Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 22.10.2011, 00:25:35
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit Cum a-ti vrea sa fie baietii?

As vrea sa ma adresez fetelor in primul rand,ca urmare a unei intamplari petrecute la facultatea unde sunt eu,respectiv Teologie Ortodoxa,sectia pastorala.Fetele de la didactica s-au plans ca profesorii,noi cei de la pastorala le desconsideram,nu le acordam atentie etc.Voi fetele,mai ales cele din mediul bisericesc si nu numai ,nu va simtit inferioare in cadrul Bisericii,sau cum a-ti vrea sa se poarte baietii cu voi in atat in general cat si in mediul bisericesc....Pot interveni si baietii cu raspusuri sau sugestii.......
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 22.10.2011, 12:42:39
AndreiM AndreiM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 344
Implicit

Ah, fratia ta e in anul intai cumva? Si eu am intrat acum la pastorala!

http://www.youtube.com/watch?v=EZZYi...eature=related
Reply With Quote
  #3  
Vechi 22.10.2011, 13:41:06
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AndreiM Vezi mesajul
Ah, fratia ta e in anul intai cumva? Si eu am intrat acum la pastorala!

http://www.youtube.com/watch?v=EZZYi...eature=related
Da frate anul 1 la Cluj,fratia ta unde esti?
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.10.2011, 18:01:19
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Eu una ma simt foarte bine in cadrul Bisericii si in pielea mea. Ce cinste poate fi mai mare pentru o femeie sa o avem pe Maica Domnului ca ocrotitoare?
Daca venim in biserica, venim sa ne rugam. Daca mergem la facultate, mergem sa invatam, nu sa primim atentie din partea colegilor de sex opus. Ca doar facultatea nu e sectie de matrimoniale. Unele insa se pare ca nu sunt de aceasta parere... Stiu ca sunt fete care vor sa faca Teologia pentru a se casatori cu un viitor preot, iar eu personal dezaprob aceste practici. Sunt insa pentru egalitatea intelectuala intre femei si barbati. Cine stie, poate fetele se plang ca nu le bagati in seama parerile, ca nu va plac discutiile cu ele, pe motiv ca sunt fete si nu se pricep, zic si eu...

Voi, baietii, cum ati vrea sa fie fetele?
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.

Last edited by glykys; 22.10.2011 at 18:03:56.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.10.2011, 20:15:21
Lagrace Lagrace is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.09.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
As vrea sa ma adresez fetelor in primul rand,ca urmare a unei intamplari petrecute la facultatea unde sunt eu,respectiv Teologie Ortodoxa,sectia pastorala.Fetele de la didactica s-au plans ca profesorii,noi cei de la pastorala le desconsideram,nu le acordam atentie etc.Voi fetele,mai ales cele din mediul bisericesc si nu numai ,nu va simtit inferioare in cadrul Bisericii,sau cum a-ti vrea sa se poarte baietii cu voi in atat in general cat si in mediul bisericesc....Pot interveni si baietii cu raspusuri sau sugestii.......
Poate voi sunteti prea timizi , iar fetele mai deschise spre comunicare. Nu cred ca s-au plans, ci doar au discutat despre nivelul de comunicare dintre cele doua sectii. Este firesc , oarecum, pentru ca voi acolo sunteti viitori preoti, iar fetele , in majoritate, viitoare preotese, ceea este si firesc.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 22.10.2011, 22:41:39
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu una ma simt foarte bine in cadrul Bisericii si in pielea mea. Ce cinste poate fi mai mare pentru o femeie sa o avem pe Maica Domnului ca ocrotitoare?
Daca venim in biserica, venim sa ne rugam. Daca mergem la facultate, mergem sa invatam, nu sa primim atentie din partea colegilor de sex opus. Ca doar facultatea nu e sectie de matrimoniale. Unele insa se pare ca nu sunt de aceasta parere... Stiu ca sunt fete care vor sa faca Teologia pentru a se casatori cu un viitor preot, iar eu personal dezaprob aceste practici. Sunt insa pentru egalitatea intelectuala intre femei si barbati. Cine stie, poate fetele se plang ca nu le bagati in seama parerile, ca nu va plac discutiile cu ele, pe motiv ca sunt fete si nu se pricep, zic si eu...

Voi, baietii, cum ati vrea sa fie fetele?
Ceace ce ma multumeste este doar ultima intrebare.Insa nu uita ca fetele de 18-19 ani au alte pareri si asteptari....
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 22.10.2011, 22:47:15
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.048
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lagrace Vezi mesajul
Poate voi sunteti prea timizi , iar fetele mai deschise spre comunicare. Nu cred ca s-au plans, ci doar au discutat despre nivelul de comunicare dintre cele doua sectii. Este firesc , oarecum, pentru ca voi acolo sunteti viitori preoti, iar fetele , in majoritate, viitoare preotese, ceea este si firesc.
Crezi ca studenti de la teologie sunt timizi?Exista cazuri normal....ca ei sa fie mai linistiti spirituali,chiar si timizi,dar oricum ca fata la teologie e mai greu la inceput insa dupa devine ceva...apreciat,scos in evidenta,privilegiat chiar...
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 24.10.2011, 20:19:59
candles in the wind candles in the wind is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.10.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 103
Implicit

Nu vad de ce tinerii de la teologie ar trebui sa fie mai altfel decat ceilalti..tinerii trebuie sa fie..ca tinerii,cu un comportament specific varstei,dar si cu bun simt,poate cu mici greseli dar si cu dorinta de a corecta.Ma gandesc poate ca unii dintre tinerii care par prea seriosi considera ca seriozitatea asta e impusa de institutie.Eu am intalnit tineri studenti la teologie care erau ca toti ceilalti,poate un pic mai cumpatati sau mai linistiti..dar nu timizi.Parca,din contra,fetele erau mai timide..acum trebuie sa ne gabdim si ca poate unii din ei isi mai ascund aspecte din comportament(nu neaparat aspecte negative) din considerentul ca poate asa impune institutia de invatamant..cat despre ideea ca nu tre sa ridicam pretentii vis a vis de comportament pt. Ca nu suntem la matrimoniale..pai ce atentia fata de colegi trebuie sa aiba intelesul de..bagare in seama??suntem atenti cu colegii pt.ca asa e civilizat..si nu cred ca autorul subiectului se referea la faptul ca fetele duc lipsa de. "Acea" atentie.NUMAI BINE!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
as vrea un sfat! catalinmihai Umanitare 10 24.05.2012 14:12:53
As vrea un ajutor! Darkanian Pocainta 3 01.12.2009 11:38:41
as vrea sa aflu si eu un raspuns!!!!!please georgyana_op Generalitati 4 18.01.2009 18:03:28
As vrea sa vedeti un filmulet e_diana Generalitati 6 08.12.2007 17:19:59