Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Nunta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.05.2009, 09:05:12
catalinabalhui's Avatar
catalinabalhui catalinabalhui is offline
Member
 
Data înregistrării: 17.02.2009
Locație: Zimnicea(Jud.Teleorman)
Mesaje: 54
Question importanta scoaterii la Biserica

Cat de importanta este scoaterea finilor la Biserica de catre nasi dupa nunta?Cand trebuie sa aiba loc aces eveniment?Tinerii pot participa la Sf.Liturghie daca nu au fost scosi de nasi la Biserica dupa nunta ?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.05.2009, 11:34:38
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Catalina, de regula acest eveniment are loc dupa o saptamana de la casatorie. Scopul venirii la Biserica dupa pot zile are menirea de a oferi "dezlegare mirilor" pentru a se impartasi. S-au facut cateva speculatii privind rostul acestei rugaciuni.

Rugaciunea din a opta zi mai este cunoscuta si sub denumirea de "Dezlegarea Cununiei". Se poate numi cel mult "dezlegarea cununiilor", in sensul ca acum avea loc lepadarea cununilor de flori pe care mirii le purtau timp de o saptamana. Avand in vedere ca astazi, cununiile sunt ridicate de pe capul mirilor in cadrul Cununiei, e destul de indraznet sa o mai numim si "dezlegarea cununiilor".

Se pare ca aceasta dezlegare isi are originea in perioada cand crestinii se impartaseau des. Se cerea ca mirii sa nu lipseasca de la impartasire pe motiv ca nu s-au infranat, si astfel, se rosteau aceste rugaciuni.

Astazi, din nefericire multe persoane nu se mai impartasesc inainte de casatorie, din diverse motive - desfranare, nepasare... Prin aceste rugaciuni cei doi sunt chemati sa puna inceput bun. E o chemare de a petrece in decursul acestei vieti si in biserica.

Sa nu uitam ca nu simpla rugaciune le va da dreptul celor doi sa se impartaseasca. E nevoie de relatia cu duhovnicul pentru acest lucru.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 17.05.2009, 22:43:56
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

desprea aste chiar nu stiam nimic. la ce se refera, mai exact?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 18.05.2009, 19:47:16
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Nici eu nu stiam aceste lucruri.
Stiam ca se duc la biserica dupa 40 zile sau asa ceva si doar pentru o rugaciune si a dona lumanarile de la nunta.
Dar iar nu inteleg si ma doare ceea ce se spune aici.
Mirii au primit Taina Cununiei si apoi nu mai sunt curati? Trebuiau/trebuie sa se infraneze dupa nunta?
Deci daca atunci oamenii se impartaseau des ei numai aveau relatii trupesti cu sotul/sotia?
Nu reusesc sa inteleg si nu cred ca Dumnezeu cere astfel de lucruri.
Eu nu pot sa cred ca noi cei casatoriti suntem ne-curati, ca pacatuim, oricat am fi de credinciosi in rest.
Si prin aceasta iubire trupeasca trebuie sa facem copii! Care nu se fac apasand pe buton ( poate unii or fi mai norocosi in privinta asta).
Reply With Quote
  #5  
Vechi 18.05.2009, 20:25:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Nici eu nu stiam aceste lucruri.
Stiam ca se duc la biserica dupa 40 zile sau asa ceva si doar pentru o rugaciune si a dona lumanarile de la nunta.
Dar iar nu inteleg si ma doare ceea ce se spune aici.
Mirii au primit Taina Cununiei si apoi nu mai sunt curati? Trebuiau/trebuie sa se infraneze dupa nunta?
Deci daca atunci oamenii se impartaseau des ei numai aveau relatii trupesti cu sotul/sotia?
Nu reusesc sa inteleg si nu cred ca Dumnezeu cere astfel de lucruri.
Eu nu pot sa cred ca noi cei casatoriti suntem ne-curati, ca pacatuim, oricat am fi de credinciosi in rest.
Si prin aceasta iubire trupeasca trebuie sa facem copii! Care nu se fac apasand pe buton ( poate unii or fi mai norocosi in privinta asta).
M-ai făcut să zâmbesc ! Da , ai dreptate, căci nu suntem niște roboței . Vezi Sofia, de aceea echilibrul este bun în toate. Da, în mare parte ai dreptate.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Importanta RUGACIUNII cristiboss56 Rugaciuni 415 23.05.2017 17:57:07
Virtutea cea mai importanta urzicuta Generalitati 107 08.10.2011 23:30:05
O importanta intrebare.... AndruscaCIM Botezul 19 23.09.2009 23:25:40
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11