Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #231  
Vechi 10.11.2016, 10:37:11
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Moshule, amator ca matale io n-am intalnit.
Fa-ti bre o Liga, sa fii sef!
Ioane, frumoasa semnatura ti-ai ales: "Patria sufletului este iubirea." (Gogol). Dar sa stii ca Gogol e altul decat google. Ar trebui sa faci dovada ca intelegi ce citesti si ce scrii... Pentru ca ai adunat atat de mult dispret fata de "ceilalti", incat te consideri indreptatit sa ai... pareri de sine!!!
Cum vrei tu, Ioane. Ia seama sa nu cazi de mana cu Remus Cernea. Deocamdata voi sunteti cei ce va proclamati "liderii" unor idei straine neamului nostru ortodox!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #232  
Vechi 10.11.2016, 10:54:07
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Care vrea un cârnaț?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #233  
Vechi 10.11.2016, 11:06:51
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Ha? Non sequitur. Faza cu carnatul, adica. Il trimiti si il tridiprintam?
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #234  
Vechi 12.11.2016, 19:57:13
florin.oltean75's Avatar
florin.oltean75 florin.oltean75 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.933
Implicit

Citat:
Spre deosebire de floare (care are doar viață biologică, trecătoare), icoana are, în harul Duhului Sfânt, viață netrecătoare.

Orice creatură amintește de Dumnezeu, însă ceea ce este sfințit te pune în legătură directă cu El.
Doctrina energiilor necreate, profil definitoriu al ortodoxiei, a fost conceputa in sec.14.

"Energia" a fost un concept introdus dogmatic pentru a rezolva dilema cunoasterii/imposibilitatii cunoasterii Lui Dumnezeu, validarea simultana a cunoasterii catafatice/apofatice.

Acest model de descriere a dumnezeirii insa nu raspunde la intrebari simple cum ar fi:

1.care este diferenta de esenta, dintre Fiinta Lui Dumnezeu si Energia Necreata

2.cum este metabolizata Fiinta in Energie? (toate energiile necreate izvorasc continuu din Fiinta Lui Dumnezeu)

3. cum Fiinta este prezenta prin Energie, daca in natura lor ultima sunt diferite?

4. cum Energia descopera Persoana? ("ne pune in legatura directa cu El?") daca Energia nu este Fiinta? (ne pune in legatura cu o proiectie a Fiintei)

5. cum Energia Necreata este metabolizata in Energie Creata - in ce faza a procesului isi pierde calitatea de Energie Necreata?
__________________

Reply With Quote
  #235  
Vechi 12.11.2016, 20:47:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Vrei un cârnaț?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #236  
Vechi 12.11.2016, 20:57:36
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Vreau eu. Cum facem? Mi-l trimiți pe MP?
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #237  
Vechi 12.11.2016, 21:09:38
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Ce e cu carnatii astia, care-i poanta?

Eu nu inteleg, vorba colegei Sophia.
Dragos, nu stiu daca si banuiesc de fapt ca Cristian NU are 3D printer acasa. Sau?...
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #238  
Vechi 12.11.2016, 21:23:28
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

N-am. Și eu sunt curios ce soluție o să găsească.

P.S. Trebuie că are legătură dacă nu cu ipocrizia, atunci cu refugiul; sau cu limitarea.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)

Last edited by CristianR; 12.11.2016 at 21:30:11.
Reply With Quote
  #239  
Vechi 12.11.2016, 21:30:11
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Doctrina energiilor necreate, profil definitoriu al ortodoxiei, a fost conceputa in sec.14.

"Energia" a fost un concept introdus dogmatic pentru a rezolva dilema cunoasterii/imposibilitatii cunoasterii Lui Dumnezeu, validarea simultana a cunoasterii catafatice/apofatice.

Acest model de descriere a dumnezeirii insa nu raspunde la intrebari simple cum ar fi:

1.care este diferenta de esenta, dintre Fiinta Lui Dumnezeu si Energia Necreata

2.cum este metabolizata Fiinta in Energie? (toate energiile necreate izvorasc continuu din Fiinta Lui Dumnezeu)

3. cum Fiinta este prezenta prin Energie, daca in natura lor ultima sunt diferite?

4. cum Energia descopera Persoana? ("ne pune in legatura directa cu El?") daca Energia nu este Fiinta? (ne pune in legatura cu o proiectie a Fiintei)

5. cum Energia Necreata este metabolizata in Energie Creata - in ce faza a procesului isi pierde calitatea de Energie Necreata?
Citeste in cartea prefatata de Pr. Prof. Dumitru Staniloae, despre opera Sfantului Grigorie Palama si vei afla raspuns la toate aceste intrebari. Si la altele, pe care inca nu le banuiesti.
Reply With Quote
  #240  
Vechi 12.11.2016, 21:33:20
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
Ioane, frumoasa semnatura ti-ai ales: "Patria sufletului este iubirea." (Gogol). Dar sa stii ca Gogol e altul decat google. Ar trebui sa faci dovada ca intelegi ce citesti si ce scrii... Pentru ca ai adunat atat de mult dispret fata de "ceilalti", incat te consideri indreptatit sa ai... pareri de sine!!!
Cum vrei tu, Ioane. Ia seama sa nu cazi de mana cu Remus Cernea. Deocamdata voi sunteti cei ce va proclamati "liderii" unor idei straine neamului nostru ortodox!
Ia seama, "inteleptule" moralist (altminteri un ins deosebit de plictisitor prin fumurile desuete in care isi face veacul), ca sufletele imbarligate nu intra in Imparatia lui Dumnezeu.
Sa nu zici ca nu ti-am atras, si de data aceasta, atentia!
Reply With Quote
Răspunde