Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.08.2017, 14:40:15
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Găsirea partenerului de viata/căsătoria binecuvantata

Doamne ajuta ,

As fi vrut sa întreb cum poate fi găsit partenerul de viață /viitorul soț - cu aceleași valori creștin ortodoxe-în zilele noastre.Dacă are cineva niște sfaturi as aprecia. Nu doresc sfaturi despre rugăciuni acestea le stiu de la duhovnic și din cărți. De asemenea nu cred ca trebuie doar sa te rogi și atât pentru ca oamenii nu apar la ușă. Eu am 30 de ani. Lucrez. Viața mea e intre serviciu și acasa. Și duminica la biserica. Am fost în studenție în asociații am făcut voluntariat etc.La baruri și discoteci nu merg evident.Chiar nu îmi dau seama cum poate fi cunoscut cineva în vederea căsătoriei. Am încercat site.uri de matrimoniale dar acolo se cam caută altceva. Nu prea știu ce sa mai fac.As aprecia sfaturi oneste fără critici dacă se poate.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.08.2017, 19:59:54
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

[quote=elenoirmiro;650351Chiar nu îmi dau seama cum poate fi cunoscut cineva în vederea căsătoriei. [/QUOTE]

1. Pelerinaje
2. Activism in asociatii ale laicatului sau alte asociatii urmarind scopuri crestine su avand motivatie crestina. De exemplu Asociatia Pro Vita pentru nascuti si nenascuti.
3. Retrageri spirituale
4. Antrenarea si obtinere de intermediere din partea unor femei aflate cu o generatie mai inainte. Cu totii cunoastem cate o "Miss Marple" care are si pricepere si placere in "a face vorba".

Perseverenta si succes!
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.08.2017, 00:48:27
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
...
4. Antrenarea si obtinere de intermediere din partea unor femei aflate cu o generatie mai inainte. Cu totii cunoastem cate o "Miss Marple" care are si pricepere si placere in "a face vorba".

Perseverenta si succes!
Am mare incredere in aceasta cale, fara sa le elimin pe celelalte prin "necitare".

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta ,

As fi vrut sa întreb cum poate fi găsit partenerul de viață /viitorul soț - cu aceleași valori creștin ortodoxe-în zilele noastre.Dacă are cineva niște sfaturi as aprecia. Nu doresc sfaturi despre rugăciuni acestea le stiu de la duhovnic și din cărți. De asemenea nu cred ca trebuie doar sa te rogi și atât pentru ca oamenii nu apar la ușă. Eu am 30 de ani. Lucrez. Viața mea e intre serviciu și acasa. Și duminica la biserica. Am fost în studenție în asociații am făcut voluntariat etc.La baruri și discoteci nu merg evident.Chiar nu îmi dau seama cum poate fi cunoscut cineva în vederea căsătoriei. Am încercat site.uri de matrimoniale dar acolo se cam caută altceva. Nu prea știu ce sa mai fac.As aprecia sfaturi oneste fără critici dacă se poate.
Chiar si aici pe forum au aparut "oferte", iar asta e ultima:
http://www.crestinortodox.ro/forum/s...ad.php?t=18963
care, daca nu e ce cautati, va poate intermedia spre o solutie.

Vreti sa intrati "in rand cu lumea", sa fiti la fel ca ceilalti? Din spusele dvs nu sunteti.
Observ in mesajul dvs un limbaj foarte smerit, dar si un ritm de viata foarte linistit si cumpatat, ba chiar retras, ceea ce va diminueaza mult sansele de reusita.
Nimeni nu vine la usa, asadar nu va inchideti in casa.
Va invit sa fiti mai curajoasa in incercarile dvs (caci daca vreti sa invatati sa inotati trebuie sa intrati in apa, oricum ar fi ea), dar la fel de cumpatata in filtrarea ofertelor. Cautati cu curaj persoana pe care vreti s-o iubiti, pe tatal copiilor dvs.

In primul rand e necesar(zic eu) sa ne spuneti localitatea in care domiciliati, nu?
Poate se iveste o solutie, cine stie?
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.08.2017, 13:12:17
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Multumesc

Doamne ajuta,
Multumesc de sfaturi. Treaba cu Miss Marple nu a functionat, desi au fost nenumarate incercari.In general nu era vorba de persoane cu credinta. Sincer este foarte important sa fie o persoana cu credinta pt ca altfel apar multe multe probleme, incepand cu conceptia despre iubire intre barbat /femeie si modul de manifestare pana la toate celelalte aspecte.E vital sa fie cineva cu credinta,asa mi-am dat seama.Asociatii/voluntariat am facut si probabil trebuie sa mai fac, si de fapt si vreau, nu doar pt a gasi pe cineva. Dar devin foarte descumpanita uneori, pt ca deja am cautat de ani de zile toate variantele si nu s-a ivit nimic. Ma gandesc ca poate nu mi-e dat sa ma casatoresc vreodata.Insa nici la Manastire nu e locul meu dupa spusele Duhovnicului.Asa ca sa raman singura in lume este o provocare, este dificil, deja sunt singura in lume la 30 de ani si vad cum e.Si tot apar ispite, e si problema fireasca de a avea pe cineva, sunt multe de zis.
Sunt din Bucuresti, am 30 de ani cum spuneam.M-am nascut la Iasi.Am studii superioare.Lucrez in domeniul traducerilor.Sunt pasionata de lectura, fotografie.:) Mi-am facut si prezentarea.:).Cam asta ar fi.Daca vrea cineva sa discutam, poate sa raspunda la aceasta discutie :).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.08.2017, 04:33:20
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta,
Multumesc de sfaturi. Treaba cu Miss Marple nu a functionat, desi au fost nenumarate incercari.In general nu era vorba de persoane cu credinta. Sincer este foarte important sa fie o persoana cu credinta pt ca altfel apar multe multe probleme, incepand cu conceptia despre iubire intre barbat /femeie si modul de manifestare pana la toate celelalte aspecte.E vital sa fie cineva cu credinta,asa mi-am dat seama.Asociatii/voluntariat am facut si probabil trebuie sa mai fac, si de fapt si vreau, nu doar pt a gasi pe cineva. Dar devin foarte descumpanita uneori, pt ca deja am cautat de ani de zile toate variantele si nu s-a ivit nimic. Ma gandesc ca poate nu mi-e dat sa ma casatoresc vreodata.Insa nici la Manastire nu e locul meu dupa spusele Duhovnicului.Asa ca sa raman singura in lume este o provocare, este dificil, deja sunt singura in lume la 30 de ani si vad cum e.Si tot apar ispite, e si problema fireasca de a avea pe cineva, sunt multe de zis.
Sunt din Bucuresti, am 30 de ani cum spuneam.M-am nascut la Iasi.Am studii superioare.Lucrez in domeniul traducerilor.Sunt pasionata de lectura, fotografie.:) Mi-am facut si prezentarea.:).Cam asta ar fi.Daca vrea cineva sa discutam, poate sa raspunda la aceasta discutie :).
Va rog sa considerati propunerea mea ca binevoitoare si sa incepeti prin a va schimba putin ritmul de viata numai si numai pentru a-l intalni pe cel pe care il chemati langa dvs. Nu o luati ca obositoare sau neobisnuita, ci obligatorie.

Il veti intalni daca iesiti zilnic din casa, sau daca in drum spre casa de la servici veti intarzia putin ca sa treceti pe unde va propuneti din obligatia pe care am amintit-o.
E nevoie de o oarecare schimbare de atitudine interioara.
Va rog sa ma iertati ca o spun, dar nu e corect sa va considerati o floare fiindca asta sugereaza asteptarea "sa fiti culeasa", iar "culegatorii" rup florile ca sa le "miroase". Culegatori ati intalnit cu zecile dar niciunul nu oferea o "vaza", nu-i asa? Schimbati regula: cautati dvs dupa criterii simple, dar cautati.

Ispitele de care vorbiti vin din dorintele dvs care "dospesc" prin gandurile la posibile planuri viitoare. Ca sa nu mai aveti ispite va trebui sa "sfintiti" gandurile dvs, iar asta ar putea rezulta din abandonarea sau respingerea obiectivelor vietii lumesti. E nevoie de mare credinta pentru asta, caci fara credinta si singura, cu viata inainte, se ajunge foarte probabil la depresie.
Iesiti, deci, si cautati; nu va rugati, ma rog eu pentru asta, dar dvs cautati.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.08.2017, 07:11:26
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit ***

Doamne ajuta!
Domnule Demetrius, va multumesc pentru amabilitate si sfaturi si bunavointa. Apreciez sincer. Eu inteleg insa si nu prea inteleg ceea ce ati vrut sa spuneti cu mersul pe jos de la serviciu. Oricum apropo de asta eu chiar merg pe jos de la serviciu acasa.Plus de asta am iesit de multe ori la film/teatru etc.Nu prea cred/vad/si nu am auzit niciodata ca oamenii sa se cunoasca pe strada, adica mi se par sansele infime, plus nu sunt o frumusete rapitoare ca sa atrag atentia cuiva pe strada,si nu cred ca un tip crestin ortodox cum sunt multi ca abia au curaj sa intre in vorba la biserica, sa intre cu mine in vorba pe strada :) .
Poate am inteles gresit si v-ati referit la altceva?
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.08.2017, 09:55:11
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Doamne ajuta!
Domnule Demetrius, va multumesc pentru amabilitate si sfaturi si bunavointa. Apreciez sincer. Eu inteleg insa si nu prea inteleg ceea ce ati vrut sa spuneti cu mersul pe jos de la serviciu. Oricum apropo de asta eu chiar merg pe jos de la serviciu acasa.Plus de asta am iesit de multe ori la film/teatru etc.Nu prea cred/vad/si nu am auzit niciodata ca oamenii sa se cunoasca pe strada, adica mi se par sansele infime, plus nu sunt o frumusete rapitoare ca sa atrag atentia cuiva pe strada,si nu cred ca un tip crestin ortodox cum sunt multi ca abia au curaj sa intre in vorba la biserica, sa intre cu mine in vorba pe strada :) .
Poate am inteles gresit si v-ati referit la altceva?
Va multumesc si eu pentru sinceritate pentru ca am mizat pe ea.

N-am sugerat mersul neaparat pe jos, ci mersul in public tot timpul, pe de-o parte, dar si curajul de a avea o initiativa... chiar masculina, dar politicoasa, pe de alta parte, adica sa va impuneti un program de prezentare, de "loby", de vointa proprie activa. Despre asta am incercat sa sugerez ca e nevoie de o schimbare de atitudine interioara, adica, daca tipi crestini ortodocsi nu au curaj sa vporbeasca pe strada, atunci luati dvs "boul de coarne" si aveti dvs curaj, ca nu-i niciun pacat; eu si sotia mea ne cunoastem la initiativa ei. Dupa ce intrati in vorba va dumiriti daca e ortodox sau... ateu si-atunci continuati sau il convertiti; vedeti ca sunt solutii.

Tocmai fiindca nu sunteti rapitoare e necesara aceasta schimbare interioara ca sa deveniti cuceritoare.
Pentru inceput, fiti vesela si optimista, uitati-va la partea cea mai buna a oricarei situatii si de indata transmiteti asta... "aproapelui", adica celui mai apropiat de dvs acolo unde sunteti, indiferent cine e acela. Pe scurt, faceti-va prieteni.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 11.08.2017 at 10:04:46.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.08.2017, 10:45:57
elenoirmiro elenoirmiro is offline
Member
 
Data înregistrării: 16.09.2013
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 35
Implicit Apreciez, dar..

Vă mulțumesc. Apreciez.Sunteți un caz fericit. Va asigur ca știu ce înseamnă sa iei inițiativa pentru ca am făcut.o de mai multe ori și a ieșit un dezastru. Ultimul dezastru. M.am străduit eu sa cuceresc un barbat și chiar m.a încurajat Duhovnicul.Dar acel barbat a fost înșelător. Avea prietena deși flirta și cu altele.Am avut o decepție atât de crunta încât am pierdut serviciul și am luat pastile de depresie un an de zile.Apreciez sfatul dvs dar nu voi mai face în viața mea prostia sa încerc eu sa cuceresc un barbat. M.am pus în situații atât de ridicole și umilitoare încât nu mai vreau asa ceva .Vă rog să înțelegeți ca sunteți un caz aparte și probabil un barbat de bun simt.Cunosc eu destui care nu au treaba cu credință dar și cu credință.nu încep sa îi judec aici suntem în post și oricum nu e bine sa judecam.Dar ei vor sa aibă satisfacția de a cuceri și când văd I femeie atât de cu inițiativa și deschisa o taxează ca fiind ușor de cucerit sau 'avut'și o dau la o parte ca pe o cârpă. E un mecanism psihologic foarte simplu. Barbatul d întotdeauna a fost el cel care a cucerit și vrea sa aibă satisfacția de a 'câștiga 'trofeul.Ca sunt câțiva ca dvs.poate. rar. Eu personal nu am cunoscut.Și sincer sa nu inversam rolurile. Ca și așa bărbații s.au feminizat tot mai mult și femeile s.au masculinizat excesiv.Nu zic repet de cazul dvs ci în general. Dacă ați fi în papucii mei ați înțelege aversiunea mea de a mai avea vreodată inițiativa. Dacă un om mă va aprecia cu adevărat îl voi lăsa să facă primul pas și voi fi și eu deschisa. Atât. Deja mi.am redeschis niște răni recente și nu as vrea sa mai îmi amintesc. Mulțumesc de intentia Bună. Cel mai bine o sa mă rog și va fi Voia Domnului.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.08.2017, 11:39:42
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elenoirmiro Vezi mesajul
Vă mulțumesc. Apreciez.Sunteți un caz fericit. Va asigur ca știu ce înseamnă sa iei inițiativa pentru ca am făcut.o de mai multe ori și a ieșit un dezastru. Ultimul dezastru. M.am străduit eu sa cuceresc un barbat și chiar m.a încurajat Duhovnicul.Dar acel barbat a fost înșelător. Avea prietena deși flirta și cu altele.Am avut o decepție atât de crunta încât am pierdut serviciul și am luat pastile de depresie un an de zile.Apreciez sfatul dvs dar nu voi mai face în viața mea prostia sa încerc eu sa cuceresc un barbat. M.am pus în situații atât de ridicole și umilitoare încât nu mai vreau asa ceva .Vă rog să înțelegeți ca sunteți un caz aparte și probabil un barbat de bun simt.Cunosc eu destui care nu au treaba cu credință dar și cu credință.nu încep sa îi judec aici suntem în post și oricum nu e bine sa judecam.Dar ei vor sa aibă satisfacția de a cuceri și când văd I femeie atât de cu inițiativa și deschisa o taxează ca fiind ușor de cucerit sau 'avut'și o dau la o parte ca pe o cârpă. E un mecanism psihologic foarte simplu. Barbatul d întotdeauna a fost el cel care a cucerit și vrea sa aibă satisfacția de a 'câștiga 'trofeul.Ca sunt câțiva ca dvs.poate. rar. Eu personal nu am cunoscut.Și sincer sa nu inversam rolurile. Ca și așa bărbații s.au feminizat tot mai mult și femeile s.au masculinizat excesiv.Nu zic repet de cazul dvs ci în general. Dacă ați fi în papucii mei ați înțelege aversiunea mea de a mai avea vreodată inițiativa. Dacă un om mă va aprecia cu adevărat îl voi lăsa să facă primul pas și voi fi și eu deschisa. Atât. Deja mi.am redeschis niște răni recente și nu as vrea sa mai îmi amintesc. Mulțumesc de intentia Bună. Cel mai bine o sa mă rog și va fi Voia Domnului.
Ori n-ati inteles, ori nu stiti ce vreti, ori exagerati; imi pare rau ca v-am pricinuit retrairea traumei. Acolo nu el a fost inselator(el a fost acelasi), ci dvs v-ati expus fiindca el v-a cucerit deja, adica ati tzintit spre cineva care v-a atras, fermecat, atzatzat. Eu n-am vorbit asa ceva. Pe acel barbat dvs l-ati creditat cu aura de barbat ideal fara sa stiti nimic despre el, caci altfel nu l-ati fi abordat; de aceea inima dvs a suferit fiindca "ati dat liber la garzile cetatii".
Eu n-am zis sa iesiti la "agatzat" cand am propus sa deveniti cuceritoare printr-o atitutdine optimista si vesela. N-am stiut de "cazierul" dvs sentimental si-mi pare rau ca am pomenit cuvantul cuceritoare; mai corect era sa spun simpatica.
Oare ce poate intelege un barbat daca vedeti ceva frumos si-i atrageti atentia, sau daca si-a pierdut un nasture si-i spuneti si lui, ca el nu stie?
Eu n-am zis sa va concentrati pe barbati, ci pe dvs, sa nu va inchideti. Nu cuceriti barbatii, cuceriti pe oricine, fara discriminare. Trebuie sa va faceti prieteni fiindca sunteti singura, dar eliminati din discutiile cu ei subiectele lumesti ca sa va protejati de ispite.

Nu v-as spune acestea daca n-as fi vazut la dvs muulta credinta. Curaj!
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.08.2017, 16:57:25
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Vad ca ai profil pe comunitate, cu o poza simpatica si zeci de mesaje de la admiratori, cum de nu se leaga nimic?
Nu ti-a placut nici unul?
Chiar asa, te-au dezamagit toti?
Atunci care sunt asteptarile tale?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 11.08.2017 at 17:02:22.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie

Thread Tools
Moduri de afișare