Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #541  
Vechi 15.10.2021, 22:40:14
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Dă-i pace frate întru Hristos, gpalama, Nietzsche e unul din tinerii din noul val care ușor poate fi dus în ispită de orice fel de informație.

Cum zicea Dan Puric despre cineva care-l ataca, îi vorbea urât, ești un copil de crescut la sân, nu e vina ta, și îi explica una alta.

Măcar el care citește să nu fie unul din gloată, să fie o conștiință vie într-o vreme cenușie.

Eu nu am pretenția asta, doar vreau să ascult și părerea celor acuzați, am citit și am văzut ce a răspuns pe trinitas și basilica și am reluat aici.

După părerea mea strict subiectivă din spatele sticlei, îl văd/percep pe P.F. Daniel tot mai obosit și stors, făcea eforturi să vorbească pe sub mască la o întâlnire cu președintele, cine știe câte zile mai are de trăit și cât de rău îi afectează sănătatea șocurile astea emoționale.

Măcar acum când e iminența asta a pandemiei e bine să fim mai calmi, mai răbdători, deși și eu greșesc.

Pt cine știe istorie și-au bătut joc și de PF Teoctist și de PF Daniel autoritățile și i-au purtat cu amplasamentul Catedralei ba în parcul Carol, ba prin alte locații doar doar să zădărnicească construcția, PF Daniel s-a umilit la propriu pt proiectul acesta când a cerut ajutor de la politicieni, de la primării, Consilii Județene, a stat mereu între palme, ba că e cerșetor, ba că e pesedist, pentru o construcție pe care o lasă cadou poporului român, următorul Patriarh se va putea concentra și mai mult pe burse sociale și alte nevoi, nu va mai avea de făcut asemenea construcții monumentale.

Poate Dumnezeu a vrut ca în timpul lui PF Daniel să se facă Catedrala pt că alți patriarhi nu ar mai fi avut dedicarea, răbdarea să selecteze zeci/sute de oferte pt fiecare fază a construcției, nu ar fi știut mare lucru despre construcții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #542  
Vechi 16.10.2021, 02:24:38
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Atat de frumos a fost raspunsul video al patriarhiei.

De o responsabilitatea maxima, fara demagogie.

A fost publicat pe trinitas, nu stiu unde l-am vazut.

O excelenta si de bun simt, si de argumentare, si de responsabilitate.

M-a dat peste cap prin responsabilitate.
Reply With Quote
  #543  
Vechi 16.10.2021, 03:15:45
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Dă-i pace frate întru Hristos, gpalama, Nietzsche e unul din tinerii din noul val care ușor poate fi dus în ispită de orice fel de informație...
Nu mai conteaza informatia, ci predispozitia lui "aplecata" spre orientarea care o doreste el; informatia e doar un pretext.
Daca el huleste pe Dumnezeu, cum sa nu-i convina ca si clerul e hulit?

El nu mai analizeaza "continutul informatiei" fiindca n-are habar si fiindca-i place distorsiunea; tocmai de aceea el adauga la informatie si o imbogateste cu alte "perle", disponibile nivelului sau, nivel care nu-i permite sa observe ca si cu camera ascunsa se poate mintzi.


P.S.N-am vazut linkul si nici nu ma intereseaza fiindca-mi pute "interesul" care l-a generat; de-aia am scris acest mesaj cu masca pusa.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #544  
Vechi 16.10.2021, 11:50:38
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Clip Trinitas TV - răspunsuri la atacuri comparație cost Catedrală vs alte edificii religioase din lume:

Catedrala Națională: DATE CARE CONTEAZĂ!

https://www.youtube.com/watch?v=6C3cALXkFdM
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 20.10.2021 at 22:38:39.
Reply With Quote
  #545  
Vechi 16.10.2021, 21:50:27
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 390
Red face

Gata mai, linistiti-va !!!!


@Iorest nu cred ca e nimeni fara de pacat.
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote
  #546  
Vechi 16.10.2021, 22:37:50
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Gata mai, linistiti-va !!!!


@Iorest nu cred ca e nimeni fara de pacat.
Just, nu e nimeni fără de păcat, greșeală, în fiecare zi învățăm câte ceva și mai adaugăm la părerea inițială având o descoperire treptată a lucrurilor, iar în ierarhie nu există conceptul de a fi infailibil.

Eu m-am liniștit demult, mă bucur că te-ai întors printre noi, că ești bine sănătos.

Există un principiu vechi de mii de ani care e bun mereu, pentru că ponderează judecata, am înțeles că Seneca l-a lansat:

Audiatur et altera pars - ascultă(înțelege) și partea cealaltă.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #547  
Vechi 17.10.2021, 22:11:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Precizări de la firma care a montat acoperișul Catedralei Naționale, (imaginea aliajului e pe site) citez din articol:https://basilica.ro/replica-aliajul-...u-contine-aur/

SC Valcon Roofs SRL a transmis precizări despre lucrările de la Catedra Națională. Acestea sunt oferite pentru corecta informare a opiniei publice, în contextul afirmațiilor false făcute de o entitate media.

Textul integral al replicii transmise entității media menționate:
Aliajul din care este făcut acoperișul Catedralei Naționale nu conține aur

În articol se dau câteva date care vizează lucrările pe care la execută SC VALCON ROOFS SRL la Catedrala Națională și pe care le considerăm eronate sau cel puțin insuficient de bine documentate și de aceea venim in întâmpinarea dumneavoastră cu următoarele precizări și date:

Pentru jgheaburi, turle și alte părți din acoperiș s-au livrat 30.000 mp de tablă din Cupru aurit (text preluat din reportaj, articol)

Realitatea:

Cantitatea brută de tablă contractată = 19.912,92 mp


Se montează ca material „Cupru aurit “ (text preluat din reportaj , articol )

Realitatea:

Aliajul din Cupru folosit la această lucrare nu conține aur și nu are nici acoperire din aur, iar denumirea de TECU-GOLD este una generică și folosită datorită aspectului auriu. Mai jos prezentăm compoziția chimică a aliajului conform fișei tehnice a producătorului:

„Cel mai scump lucru cu care se poate acoperi ceva” (text preluat din reportaj , articol )
Realitatea:

În general, cele mai scumpe sisteme de învelitori sunt cele pe bază de Cupru, dar sunt și cele mai rezistente ca durată de viață dintre toate sistemele de învelitori din lume. La fel de rezistente ca TECU-GOLD și deosebite, dar mai scumpe sunt: TECU BRASS BROWNISCHED și TECU-PATINA, care au aspect de galben rumenit verzui.

„A costat 84 Euro metrul pătrat, în timp ce o tabla de calitate pentru acoperirea caselor ajunge la 15-20 Euro metrul pătrat” (text preluat din reportaj , articol )

Precizări:

Preț achiziție, SC VALCON ROOFS SRL de la KME Germania = 82.57 Euro / mp
Preț vânzare, SC VALCON ROOFS SRL către Patriarhia Română = 84.22 Euro / mp

Adaos comercial = 1.9% , adică 1.65 Euro / mp, în care sunt incluse cheltuieli de transport, depozitare, manipulare și diferența de curs valutar.

La 15-20 Euro / mp se pot cumpăra anumite materiale sau tablă pentru învelitori din oțel moale zincat, oțel zincat vopsit, aluminiu vopsit, dar care nu îndeplinesc exigențele din punct de vedere arhitectural, tehnologic și mai cu seamă durată de viață.

Materialul folosit (TECU-GOLD ) îndeplinește condițiile de versatilitate, de aplicare a unor tehnologii care să asigure învelitorii o durată de viață de peste 2.000 ani fără a fi nevoie de intervenții decât în situații foarte rare, ținând cont de înălțimea acoperișului.

Conform unui studiu și unor calcule făcute de cei de la KME Germania, pe baza unor formule de calcul și a unor exemple de învelitori vechi care sunt din Cupru de peste 300 de ani vechime, această tablă cu grosimea de 0.7 mm va avea peste 2.000 ani o grosime de aproximativ 0.4 – 0.5 mm în urma fenomenului de „elutrație”.

Acest proiect este singurul din lume care a primit o garanție a sistemului de învelitoare montat pentru o perioadă de 50 ani, ceea ce nu a putut să garanteze nici o altă firmă dintre celelalte pentru material și montaj.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 17.10.2021 at 22:14:55.
Reply With Quote
  #548  
Vechi 18.10.2021, 20:42:22
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.879
Implicit

Altă firmă a dat replica, citez și spicuiesc:

„Replică: Precizări despre lucrările de piatră realizate la Catedrala Națională

https://basilica.ro/replica-precizar...ala-nationala/

[...]Toate lucrările de piatră realizate, așa cum s-a menționat de altfel și în articolul Recorder, sunt lucrări extrem de complexe, ce au necesitat sute de ore de proiectare de specialitate, omologări speciale și agrementări tehnice, teste de rezistență, încercări speciale in situ, inspecții și recepții de materiale la furnizorii de materie primă. Uneori a fost necesar să ne deplasăm în zone cu risc, certificări pentru piesele metalice, subansamblele și auxiliarele folosite, selecție specială și premontaje.


Toate elementele ornamentale sculptate în piatră sunt atent studiate și documentate. Fiecare dintre ele are o semnificație și o simbolistică aparte, specifică spectrului bisericesc și, pentru a putea fi propuse spre aprobare, au fost necesare mii de ore de analiză de detaliu având ca subiect stiluri arhitectonice, ansambluri specifice, construcții, elemente ornamentale etc.


Ne-a bucurat decizia Patriarhiei Române de a opta pentru companii cu acționariat integral românesc, folosind materiale autohtone și susținând totodată prin aceasta economia națională. Astfel, pentru a susține acest proiect închinat Eroilor Români și pentru a putea asigura calitatea și cantitatea necesare derulării lucrărilor la Catedrală, încă de acum trei ani, societatea noastră a renunțat la toate exporturile de marmură de Rușchița – selecția Muse Champagne, care reprezintă cea mai bună calitate din zăcământul de marmură de Rușchița.
Pentru acest material, Muse Champagne, care reprezintă maxim 2% din totalul cantității extrase din cariera de piatră, societatea noastră și-a asumat oferirea unei garanții de 40 de ani!!! Nu știm dacă autorul articolului înțelege ce presupune asumarea unei astfel de garanții la nivel de business și a implicațiilor și responsabilităților ce decurg din acest lucru.

În articol s-a precizat:

„Am cerut de la ei oferte de preț pentru sistemele de prindere folosite la catedrală și am găsit valori umflate chiar și de zece ori.”

Răspuns:
Toate elementele metalice și auxiliarele folosite la prinderea elementelor de piatră sunt realizate din metale de înaltă calitate (de exemplu inox clasa A4). Observăm că în articolul Recorder nu este făcută distincția între calitatea metalelor.

„Șuruburi FAZ ÎI 12/30 având descriere comercială – FAZ ÎI 12/30 (12X130) ANCORA METAL” – fiind și cea mai ridicată din punct de vedere al valorii.

De fapt, acest „șurub” – așa cum a fost prezentat el de Recorder, este o ancoră metalică din INOX de înaltă rezistență, folosită la prinderea în beton a substructurii metalice pe care au fost agrafate ulterior elementele masive de piatră.

Denumirea corectă este „FAZ II 12/30 (12X130) A4 ANCORĂ METAL INOX”.

Cei care sunt cu adevărat ingineri constructori înțeleg diferența între „metal” (care este în general o denumire folosită pentru a desemna generic un oțel) și Inox grad A4 – atât din punct de vedere al calității și caracteristicilor tehnice ale materialului, cât și a diferențelor de cost.

La o solicitare de ofertă adresată către furnizorul de astfel de elemente, am primit cotația de preț actuală (pe care de altfel ar fi primit-o și Recorder dacă ar fi solicitat piesa corectă). Valoarea actuală este cu peste 19.000 de euro MAI MARE decât valoarea cu care a contractat Patriarhia acest reper.

Un alt exemplu este reperul „Piuliță M12”, a cărei denumire comercială CORECTĂ este de fapt „Piuliță M12 INOX”.
Așadar, este vorba despre același material – INOX al cărui preț îl putem afla la o simplă interogare în piață și vom ajunge la concluzia că este de peste două ori MAI MARE decât prețul contractat de Patriarhie, și NU de 10 ori mai mic.



Facem precizarea că materialele folosite trebuie să fie adecvate clasei de construcții și să răspundă exigențelor solicitate prin caietul de sarcini, care prevede că obiectivul trebuie să reziste la solicitările unui cutremur de 9 grade pe Scara Richter.

„Am văzut că o bucată de Onyx care are grosime de 48 de centimetri costă 16 mii și ceva de euro.”

Răspuns:
Acea piesă de onix pentru Poarta Împărătească are de fapt dimensiunea de încadrare de 50cm x 125cm x 48cm = 0,3 metri cubi, piesa având o greutate de aproximativ 630 kg.
Prețul include materialul, proiectare de specialitate, procesarea materialului (rectificare, profilare, cioplitorie, șlefuire), montajul acestuia, auxiliarele de montaj(subansabluri metalice, elemente de prindere, ancore chimice și mecanice, rășini, etc), transportul, manipularea, retușurile după montaj, recristalizare, ceruire, relustruire.

Pentru procesarea acestui singur reper au fost necesare aproximativ 96 de ore de execuție – procesare mecanizată de înaltă fidelitate pentru profilări speciale, cioplitorie de specialitate cu maeștri pietrari, șlefuitorie și peste 16 ore de montaj specializat (echipă de montaj formată din patru pietrari).

Menționăm că, pentru a putea procesa elementele respective și pentru a răspunde exigențelor tehnice aferente importanței unui astfel de obiectiv, sunt necesare blocuri compacte, nefisurate și omogene din punct de vedere al culorii, tonalității și al dispunerii de venatură.
În acest sens, au fost făcute deplasări pentru recepția la furnizor a materialelor și selecția atentă a fiecărui bloc de piatră.

În articol s-a precizat:

„Doar pardoseala din altar, cea mai mică parte a încăperii principale, valorează aproape 388.000 de euro.”

Răspuns:
Valoarea menționată nu este aferentă doar pardoselii Sfântului Altar, ci este pentru INTREAGA pardoseală pusă în operă în Catedrală, aferentă Altarului, Soleii 1 și Soleii 2.


Sunt puse în operă peste 14 medalioane realizate cu tehnologia WaterJet, elemente tăiate pe curb și sub unghi, profilări speciale și inserții de „piatră în piatră”, trepte masive din piatră pe drept și pe curb, elemente de piatră sculptate tip „coajă”, piese debitate în „carte deschisă” etc. Vrem doar să menționăm un singur detaliu, pentru a face mai simplă înțelegerea complexității execuției unei astfel de pardoseli: tăierile folosind tehnologia WaterJet a pieselor montate în Altar și Solei însumează peste 9,62 kilometri!

Pentru toate piesele din pardoseală s-au făcut premontaj la rece și rectificările necesare, astfel încât piesele să se poată alătura urmărind continuarea venaturii pe toată suprafața montată.

Pardoseala realizată este o pardoseală în desen tip „carte deschisă”, fiind folosite materiale în pereche, având debitare, procesare și manoperă de maximă complexitate, piesele fiind montate cu ajutorul marcajelor pe fiecare placă pusă în operă.

În articol s-a precizat:

„Dom’le, n-are cum să coste atâta cheile de boltă. Orice-ar fi! Lucrez de 30 de ani cu piatră. Urc acum în mașină și îți aduc o cheie de boltă fix ca aia de la Videanu. O facem la firmă într-o oră și ți-o vând cu 30 de euro. Cum să fie 530 de euro bucata? E ireal”, ne-a spus inginerul, care a preferat să nu-și dezvăluie identitatea.”

Răspuns:
Prețul real al piesei este de 210 euro și nu de 530 de euro, cum în mod eronat este indicat în articol. Cheia de boltă este o piesă masivă realizată din calcar, ce are dimensiunea de încadrare 36 x 23 x 22 centimetri și cântărește aproximativ 60 de kilograme. Piesa este un element complex, cu prelucrări speciale, profilări, cioplitorie în piatră pentru realizarea Crucii, șlefuire, prelucrări speciale de cant, chertări laterale pentru montaj la înălțime etc.

Pentru realizarea unei singure chei de boltă au fost necesare 22 ore de procesare, în trei activități diferite: prelucrare pe CNC, cioplitorie, șlefuitorie, folosind pe fiecare secție de producție lucrători cu specializări diferite. Dacă am lua în calcul DOAR costul manoperei de procesare a pietrei, costul ar fi de 129,68 euro.



Montajul acestei piese se face la înălțimi considerabile. Personalul care execută un astfel de montaj este un personal specializat, ce deține permise speciale de lucru la înălțime, având calificare superioară unui montator normal.

Menționăm că lucrul la înălțime implică riscuri majore și, în consecință, cheltuieli suplimentare datorate normelor SSM, pe care societatea noastră le respectă.

La realizarea lucrărilor de finisaje piatră naturală pentru obiectivul Catedrala Națională sunt implicați peste 800 de oameni ce activează pe lanțul de execuție, atât pe partea de extracție, transport, procesare și montaj.”[/...]
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #549  
Vechi 19.10.2021, 14:34:03
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.244
Implicit

Sustin construirea si terminarea Catedralei Mantuirii Neamului... omenesc desi acolo... mai bine nu zic.

Foarte frumoasa constructie si realizare. Sustin. Apreciez.

E mai spectaculoasa chiar decat Sagrada Famiglia din Barcelona sau decat Duomo di Santa Maria Nascente din Milano.

O minune arhitectonica ridicata prin jertfa poporului roman asa ca si casa poporului.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa
Reply With Quote
  #550  
Vechi 19.10.2021, 16:37:36
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.974
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Sustin construirea si terminarea Catedralei Mantuirii Neamului... omenesc desi acolo... mai bine nu zic.

Foarte frumoasa constructie si realizare. Sustin. Apreciez.

E mai spectaculoasa chiar decat Sagrada Famiglia din Barcelona sau decat Duomo di Santa Maria Nascente din Milano.

O minune arhitectonica ridicata prin jertfa poporului roman asa ca si casa poporului.
Ai dreptate, sustin si eu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare