Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 15.03.2013, 10:08:09
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.857
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca Sf. Impartasanie se face in cadrul orelor de lucru ale preotului, atat botezul cat si cununia se fac in afara orelor sale de lucru obisnuite. Practic ii platesti ore suplimentare.
adica un preot, NU mai este preot dupa ora 22? Este preot DOAR 8 ore pe zi (norma intreaga) pe urma NU mai este, decat daca vrea el in ORE SUPLIMENTARE? Doamna, Hristos a spus: "Tămăduiți pe cei neputincioși, înviați pe cei morți, curățiți pe cei leproși, pe demoni scoateți-i; în dar ați luat, în dar să dați" (Matei 10:8). A spus cumva Hristos: in dar ati luat, CU BANI sa dati? Din cate stiu eu, un preot este preot 24 ore pe zi si nu doar 8 ore pe zi (norma intreaga) apoi preot cu ore suplimentare
Reply With Quote
  #52  
Vechi 15.03.2013, 10:36:07
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

@Miha-anca
O sa incep cu semnatura ta: Fiecare cuvant al nostru trebuie cugetat cu grija, caci la fiecare cuvant se pune in joc adevarul. – Parintele Serafim Rose


Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Daca Sf. Impartasanie se face in cadrul orelor de lucru ale preotului, atat botezul cat si cununia se fac in afara orelor sale de lucru obisnuite. Practic ii platesti ore suplimentare.
Cred ca am mai spus-o si cu alte ocazii, uneori tacerea lasa loc de intelepciune, iar datul cu parerea pentru lucruri atat de importante dupa o gandire "personalizata", provoaca reactii hilare si facandu-ne sa ne amintim de vorbele lui Socrate: "Eu vad si barba, vad si toga, dar... nu-l vad pe filozof!!!"
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #53  
Vechi 15.03.2013, 12:33:13
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar pentru Taina Botezului si pentru Taina Cununiei e normal sa se perceapa taxe? Maine poate se vor introduce taxe si pentru Sf. Impartasanie. Totusi sunt Taine ale Bisericii instituite de insusi Hristos, cum poate cineva sa perceapa taxe pentru asa ceva? Mie unul nu mi se pare ok
Mie mi se pare o exagerare, oamenii dau o gramada de bani sa faca o petrecere de nunta si unde e cel mai important sa nu dea vreun ban. Asta de obicei sunt suparari ale celor ce nu merg niciodata la biserica si nici nu se cununa la biserica mai mult datorita traditiei si se supara ca mai trebuie si ban, dupa ce ca au fost mai mult fortati de rude sa mearga.
Cand se da o dnatie la biserica se da pentru Domnul, nu are importanta ce face preotul cu ei. Pentru aceste Sfinte Taine ar trebui fiecare sa plateasca o avere, pentru ca sunt pentru mantuirea noastra, sunt nepretuite, nicio avere nu e suficienta. Vedem ca la inceput crestinii isi dadeau toata averea Bisericii si traiau impreuna.

Last edited by catalin2; 15.03.2013 at 12:35:29.
Reply With Quote
  #54  
Vechi 15.03.2013, 12:45:00
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cătălin, nu e vorba aici de a nu se da bani la biserică, ci de a nu fi asociați cu săvârșirea unor Sfinte Taine.
Reply With Quote
  #55  
Vechi 15.03.2013, 12:51:11
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mosh-Neagu Vezi mesajul
@Miha-anca
O sa incep cu semnatura ta: Fiecare cuvant al nostru trebuie cugetat cu grija, caci la fiecare cuvant se pune in joc adevarul. – Parintele Serafim Rose


Cred ca am mai spus-o si cu alte ocazii, uneori tacerea lasa loc de intelepciune, iar datul cu parerea pentru lucruri atat de importante dupa o gandire "personalizata", provoaca reactii hilare si facandu-ne sa ne amintim de vorbele lui Socrate: "Eu vad si barba, vad si toga, dar... nu-l vad pe filozof!!!"
Chiar nu inteleg ce ai cu ea.
Prima data cand eu cel putin vad ca scrie ceva in favoarea preotilor/Bisericii cand altii se reped sa condamne si hop si tu, ca nu e bine.

Nu o fi fost cel mai logic motiv, dar ce o scris o scris bine ca intentie.

Problema pecuniara e dificil de abordat, pentru ca intotdeuna vor fi sensibilosi si zgarciobi care sa sara in sus.

Oricum, treaba ar trebui sa fie asa: ori platesti an de an o taxa la parahoia din care faci parte, pentru fiecare membru de familie, in functie de venituri si atunci ai parte de toate serviciile gratuite, ori platesti cand/daca vrei si atunci cand ai nevoie de un botez, o inmormantare, o cununie, etc. esti taxat.

Daca am fi toti oameni (si mireni si preoti), lucrurile s-ar face in buna intelegere si fara reglementari stricte si toata lumea ar fi fericita ceea ce cred ca se intampla de fapt in majoritatea cazurilor.

Dar pentru ca sunt presiuni din partea unor anumite personaje care din niste cazuri particulare fac o regula si din tantar armasar si noi la randul nostru nu stam bine cu dreapta judecata, se pare ca mereu trebuie sa fie tensiuni intr-o directie sau alta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.03.2013 at 12:57:34.
Reply With Quote
  #56  
Vechi 15.03.2013, 13:02:20
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Cătălin, nu e vorba aici de a nu se da bani la biserică, ci de a nu fi asociați cu săvârșirea unor Sfinte Taine.
Dar de ce n-ar fi asociate?

Pentru tot ce vrem din lumea asta, platim si uneori chiar facem economii si sacrificii ca sa obtinem ce poftim.
Ba mai mult, de multe ori ce e ieftin zicem ca e si prost iar ce e gratis e de-a dreptul suspectul.

Iar cand e vorba de chestiuni duhovnicesti gata, ni se ridica tensiunea si zicem ca e musai sa le primim gratis, altfel nu is bune.

Poti sa o iei altfel: nu este o plata (un schimb financiar) ci o masura a gradului nostru dededicare si implicare.

Acum nu ca ar trebui taiat bilet la intrare in Biserica sau pus tarif pe minutul de spovedanie, dar cred ca fiecare ortodox ar trebui sa:
1. se inscrie la o parohie (nu prin asumtie ca marea majoritate sunt ortodocsi si bisericosi)
2. sa se angajeze sa plateasca o taxa anuala pe membru de familie (in functie de venit) - si atunci ar avea toate serviciile asociate gratuit.

In felul asta Biserica ar avea un suport adecvat si mai ales ar sti pe cine poate sa conteze si cine si cati sunt ortodocsi - nu doar cei din recensamant.

Sau - nu dau o viata pe la biserica (sau un ban) dar Biserica e obligata sa-i ofere o inmormantare crestineasca si daca se poate chiar gratuita ba mai mult, sa-i plateasca si loc de veci, sicriu, etc.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 15.03.2013 at 14:52:50.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 15.03.2013, 13:13:52
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Taxa anuala o alegi tu sau este fixa?

Din cate am citit, preotul are dreptul sa opreasca un procent (1/3) din banii primiti ptr. el si familia lui, iar restul se folosesc ptr. Biserica, ptr. enoriasii saraci, ptr. ajutoare, ptr. Bsiericile sarace, manastiri etc.

Last edited by Parascheva16; 15.03.2013 at 14:39:41.
Reply With Quote
  #58  
Vechi 15.03.2013, 13:28:59
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Poti sa o iei altfel: nu este o plata (un schimb financiar) ci o masura a gradului nostru dededicare si implicare.
Eu chiar așa o și consider, și nu mă tulbur/smintesc pentru că trebuie să plătesc. Însă știu, atât eu, cât și preotul, cred, că nu pentru acea taină plătesc, ci slujba respectivă (botez, cununie, înmormântare ș.a.) e doar un prilej de a contribui cu ce e necesar la biserică.
Lucrurile îmi pare că erau mai bine rânduite altădată, când preotul era răsplătit după vrednicia lui, iar oamenii din respect și prețuire îi ofereau ce aveau ei mai bun, așa încât familia sa nu era lipsită niciodată.
Acum, când nu mai este o legătură strânsă între preot și comunitate, când oamenii nu se mai cunosc, situația a devenit nefirească și trebuie evitată asocierea bisericilor cu SRL-urile. Preoții nu sunt prestatori de servicii, fie ele și religioase. Sunt mult mai mult decât atât.
De acord cu ce ai scris în continuare.
Reply With Quote
  #59  
Vechi 15.03.2013, 14:06:53
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Chiar nu inteleg ce ai cu ea.
Prima data cand eu cel putin vad ca scrie ceva in favoarea preotilor/Bisericii cand altii se reped sa condamne si hop si tu, ca nu e bine.

Nu o fi fost cel mai logic motiv, dar ce o scris o scris bine ca intentie.

Problema pecuniara e dificil de abordat, pentru ca intotdeuna vor fi sensibilosi si zgarciobi care sa sara in sus.

Oricum, treaba ar trebui sa fie asa: ori platesti an de an o taxa la parahoia din care faci parte, pentru fiecare membru de familie, in functie de venituri si atunci ai parte de toate serviciile gratuite, ori platesti cand/daca vrei si atunci cand ai nevoie de un botez, o inmormantare, o cununie, etc. esti taxat.

Daca am fi toti oameni (si mireni si preoti), lucrurile s-ar face in buna intelegere si fara reglementari stricte si toata lumea ar fi fericita ceea ce cred ca se intampla de fapt in majoritatea cazurilor.

Dar pentru ca sunt presiuni din partea unor anumite personaje care din niste cazuri particulare fac o regula si din tantar armasar si noi la randul nostru nu stam bine cu dreapta judecata, se pare ca mereu trebuie sa fie tensiuni intr-o directie sau alta.
Orice explicatii aditionale sunt de prisos. Vorbim in non-sens. Daca acest subiect s-ar discuta in discoteca, posibil sa prinda aderenta din motive lesne de inteles. Aici se presupune ca atunci cand vorbim despre mere (am inceput sa-l copii pe fratele Zaharia), nu ne raportam nici la gutui, nici la lamai, ci la mere. Preotul ca si medicul (cel putin in teorie), daca isi va privi "ungerea" ca pe o sursa a bunastarii materiale, harul lui va fi intotdeuna pus sub semnul indoieleii. Chiar daca prin intermediul lui, Dumnezeu face minuni, e greu de crezut ca acel om se va mantui, daca nu se va trezi intr-o zi si nu-si va regreta amarnic aceste prioritati. Partea materiala este (sau ar trebui sa fie) una de fond. Daca ma duc la Sf Maslu, sau am intr-un fel sau altul nevoie de serviciile preotului, din constiinta stiu ca trebuie sa contribui cum pot cu "zeciuiala" mea. E adevarat, pentru unele servicii, taxele sunt standardizate sa zic asa. Dar daca totusi, dintr-un motiv sau altul, doi tineri credinciosi dar necajiti, vor sa se cunune, si nu au suficient sa achite taxa (ei sau nasii, care pot teoretic sa fie din aceeasi categorie sociala) ce sa faca preotul? Sa le inchida usa in nas? Daca moare un batran care nu are pe nimeni si nici in jurul lui nu sunt dintre acei care sa poata sa ajute cu bani prea multi (cunoastem ce cheltuieli sunt la o inmormantare) ce sa faca acel preot? Sa refuze sa faca slujba, fiindca nu e platit dupa tarif?? Daca in miez de noapte, un om disperat bate in poarta preotului sa-l cheme la un muribund pentru ultima sf impartasanie, ce sa faca preotul respectiv? Sa spuna ca chiar daca lucreaza peste program uneori, nu inseamna ca face si servicii de noapte???
Aici este penibilul care reiesea din mesajul colegei noastre si de aceea am simtit nevoia sa fac acea remarca.
Cel mai trist nu e ca uneori auzim astfel de pareri din partea unora care ne-au obisnuit cu vorbe de duh, ci faptul ca, cine incearca sa fie de alta parere, risca sa i se ceara explicatii ca si cum e mai bine sa persistam in greseala!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #60  
Vechi 15.03.2013, 14:23:29
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Iartă-mă, Miha-anca, dar preotul e mereu preot, nu face ore suplimentare pentru că nu e un prestator de servicii. E omul lui Dumnezeu.
Stiu asta, dar dadeam un motiv pe intelesul celor, care se intreaba de ce se percepe o taxa pentru botez si cununie.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Comunicat de Presa cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 27 14.08.2010 13:49:50
Televiziunea Patriarhiei Române are o nouă grilă de programe cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 0 06.10.2009 18:39:34
Comunicat de presă cristiboss56 Stiri, actualitati, anunturi 4 24.09.2009 04:49:55
Biroul de Presă și Comunicații al Patriarhiei Române Anca-Miha Stiri, actualitati, anunturi 1 12.03.2009 23:40:05