Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 05.08.2009, 14:19:58
antoradoi's Avatar
antoradoi antoradoi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.01.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 146
Implicit

Citat:
În prealabil postat de romandragut Vezi mesajul
Urmarind topicurile legate de feminism si cel cu privire la raportul dintre orele de munca presatate de femei si respectiv barbati mi-a rasarit o noua intrebare.

unii colegi de forum au afirmat ca femeia ar trebui sa lucreze in gospodarie. un coleg a spus ca ar vrea sa castige suficient pentru a tine femeia acasa.

intrebarea pe care mi-o pun este femeia ar trebui sa aiba cariera, sa aiba o activitate cu scop lucrativ (sa castige bani) sau sa aiba activitati domestice (gradinarit, curatenie, crescut copii, gatit etc).
Poate ati scapat din vedere ca sintem deja in secolul XXl...
Reply With Quote
  #22  
Vechi 05.08.2009, 14:56:50
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit trist dar adevarat

Nu stiu daca o femeie de cariera care isi petrece in mare parte timpul la serviciu mai are timp si de sotul ei, sa-l rasfete ca la inceput. De aceea majoritatea familiilor unde femeia prefera cariera nu rezista. Chiar sotul meu imi spune cate colege de serviciu sunt divortate ca barbatii lor preferau o "sotie" ce sa aibe grija si de ei. Nu in totdeauna banii tin o familie unita si fericita. Copiii nu se cresc cu bone, acel copil ii va da mamei peste nas atunci cand va fi mare, ii va spune cat de mult a suferit el in copilarie ca nu a avut-o pe mama langa el. Pe un copil nu-l ajuta cu nimic daca ii oferim tot ce isi doreste. Prezenta mamei este cea mai importanta. Eu nu regret ca fac treburi "domestice" chiar am o multumire sufleteasca cand vine sotul de la serviciu si gaseste ordine si o mancare calda pregatita de mine si nu de servitoare.
Fiecare are liber sa aleaga, le apreciez pe femeile care fac fata sa aibe un serviciu si pe langa asta sa mai aibe si copii. Felicitari lor.[/quote]

Ei, aici a dus lupta pentru egalitate intre sexe! In loc sa-si creasca copiii si sotul sa castige painea familiei, sotul se poate dula la crasma si la pescuit, copiii ii creste bona, mamicile prin tarile calde. Rezultatul se vede!
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.08.2009, 14:57:41
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit scuze

era postat de parascheva, nu stiu sa manevrez butoanele
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.08.2009, 15:00:30
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Si daca suntem in sec. XXI ce?
Problemele sunt aceleasi.
Eu sunt pentru o cale de mijloc. Adica:
1. Femeia sa poata sta cu bebelusul acasa macar pana la 2-3 ani.
2. Femeia sa lucreze, dar ceva potrivit ei si mai putine ore (ex. 4), ca sa aibe timp si de familie si de...ea.
Nu-mi plac femeile barbat- in politica, armata (inlcusiv politie), si care lucreaza zile in tregi fara sa mai stie de familie, pleaca la razboi, sau in delegatii nesfarsite, sedinte nesfarsite.
3. Barbatul sa munceasca si sa poata intretine familia bine cu banii sai.
Situatie f.frecventa azi: multi barbati someri sau care nu-si pot intretine familia, femei obligate sa se ocupe si de casa si de copii si sa-si caute de lucru din lipsa de bani.
4. Femeia care fie platita si pentru "serviciul" de acasa.
5. Femeia care alege sa stea numai acasa, pentru familie, sa aibe asigurata o pensie in cazul in care ramane singura (vaduvie, divort).

La tara exista (in unele state si Romania este inca printre acestea), acea situatie de sclavie a femeii: munca (grea! - gardina, camp, fara conditii de viata decente), familie, copii. Nu tu studii, nu tu culturalizare si socializare, nu tu bani, nu tu concedii/calatorii. Nimic.

Sa nu cadem in extreme si sa ne gandim si la copii, soti si...sanatatea noastra (cat putem duce de fapt).
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.09.2009, 21:24:52
Meritoriu Meritoriu is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si daca suntem in sec. XXI ce?
Problemele sunt aceleasi.
Eu sunt pentru o cale de mijloc. Adica:
1. Femeia sa poata sta cu bebelusul acasa macar pana la 2-3 ani.
2. Femeia sa lucreze, dar ceva potrivit ei si mai putine ore (ex. 4), ca sa aibe timp si de familie si de...ea.
Nu-mi plac femeile barbat- in politica, armata (inlcusiv politie), si care lucreaza zile in tregi fara sa mai stie de familie, pleaca la razboi, sau in delegatii nesfarsite, sedinte nesfarsite.
3. Barbatul sa munceasca si sa poata intretine familia bine cu banii sai.
Situatie f.frecventa azi: multi barbati someri sau care nu-si pot intretine familia, femei obligate sa se ocupe si de casa si de copii si sa-si caute de lucru din lipsa de bani.
4. Femeia care fie platita si pentru "serviciul" de acasa.
5. Femeia care alege sa stea numai acasa, pentru familie, sa aibe asigurata o pensie in cazul in care ramane singura (vaduvie, divort).
Exista concediul de maternitate de 2 ani mi se pare, pe care il poate lua oricare din parinti. Din punctul meu de vedere copilul in timpul cresterii are nevoie de ambii parinti. Sunt primele lui modele de viata si in functie de contactul cu ele va discerne mai tarziu si isi va forma in timp un comportament social mai mult sau mai putin bun.
Cat priveste cariera in viata unei femei, sunt de parere ca fiecare persoana ar trebui sa isi faca un scop din evolutie. Prin cariera inteleg sa ajungi sa lucrezi in domeniul care iti place avand satisfactii, sa o faci primind salariul pe care il meriti si sa o faci calitativ. Asa ca nimic nu ne opreste sa ajungem doctori de renume, avocati foarte buni, scriitori premiati, presedinti de tari etc., si ca femei si ca barbati. Exista atatea exemple feminine in istorie care sa-mi probeze ideea. Si cate vor mai aparea...
__________________
" Somnul ratiunii naste monstri " - Francisco de Goya
Reply With Quote
  #26  
Vechi 12.02.2013, 08:08:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Femeia si cariera

Fiecare om, indiferent ca este barbat sau femeie, trebuie sa presteze o munca legala, utila societatii, de preferinta intr-un domeniu conform cu aspiratiile fiecaruia!
Este adevarat ca sunt anumite meserii care nu ar fi potrivite pentru o femeie (tractorist, tamplar, sofer, electrician, strungar, mecanic de locomotiva, etc), meserii care au un anumit "specific"" masculin!
In privinta impacarii serviciului si carierei cu viata de familie, sunt convins ca daca exista intelegere si sentimente adevarate intre cei doi parteneri, aceste doua aspecte ale vietii sociale pot fi ïmpacate""! De altfel, inainte de 1990, atat barbatii cat si femeile erau incadrate in campul muncii si existau destule familii fericite!
Reply With Quote
  #27  
Vechi 12.02.2013, 08:23:53
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Fiecare om, indiferent ca este barbat sau femeie, trebuie sa presteze o munca legala, utila societatii, de preferinta intr-un domeniu conform cu aspiratiile fiecaruia!
Dar de ce trebuie? Că așa zic comuniștii?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #28  
Vechi 12.02.2013, 08:55:18
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Dar de ce trebuie? Că așa zic comuniștii?
Ti-a lasat traume cultul muncii, castanele de inceput de an scolar?

Last edited by ioanna; 12.02.2013 at 09:00:49.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 12.02.2013, 10:12:41
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Oare este chiar atât de rău să ai o carieră? Cred că este o chestiune de priorități: să nu uităm să-L punem pe Dumnezeu pe primul loc, apoi ar trebui să fie familia și apoi cariera. Mi se pare de bun simț ca mama să aibă timp pentru copii. S-a mai scris că de fapt ambii părinți ar trebui să aibă timp pentru familie. Ce te faci însă în ziua de azi când serviciul îți ocupă tot mai mult timp? Din ce să trăiești? Există garanții că un serviciu modest înseamnă și un timp de lucru normal, sau redus? Ați alege un serviciu mai prost plătit pentru a avea mai mult timp liber? Cu cât mai puțin plătit? Dar dacă îți place ce faci la serviciu, singurul impediment fiind timpul de lucru prelungit? Ai schimba locul de muncă pentru a nu fi numit carierist(ă)?
Neavând copii, deocamdată, vorbesc ipotetic. Sper ca Dumnezeu să îmi netezească calea astfel încât să am și copii, și un echilibru între viața de familie și carieră.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 12.02.2013, 11:55:48
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Daca titlul se chema...femeia cu servici, parea normal, asa apar tot felul de opinii care trag hai si cea, cand de fapt a lucra e ceva normal.

Eu ca mama m-as gandi la un job part-time, pentru a ma integra si eu in societate, a avea o stare mai pozitiva.

Cat copilasii au 1-3 anisori mai merge sa fii casnica, dar cand ei merg deja la scoala...poti spune ca te simti super facand ordine si mancare jumatate de zi?!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Familie vs Cariera Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 19 25.11.2013 18:52:31
Femeia PetruD Morala Crestina 72 19.11.2013 13:22:16
Vocatia si cariera crestinului Rodica50 Intrebari utilizatori 10 21.01.2011 15:53:10
Mama sau femeie de cariera? daliapantelimon Generalitati 121 31.05.2010 15:04:57
Femeia intre televizor si telenovela-M.D(Femeia care a uitat de modelul M-ciiDomnului 11111111 Generalitati 98 10.01.2010 08:41:15