Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 17.09.2010, 01:56:41
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit Despre anatemizare

Am gasit aceasta definitie http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ema-81872.html

Trebuie sa spun ca m-am speriat un pic, intrucat nu stiu ce fel de om trebuie sa fii ca sa-ti atragi un astfel de blestem asupra capului. Au existat oameni de-a lungul istoriei care sa fie anatemizati ?, fiindca ma gandesc ca aceia ar fi trebuit sa fie de o ticalosie si de o rautate rara.
__________________
Omul a fost gîndit și făcut de Dumnezeu în deplină libertate și i s-au pus înainte toate condițiile pentru a-și împlini și trăi libertatea. Libertatea este darul minunat pe care l-a făcut Dumnezeu omului. Poate că prin nimic altceva Dumnezeu n-ar fi putut să-Și arate dragostea pe care ne-o poartă decît prin faptul că ne a dăruit deplina libertate de gîndire și de acțiune. ("Singuri in fata libertatii", Ieromonah Savatie Bastovoi)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 17.09.2010, 02:22:37
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Am gasit aceasta definitie http://www.crestinortodox.ro/carti-o...ema-81872.html

Trebuie sa spun ca m-am speriat un pic, intrucat nu stiu ce fel de om trebuie sa fii ca sa-ti atragi un astfel de blestem asupra capului. Au existat oameni de-a lungul istoriei care sa fie anatemizati ?, fiindca ma gandesc ca aceia ar fi trebuit sa fie de o ticalosie si de o rautate rara.
Arie ereticul a fost anatematizat. În principiu sectanții, ereticii, păgânii, sataniștii ș.a.m.d care își răspândesc minciunile și duc sufletele oamenilor spre pieire merită și trebuie anatematizați.
__________________
Sunt împotriva: avortului, homosexualității, sectelor, ateismului, masoneriei, păgânătății, ereziilor, ecumenismului, băncilor, cipurilor și actelor cu cip, politicianismului și a părăsirii patriei.

Să ascultăm de poruncile lui Dumnezeu și atât! Viitoarele legi și acțiuni statale nu vor duce decât la compromiterea noastră ca ființe dumnezeiești și la pierderea libertății. Noi nu suntem legați de aceste rânduieli lumești deșarte și satanice, ci doar de voia Domnului!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 14.10.2010, 17:00:51
Membru Membru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.10.2010
Mesaje: 23
Implicit

anatema asta trebuie zisa de catre preot in biserica? si daca da atunci la cati sectanti sunt in tara trebuia sa nu mai fie nimeni in viata
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Despre nașterea din nou, din Duhul Sfânt și despre Botez Savonarola Sfinti Parinti (Patrologie) 15 20.07.2013 13:28:48
Petre Tutea despre Dumnezeu si despre atei tigerAvalo9 Generalitati 34 02.12.2010 15:37:16
Despre pacate si despre Canoanele duhovnicilor gheorghecoser23 Preotul 5 25.06.2008 17:01:23