Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Alte discutii > Eutanasia
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 03.05.2007, 20:46:50
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Hmm , m-am gandit mult la asta . Multi oameni care se sinucid vor doar poace si liniste , un loc de eterna odihna , dar tocmai prin faptul ca se sinucid nu au parte de asa ceva .

Soo , m-am gandit , cum poti ajunde acolo ( rai) prin sinucidere....m-am gandit , tot gandit ...si iar gandit ( ca dak era prea simplu erau toti deja acolo :) ) ... si am dat peste un pasaj in biblie , deschisa in mod aleatoriu , pasajul cu da cezarului ce e al cezarului si lui dumnezeu ce e al lui ...si pe undeva pe acolo , zice ca daca esti angajat sa faci ceva , nu esti responsabil pt acel ceva , cum ar fi calaii , ei erau partial iertati pt crime deoarece erau angajati sa faca acel lucru , no faceau din placere , ci doar sa traiasca ...so daca ei erau partial iertati pentru crima...exista si o portita pt. sinucidere :)..weee...mi-a deschis orizontul ..

Si am gasit :) daca salvezi o viata sacrificand-o pe a ta , esti partial mantuit deoarece ai salvat o viata care merita . So , donarea de organe oamenilor care au nevoie si merita , te mantuieste partial . Poate era destinul tau sa salvezi acele vieti , care la randul lor vor influenta pozitiv multe altele , poate mult mai multe decat ai fi influentat tu !

Si astfel u te sinucizi , dar prin sinuciderea ta salvezi multe alte vieti , so esti mantuit partial :)
Reply With Quote
  #2  
Vechi 03.05.2007, 21:34:01
cozia cozia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.01.2007
Mesaje: 2.546
Implicit

Doamne Fereste, insa nu uita ca inainte de a dona tot te sinucizi, deci tot sinucidere este.

Organele nu se pot dona automat ci doar in cazul in care ai semnat hirtia de donator in timpul vietii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 03.05.2007, 22:36:07
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

:| pai dc crezi ca am precizat ca trb sa ai 18 ani ? sa ma aflu in treaba ??

"Doamne Fereste, insa nu uita ca inainte de a dona tot te sinucizi, deci tot sinucidere este. "
Nu neaparat ! Se pot face transplanturi si cand esti viu !
So informeaza-te inainte sa vb :)
Reply With Quote
  #4  
Vechi 03.05.2007, 23:37:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro
Hmm , m-am gandit mult la asta . Multi oameni care se sinucid vor doar poace si liniste , un loc de eterna odihna , dar tocmai prin faptul ca se sinucid nu au parte de asa ceva .

Soo , m-am gandit , cum poti ajunde acolo ( rai) prin sinucidere....m-am gandit , tot gandit ...si iar gandit ( ca dak era prea simplu erau toti deja acolo :) ) ... si am dat peste un pasaj in biblie , deschisa in mod aleatoriu , pasajul cu da cezarului ce e al cezarului si lui dumnezeu ce e al lui ...si pe undeva pe acolo , zice ca daca esti angajat sa faci ceva , nu esti responsabil pt acel ceva , cum ar fi calaii , ei erau partial iertati pt crime deoarece erau angajati sa faca acel lucru , no faceau din placere , ci doar sa traiasca ...so daca ei erau partial iertati pentru crima...exista si o portita pt. sinucidere :)..weee...mi-a deschis orizontul ..

Si am gasit :) daca salvezi o viata sacrificand-o pe a ta , esti partial mantuit deoarece ai salvat o viata care merita . So , donarea de organe oamenilor care au nevoie si merita , te mantuieste partial . Poate era destinul tau sa salvezi acele vieti , care la randul lor vor influenta pozitiv multe altele , poate mult mai multe decat ai fi influentat tu !

Si astfel u te sinucizi , dar prin sinuciderea ta salvezi multe alte vieti , so esti mantuit partial :)
1. Sinuciderea este un pacat strigator la cer, de neiertat. Viata in sine este cel mai de pret lucru. A-ti opri singur viata este insasi negarea Divinitatii, a Celui unic creator de viata. 2.Mintuire partiala ? Ne jucam cu , cuvinte ! Nu exista jumatati de masura in asa ceva. Credinta si dragostea in Dumnezeu ori este cu desavirsire si cu toata fiinta noastra , ori nu exista si in astfel de caz intram in altfel de discutii. Este o blastfemie sa discutam cu jumatati de masura in dragostea pentru Dumnezeu si mai grav sa lucram cu subpozitii rusinoase si aberante facind apel la destin si la alte cele straine unui bun crestin si cu un respect redus fata de sine insusi. Daca Dumnezeu vrea sa salveze viata cuiva o va face cu siguranta prin Tainele Sale, neavind nevoie de o sinucidere. Sa terminam cu astfel de aberatii rusinoase si maladive.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 04.05.2007, 16:54:48
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

Viata in sine este cel mai de pret lucru. << Pai tocmai si cand oferi cel mai depret lucru altei persoane , care fara ajutorul tau ar fi murit, e un lucru rau ?? e rau ca salvezi mai multe vieti ??? Poate dumnezeu te-a pus pe pamant tocmai pt a salva aceea viata !


1. Sinuciderea este un pacat strigator la cer, de neiertat. GRESIT !! Daca crima este iertata daca e facuta in anumite conditii , atunci si sinuciderea este iertata in anumite conditii ! Si aceasta e una din ele ! A salva viata altcuiva dand-o pe a ta este ceva mult mai presus de orice alt sacrificiu !!!!

Numai diavolul se gandeste numai la AUTOCOPREZERVARE si zice ca fiecare sa isi protejeze viata lui kit ca mor mii pe langa el !!


Este o blastfemie sa discutam cu jumatati de masura in dragostea pentru Dumnezeu si mai grav sa lucram cu subpozitii rusinoase si aberante facind apel la destin si la alte cele straine unui bun crestin si cu un respect redus fata de sine insusi. << probabil dar daca un preot mi-a zis ca uciderea este partial iertata in anumite conditii , am presupus ca e adevarat ! Si zic partial deoarece nu sufletul tau va fi judecat NUMAI dupa aceea fapta de la sfarsit , sau aceea crima !! Ci pentru cum ti-ai trait viata si toate vor fi puse in balanta ! So iertarea partiala de la acel fapt nu te scuteste de restul pacatelor ! DE aceea am zis partial ! Think befor you speak !!


Este o blastfemie sa discutam cu jumatati de masura in dragostea pentru Dumnezeu <<< eu vorbeam doar despre o anumita fapta din viata unui om , nu de toata viata ! DE aceea eu m-am referit numai la aceea fapta, ca doar nu vei fi iertat pentru toata viata numai ca ai salvat 2-4 prin actul tau de a daruii viata ta altora care merita mai mult !! Pt toata dragostea trebuie luata toata viata ta in perspectiva

So pot discuta cu jumatati de masura daca ma refer numai la anumite actiuni !!


Mintuire partiala ? Ne jucam cu , cuvinte ! <<<< citeste si intelege inainte sa vorbesti !!! Ai fi putut zice pur si simplu ca nu ai inteles si sa explic !!


Daca Dumnezeu vrea sa salveze viata cuiva o va face cu siguranta prin Tainele Sale, neavind nevoie de o sinucidere <<<<< Si de unde sti tu planul lui dumnezeu ?? ai vb cu el pe mess ?? ti-a trimis o scrisoare ? sms ??
De unde sti tu cu siguranta ?? ai vazut pe net agenda lui ?
De unde sti tu ca poate fiecare dintre noi face parte din Tainele Sale ??
Doar el a zis ca lucreaza prin noi ! Poate e voia lui ca aceea pers sa salveze viata altor persoane ?? Poate la randul lor vor ajuta si salva altii si tot asa , facand o lume mult mai buna decat daca tu ai fi trait si ceilalti ar fi murit ?




Credinta si dragostea in Dumnezeu ori este cu desavirsire si cu toata fiinta noastra , ori nu exista <<<<< hmmm , esti cumva un inger pe pamant ? Ai trait tu fara sa pacatuiesti macar 1 data ? Si daca ai pacatuit , unde iti era credinta si dragostea in Dumnezeu atunci ?? Daca ai pacatui inseamna ca nu esti cu desavarsire si cu toata fiinta ta => nu exista :) si asta dupa vorbele tale !!



THINK AND UNDERSTAND BEFORE YOU SPEAK !!!


Reply With Quote
  #6  
Vechi 04.05.2007, 18:36:16
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro
Viata in sine este cel mai de pret lucru. << Pai tocmai si cand oferi cel mai depret lucru altei persoane , care fara ajutorul tau ar fi murit, e un lucru rau ?? e rau ca salvezi mai multe vieti ??? Poate dumnezeu te-a pus pe pamant tocmai pt a salva aceea viata !


1. Sinuciderea este un pacat strigator la cer, de neiertat. GRESIT !! Daca crima este iertata daca e facuta in anumite conditii , atunci si sinuciderea este iertata in anumite conditii ! Si aceasta e una din ele ! A salva viata altcuiva dand-o pe a ta este ceva mult mai presus de orice alt sacrificiu !!!!

Numai diavolul se gandeste numai la AUTOCOPREZERVARE si zice ca fiecare sa isi protejeze viata lui kit ca mor mii pe langa el !!


Este o blastfemie sa discutam cu jumatati de masura in dragostea pentru Dumnezeu si mai grav sa lucram cu subpozitii rusinoase si aberante facind apel la destin si la alte cele straine unui bun crestin si cu un respect redus fata de sine insusi. << probabil dar daca un preot mi-a zis ca uciderea este partial iertata in anumite conditii , am presupus ca e adevarat ! Si zic partial deoarece nu sufletul tau va fi judecat NUMAI dupa aceea fapta de la sfarsit , sau aceea crima !! Ci pentru cum ti-ai trait viata si toate vor fi puse in balanta ! So iertarea partiala de la acel fapt nu te scuteste de restul pacatelor ! DE aceea am zis partial ! Think befor you speak !!


Este o blastfemie sa discutam cu jumatati de masura in dragostea pentru Dumnezeu <<< eu vorbeam doar despre o anumita fapta din viata unui om , nu de toata viata ! DE aceea eu m-am referit numai la aceea fapta, ca doar nu vei fi iertat pentru toata viata numai ca ai salvat 2-4 prin actul tau de a daruii viata ta altora care merita mai mult !! Pt toata dragostea trebuie luata toata viata ta in perspectiva

So pot discuta cu jumatati de masura daca ma refer numai la anumite actiuni !!


Mintuire partiala ? Ne jucam cu , cuvinte ! <<<< citeste si intelege inainte sa vorbesti !!! Ai fi putut zice pur si simplu ca nu ai inteles si sa explic !!


Daca Dumnezeu vrea sa salveze viata cuiva o va face cu siguranta prin Tainele Sale, neavind nevoie de o sinucidere <<<<< Si de unde sti tu planul lui dumnezeu ?? ai vb cu el pe mess ?? ti-a trimis o scrisoare ? sms ??
De unde sti tu cu siguranta ?? ai vazut pe net agenda lui ?
De unde sti tu ca poate fiecare dintre noi face parte din Tainele Sale ??
Doar el a zis ca lucreaza prin noi ! Poate e voia lui ca aceea pers sa salveze viata altor persoane ?? Poate la randul lor vor ajuta si salva altii si tot asa , facand o lume mult mai buna decat daca tu ai fi trait si ceilalti ar fi murit ?




Credinta si dragostea in Dumnezeu ori este cu desavirsire si cu toata fiinta noastra , ori nu exista <<<<< hmmm , esti cumva un inger pe pamant ? Ai trait tu fara sa pacatuiesti macar 1 data ? Si daca ai pacatuit , unde iti era credinta si dragostea in Dumnezeu atunci ?? Daca ai pacatui inseamna ca nu esti cu desavarsire si cu toata fiinta ta => nu exista :) si asta dupa vorbele tale !!



THINK AND UNDERSTAND BEFORE YOU SPEAK !!!

Dragul meu, parerea ta o respect, dar nu pot fi deacord cu ea sub nici o forma pentru ca aici vorbim de viata in sine, viata pe care numai Dumnezeu ne-o da, Dumnezeu ne-o ia. Este vorba de viata trecatoare de aici, binenteles ! Sinuciderea ramine un pacat strigator la cer , ca si crima. Chiar daca organele celui ce s-a sinucis salveaza 10 vieti, tot pacat ramine. Nu ne putem juca cu speculatii, ipoteze de dragul unor afirmatii. Pacatul ramine pacat si el este sau nu iertat ! Asta nu depinde de noi . Logica ta este a ta pe cind logica lui Dumnezeu este logica divina, universala si suprema.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.05.2007, 14:17:23
Nitro Nitro is offline
Member
 
Data înregistrării: 03.05.2007
Mesaje: 45
Implicit

vorbim de viata in sine, viata pe care numai Dumnezeu ne-o da, Dumnezeu ne-o ia <<<<<<< Pai da , dar Dumnezeu lucreaza prin oameni , ca doar nu mana lui Dumnezeu iti ia viata, ci masina care mergea pe contrasens , so Dumnezeu lucreaza prin oameni ! Poate ca tot Dumnezeu iti ia viata atunci cand ti se administreaza somniferul inainte de operatie !!

Chiar daca organele celui ce s-a sinucis salveaza 10 vieti, tot pacat ramine. <<< Pacat ca pacat , dar Iisus nu decide unde te vei duce NUMAI dupa acest pacat ! Ci va lua in balanta toate faptele tale si in aceea balanta 10 vieti salvate , oameni care merita , valoreaza mai mult decat 1 pacat !!!!!!


Logica ta este a ta pe cind logica lui Dumnezeu este logica divina, universala si suprema. <<<<< Logica mea este bazata pe logica lui , pe spusele si actiunile lui !
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.05.2007, 18:36:19
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nitro
vorbim de viata in sine, viata pe care numai Dumnezeu ne-o da, Dumnezeu ne-o ia <<<<<<< Pai da , dar Dumnezeu lucreaza prin oameni , ca doar nu mana lui Dumnezeu iti ia viata, ci masina care mergea pe contrasens , so Dumnezeu lucreaza prin oameni ! Poate ca tot Dumnezeu iti ia viata atunci cand ti se administreaza somniferul inainte de operatie !!

Chiar daca organele celui ce s-a sinucis salveaza 10 vieti, tot pacat ramine. <<< Pacat ca pacat , dar Iisus nu decide unde te vei duce NUMAI dupa acest pacat ! Ci va lua in balanta toate faptele tale si in aceea balanta 10 vieti salvate , oameni care merita , valoreaza mai mult decat 1 pacat !!!!!!


Logica ta este a ta pe cind logica lui Dumnezeu este logica divina, universala si suprema. <<<<< Logica mea este bazata pe logica lui , pe spusele si actiunile lui !
Apropo de logica in sine, ea apartine numai Bunului Dumnezeu, restul sunt surogate.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 10.06.2007, 01:05:52
SCORPIUS SCORPIUS is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2006
Mesaje: 20
Implicit

Am eu un argument impotriva sinuciderii si e destul de logic (pentru ca eu
gandesc logic) :
<Indiferent de durata vietii, pana la urma tot vom muri>

Deci, in concluzie sinuciderea este un nonsens, ar fi prea simplu sa
ajungi in dimensiuni superioare in acest mod. Apropo de dimensiuni
superioare...Mi-ar place sa existe dar nu am nici o dovada, asa ca pentru
mine tot teoria reincarnarii in oameni(dupa o
stergere majora a memoriei) ramane valabila, pentru ca este cea mai apropiata
de logica teorie.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 25.01.2008, 16:10:23
veilur veilur is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.01.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.420
Implicit

Citat:
În prealabil postat de SCORPIUS
asa ca pentru
mine tot teoria reincarnarii in oameni(dupa o
stergere majora a memoriei) ramane valabila, pentru ca este cea mai apropiata
de logica teorie.
Pai Scorpius, tu nu iti dai seama ca daca ar exista reincarnarea, asta ar insemna ca memoria ti se sterge automat, rezultand ca tu n-o sa mai ai constiinta de sine sub nici o forma, nici material si nici spiritual??. Asadar, cum poti sa crezi ca o sa dispari de tot? Pentru ca dupa cum crezi tu, reincarnarea impune neparat neimplicarea memoriei tale in constiinta individului nascut, asa ca tu vei ramane pe dinafara oricarei dimensiuni, nu vei reprezenta nici macar "nimicul". Nu vei mai fi nici ca spirit, stii ce inseamna asta? Este ca si cum tu nu te-ai fi nascut nicodata, ca si cum nu ai fi vazut niciodata aceast lume! gandeste-te un pic la urmarile reincarnarii! Eu de ce nu imi amintesc nimic din viata anterioara? Unde este constiinta celui mort? Nu vreau sa te conving ca nu exista reincarnare, dar eu iti pun niste intrebari sa vad daca tu poti sa raspunzi, si nu vei putea raspunde, pentru ca nu exista reincarnare. Daca exista asa ceva, ar fi trebuit sa simtim in noi ceva strain noua, sau macar sa ne amintim ceva din cealalta viata, ori asta nu sa intimplat nimanui, decat in niste emisiuni la TV de paranormal, de unde vine si cuvantul "paranormal", adica ceva ce nu e in ordinea fireasca, care si asa sunt emisiuni facute numai ca sa fie facute.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Se considera sinucidere? Stefan500 Eutanasia 15 10.06.2018 23:37:05
Mucenicie s-au Sinucidere? Sanduu Generalitati 32 01.03.2012 11:46:27
Dreptul la sinucidere moriane Morala Crestina 194 26.09.2011 21:50:33
Sinucidere pentru un idol. anastasia2008 Generalitati 19 30.06.2009 13:21:24