Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.10.2009, 22:37:53
electrogpm electrogpm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2009
Mesaje: 3
Implicit Blestem sau ghinion ??

Nu stiu acest ma macina de ceva vreme sunt asea de pierdut in spatiu pot sa zic . Dar mai intai sa va zic cate ceva de mine eu am 27 de ani anul acesta in ultimi 8 ani de zile pot sa zic ca am pierdut 2 releti de prieteni de lunaga durata iar acuma is in impas sa o pierd si pe a treia relatie tot de lunga durata si tot ce este culmea toate se termina cam in acelas fel cam cu aceleas cuvinte pana acuma ne iubeam cu pasiune si brusc si dintr-o data mi se zice nu te mai iubesc nu mai simt nimica pentru tine nu mai vreau sa aud de tine . VA raog sa ma ajutati cu niste sfaturi cu nite parare ca nu mai stiu ce sa fac si is cu capul in nori . VA multumesc
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.10.2009, 23:26:33
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Analizeaza cu luciditate unde ai gresit. Duhovniceste. Dumnezeu ii cearta pe cei care-i iubeste atunci cand acestia nu fac voia Sa. Nu uita rugaciunea si mai ales spovedania. Participarea la niste Sfinte Masluri ti-ar fi de mare folos. Acatistul Sfantului Simon Zilotul citit cu consecventa ii ajuta pe tineri sa-si intemeieze o familie ca sa traiasca astfel o viata binecuvantata de Dumnezeu.

Caci oricat de moderna ar fi prietenia de lunga durata aceasta nu e pe placul lui Dumnezeu, totusi. Atunci cand intervin relatiile intime, Dumnezeu le numeste preacurvie. Nu vreau sa te supar, dar cam asa stau lucrurile. Oamenii trebuie sa-si asume si responsabilitati si sa nu urmareasca numai distractiile. Asa e corect crestineste.

De asemenea, Acatistul Sfantului Ciprian ii ajuta pe cei care au facute farmece. Pe Crestinortodox.ro gasesti multe alte rugaciuni si acatiste utile. Fara rugaciune nu merge nimic. Si apoi nu-i cere lui Dumnezeu nimic in mod insistent, caci nu stii ce-i ceri. Roaga-te pentru ca in toate sa se faca voia lui Dumnezeu si sa te ajute sa-ti intemeiezi o familie. Dumnezeu sa-ti ajute!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.10.2009, 23:35:56
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de electrogpm Vezi mesajul
Nu stiu acest ma macina de ceva vreme sunt asea de pierdut in spatiu pot sa zic . Dar mai intai sa va zic cate ceva de mine eu am 27 de ani anul acesta in ultimi 8 ani de zile pot sa zic ca am pierdut 2 releti de prieteni de lunaga durata iar acuma is in impas sa o pierd si pe a treia relatie tot de lunga durata si tot ce este culmea toate se termina cam in acelas fel cam cu aceleas cuvinte pana acuma ne iubeam cu pasiune si brusc si dintr-o data mi se zice nu te mai iubesc nu mai simt nimica pentru tine nu mai vreau sa aud de tine . VA raog sa ma ajutati cu niste sfaturi cu nite parare ca nu mai stiu ce sa fac si is cu capul in nori . VA multumesc
Sorry dar pentru clarificare avem nevoie de date suplimentare...

1. Esti barbat sau femeie?

2. Tu, personal, ce ti-ai dorit de la aceste relatii, unde voiai sa ajungi cu ele?

3. Ce intelegi tu prin relatie de lunga durata..cit au durat fiecare din ele?

4. Ce profesie ai si ce profesie aveau partenerii?

5. Esti credincios(oasa)? mergeati la Biserica?

6. Cum va petreceati timpul? Cum va distrati?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.10.2009, 23:45:19
electrogpm electrogpm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2009
Mesaje: 3
Implicit

Vreau sa zic is baiat la biseriaca am mai mers nu in mod regulat recunosc eu de meserie sunt Electrician si nu de mult miam facut o afacere miam deschis o mica firma dar nu asta este important . Ce imi daream ii si ceea ce imi doresc si acuma imi doresc sa fie linistit sa fie o relatie de iubire o relatie sincera , sa fie o relatie de familie bineinteles casatorie si un copil doi eu cred ca fiecare is doreste acest lucru in viata . Incepand de la un an in sus sa stai cu aceea cersoana in casa sa mananci din aceas farfurie sa induri si bune si rele asta inteleg eu prin a fii o relatie de lunga durata . Profesie iubita mea care ii si actula estela facultate si este angajata la mine pe post de secretara bine inteles ca nu o platesc ca doar traim in acceas casa sub acelas acoperis . Timpul liber nu prea este dar cand este mergeam in orash mergeam in parc bine inteles dupa posibilitati cum le aveam si noi. Credinta am zis mergem la biserica nu foarte des dar mergeam . sper ca is de folos am incercat sa raspund in mare parte la ceea ce mai intrebat .

Doame Ajuta
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.10.2009, 00:06:01
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Electrogps
Deocamdata is curios daca toate partenerele dinainte au lucrat la tine ca si cea actuala.

Ma intrebam daca pretenei tale ii convine faptul ca nu o platesti, chiar daca "traiti sub acelasi acoperis si mincati din aceeasi oala"

Aveti aceelasi cont la banca? Ea(si cele dinaintea ei) oare aveau voie sa cheltuie bani din acelasi cont cu tine? daca nu, care era sursa banilor de buzunar de care dispuneau fetele?
Le dadeai tu o alocatie lunara? daca da, cit? daca nu este un secret
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.10.2009, 00:27:22
electrogpm electrogpm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.10.2009
Mesaje: 3
Implicit

eu am zis de actula ca este la mine firma am conceputu cu ea are acces in tot ceea ce fac are acces la cont iar baca avem bani este bine daca nu iar este bine nu iam interzis niciodata nimica . iar celalte prietene imi erau doar prietene pe atuncea nu aveam firma eram angajat ca si oricare om . Cu actuala am zis sa facem si noi ceva de aia si numele firmei etste GPME Electrcice adica Garboan Petrica MArian Emanuela initialele sa ma scuze operatori ca poae nu am voie sa pubblic numele firmei dar nu sa pus problema ca ii dezavantajata de ceva anume ca ce era al meu ii si al ei niciodata nu am facut diferenta daca am avut un leu un leu lam impartit . Dar eu nu intelegeam lucrul ala ca toate relatiile sau terminat cam in acelas fel si e pe cale ca si ultima sa se duca la fel .

Doame Ajuta
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.10.2009, 06:02:17
heaven's Avatar
heaven heaven is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.11.2008
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.350
Implicit

Pai,de obicei lectiile de viata daca nu le invatam se repeta pana le pricepem si nu mai comitem aceleasi greseli.
Eu cred ca ar trebui sa fii atent ce mai exact le-a nemultumit pe fostele tale prietene,dar si pe actuala in relatia cu tine.Ce anume le-a lipsit mai exact si ce au avut sa iti reproseze.
Dar,asta cu obiectivitate maxima,chiar daca poate iti va fi greu tie insuti sa iti recunosti anumite lucruri.
Deasemenea,interesant ar fi de aflat dupa ce criterii le-ai ales pe aceste fete: a fost atractia fizica,sufletul,inteligenta,ce anume mai exact?
Analizandu-te si descoperind mai multe lucruri despre tine insuti,iti vei da raspunsurile potrivite referitoare la relatiile tale.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 07.10.2009, 12:15:47
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Nu cred ca e bine sa amesteci afacerile cu sentimentele. Afacerile au niste legi dure. E bine sa tii niste evidente contabile stricte, sa stii sigur care e profitul care e partea ta de castig si care se cuvine angajatului. Se intampla ca oamenii sa mai si profite de naivitatea altora si apoi sa-si vada de drum. Coboara cu picioarele pe pamant. Fara aere de patron, demonstreaza ca stii sa conduci o afacere si sa economisesti. Nu te va pretui mai mult daca va vedea ca nu tii seama de bani. Pastreaza o masura in toate.

Ea ce facultate urmeaza? Are vreo legatura cu profilul firmei? Caci s-ar putea sa descoperiti ca , de fapt, nu mai aveti subiecte comune de discutii... In acest caz, trebuie sa cauti sa te informezi si tu si sa te ridici la un anumit nivel intelectual. Altfel, vei avea complexe de inferioritate dupa ce ea isi va termina studiile, vei incerca sa bravezi, probabil, si ruptura e gata. Bine e sa lasati amandoi orgoliile la o parte: tu sa nu-i amintesti ca esti patron, desi vei cauta sa fii un patron de isprava, iar ea sa nu se infumureze prea mult cu diploma de licenta pe care o va avea. Si nu uita sa-i acorzi atentia de care are nevoie. Caci exista aspecte valoroase intr-o casnicie care nu au echivalent in bani: tandretea, vorbele, gesturile etc. Va doresc numai bine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.10.2009, 14:35:10
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

In ce masura se implica parintii in viata ta?
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #10  
Vechi 07.10.2009, 16:40:43
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de electrogpm Vezi mesajul
Dar eu nu intelegeam lucrul ala ca toate relatiile sau terminat cam in acelas fel si e pe cale ca si ultima sa se duca la fel .
Inainte ca fetele sa ajunga in punctul de a-ti spune ca nu te mai iubesc, ce dicutii au loc, ce se intimpla intre voi, ce nu le convine la tine?
Tu ce crezi?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in a-mi gasi o partenera.... Blestem? mirceab26 Sectiune dedicata profesorilor de religie 32 28.04.2014 13:30:37
Blestem in molitfele Sfantului Trifon costel Generalitati 14 31.01.2013 15:34:04
Cum sa-mi apar fratele de Blestem Ovidiu_26 Rugaciuni 4 25.05.2012 10:57:46
Blestem?Tribut? Ioan-Victor Generalitati 38 10.12.2009 21:03:47
Despre blestem hmiron Generalitati 16 13.10.2009 09:43:09