasi pe Dumnezeu!
Ce inseamna toate vorbele noastre daca nu le urmam? Hristos este cu noi! Este si va fi mereu si pana cand nu ne vom invata toate lectiile si nu ne vom intoarce catre Dumnezeu cu toata fiinta noastra, se va reflecta intr-unul sau intr-altul ca sa intelegem ca este si va fi mereu inauntrul nostru.
Va intreb, de ce nu s-ar reflecta chiar acum in Evreulcelales? Ce l-ar opri pe Domnul nostru s-o faca? faptul ca este evreu? Nu va face asta, caci ne vede pe toti ca potentiali fii ai lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #45  
Vechi 10.12.2009, 22:59:07
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Evreulcelales Vezi mesajul
Ce scri domnule? Am cautat unde s-a scris ca romanii au gresit cu ceva, de exemplu cu pogromurile care au facut evreilor . Cum ostasii romani au fost trimesi de general Antonescu ca sa omoare familii intregi de evrei in Moldova si Basarabia. Dupa cum i-mi amintesc, numai eu am adus aminte de asta. Pe de alta parte,evreii au fost facuti vinovati de tot felul de fapte care nu au fost niciodata sprijinite de fapte istorice reale si binecunoscute.
Citeste mai inainte cum o javra antisemita declara "da sunt antisemita" inainte de toarna aci pe un forum religios a crestinilor ortodoxi, minciuni si basme numai ca sa inegreasca fata evreilor.
Eu, evreul pe acest forum am pentru el onoare cum am pentru toate forumurile de diferite credinte dar mi se pare ca propagarea antisemitismului aci este ca si cum ce scri in general despre evrei se refera si la Mantuitorul vostru care si el facea parte din poporul evreilor.
Ei, hai, hai! Pentru cauza voastra exista dovezi, iar pentru cauzele altor popoare care sufera ori au suferit din cauza unor conationali de-ai tai nu exista dovezi! Aceasta este o tactica evreiasca bine cunoscuta. Ana Pauker, poate nu stii ca asista la maltratarea celor mai valorosi intelectuali romani inchisi fara vina in temnitele de la Pitesti si in alte inchisori. Si ca ea au existat mai multi. Fireste ca nu-ti pot reprosa tie greselile acestora. Dar trebuie sa stii. Multi romani au fost ucisi ori au fost batjocoriti in temnitele comuniste pentru ca erau intelectuali romani crestini. Sfintii Inchisorilor de la noi stiu cel mai bine. Floarea natiunii romane. Exista marturii, exista intelectuali care au scris carti in legatura cu ceea ce s-a petrecut acolo. Si pe noi, romanii, aceste realitati ne dor. Fa un efort si procura-ti cartea ,,Intoarcerea la Hristos'' de Ioan Ianolide. Ioan Ianolide a fost un supravietuitor al temnitelor comuniste. Si mai sunt si alte dovezi si alte carti.

Dar exista si un Nicolae Steinhardt, un evreu de isprava care s-a crestinat si care a i-a respectat pe romani. De asemenea nici el nu e un caz singular. Exista multi oameni de rand evrei cumsecade. Politicienii vostri cred ca pun gaz pe foc in povestea referitoare la antisemitism. Dar eu te consider un evreu de rand. Daca esti politician, spune-mi.

Iar cu expresia ,,javra antisemita'' nu sunt de acord.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 11.12.2009, 12:07:58
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Este adevarat. Trebuie sa se tina cont ca fiecare popor are povestile sale triste si ca pe acestea s-a creat istoria si identitatea fiecarui popor. Uman pentru toti este sa ne respectam unii pe altii si sa invatam sa traim in pace si intelegere.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 11.12.2009, 12:14:58
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

In pace si intelegere intre popoare consta Imparatia lui Dumnezeu pe pamant si am face bine sa lucram cu totii pentru aceasta.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 11.12.2009, 12:49:38
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Voi gresiti, fratii si surorile mele! Il judecati pe Evreulcelales pentru ca este evreu, dar uitati ca Domnul nostru a spus sa lasam mortii sa-si ingroape mortii si sa-l urmam... El ne-a invatat sa ne iubim aproapele ca pe noi insine, ba chiar mai mult, si dusmanul, desi un bun crestin nu priveste pe nimeni ca dusman, caci in nomentul in care iti iubesti dusmanul, inceteaza sa-ti mai fie dusman... Ne-a invatat sa nu privim paiul din ochiul altuia, inainte de-a vedea parul din ochiul nostru. A stat la masa cu cei dispretuiti, fara sa-i dispretuiasca. Ne-a spus ca acela care este nevinovat sa arunce primul piatra, deci ne-a invatat sa nu judecam pe altul, inainte de-a ne judeca pe noi insine.
Sa ne ferim sa devenim noi insine "farisei", caci multi sunt asa, dar putini il urmeaza pe Hristos cu adevarat...
Vad totul ca un mare paradox acum...Poporul evreu este dispretuit in ochii celorlalte popoare, asa cum Hristos a fost dispretuit... dar sa nu uitam ca EL s-a intors in Slava!
Hristos este inauntrul omului si inainte de a-l cauta inafara noastra, este bine sa-l privim inauntrul nostru pentru ca EL este Lumina lui Dumnezeu in om. Sa ne intoarcem acasa, si acolo, in inima noastra, il vom gasi pe Dumnezeu!
Ce inseamna toate vorbele noastre daca nu le urmam? Hristos este cu noi! Este si va fi mereu si pana cand nu ne vom invata toate lectiile si nu ne vom intoarce catre Dumnezeu cu toata fiinta noastra, se va reflecta intr-unul sau intr-altul ca sa intelegem ca este si va fi mereu inauntrul nostru.
Va intreb, de ce nu s-ar reflecta chiar acum in Evreulcelales? Ce l-ar opri pe Domnul nostru s-o faca? faptul ca este evreu? Nu va face asta, caci ne vede pe toti ca potentiali fii ai lui Dumnezeu!
Multumesc pentru sprijin si in special pentru intelegere. Dumneata reprezinti ,cum am scris de cateva ori in ultimul timp, crestinul adevarat. Cel la care crestinismul ii lumineaza calea. Cel care nu stiu ura contra evreilor. Inca o data, multumesc.De mult timp astept ca sa intre in discutile astea buni crestini care sa replice ,crestini la crestini cum sa iubesti aproapele chiar daca este evreu. Deocamdata, tu si Andrei sunteti aceia care salvati onoarea crestinismului. Asta imi aduce aminte de povestea lui Lot si distrugerea Sdomului si Gomorei. (Am scris numele cum sunt scrise in ebraica.)
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #49  
Vechi 11.12.2009, 13:08:24
Evreulcelales's Avatar
Evreulcelales Evreulcelales is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.07.2009
Locație: Israel-Ierusalim
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 483
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Ei, hai, hai! Pentru cauza voastra exista dovezi, iar pentru cauzele altor popoare care sufera ori au suferit din cauza unor conationali de-ai tai nu exista dovezi! Aceasta este o tactica evreiasca bine cunoscuta. Ana Pauker, poate nu stii ca asista la maltratarea celor mai valorosi intelectuali romani inchisi fara vina in temnitele de la Pitesti si in alte inchisori. Si ca ea au existat mai multi. Fireste ca nu-ti pot reprosa tie greselile acestora. Dar trebuie sa stii. Multi romani au fost ucisi ori au fost batjocoriti in temnitele comuniste pentru ca erau intelectuali romani crestini. Sfintii Inchisorilor de la noi stiu cel mai bine. Floarea natiunii romane. Exista marturii, exista intelectuali care au scris carti in legatura cu ceea ce s-a petrecut acolo. Si pe noi, romanii, aceste realitati ne dor. Fa un efort si procura-ti cartea ,,Intoarcerea la Hristos'' de Ioan Ianolide. Ioan Ianolide a fost un supravietuitor al temnitelor comuniste. Si mai sunt si alte dovezi si alte carti.

Dar exista si un Nicolae Steinhardt, un evreu de isprava care s-a crestinat si care a i-a respectat pe romani. De asemenea nici el nu e un caz singular. Exista multi oameni de rand evrei cumsecade. Politicienii vostri cred ca pun gaz pe foc in povestea referitoare la antisemitism. Dar eu te consider un evreu de rand. Daca esti politician, spune-mi.

Iar cu expresia ,,javra antisemita'' nu sunt de acord.
Eu nu sunt de acord cu aproape tot ce scri in legatura cu evreii. Ana Pauker.o evreica a daramat Romania.Una singura. Trebuie o persoana sa fie arierata ca sa creada ca o femeie a reusit sa puna toata Romania in genunchi. Ana Pauker a fost comunista si a sezut la inchisoare cu o multime de romani crestini care si ei au fost comunisti. Dece tocmai Ana este de vina? I-ti explic eu poenta: antisemitii nu pierd o ocazie ca sa ponegreasca evreii si adevarul nu-i supara.Principalul ca vina, nu conteaza la ce sa cada pe evrei ca asta slujeste teoria lor.Cand soldatii Armatei Rosii ,in 1944 au omorat ostasi romani in Basarabia,ca rasplata ca ostasii romani au facut pogrom si au omorat evrei si rusi antisemitii s-au grabit sa declare ca soldatii armatei rosii erau de fapt "jidani".
Teoriile si politica asta face rau numai romanilor ca oameni destepti sunt plini de dispret la conspiratile astea de doi bani.
__________________
Cine nu vrea sa imbatraneasca niciodata ,sa aiba grija sa moara tanar...
Reply With Quote
  #50  
Vechi 11.12.2009, 14:21:39
marioad24's Avatar
marioad24 marioad24 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.02.2009
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 161
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru marioad24 Send a message via Skype™ to marioad24
Implicit Cine s-a intors in slava?

asa cum Hristos a fost dispretuit... dar sa nu uitam ca EL s-a intors in Slava!
Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Voi gresiti, fratii si surorile mele! Il judecati pe Evreulcelales pentru ca este evreu, dar uitati ca Domnul nostru a spus sa lasam mortii sa-si ingroape mortii si sa-l urmam... El ne-a invatat sa ne iubim aproapele ca pe noi insine, ba chiar mai mult, si dusmanul, desi un bun crestin nu priveste pe nimeni ca dusman, caci in nomentul in care iti iubesti dusmanul, inceteaza sa-ti mai fie dusman... Ne-a invatat sa nu privim paiul din ochiul altuia, inainte de-a vedea parul din ochiul nostru. A stat la masa cu cei dispretuiti, fara sa-i dispretuiasca. Ne-a spus ca acela care este nevinovat sa arunce primul piatra, deci ne-a invatat sa nu judecam pe altul, inainte de-a ne judeca pe noi insine.
Sa ne ferim sa devenim noi insine "farisei", caci multi sunt asa, dar putini il urmeaza pe Hristos cu adevarat...
Vad totul ca un mare paradox acum...Poporul evreu este dispretuit in ochii celorlalte popoare, asa cum Hristos a fost dispretuit... dar sa nu uitam ca EL s-a intors in Slava!
Hristos este inauntrul omului si inainte de a-l cauta inafara noastra, este bine sa-l privim inauntrul nostru pentru ca EL este Lumina lui Dumnezeu in om. Sa ne intoarcem acasa, si acolo, in inima noastra, il vom gasi pe Dumnezeu!
Ce inseamna toate vorbele noastre daca nu le urmam? Hristos este cu noi! Este si va fi mereu si pana cand nu ne vom invata toate lectiile si nu ne vom intoarce catre Dumnezeu cu toata fiinta noastra, se va reflecta intr-unul sau intr-altul ca sa intelegem ca este si va fi mereu inauntrul nostru.
Va intreb, de ce nu s-ar reflecta chiar acum in Evreulcelales? Ce l-ar opri pe Domnul nostru s-o faca? faptul ca este evreu? Nu va face asta, caci ne vede pe toti ca potentiali fii ai lui Dumnezeu!
__________________
Cu noi este Dumnezeu,
Intelegeti neamuri si va plecati
Caci cu noi este Dumnezeu
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Mărturisire de credinta impotriva Ecumenismului (!!) colaps Generalitati 72 27.12.2015 03:21:26
O marturisire tulburatoare florin.oltean75 Generalitati 95 23.05.2013 14:47:45
Despre spovedanie sau marturisire-mihail florin ionut12 Generalitati 1 21.11.2010 14:59:40