Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 27.08.2011, 02:53:46
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit am o mare nelamurire

am o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati!
In Crezul nostru ortodox se zice : Si intru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul Nascut care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii...
Eu nu inteleg ce insemna acesta NASTERE DIN TATAL, in ce a constat acesta NASTERE DIN VECI a Fiului, mai ales ca nu a existat timp in care Tatal sa existe si Fiul nu!
Va rog sa ma ajutati! Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 27.08.2011, 18:03:29
Scotland The Brave
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Salut.Coordoneaza cele scrise in Crez cu Ioan 1:1-18 si citeste cu atentie acesta explicatie.Toate cele bune.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.08.2011, 20:49:12
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
am o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati!
In Crezul nostru ortodox se zice : Si intru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul Nascut care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii...
Eu nu inteleg ce insemna acesta NASTERE DIN TATAL, in ce a constat acesta NASTERE DIN VECI a Fiului, mai ales ca nu a existat timp in care Tatal sa existe si Fiul nu!
Va rog sa ma ajutati! Doamne ajuta!
"Naștere" se folosește în opoziție cu "facere" sau "creare". Deosebirea este că rezultatul nașterii este o existență de aceeași natură cu a genitorului, pe când rezultatul facerii este o existență de altă natură.

Deci, prin această subliniere, Crezul niceno-constantinopolitan subliniază faptul că Dumnezeu Fiul este de aceeași natură cu Tatăl: natura divină.

"Din veci", adică dintotdeauna. Dinainte de a fi Cerul și Pământul, dinainte de facere, din preeternitate.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 27.08.2011, 20:52:53
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laviniu Vezi mesajul
Iar eu am o intrebare : dc uneori se zice "si nu ne duce pe noi in ispita", iar alteori "si nu ne lasa pe noi sa cadem in ispita?"
Sensul este "și nu ne lăsa pe noi să cădem în ispită". Formula "nu ne duce pe noi în ispită" reproduce exact cuvintele Mântuitorului. Prima este clarificarea celei de a doua.

Sursa ispitelor nu este Dumnezeu, dar ispitele vin în urma voinței permisive a Lui. Altfel spus, diavulul acționează cu dezlegare de la Dumnezeu, iar prin această cerere noi Îl rugăm pe Dumnezeu să nu îl dezlege prea mult.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 27.08.2011, 21:59:17
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Multumesc pentru mesajele voastre!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 27.08.2011, 22:11:27
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Invatatura ortodoxa ne invata: Daca s-ar fi spus in Crez numai "Fiul lu Dumnezeu, Unul-Nascut", ar fi putut gandi cineva ca Arie, ereticul din sec IV ca Fiul Care S-a nascut, nu e Dumnezeu ca Cel Care L-a nascut. Sau, ar fi putut gandi ca cinev ca Fiul S-a nascut si din Sine, caci si El este Dumnezeu. In secolul al III-lea Sabelie spunea ca Dumnezeu uneori e nascator, alteori e nascut (uneori Tata, alteori Fiu) trecand astfel dintr-o stare in alta.
Astfel s-a pus in Crez si cuvintele "Carele din Tatal S-a nascut". Prin aceasta se arata ca Fiul S-a nascut dintr-o persoana dumnezeiasca, din Tatal, ceea ce da siguranta ca si Fiul e o alta persoana dumnezeiasca, deopotriva in slava si in dumnezeire cu Tatal. De asemenea se arata ca in Dumnezeu o persoana e mereu Tata, iar alta persoana, mereu Fiu.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 27.08.2011, 22:23:35
Andy00's Avatar
Andy00 Andy00 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 43
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Andy00
Implicit

Nasterea dinainte de veci a Fiului din Tatal esete o taina pe care nimeni nu o intelege nici oamenii si nici ingerii. Nici Duhul Sfant nu a vorbit in Scripturi despre nasterea Fiului din Tatal. Se aseamana nasterea Fiului din Tatal cu nasterea gandului din minte.

Mai inainte de toti vecii arata ca Fiul este dinainte de orice timp, vesnic, nu S-a ivit in timp.
In Dogmatica Sf Ioan Damaschin se spune: "Caci n-a fosta candva Tatal cand n-a fost Fiul, ci odata cu Tatal si Fiul Care S-a nascut din El. Caci Dumnezeu nu s-ar putea numi Tata fara de Fiu. Iar daca ar fi, fara sa aiba pe Fiul, n-ar fi Tata. si daca ar avea mai pe urma Fiu, ar deveni mai pe urma tata si astfel S-ar schimba din a nu fi Tata in a fi Tata, lucru mai rau decat orice blasfemie"
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.08.2011, 03:46:19
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Va multumesc pentru toate postarile voastre. Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 21.09.2011, 15:47:27
sunsray
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ..

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
am o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati!
In Crezul nostru ortodox se zice : Si intru unul Domn Iisus Hristos, Fiul lui Dumnezeu, Unul Nascut care din Tatal S-a nascut mai inainte de toti vecii...
Eu nu inteleg ce insemna acesta NASTERE DIN TATAL, in ce a constat acesta NASTERE DIN VECI a Fiului, mai ales ca nu a existat timp in care Tatal sa existe si Fiul nu!
Va rog sa ma ajutati! Doamne ajuta!
Aici se refera (termenul de nastere ) ca si provenienta . Un exemplu foarte simplu este cu focul . Focul este in acelasi timp si caldura (adica corespondent pentru intelegere : Iubirea, sau Tatal ) ,este si Lumina ( adica Intelepciunea, sau Fiul ) dar si ...Flacara(miscarea).. ce arde ( - Duhul Sfant, sau Vointa atotputernica divina).
De fapt , focul pleaca initial de la ...caldura . De exemplu freci doua lemne , sau lovesti doua pietre . Acea caldura mare produsa prin frecare (la lemne, sau prin lovire la pietre) determina particulele de aer supra incalzite sa se autoaprinda, adica , datorita vibratiei foarte mari sa se miste foarte repede asa ca se naste flacara, dar si lumina ce o insoteste.

Last edited by sunsray; 26.09.2011 at 23:02:08.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
O mare nelamurire.. Zeytin Nunta 4 01.12.2012 13:32:20
Mare nelamurire redandrei90 Generalitati 11 08.01.2011 15:50:58
Am o nelamurire mare!! Templier Knight Despre Sfanta Scriptura 14 28.12.2010 00:29:46
Mare nelamurire CristiArg Generalitati 8 19.06.2010 01:20:37
O mare rugaminte odata cu aceasta Sfanta mare sarbatoare mara2008 Generalitati 7 25.12.2009 23:35:45