Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.07.2006, 16:13:47
Dodi Dodi is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 27
Implicit

"TVR il cauta pe cel mai mare roman al tuturor timpurilor. Acel om alaturi de care pana si tu ai putea spune, fara rusine, ca esti roman. Votul final pentru cel mai mare roman va fi dat pe 21 octombrie"... Este o parte din textul de prezentare al site-ului www.mariromani.ro, parte a unui proiect de anvergura initiat de TVR, probabil in efortul de a ne (re)defini valorile si de a ne (re)afirma mandria de a fi romani.

Site-ul contine o lista de propuneri (destul de mare), din care se vor alege apoi primii 10. Practic, oricine poate vota pe oricine, fiindca nu se specifica nici un criteriu si nici o regula pentru acest top. Exista multe voturi aberante, sau date "la misto" - veti gasi propuneri precum Pacala, Bula, Harap Alb, Mos Craciun, taranul roman, Mita Bicilista etc. alaturi de o lista lunga de ilustri necunoscuti (care probabil s-au votat pe ei insisi) sau de vedete ale momentului. Gasim insa si numele unor personalitati din politica, stiinta si sport. (din fericire, unii au luat in serios initiativa TVR.)

Cel mai mult insa m-am bucurat gasind in lista cu propuneri nume ca Arsenie Boca, Ilarion Argatu, Calinic de la Cernica...

Care sunt criteriile dupa care ati face propuneri pentru acest top? (sa le stabilim noi, daca cei de la TVR nu s-au gandit). Ce inseamna "cel mai mare roman al tuturor timpurilor"? Care domeniu de activitate ar prima, in alegerea voastra? Politica, stiinta, religia? Si de ce?

PS. Au facut englezii un astfel de top, destul de recent (tot prin sondaj national). Pe primul loc, la mare distanta de al doilea clasat - Winston Churchill. (tot politica!)
O cunostinta imi spunea ca l-ar vota pe Ghita Muresan, fiindca este, fara indoiala, "cel mai mare" - are 2,30m inaltime. Eu, una, sunt extrem de curioasa care va fi rezultatul topului realizat pe plaiurile mioritice...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.07.2006, 18:29:35
silverstar's Avatar
silverstar silverstar is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.04.2006
Mesaje: 1.791
Implicit

Ceea ce a propus TVR este o aberatie. Logic, nici nu se poate asa ceva in conditiile in care nu exista nici un criteriu. Este firesc ca fotbalistii sa-l voteze pe Hagi, politicienii pe Nicolae Iorga (daca e trecut in lista), filologii pe Eminescu. Si-ar fi rasul curcilor, ca in final, sa ne trezim ca Hagi sau nu stiu care alt sportiv semianalfabet, ori bucatar ratat, ne reprezinta. Dar, numele care va iesi nu va multumi pe toata lumea si nu va fi credibil, nici reprezentativ. Cum si cei de la TVR trebuie sa-si justifice, intr-un fel, activitatea au lansat un concurs-aberatie care va avea o finelitate demna de ... Bula...
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.07.2006, 06:34:39
Verum Verum is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.06.2006
Mesaje: 8
Implicit

E greu sa votezi un om fara criterii insa am votat cu Nicolae Paulescu, adevaratul descoperitor al insulinei. Datorita descoperirii lui traiesc milioane de oameni care nici macar nu stiu cui datoreaza acest lucru.
E exact la fel ca si cu antibioticele. Un procent covarsitor dintre noi traim si suntem in viata datorita antibioticelor insa sunt ferm convins ca multi nici nu stiu cui sa ii multumeasca pentru ele. :(

Acesti oameni sunt importanti. Au adus ceva util intregii umanitati nu numai natiunii lor. Iisus insusi a fost un vindecator. Unii pot vindeca prin credinta, altii prin stiinta dar ambele sunt darul, harul Lui Dumnezeu.

Acum sa revenim la proiectul Mari Romani. Nu este o idee originala, este o idee copiata dupa un film facut de niste studenti romani care au castigat un premiu de pe urma lui.
E un film de scurt metraj care se cheama cum ar arata o lume fara Romania. Filmul in limba engleza il puteti urmari aici:
http://www.youtube.com/watch?v=eSoruzRkj7g

Televiziunea Romana nu a venit cu o idee originala ci cu o copie a ideii filmului de mai sus. Partea proasta e ca in urma voturilor va aparea un rezultat tare trist. Un popor cu atatia oameni valorosi voteaza cu niste false valori.
Fara indoiala acest aspect va pune in discutie 2 lucruri.
1. Romanii sunt 0 la capitolul cultura generala din moment ce nu isi cunosc nici propriile valori.
2. Prin numarul impresionant de voturi gen Vlad Tepes se va pune la indoiala si criteriul valorilor morale ale acestui popor. (Nu am nimic impotriva lui Vlad Tepes.)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 22.07.2006, 09:30:06
phradmon phradmon is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.12.2005
Mesaje: 126
Implicit

Iata rezultatele partiale ale acestui proiect (penibil):
1.Ion Antonescu
2.Constantin Brancusi
3.Carol I
4.Nadia Comaneci
5.Alexandru Ioan Cuza
6.Mircea Eliade
7.Mihai Eminescu
8.Mihai Viteazul
9.Stefan cel Mare
10.Richard Wurmbrand
11.Nicolae Ceausescu
...
13.Gigi Becali
...
18.Constantin Brancoveanu
...
20. Gregorian Bivolaru
21. Mirel Radoi
...
30.Razvan Lucescu
...
44.Madalina Manole
45.Corneliu Vadim Tudor
...
50.Adrian Mutu
...
59.BULA!!!
...
65.Mihai Traistariu
66.Andreea Marin
...
74.Dumitru Staniloaie
...
78.Ilie Cleopa
79.Arsenie Boca
...
84.Florentin Petre
85.Marius Moga
86.Nicolae Steinhardt
...
100.Badea Cartan

Reply With Quote
  #5  
Vechi 22.07.2006, 11:26:35
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

Ai dreptate phradmon,sau cel putin trebuiau exclusi domnitorii mari pana la Cuza si marii duhovnici,ca am observat ca acum nu mai e ca pe vremea domnitorilor,cand Romania era una cu ortodoxia.Din pacate ,Romania e acum una cu lumea,sau sa fiu mai intzeles,cu cele lumesti...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.09.2006, 20:04:14
Clausemi
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ha-ha-ha
Nu stiti care este cel mai mare roman?
Simplu :Ghita Muresan...urmatorul nu-l mai stiu nici eu...:p :D
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Semenle timpurilor de pe urma si venirea lui antihrist ortodox4life Generalitati 80 27.04.2012 17:38:23
Preotul roman omnipod Preotul 21 09.03.2012 20:52:15
Unii din cei mai mari sfinti ai timpurilor noastre -carte audio bin000 Resurse ortodoxe on-line 1 12.11.2011 17:39:14
A fi roman,o rusine mihailt Generalitati 129 05.09.2010 20:52:32
UN MARE MAESTRU ICONAR ROMAN sofiaiuga Pictura si Sculptura Bisericeasca 5 21.04.2010 17:18:02