Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #161  
Vechi 30.12.2013, 13:32:59
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Păi Biserica nu are cum să fie decât fără greșeală. E Trupul Domnului.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #162  
Vechi 30.12.2013, 13:49:48
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi Biserica nu are cum să fie decât fără greșeală. E Trupul Domnului.
Chiar asa? Daca tu pici, fereasca Cerul, sub anatema, si apoi, sa zicem chiar in timpul vietii copiilor sau nepotilor tai, esti sanctificat, chestia asta cum se cheama? Negreselnicie a Institutiei?! Repet: stim amindoi ca au fost cazuri, din stiuta-de-toti istorie a Bisericii. Numele de Sf. Ioan Damaschin, Sf. Chiril Lukaris, Sf. Flavian al Bizantului (cel omorit in bataie si anatemizat la sinodul latrocinium din 449, care sinod, atentie! era cica valid si ecumenic pina a fost invalidat la Calcedon) sau Sf. Ioan Hrisostom iti spun ceva cu siguranta, nu-i asa?
Dar, asta e tema si material pentru alt topic. Scuze adminului pentru off-topic.
Cum am zis, doctrina reincarnarii preface specia intr-o turma.
Reply With Quote
  #163  
Vechi 30.12.2013, 15:16:00
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Daca imi arata si mie cineva unde anume in Biblie Hristos a dat liber la astfel de practici,o sa cred ca aici vorbim de crestinism si nu despre altceva.Eu stiu ca sta scris: ""Dimpotriva fiti buni unii cu altii, milosi si iertati-va unul pe altul cum v-a iertat si Dumnezeu pe voi in Hristos" (Efeseni 4:32). "
Ba,mai mult,intrebat fiind Iisus pana unde este limita in care sa il iertam pe aproapele atunci cand greseste,El a spus ca de 70 de ori cate 7...adica,de fiecare data.Nu a spus "daca","in conditiile in care" etc....nu,Hristos nu a conditionat cu nimic,conditionarea apartine egoului uman!
Personal nu gasesc nimic "sfant" in aceste practici cu iz ocult practicate chiar in sanul Bisericii.Le vad ca pe un mod de a manipula prin teroare oamenii si a-i tine subjugati unor interese nu tocmai crestinesti si unei institutii care de multe ori in cursul istoriei a dovedit ca a deraiat de la invataturile lasate de Cel pentru care astazi ne numim crestini,desi,se numeste pe ea insasi "trupul Lui Hristos".
De aceea,dupa cum am mai spus,prefer in sufletul meu sa pastrez imaginea acelor sfinti calugari care atata dragoste aveau in ei,incat pana si pentru demonii care ii chinuiau se rugau asa cum si Hristos se ruga pentru cei care il batjocoreau si chinuiau si sunt convinsa ca oricine are in inima sa iubire de oameni si de Dumnezeu nu ar putea vreodata rosti cu buzele sale un astfel de blestem teribil impotriva unui seaman de-al sau,fie el cel mai pacatos dintre pacatosi.
1.Nu prea stii ortodoxie, dar ai timp sa inveti.
2.Diferenta intre a-ti greși aproapele tie si a greși lui Hristos este diferenta dintre 70 de ori cate 7 si pana la 3 ori dupa care sa-ti fie "ca un pagan si un vameș".Incurci borcanele rau de tot.
3.Te pomenesti ca tu esti mai iubitoare decat Sf. Pavel care a dat cea mai frumoasa si puternica definitie a dragostei ("13:1 De aș grăi în limbile oamenilor și ale îngerilor, iar dragoste nu am, făcutu-m-am aramă sunătoare și chimval răsunător.
13:2 Și de aș avea darul proorociei și tainele toate le-aș cunoaște și orice știință, și de aș avea atâta credință încât să mut și munții, iar dragoste
nu am, nimic nu sunt.
13:3 Și de aș împărți toată avuția mea și de aș da trupul meu ca să fie ars, iar dragoste nu am, nimic nu-mi folosește.
13:4 Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuiește, nu se laudă, nu se trufește.
13:5 Dragostea nu se poartă cu necuviință, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândește răul.
13:6 Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr.
13:7 Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduiește, toate le rabdă.
13:8 Dragostea nu cade niciodata.")

Tot același Sf. Pavel a dat si urmatoarele citate:
Reply With Quote
  #164  
Vechi 30.12.2013, 15:21:52
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

1:18 Această poruncă îți încredințez, fiule Timotei, ca potrivit proorociilor făcute mai înainte asupra ta, să te lupți lupta cea bună, după
cuvântul lor,
1:19 Având credință și cuget bun, pe care unii, lepădându-le, au căzut din credință;
1:20 Dintre aceștia sunt Imeneu și Alexandru, pe care i-am dat satanei, ca să se învete ca sa nu Huleasca"

5:1 Îndeobște se aude că la voi e desfrânare, și o
astfel de desfrânare cum nici între neamuri nu se
pomenește, ca unul să trăiască cu femeia tatălui său.
5:2 Iar voi v-ați semețit, în loc mai degrabă să vă fi întristat, ca să fie scos din mijlocul vostru cel ce a săvârșit această faptă.
5:3 Ci eu, deși departe cu trupul, însă de față cu duhul, am și judecat, ca și cum aș fi de față, pe cel ce a făcut una ca aceasta:
5:4 În numele Domnului nostru Iisus Hristos, adunându-vă voi și duhul meu, cu puterea Domnului nostru Iisus 5:1 Îndeobște se aude că la voi e desfrânare, și o
astfel de desfrânare cum nici între neamuri nu se
pomenește, ca unul să trăiască cu femeia tatălui său.
5:2 Iar voi v-ați semețit, în loc mai degrabă să vă fi întristat, ca să fie scos din mijlocul vostru cel ce a săvârșit această faptă.
5:3 Ci eu, deși departe cu trupul, însă de față cu duhul, am și judecat, ca și cum aș fi de față, pe cel ce a făcut una ca aceasta:
5:4 În numele Domnului nostru Iisus Hristos, adunându-vă voi și duhul meu, cu puterea Domnului nostru Iisus Hristos,
5:5 Să dați pe unul ca acesta satanei, spre pieirea trupului, ca duhul să se mântuiască în ziua
Domnului Iisus.
"

Crezi cumva ca Sf. Pavel se contrazice? Sau poate stie mai bine ca tine ce inseamna dragostea adevarata?

5.Judecandu-i cu asprime pe cei care anatemizeaza ai dovedit lipsa de dragoste fata de aproapele tau. Vai vai esti cam selectiva cu împartirea dragostei "ratacitii" care anatemizeaza nu merita si ei dragostea ta?

Last edited by paduretu; 30.12.2013 at 15:27:20.
Reply With Quote
  #165  
Vechi 30.12.2013, 15:40:34
paduretu paduretu is offline
Member
 
Data înregistrării: 25.11.2013
Mesaje: 53
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Chiar asa? Daca tu pici, fereasca Cerul, sub anatema, si apoi, sa zicem chiar in timpul vietii copiilor sau nepotilor tai, esti sanctificat, chestia asta cum se cheama? Negreselnicie a Institutiei?! Repet: stim amindoi ca au fost cazuri, din stiuta-de-toti istorie a Bisericii. Numele de Sf. Ioan Damaschin, Sf. Chiril Lukaris, Sf. Flavian al Bizantului (cel omorit in bataie si anatemizat la sinodul latrocinium din 449, care sinod, atentie! era cica valid si ecumenic pina a fost invalidat la Calcedon) sau Sf. Ioan Hrisostom iti spun ceva cu siguranta, nu-i asa?
Dar, asta e tema si material pentru alt topic. Scuze adminului pentru off-topic.
Cum am zis, doctrina reincarnarii preface specia intr-o turma.

Pai tu aduci argumente in favoarea infailibilitatii Bisericii. Cazurile date de tine dovedesc infailibilitatea. Nu cel mai rapid de mana ,sau care striga primul "hoțul", sau face un sinod are dreptate. Per-review-ul e mai tare decat in știinta.
Reply With Quote
  #166  
Vechi 30.12.2013, 17:05:33
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Infailibilitatea Bisericii in ortodoxie nu se refera la acest lucru, ci la infailibilitatea invataturii revelate. Sinoadele s-au reunit cand aparea o invatatura gresita erezie, nu ca sa adope o invatatura.
De unde rezulta automat ca cei de la sinoade au sunt infailibilii, din monent ce ai STIU ca x sau y este erezie.

Ajungem de unde am plecat...
Reply With Quote
  #167  
Vechi 30.12.2013, 17:08:44
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Păi Biserica nu are cum să fie decât fără greșeală. E Trupul Domnului.
Adevarat.
Dar nu ceea ce a ajuns azi sa fie biserica. si am scris cu litera mica intentionat.
Reply With Quote
  #168  
Vechi 30.12.2013, 17:36:20
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Barsaumas Vezi mesajul
Chiar asa? Daca tu pici, fereasca Cerul, sub anatema, si apoi, sa zicem chiar in timpul vietii copiilor sau nepotilor tai, esti sanctificat, chestia asta cum se cheama?
Repararea greșelii. Deci Biserica nu greșește.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #169  
Vechi 30.12.2013, 17:49:15
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

daca repari greseala, inseamna ca aceasta a existat. Deci tot exista greseli. Reparabile, ca orice greseala, dar...greseli.
Reply With Quote
  #170  
Vechi 30.12.2013, 18:28:52
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Ai nu zi! Serios?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Reincarnare FlorinS Generalitati 48 04.01.2014 16:51:07
scrie undeva in biblie de reincarnare? annajanette Generalitati 144 27.12.2013 20:00:51
Credeti ca... kreed123 Generalitati 27 14.05.2011 17:50:21
Voi ce credeti????? Templier Knight Generalitati 30 29.12.2010 17:31:52
Reîncarnare! AdeLlA Stiri, actualitati, anunturi 11 09.11.2008 12:55:05