Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #221  
Vechi 01.09.2012, 12:11:00
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum sa nu, o data cu amprenta, i se fura si sufletul.

Mai sunt niste triburi prin Amazonia, care tot asa, daca incerci sa-i fotografiezi risti sa ti-o iei, pentru ca bastinasii cred ca aparatul respectiv le fura sufletul.

Totusi, ce servici are de i se cere amprenta/amprentele?

Pentru..?
Pontaj?
Frate, chiar astepti un raspuns clar la intrebare, date fiind aspectele problemei? :) Pe ce pariem ca adevaratii initiatori ai paranoie cipurilor sunt de fapt securisti cu state vechi? Ce zici de un tutorial de instalare a Fedora 17 arm pe un smartphone? Asta e miza mea pe pariu, de acord? (Incerc sa destind atmosfera, inevitabil cu tendinta de incrancenare cand e vorba de subiecte gen dogme sau teoria conspiratiei, cu off-topice amuzante). :) In alta ordine de idei, si la noi unii sedevacantisti au idei pe langa care cele de la Petru Voda ("anatema cipului!") pot parea excentricitati adolescentine...
Reply With Quote
  #222  
Vechi 01.09.2012, 12:14:04
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Si da, "stilistii", sunt, deseori inculti dogmatic si canonic (eu ii dadeam lectii fostului meu duhovnic, care inventa citate din Paterice inexistente :)) ), dar oameni cu mare credinta si disciplina. Nu vezi in bisericile lor adolescente venite cu pseudo-tzoale de parca ar fi in club, nu in Casa Domnului...de exemplu...
Insa pe de alta parte, sunt niste orfani eclesiologici. Acesta e fondul problemei, de la care deriva toate celelalte.
Reply With Quote
  #223  
Vechi 01.09.2012, 12:30:21
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Teodor, tu cat timp ai fost pe stil vechi? Cand te-ai convertit la catolicism?
Reply With Quote
  #224  
Vechi 01.09.2012, 12:32:44
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Sper sa nu te deranjeze intrebarea
Reply With Quote
  #225  
Vechi 01.09.2012, 20:47:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Documentele sunt fix apa de ploaie pe langa anormalitatea aia care se intampla prin SUA si tarile astea mai dezvoltate- cu cipul implantat sub piele... cand se stie totul despre tine: si ce mananci, cat dormi, ce vorbesti, eventual ce gandesti (nu m-ar mira) etc
Liliana, astea sunt povesti.
Reply With Quote
  #226  
Vechi 01.09.2012, 20:50:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Cadru medical intr-un institut medical. Asta e serviciul lui. Da, sa zicem ca amprenta digitala in sine n-are nimic.
Nu confunda triburile din cine stie ce colt al lumii cu asta; aia se numeste salbaticie si e chiar absurd sa crezi ca daca esti fotografiat ti se ia sufletul... Cu actele la fel, biometrice sau nu, oricand le poti arunca in padure daca nu-ti mai trebuie. Tu daca ti se va impune sa iti implanteze un microcip sub piele ca sa poti vinde si cumpara il vei accepta asa cu una cu doua? Tii oare cont de faptul ca te poti imbolnavi de la el si cine stie ce efecte adverse o mai fi avand? Fiti cu ochii in patru, ca nu totul este asa cum pare!
Cand oamenii se plictisesc de idealurile si luptele duhovnicesti, isi inventeaza povesti inchipuite care sa-i faca sa se simta virtuosi luptandu-se imaginar cu demoni imaginari.
Reply With Quote
  #227  
Vechi 01.09.2012, 20:51:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Theodor_de_Mopsuestia Vezi mesajul
Pe ce pariem ca adevaratii initiatori ai paranoie cipurilor sunt de fapt securisti cu state vechi?
Pai trebuie sa gasesti pe cineva care sa parieze contra eu inclin sa cred varianta asta.
Reply With Quote
  #228  
Vechi 02.09.2012, 13:31:45
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Ar fi bine sa fie doar o paranoia. Eu in ceea ce priveste chestia asta DOAR stau in dubii, deci ca sa nu fiu inteleasa gresit: nu sustin de acuma ca vai gata vine sfarsitul lumii doar pentru ca se impun carduri de sanatate etc. E ceva normal sa te gandesti insa daca e bine ceea ce se intampla, atata tot.
In ce priveste problema asta legata de stilul vechi, de cand socrul meu s-a dat pe aceasta religie, numai de asta vorbeste si de faptul ca el de-abia asteapta sa i se ia gatul pentru credinta, ceea ce mi s-a parut aberant si mai ales o vorba scoasa de un om primitiv, neevoluat, care vra sa se dea sfant cu toate ca ii lipseste smerenia. Ca sa va spun drept, pe sotul meu taica-sau practic l-a obligat sa treaca pe vechi cand el avea abia 7 ani, l-a dus la Slatioara sa faca Mirungerea, iar pe cumnata-mea a botezat-o pe vechi din prima. Iar cu soacra mea se cearta de fiecare data cand vine Craciunul pe stil nou deoarece ea tine ca si noi, pe calendarul gregorian. Si cand ma duc in vizita la ei e bizar sa o vad pe ea mancand de frupt in ajunul Anului Nou iar pe el mancand de post. Acasa la mine e la fel: eu incep postul Craciunului cu 2 sap inaintea sotului meu, iar la el se sfarseste postul cu 2 sap dupa ce termin eu. Eu sincer consider ca sunt bolnavi, daca ar fi sanatosi ar trebui sa fie constienti de faptul ca nu poti obliga o persoana sa creada in ce cred si ei.
Nu va spun ca toti (in special cumnata-mea) se cred aproape mantuiti din cauza ca tin calendarul iulian.
Reply With Quote
  #229  
Vechi 02.09.2012, 13:34:16
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Iar socrului meu i-am inchis o data gura spunandu-i ca trebuie sa ne limitam doar la ce stim.
Reply With Quote
  #230  
Vechi 02.09.2012, 15:38:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Nu va spun ca toti (in special cumnata-mea) se cred aproape mantuiti din cauza ca tin calendarul iulian.
Din aceeași categorie: dacă nu faci cruce de la dreapta la stânga și cu trei degete, nu te mântuiești. Dacă botezul nu se face prin scufundarea catehumenului cu tot cu cap, nu e botez, dacă pâinea de la Cinstitele nu conține enzime, înseamnă că nu are loc Prefacerea, dacă scrii "Isus" cu un singur "I" îți bați joc de Domnul, numindu-L "măgar". Sună cunoscut ? Stiliștii sunt peste tot !

Și, mai ales: calendarul e normal să fie cel gregorian. Dacă muți sărbătorile cu dată fixă după calendarul gregorian, atunci e normal. Dacă, însă, faci același lucru cu sărbătorile cu dată variabilă, atunci nu e normal: cine "mută Pascalia" nu se mântuiește. Consecința logică este că ortodocșii care au murit între anul 1924 și 1927, când Paștele a fost mutat conform calendarului gregorian, nu s-au mântuit.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 19:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 14:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 15:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 10:37:07