Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.02.2010, 10:38:47
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit Blestem in molitfele Sfantului Trifon

In molitfele Sfantului Vasile se blesteama, insa diavolii si lucrarea lor. In molitfele Sfantului Trifon, am ramas surprins sa vad ca sunt blestemate fapturile create de Dumnezeu: "Va blestem pe voi, fiarele cele de multe feluri, viermii, omizile, gandacii, lacustele, soarecii, cartitele si puricii si tot felul de muste, molii si furnici, viespi si urechelnite si tot felul de jiganii ce se tarasc pe pamant si pasari ce zboara, care aduc stricaciuni si paguba holdelor, viilor, pomilor si gradinilor"
http://www.crestinortodox.ro/slujbe-si-randuieli/99021-molitfele-sfantului-trifon

Nu stiu cum sa privesc continutul acestei molitfe. Astept puncte de vedere.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.02.2010, 10:53:29
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Sf Trifon Zarezan (14 februarie, parca, stiu de cand stateam in Bulgaria, unde este foarte cunoscut) este ocrotitorul viilor, deci el blestema daunatorii, adica ceea ce este in surplus fata de ceea ce este normal.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.02.2010, 11:49:52
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sfantul Trifon Zarezan (14 februarie, parca, stiu de cand stateam in Bulgaria, unde este foarte cunoscut) este ocrotitorul viilor, deci el blestema daunatorii, adica ceea ce este in surplus fata de ceea ce este normal.
Tu zici: "Ceea ce este in surplus fata de ceea ce este normal."
Inteleg ce vrei sa zici, insa suna cam ciudat acest cuvant. Mie imi este oarecum greu sa inteleg aceasta.

Oare exista ceva in surplus ?
Nu sunt toate de la Domnul si nu sunt oare "toate bune" ?!

Se subintelege insa faptul ca sfantul blesteama lucrarea diavolului, care se afla in spatele anumitor calamitati.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.02.2010, 12:46:55
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Sf Trifon Zarezan (14 februarie, parca, stiu de cand stateam in Bulgaria, unde este foarte cunoscut) este ocrotitorul viilor, deci el blestema daunatorii, adica ceea ce este in surplus fata de ceea ce este normal.
Este interesant cum nu numai la bulgari, ci si la noi, Sfantul Trifon, face parte atat din calendarul bisericesc cat si din cel popular. In acest sens, recomand articolul, Obiceiuri de Sfantul Trifon, de pe acest site.

Referitor la blestemele asupra acestor fapturi, in niciun caz nu arata ca sfantul ar fi vazut creatia ca "rea in sine". El stia mai bine decat oricine dintre noi, ca intreaga faptura este "buna foarte". Dar, dupa cum spune si Dorin, diavolul este cel care urmareste neincetat, pe diverse cai, sa il piarda pe om. De aceea, lucrarea lui nu este indreptata catre natura, ci mai ales catre om. Insa, de cele mai multe ori, el se foloseste de alte fapturi ale lui Dumnezeu, pentru a lovi, in mod indirect, in om. Nu intamplator, inca din Eden, el luase chipul sarpelui.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.02.2010, 13:10:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Tu zici: "Ceea ce este in surplus fata de ceea ce este normal."
Inteleg ce vrei sa zici, insa suna cam ciudat acest cuvant. Mie imi este oarecum greu sa inteleg aceasta.

Oare exista ceva in surplus ?
Nu sunt toate de la Domnul si nu sunt oare "toate bune" ?!

Se subintelege insa faptul ca sfantul blesteama lucrarea diavolului, care se afla in spatele anumitor calamitati.

Creatia a fost buna cum a facut-o Dumnezeu, insa dupa cadere ea a cazut odata cu omul. Nu mai sunt toate bune - exista dezechilibre, surplusuri, si multe alte lucruri tainice de care nici nu ne dam seama.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote
  #6  
Vechi 30.08.2010, 17:16:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Fani71 Vezi mesajul
Creatia a fost buna cum a facut-o Dumnezeu, insa dupa cadere ea a cazut odata cu omul. Nu mai sunt toate bune - exista dezechilibre, surplusuri, si multe alte lucruri tainice de care nici nu ne dam seama.
Sa nu uitam ca si natura umana pe care noi o purtam acum este cea cazuta in pacat si cu toate astea poate fi sfintita (mai multe pe aceasta tema gasesti aici: http://www.crestinortodox.ro/dogmatica/dogma/hainele-piele-69015.html )

Fani, sa inteleg ca natura a luat-o razna si prin acea rugaciune cerem distrugerea anumitor insecte ca natura sa revina la normalitate? Nu sunt de acord cu acest punct de vedere. E ca si cand singura solutie a lui Dumnezeu pentru readucerea firescului este sa omoare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 30.08.2010, 18:59:22
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul

Se subintelege insa faptul ca sfantul blesteama lucrarea diavolului, care se afla in spatele anumitor calamitati.
Asa gandesc si eu. Se refera la tot ceea ce dauneaza omului si naturii iar adevaratul vrajmas este diavolul!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.01.2011, 06:46:11
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Dupa ce muncesti din greu un an de zile, investind si o gramada de bani, ti-e greu sa indragesti animalele care-ti strica recolta. Mai ales daca esti silit sa faci foamea dupa aceea, tu si familia ta.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.01.2011, 11:13:50
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Pe 01 februarie este sarbatorit Sfantul Trifon. M-am gandit din nou la aceste molitfe. Dupa ce m-am uitat din nou asupra acestui continut, am ramas la cuvintele "...care aduc stricaciuni si paguba holdelor, viilor, pomilor si gradinilor". Deci, nu le blesteama pe toate vietuitoarele pomenite, ci doar pe cele ce aduc paguba. De aici am putea intelege ca ele au fost create de Dumnezeu cu un alt scop, nu acela de a distruge. Si atunci cum au ajuns unele sa distruga? Daca din cauza omului, care a corupt natura, de ce sa fie ele blestemate?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.01.2011, 11:56:51
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Pe 01 februarie este sarbatorit Sfantul Trifon. M-am gandit din nou la aceste molitfe. Dupa ce m-am uitat din nou asupra acestui continut, am ramas la cuvintele "...care aduc stricaciuni si paguba holdelor, viilor, pomilor si gradinilor". Deci, nu le blesteama pe toate vietuitoarele pomenite, ci doar pe cele ce aduc paguba. De aici am putea intelege ca ele au fost create de Dumnezeu cu un alt scop, nu acela de a distruge. Si atunci cum au ajuns unele sa distruga? Daca din cauza omului, care a corupt natura, de ce sa fie ele blestemate?
N-ar fi mai usor sa accepti faptul ca neconcordanta asta e o consecinta a unei greseli? Sau esti de parere ca gresala nu se poate strecura, prin definitie, in textele sfinte?

Ar fi un fel de sola scriptura.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
molitfe sfantul trifon

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Molitfele Sf Vasile, la ce ne ajuta? Mtcrysty17 Rugaciuni 3 04.01.2011 23:00:42
Molitfele Sfantului Vasile cel Mare grasu64 Generalitati 20 04.01.2011 22:58:38
Despre blestem hmiron Generalitati 16 13.10.2009 09:43:09
Blestem sau ghinion ?? electrogpm Generalitati 10 07.10.2009 18:14:48
parintele Trifon cristina83 Generalitati 5 27.09.2007 18:20:36