Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 29.08.2009, 18:34:31
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ca nu are sprijin, nici in viata reala si nici in credinta, este singura.
Am asemanat cu orbul de la lacul Vitezda, care spunea ca nu are "Om", adica sprijin, om pe care a se bizuie, sa-l ajute in nevoie etc.
sophia, ceea ce spi tu nu se opune celor scrise de LapetiteMoc:
Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Femeia a fost sincera, a marturisit curat despre ea, fara sa se eschiveze. E un model de spovedanie in acest sens. Mantuitorului I-a placut sinceritatea ei si, prin comentariul Sau, a atras atentia tuturor , in orice timp ar vietui, asupra efectului desfranarii: o femeie avand mai multi barbati, de fapt nu are niciunul.
Femeia prin viata careia au trecut 5 barbati, nu are practic niciunul, e singura in viata de zi cu zi ca si in credinta. Cand 5 barbati au trecut pe langa tine, nu mai ai pe ce sa te bizui, barbatii care trec nu ofera sustinere. Ea nu are cu cine isi lucra viata.
Mantuitorul ii vorbeste de apa vietii iar ea o cere, ca sa nu mai inseteze niciodata. Ei ii era sete. Daca ar fi fost vorba de foame, foamea te duce cu gandul la pofta, dar setea sugereaza necesitatea. Poate ca in cei 5 barbati ea a cautat ceva de care sa nu mai inseteze... dar a ajuns la concluzia ca nu are barbat/nu are cap, nu are un punct fix. Traieste de pe o zi pe alta, insetand mereu si luand zilnic apa de la fantana... intr-o zi i se promite ca nu va mai inseta niciodata...

Ma iertati, eu la asta m-am gandit, poate ca am luat-o pe aratura...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia sa se teama de barbat costel Nunta 24 03.02.2019 19:41:29
Un barbat a murit in timpul Liturghiei ! Daniel_7 Stiri, actualitati, anunturi 5 08.12.2011 17:07:28
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 17:46:29
Un barbat este gravid in cinci luni athanasia Homosexualitatea 40 09.01.2009 00:40:14
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 22:29:24