Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.04.2010, 14:34:38
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Nu confunda adrenalina cu frica.
Era dat ca exemplu alpinismul. Unde vezi tu riscul de ati pierde viata in acest caz?
Adrenalina este un hormon secretat in conditii de stres, altfel spus frica. Alpinismul poate fi mai mult sau mai putin extrem, de la caz la caz, in functie de modul in care se respecta normele de siguranta si de caracteristicile formatiunii de teren escaladat.

In principiu iti primejduiesti ceva mai mult viata decat daca ai face o simpla plimbare la munte.

Alpinismul a fost dat doar ca exemplu, fiindca nu-mi este strain, dar topicul a fost deschis pt a discuta situatia sporturilor extreme fata in fata cu principiile crestin ortodoxe.

De exemplu cineva mi-a spus ca parasutismul, atunci cand lucrurile nu merg cum trebuie si in urma unor probleme survine decesul poate fi considerat suicid, fiindca nimeni nu te-a impins cand ai efectuat saltul din avion.

Last edited by Delirul; 09.04.2010 at 14:36:41.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 09.04.2010, 14:38:14
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Adrenalina este un hormon secretat in conditii de stres, altfel spus frica. Alpinismul poate fi mai mult sau mai putin extrem, de la caz la caz, in functie de modul in care se respecta normele de siguranta si de caracteristicile formatiunii de teren escaladat.

In principiu iti primejduiesti ceva mai mult viata decat daca ai face o simpla plimbare la munte.

De exemplu cineva mi-a spus ca parasutismul, atunci cand lucrurile nu merg cum trebuie si in urma unor probleme survine decesul poate fi considerat suicid, fiindca nimeni nu te-a impins cand ai efectuat saltul din avion.
Stresul nu apare doar in situatiile de frica, ci si in starile de manie de exemplu.

Si traversatul strazii pe trecerea de pietoni ar trebui considerat suicid, avand in vedere stirile din ultimile zile.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 09.04.2010, 14:38:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Pai cred ca si daca te duci sa faci o plimbare la munte si te maninca ursul tot suicid este ca doar nu te-a pus nimeni sa te duci pe acolo.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 09.04.2010, 14:43:06
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Stresul nu apare doar in situatiile de frica, ci si in starile de manie de exemplu.

Si traversatul strazii pe trecerea de pietoni ar trebui considerat suicid, avand in vedere stirile din ultimile zile.
Vorbim despre doua tipuri diferite de stres, in situatii diferite.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 09.04.2010, 14:45:24
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Delirul Vezi mesajul
Vorbim despre doua tipuri diferite de stres, in situatii diferite.
Corect. dar eu ce am zis?
"nu confunda adrenalina cu frica"
Nu am spus ca ele nu au legatura.
Dar nu sunt unul si acelasi lucru.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 09.04.2010, 14:48:00
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
Corect. dar eu ce am zis?
"nu confunda adrenalina cu frica"
Nu am spus ca ele nu au legatura.
Dar nu sunt unul si acelasi lucru.
Atunci scuze, nu am fost eu atent.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 09.04.2010, 14:59:17
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cred ca si daca te duci sa faci o plimbare la munte si te maninca ursul tot suicid este ca doar nu te-a pus nimeni sa te duci pe acolo.
De acord, insa sunt care privesc si astfel sporturile extreme, considerand ca daca-ti primejduiesti viata inutil si lucrurile au o intorsatura nefasta, hopa ca-i suicid. Degeaba le spui ca si daca esti cu masina si ai depasit viteza regulamentara iar in urma unui accident ti-ai pierdut viata asta ar trebui sa fie considerat tot suicid, ca doar nimeni nu tea bagat fortat in masina. Tot ce spun este ca am intalnit si o astfel de gandire.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 09.04.2010, 15:47:30
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Să nu uităm că păcatul are trei componente care îi dau gravitatea: materia, intenția și deliberarea. Intenția gravă este esențială pentru un păcat grav. Fără intenție păcătoasă nu există păcat grav.
Acuma, să particularizăm:
Suicidul este atunci când ai intenția să îți iei zilele. Prin urmare, sporturile extreme nu sunt (tentative de) suicid, din cauză că sportivul nu are intenția de a se omorî.
Pe de altă parte, atunci când riscul asumat depășește limitele rezonabile, adică este "asumat prea ușor", vorbim de eroare împotriva virtuții prudenței. Dacă sunt general și angajez armata într-o misiune cu risc nejustificat de mare față de efectul scontat în caz de succes, înseamnă că sunt un general neînțelept. De exemplu, expun viața a 10 infanteriști pe care îi trimit să străbată un câmp minat cu misiunea de a culege un prun.

Lucrurile devin discutabile dacă intenția sportivului care participă la sporturi extreme nu este de a face performanță, nu este o intenție de tip "mai iute, mai înalt, mai puternic", ci pura dorință de adrenalină. În acest caz nu vorbim de imprudență, ci de păcat grav (eventual viciu). Situația este comparabilă cu a cuiva care joacă ruletă rusească, expunându-și viața pentru nimic.

Părerea mea. Nu trageți !
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #19  
Vechi 10.04.2010, 01:23:32
razvan_andrei's Avatar
razvan_andrei razvan_andrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.11.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 339
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Pentru mine sport extrem este acela care infrunta pericolul, mareste adrenalina in sange, este f.riscant.
Sunt oameni care iubesc riscul si nu stiu ce sa faca in viata, cu viata lor.
Nu pot sa-i inteleg.
La ce foloseste asa un sport? Candva mori sau ajungi o leguma. Merita oare?
Nu tu familii, iubire, copii, profesii ca lumea, Dumnezeu...
Si multe femei ajung la sporturi barbatesti si extreme. Nu tu familie, nu tu feminitate, nu tu copii. Vanatai, nasuri sparte, accidente, muschi, aspect si temperament masculin.
Of doamne. Box feminin (si sa mai fie si la olimpiade mai nou, sa le vedem cum isi rup oase si nasuri), curse automobilsitece, raliul saharian, haltere, body-building etc.
Ah, sa mangai un om, sa porti ceva coafuri si toalete frumoase, sa fii placut, delicat, sa nasti prunci si sa-i tii la piept. Prostii - acolo la bataie sa fii.
Daca riscul ii face fericiti, de ce sa nu riste? Este riscant si sa treci pe o trecere de pietoni in bucuresti. Poate ca pe unii nu-i fac fericiti familia, coafura si toaleta, profesia, ci ii face fericiti riscul, viata dusa la extrem. Daca asa se simt ei impliniti, care e problema?
Reply With Quote
  #20  
Vechi 11.04.2010, 15:36:32
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Sunt un pasionat al parapantei,considerat ca fiind "aparatul" de zbor cel mai sigur, inventat pana acum.Pe vremea tineretii mele am facut ruta C.de Arges-Brasov(pe Bran)-Buzau-Tulcea-Constanta(plaja) cu bicicleta.Cred ca denumirea de sport extrem este insasi o extrema,totul depinde de conditiile si masurile de precautie luate si sportul asa zis extrem este la fel de sigur ca oricare altul.Chestiunea cu adrenalina depinde de fiecare,la mine urca mai repede la o conversatie despre un subiect ce ma preocupa decat atunci cand zbor.Fiecare avem o forma diferita de a vedea si a trai.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre vise? patricia2006 Generalitati 17 15.04.2018 22:52:00
Ce parere aveti despre.... mihnea45 Generalitati 10 22.10.2010 16:27:53
Ce parere aveti despre OZN-uri? alexdu Generalitati 52 04.02.2010 19:46:56
Ce parere aveti despre margarina? emiliabirgau Generalitati 33 03.09.2009 21:16:48
Ce parere aveti despre antropozofi ??????? ARHANGHELUL Generalitati 10 07.01.2007 18:47:54