Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #251  
Vechi 06.09.2012, 13:49:28
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Mândrie și smerenie.
Nu are nici o treaba una cu alta :)
Reply With Quote
  #252  
Vechi 06.09.2012, 13:55:21
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Știu. Alege între ele.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #253  
Vechi 06.09.2012, 13:59:50
Cornel Urs's Avatar
Cornel Urs Cornel Urs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.05.2012
Locație: Miercurea Ciuc - Harghita
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.621
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Nu sunt obligata s-o fac. Sa ma rog da, dar sa indur porcarii si mizerii NU. Prefer sa-mi asum pacatul divortului. Daca voi doriti sa va distrugeti vietile din cauza unor idei fixe ai absurde, treaba voastra. Un om inteligent se retrage in momentul in care vede ca lucrurile nu merg tocmai spre bine.
este dreptul dumneavoastra sa divortati dar si dreptul nostru sa va spunem ca este pacat.

si nu stiu cat de "inteligent" este sa nu facem voia lui Dumnezeu!
Reply With Quote
  #254  
Vechi 06.09.2012, 14:36:22
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cornel Urs Vezi mesajul
este dreptul dumneavoastra sa divortati dar si dreptul nostru sa va spunem ca este pacat.

si nu stiu cat de "inteligent" este sa nu facem voia lui Dumnezeu!
Dumnezeu nu vrea nefericirea omului. Restul sunt doar povesti si idei fixe. Am mai spus odata ca am propriile mele convingeri.
Reply With Quote
  #255  
Vechi 06.09.2012, 14:37:54
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de manuela.liliana Vezi mesajul
Am mai spus odata ca am propriile mele convingeri.
Atunci nu te mai deranjăm. Dar tu de ce o faci în ceea ce ne privește?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #256  
Vechi 06.09.2012, 14:40:57
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Nu cred ca e asa greu de inteles
Reply With Quote
  #257  
Vechi 06.09.2012, 14:41:48
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Atunci nu te mai deranjăm. Dar tu de ce o faci în ceea ce ne privește?
Nici eu nu vreau sa deranjez. Doar ca sustin ca in momentul in care nu te intelegi cu cineva, nu e nici un lucru rau sa rezolvi lucrurile.
Reply With Quote
  #258  
Vechi 27.04.2013, 00:38:11
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Frati crestini, am o intrebare. Nu tin partea celor de pe stil vechi, nu le iau apararea, cu atat mai putin nu vreau sa trec pe religia lor pentru ca ideea mirungerii nu mi se pare stralucita, dar.... am sapate niste dubii in suflet si vreau sa ma descotorosesc de ele. Poate credinta nu tine neaparat de zile, de diferenta de doua saptamani mai mult sau mai putin dar...
M-am documentat si minunile care se petrec in Israel, cum ar fi norul de pe Muntele Tabor apare pe 19 august, nicidecum pe 6 august oficial; raul Iordan se intoarce abia pe 19 ianuarie, steaua apare si ingerii canta in Bethleem pe 7 ianuarie; daca aceste minuni se intampla dupa calendarul vechi, neindreptat, nu ar fi mai bine sa tinem aceste sarbatori odata cu rusii, sarbii etc? Nu este mai normal? De ce preotii nostri nu fac public acest lucru, si nu spun credinciosilor CAND se intampla minunile? Nu este ceva la mintea cocosului, ceva care sa ne dea tuturor de gandit? Eu sincer nici nu stiu ce sa mai cred. Inainte, pentru mine biserica pe stil nou si cea pe vechi aveau aceeasi valoare, era aceeasi treaba, dar acum Ii multumesc lui Dumnezeu ca nu a lasat o data fixa la Pasti, a stiut El ce face si de ce Sfintele Pasti vor avea data variabila.
Reply With Quote
  #259  
Vechi 27.04.2013, 00:47:25
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Sa zicem ca se trece cu vederea capitolul cu calendarul si cu sarbatorile pe data fixa.
Dar ma ingrijoreaza profund ceea ce se intampla mai departe, ceea ce am vazut in diverse documentare, preconizarea faptului ca e foarte posibila o noua schisma in BOR din cauza sincretismului religios ca urmare a ecumenismului, nu este in regula amestecarea dogmelor lasate de Sfintii Parinti cu cele ale protestantilor sau ale catolicilor; altceva este daca revin ei la ortodoxia dreapta. Voi v-ati putea adapta daca s-ar stabili Pascalia odata cu catolicii (Pascalie care nu este mai corect calculata decat a noastra), fapt stiut de oricine care-i catusi de putin doxat in teologie si ortodox practicant?
Din cate stiu eu, catolicii au serbat Pastile si inaintea evreilor, deci calculele lor sunt eronate. In anul 325 Sfintii parinti au lasat ca Pastele sa fie sarbatorit dupa prima luna plina dupa echinoctiul de primavara. Acest lucru ar trebui sa fie LITERA DE LEGE. Ce se va intampla daca se vor incalca aceste reguli si va fi talmes-balmes in crestinism? Ce este minciuna si care mai este adevarul?
Doamne ajuta !
Reply With Quote
  #260  
Vechi 27.04.2013, 00:52:09
manuela.liliana manuela.liliana is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.08.2012
Mesaje: 51
Implicit

Ce mai trebuie facut pentru ca BOSV si BOR sa se impace si sa ajunga la un numitor comun? Este posibil ca BOR sa-i primeasca pe cei de pe stil vechi in sanul lor dar cu un compromis ca cei din urma sa poata tine sarbatorile tot pe calendarul iulian? Dat fiind ca am in familie pe cineva care-i in comuniune cu BOSV, ma doare sufletul sa vad aceste divergente de care-mi aduce aminte cu orice ocazie. Cine de la conducere ne duce pe noi la pierzanie? IPS Vlasie sau IPS Daniel? Cine face de fapt lucruri necurate si neortodoxe ?!
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie, stil vechi

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
pentru o casatorie pe stil vechi doca Botezul 30 08.09.2012 20:29:55
biserica ortodoxa de stil vechi silviu.pintilie Secte si culte 6 12.11.2010 15:03:30
casatorie cu ortodox de stil vechi doca Nunta 1 31.01.2008 16:06:59
Biserica Ortodoxa de Rasarit( Stil vechi) teogtf Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 43 06.11.2006 11:37:07