Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Intamplari adevarate
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #30  
Vechi 23.01.2022, 21:43:46
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Nu e nici o vrajeala, mai citeste despre nunta asistata de Iisus Hristos. Tu ai ceva impotriva oamenilor care se distreaza
Nu am ceva împotriva oamenilor care se distrează, am făcut și o greșeală acolo, Salomeea, fiica Irodiadei a dansat pentru Irod la îndemnul Irodiadei, iar mama ei a cerut pe tipsie capul Sfântului Ioan Botezătorul care era adeptul căsătoriei după legea lui Moise.

Deci iată cum și dansul se poate transforma în ceva aiurea, am citat din Omilia Sfântului Ioan Gură de Aur despre Modul de a prăznui nunta.

Am inventat eu omilia ? E din secolul V omilia anii 400, și nu e singura și în Hristoitia - Bunul Moral al creștinilor Nicodim Aghioritul vorbește despre dans.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Spatiul de sfintenie se afla in biserici/manastiri, si in curtea bisericilor + manastirilor atat, restu can can. Eu l-am transformat? dai vina pe mine? Imi pare rau ce fel de gandire ai! Te credeam de treaba cand am venit pe forum.
Nu numai, pe unde au fost pustnici e posibil să fie îngropat pământ peste ei, în Dobrogea au fost multe locuri de pustnicit, de aceea a trecut și Sfântul Apostol Andrei prin Scytia Minor.

Prin mai toate cartierele sunt biserici, deci biserică-club.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Tu ai probleme , daca nu esti de acord cu cineva gata ...pacatosul arati cu degetul
Păi tu-i iei la mișto pe cei care îți arată și o altă perspectivă, de care n-ai auzit, n-ai citit, e adevărat și eu dacă aș auzi pentru prima dată o informație nu aș crede-o neapărat, mi s-ar părea un ciudat cel care o enunță.


Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Imi cer scuze :)
Bine îmi cer și eu scuze, chiar dacă tu ai zis-o ironic, mustră-mă și tu după Predanie - Învățătura Bisericii și mă văd nevoit să-ți dau dreptate și să-ți mulțumesc, nu trebuie neapărat să le facem pe cele ale lumii.

Eu o să încerc să nu mai vb despre politică, geopolitică, văd că e aiurea se crează tensiuni și animozități și pe net, eu de aceea stau departe de bulele facebook și în plus nu știi cum o să dezamăgească xyz.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote