Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox

Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Despre Sfanta Scriptura
Răspunde

Thread Tools Moduri de afișare
Vechi 27.08.2009, 19:54:18
Anna Anna is offline
Senior Member

Data înregistrării: 06.04.2006
Religia: Ortodox
Implicit nu am barbat

As dori sa discutati aici fragmentul in care se intalneste Hristos cu samarineanca si mai ales raspunsul ei, "Nu am barbat".

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Vechi 27.08.2009, 20:35:12
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned

Data înregistrării: 04.05.2009
Implicit

Femeia a fost sincera, a marturisit curat despre ea, fara sa se eschiveze. E un model de spovedanie in acest sens. Mantuitorului I-a placut sinceritatea ei si, prin comentariul Sau, a atras atentia tuturor , in orice timp ar vietui, asupra efectului desfranarii: o femeie avand mai multi barbati, de fapt nu are niciunul.

Last edited by LapetiteMoc; 28.08.2009 at 01:35:55.
Reply With Quote
Vechi 28.08.2009, 16:05:58
sophia sophia is offline
Senior Member

Data înregistrării: 25.06.2007
Implicit

Curios, nu stiu de ce eu am inteles intotdeauna altceva despre femeia samarineanca. N-am inteles ca este desfranata. "N-am barbat" mi-a spus altceva. Nu mai stiu.
Este o pilda mult prea profunda ca sa se refere la desfranare.
Reply With Quote
Vechi 28.08.2009, 16:47:07
Anna Anna is offline
Senior Member

Data înregistrării: 06.04.2006
Implicit

Spune Sophia la ce credeai ca se refera.

"Daca Dumnezeu nu exista atunci totul este permis" (tot Dostoievski)
Reply With Quote
Vechi 28.08.2009, 17:18:26
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Implicit

Nu este vorba numai de desfranare. Asta este lectura la primul nivel. A 'fi desfranat' la evrei insemna si a te inchina altor dumnezei, a avea idoli. In cazul femeii samaritence este vorba deci si despre asta.
Vechi 28.08.2009, 17:21:14
sophia sophia is offline
Senior Member

Implicit

Ca nu are sprijin, nici in viata reala si nici in credinta, este singura.
Am asemanat cu orbul de la lacul Vitezda, care spunea ca nu are "Om", adica sprijin, om pe care a se bizuie, sa-l ajute in nevoie etc.
Reply With Quote
Vechi 28.08.2009, 18:57:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member

Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Implicit

A avut cinci barbati, dar a stiut ca Mesia trebuia sa vina si a banuit ca El este, din moment ce Omul cu care s-a intalnit ii cunostea viata secreta. In ziua de astazi desfranatii nu sunt interesati de viata spirituala deloc, iar cele/cei care au avut cinci parteneri de pat au ajuns in normalitate...

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Vechi 29.08.2009, 13:20:32
sophia sophia is offline
Senior Member

Implicit

Am cautat raspuns si am gasit intr-o predica, pe Google, ca acei cinci barbati se refera de fapt la niste popoare din acel tinut.
Nu mai inteleg nimic.
Si de ce orice femeie care apare in Sf. Evanghelie, in drumul lui Iisus este considerata fie "murdara" (femeia Caananeanca cu hemoragia), sau desfranata?
Si cum de tocmai acelea Il intalnesc si mai sunt si ajutate si iertate?
Poate ca asta este o idee f.importanta in credinta.
El este mai ales pentru cei care au nevoie si care gresesc. (?)
Reply With Quote
Vechi 29.08.2009, 13:54:19
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member

Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit iar femeia...

Cred si eu ca este una din cele mai interesante pericope. Stiu ca "samarinean" folosit si in pilda celui cazut intre talhari, insemna unul din popoarele (un neam din cele 12 - dupa fii lui Israel) cazute in idolatrie - lepadate de Dumnezeul lui Israel, prin incalcarea legilor lasate de Moise.
Interesant este de ce Hristos alege o femeie si mai ales una imorala? Ea insasi se mira de cinstea ce i se face si isi marturiseste nevrednicia.

Unii teologi spun ca era o femeie...desteapta! A dovedit multa iscusinta in a spune celor din cetate ca a venit Mesia. "Oare nu cumva El este Hristosul? ...Mi-a spus toate cate am facut." Caci si evanghelistul face precizarea ca oamenii ii ziceau, nu pentru ca l-au vazut si le-a vorbit lor, ci pentru ca femeiea zicea "mi-a spus toate cate am facut".

Faptul ca e vorba de o femeie inteligenta reiese si din dialogul purtat cu Hristos, ea cauta "apa cea vie".

Prin aceasta intamplare, si apoi intaietatea data pentru vestirea Invierii , Hristos arata ridicarea femeii din greseala Evei si punerea ei in relatie de egalitate cu barbatul in ce priveste Mantuirea. Rolul este diferit, barbatul este "cap" femeii, dator sa o iubeasca,si sa raspunda pentru ea, iar femeia sa asculte de barbat.
Doamne ajuta!
Reply With Quote
Vechi 29.08.2009, 14:00:18
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member

Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am cautat raspuns si am gasit intr-o predica, pe Google, ca acei cinci barbati se refera de fapt la niste popoare din acel tinut.
Nu mai inteleg nimic.
Pai asta are legatura cu ce ziceam eu ma sus, ca desfranarea este simbol pentru departarea de Dumnezeu. Samaritenii erau un popur iesit din 5 triburi care aveau credinta amestecata cu religiile locale, deci cu idolatria.
Deci pe langa intelesul direct intamplarea are si un sens simbolic. Ca mai toate din Evanghelie.

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si de ce orice femeie care apare in Sf. Evanghelie, in drumul lui Iisus este considerata fie "murdara" (femeia Caananeanca cu hemoragia), sau desfranata?
Si cum de tocmai acelea Il intalnesc si mai sunt si ajutate si iertate?
Poate ca asta este o idee f.importanta in credinta.
El este mai ales pentru cei care au nevoie si care gresesc. (?)
Nu fiecare, sunt si altele ca Maria si Marta, sau mironositele.
In rest ti-a raspuns teatru-copii.

Thread Tools
Moduri de afișare

Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Femeia sa se teama de barbat costel Nunta 24 03.02.2019 20:41:29
Un barbat a murit in timpul Liturghiei ! Daniel_7 Stiri, actualitati, anunturi 5 08.12.2011 18:07:28
Omul , bărbat și femeie cristiboss56 Din Vechiul Testament 5 24.04.2009 18:46:29
Un barbat este gravid in cinci luni athanasia Homosexualitatea 40 09.01.2009 01:40:14
omul. Si l-a facut Dumnezeu barbat si femeie. mbarboi Nunta 40 18.10.2007 23:29:24