Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #431  
Vechi 06.05.2007, 11:28:41
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Mirean,nu am de gand sa iti raspund la jigniri si rautati,caci nu vreau sa raspund raului cu rau sinu vreau totodata sa iti dezvalui eu tie nimic despre mine personal, sau despre viata mea(nu e treaba ta,crede-ma,serios),aici nu discutam despre mine,ci despre cazul Tanacu,uita-te la Topic mai bine,iar eu iti voi raspunde strict despre aceasta si despre Taina Sfantului Maslu la care Slujba(a Sfantului Maslu)sunt vindecate persoanele bolnave de bolile trupesti si sufletesti,miruiti,iertati de pacatele nemarturisite sau uitate la Sfanta Spovedanie,o alta Sfanta Taina,o alta din cele 7sapte Sfinte Taine Duhovnicesti Ortodoxe.Si tot la ac.Slujba a Sfantului Maslu sunt vindecati trupeste si sufleteste si posedatii,cei blestemati,fermecati,vrajiti,cum se mai zice,(demonizatii,indracitii,lunaticii,toti cei chinuiti de duhurile rele si nu numai).Si mai scriai in alt mesaj ca eu cred in mai multi dumnezei.Ai grija ca te joci cu cuvintele si vorbele.Eu cred in Dumnezeu Sfanta Treime(Dumnezeu Tatal,Dumnezeu Fiul,Dumnezeu Sfantul Duh),Treimea Cea de o Fiinta si nedespartita si mai cred in Maica Domnului cu Toti Sfintii,Toate Puterile Ceresti Ale Binelui Suprem si Absolut( mai cred in ingeri,arhangheli,serafimi,heruvimi,domnii,tronuri ,puteri,stapanii,incepatorii).Asa sa te ierte Dumnezeu ca nu stii ce scrii si ce gandesti despre aproapele si semenul tau! pe care semen,nu numai ca trebuie sa il respecti dar trebuie,de asemenea,sa il mai si iubesti ca pe tine insuti.Esti tu in stare si capabil de unele ca acestea?Ma indoiesc de aceasta,Doamne iarta-ma!
  #432  
Vechi 06.05.2007, 12:01:51
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit


[ drumul sufletului dupa moarte ]


[ dreapta credintă ] [ yoga ] [ magie. vrăjitorie ] [ diavol ] [ sex ] [ avort ] [ noroc ] [ superstitii ] [ OZN ] [ muzica rock ] [ bioenergie ] [ horoscop ] [ ghicirea viitorului ] [ noile buletine 666 ] [ alte religii ] [ televizor ] [ vise ] [ stiintă si religie ] [ păcate ] [ canoane ] [ căsătorie familie ] [ rugăciuni ] [ cum postim ] [ asceza ] [ foto galerie ] [ interviuri online ] [ psaltică MP3 ] [ calendar ortodox ] [ cărti ] [ duhovnici ] [ noutăti ] [ index ]


www.SfaturiOrtodoxe.ro

CartiOrtodoxe.ro - magazin online - 600 de titluri la un clic







7) TAINA SFANTULUI MASLU

Este a saptea Taină a Bisericii în care, prin rugăciunile preotilor si ungerea cu untdelemn sfintit a părtilor însemnate ale trupului, credinciosii dobândesc vindecarea de bolile trupesti si sufletesti.

Această Taină a fost instituită de însusi Mântuitorul când a tnmis pe sfiintii apostoli la propovăduire, zicându-le : «Celor ce vor crede, aceste semne vor urma: în numele Meu, demoni vor izgoni, peste cei bolnavi îsi vor pune mâinile si se vor face sănătosi» (Marcu XVI, 17—18). Sfintii apostoli au practicat Taina Sfântului Maslu chiar de la prima lor propovaduire : «Si scoteau multi demoni si ungeau cu untdelemn pe multi bolnavi si-i vindecau» (Marcu VI, 13).

Urmând apostolilor, episcopii si preotii au săvârsit si ei această Sfântă Taină, cum ne arată sfântul Iacob : «Este cineva bolnav între voi ? Să cheme preotii Bisericii si ei să se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, în numele Domnului. Si rugăciunea credintei va mântui pe cel bolnav si Domnul il va ridica, si de va fi făcut păcate se vor ierta lui (Iacob V 14—15).

Sfântul apostol Iacob nu face bolnavilor acest îndemn ca venind doar din partea sa ; el grăieste tocmai despre lucrarea sfântă încredintată sfintilor apostoli de către Mântuitorul Iisus Hristos, lucrare săvârsită de ei în tot locul si la tot credinciosul care avea trebuintă de harul lui Dumnezeu pentru vindecarea sa. Taina Sfantului Maslu se săvârseste, de regulă, la patul bolnavului; în restul cazurilor, în biserică.

Sfântul Maslu este deci Taina care, prin rugăciunile preotilor si prin ungerea trupului cu untdelemn sfintit, împărtaseste credinciosului harul lui Dumnezeu pentru tămăduirea bolilor trupesti si sufletesti, pentru iertarea pacatelor si pentru întărirea sufletului.

Partea văzută a Sfântului Maslu constă din rugăciunea rostită de sapte ori pentru vindecarea bolnavului de neputinta trupească si sufletească; din untdelemnul sfintit de preotii slujitori ai Tainei si ungerea cu el de sapte ori a trupului bolnavului.

Urmările Sfântului Maslu sint vindecarea de bolile trupesti si sufletesti si iertarea păcatelor pe care bolnavul ar fi uitat să le mărturisească la Sfânta Spovedanie.

Săvârsitorii Sfantului Maslu sunt preotii, pentru că Sfântul Iacob zice: «să cheme preotii Bisericii» — iar nu preotul. Rânduiala slujbei este întocmită pentru sapte preoti; însă o pot face si cinci trei sau cel putin doi preoti.

Sfântul Maslu poate fi primit nu numai o singură dată si nici numai de cel aflat în pragul mortii, ci ori de câte ori credinciosul se simte îngreuiat din pricina bolilor sau păcatelor.


RUGĂCIUNE

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, primeste smerita mea rugăciune pentru iertarea păcatelor mele si, ca un îndurat, cu dreapta Ta cea atotputernică, stiinge-mi focul ce m-a cuprins, încetează-mi boala si, cu milostivirea Ta, ridică-mă din patul durerii, întru slava numelui Tău. Că Tu esti doctorul sufletelor si al trupurilor noastre, Hristoase Dumnezeule, si Tie slavă înăltăm, Tatălui si Fiului si Sfântului Duh, acum si pururea si în vecii vecilor. Amin.

5.1. TAINA SFANTULUI BOTEZ
5.2. TAINA SFANTULUI MIR
5.3. TAINA SFINTEI IMPARTASANII
5.4. TAINA SPOVEDANIEI
5.5. HIROTONIA (PREOTIA)
5.6. NUNTA
5.7. TAINA SFINTULUI MASLU




CATEHISM ORTODOX - INVATATURA DESPRE CREDINTA CRESTINA ORTODOXA

1. CREDINTA CRESTINA ORTODOXA

2. SFANTA BISERICA

3. SFANTA SCRIPTURA

4. SFANTA TRADITIE SAU PREDANIA

5. SFINTELE TAINE
5.1. TAINA SFANTULUI BOTEZ
5.2. TAINA SFANTULUI MIR
5.3. TAINA SFINTEI IMPARTASANII
5.4. TAINA SPOVEDANIEI
5.5. HIROTONIA (PREOTIA)
5.6. NUNTA
5.7. TAINA SFINTULUI MASLU

6. CREDINTA IN INVIERE SI IN VIATA VESNICA




[ drumul sufletului dupa moarte ]


[ dreapta credintă ] [ yoga ] [ magie. vrăjitorie ] [ diavol ] [ sex ] [ avort ] [ noroc ] [ superstitii ] [ OZN ] [ muzica rock ] [ bioenergie ] [ horoscop ] [ ghicirea viitorului ] [ noile buletine 666 ] [ alte religii ] [ televizor ] [ vise ] [ stiintă si religie ] [ păcate ] [ canoane ] [ căsătorie familie ] [ rugăciuni ] [ cum postim ] [ asceza ] [ foto galerie ] [ interviuri online ] [ psaltică MP3 ] [ calendar ortodox ] [ cărti ] [ duhovnici ] [ noutăti ] [ index ]


www.SfaturiOrtodoxe.ro

CartiOrtodoxe.ro - magazin online - 600 de titluri la un clic







7) TAINA SFANTULUI MASLU

Este a saptea Taină a Bisericii în care, prin rugăciunile preotilor si ungerea cu untdelemn sfintit a părtilor însemnate ale trupului, credinciosii dobândesc vindecarea de bolile trupesti si sufletesti.

Această Taină a fost instituită de însusi Mântuitorul când a tnmis pe sfiintii apostoli la propovăduire, zicându-le : «Celor ce vor crede, aceste semne vor urma: în numele Meu, demoni vor izgoni, peste cei bolnavi îsi vor pune mâinile si se vor face sănătosi» (Marcu XVI, 17—18). Sfintii apostoli au practicat Taina Sfântului Maslu chiar de la prima lor propovaduire : «Si scoteau multi demoni si ungeau cu untdelemn pe multi bolnavi si-i vindecau» (Marcu VI, 13).

Urmând apostolilor, episcopii si preotii au săvârsit si ei această Sfântă Taină, cum ne arată sfântul Iacob : «Este cineva bolnav între voi ? Să cheme preotii Bisericii si ei să se roage pentru el, ungandu-l cu untdelemn, în numele Domnului. Si rugăciunea credintei va mântui pe cel bolnav si Domnul il va ridica, si de va fi făcut păcate se vor ierta lui (Iacob V 14—15).

Sfântul apostol Iacob nu face bolnavilor acest îndemn ca venind doar din partea sa ; el grăieste tocmai despre lucrarea sfântă încredintată sfintilor apostoli de către Mântuitorul Iisus Hristos, lucrare săvârsită de ei în tot locul si la tot credinciosul care avea trebuintă de harul lui Dumnezeu pentru vindecarea sa. Taina Sfantului Maslu se săvârseste, de regulă, la patul bolnavului; în restul cazurilor, în biserică.

Sfântul Maslu este deci Taina care, prin rugăciunile preotilor si prin ungerea trupului cu untdelemn sfintit, împărtaseste credinciosului harul lui Dumnezeu pentru tămăduirea bolilor trupesti si sufletesti, pentru iertarea pacatelor si pentru întărirea sufletului.

Partea văzută a Sfântului Maslu constă din rugăciunea rostită de sapte ori pentru vindecarea bolnavului de neputinta trupească si sufletească; din untdelemnul sfintit de preotii slujitori ai Tainei si ungerea cu el de sapte ori a trupului bolnavului.

Urmările Sfântului Maslu sint vindecarea de bolile trupesti si sufletesti si iertarea păcatelor pe care bolnavul ar fi uitat să le mărturisească la Sfânta Spovedanie.

Săvârsitorii Sfantului Maslu sunt preotii, pentru că Sfântul Iacob zice: «să cheme preotii Bisericii» — iar nu preotul. Rânduiala slujbei este întocmită pentru sapte preoti; însă o pot face si cinci trei sau cel putin doi preoti.

Sfântul Maslu poate fi primit nu numai o singură dată si nici numai de cel aflat în pragul mortii, ci ori de câte ori credinciosul se simte îngreuiat din pricina bolilor sau păcatelor.


RUGĂCIUNE

Doamne Iisuse Hristoase, Dumnezeul nostru, primeste smerita mea rugăciune pentru iertarea păcatelor mele si, ca un îndurat, cu dreapta Ta cea atotputernică, stiinge-mi focul ce m-a cuprins, încetează-mi boala si, cu milostivirea Ta, ridică-mă din patul durerii, întru slava numelui Tău. Că Tu esti doctorul sufletelor si al trupurilor noastre, Hristoase Dumnezeule, si Tie slavă înăltăm, Tatălui si Fiului si Sfântului Duh, acum si pururea si în vecii vecilor. Amin.

5.1. TAINA SFANTULUI BOTEZ
5.2. TAINA SFANTULUI MIR
5.3. TAINA SFINTEI IMPARTASANII
5.4. TAINA SPOVEDANIEI
5.5. HIROTONIA (PREOTIA)
5.6. NUNTA
5.7. TAINA SFINTULUI MASLU




CATEHISM ORTODOX - INVATATURA DESPRE CREDINTA CRESTINA ORTODOXA

1. CREDINTA CRESTINA ORTODOXA

2. SFANTA BISERICA

3. SFANTA SCRIPTURA

4. SFANTA TRADITIE SAU PREDANIA

5. SFINTELE TAINE
5.1. TAINA SFANTULUI BOTEZ
5.2. TAINA SFANTULUI MIR
5.3. TAINA SFINTEI IMPARTASANII
5.4. TAINA SPOVEDANIEI
5.5. HIROTONIA (PREOTIA)
5.6. NUNTA
5.7. TAINA SFINTULUI MASLU

6. CREDINTA IN INVIERE SI IN VIATA VESNICA


Te rog sa cauti pe Google in Romanian si sa vezi ca scrie clar acolo despre aceasta si ca la ac.Sfanta Slujba sunt vindecati sufleteste si trupeste bolnavii,dar se duc de asemenea,si cei sanatosi pt.iertarea pacatelor lor(nu numai la Sfanta Taina a Spovedaniei)ci si aici sunt iertate pacatele,dar bineinteles ca sunt iertate dupa ce se spovedesc,mai intai de toate),pacate uitate,ascunse sau tagaduite fara intentie.


Odin,am mai mult habar despre Sfanta Taina a Sfantului Maslu la care am participat de n ori.La ac.Sfanta Slujba sunt vindecati trupeste si sufleteste si dar si iertate de pacate persoanele care participa la rugaciuni de dezlegare de rele si toate rautatile de pacate,farmece,blesteme,vraji,caderea pacatelor neamurilor,etc.La ac.Sfanta Taina si Slujba a Sfantului Maslu sunt vindecati de asemenea si demonizatii(indracitii,posedatii,lunaticii,cei fermecati,vrajiti,blestemati,dracuiti,legati cu legaturile celui rau,cei care au practicat yoga,spiritismul,ghicitoria,vrajitoria,descantarea ,care au blestemat,dracuit si injurat mult,etc.La ac.Sfanta Slujba sunt miruite persoanele participante,se citesc 7sapte Sfinte Evanghelii,rugaciunile de dezlegare si de alungare a celui rau in pustie,moliftele Sfantului Vasile Cel Mare din Moliftelnic si pe care nu are voie sa le citeasca oricine decat numai cine tine post,smerenie,cainta sincera si adevarata,rugaciune,binecuvantare,iertarea aproapelui caci aceste rugaciuni sunt de certare a celui rau si stie oricine la ce risc se supune persoana respectiva,caci pot sa intre cei rai in persoanele nepregatite trupeste si sufleteste daca nu au voie,imputernicire,dezlegare,autorizatie,etc.









  #433  
Vechi 06.05.2007, 12:11:19
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Sebastiana, ai zis ca Parintele a FOST ACHITAT, ceea ce nu a fost adevarat, fiindca a fost gasit VINOVAT de omor din culpa. MINTI.

Maslul nu este ritual de exorcizare. Du-te la preotul tau duhovnic sau la orice alt preot si intreaba-l ce este Maslu. In Biserica Ortodoxa Romana NU EXISTA RITUAL DE EXORCIZARE precizat intr-un mod liturgic.

Persoanele care umbla din manastire in manastire si din biserica in biserica pt. a-si hrani curiozitatea morbida si bolnava mistic crezand ca se cladeste sufleteste daca vad indraciti (vindecati sau nu) este straina de duhul Ortodoxiei.

Ritualurile de exorcizare care exista la noi in Biserica sunt situate la periferia legalitatii, de cele mai multe ori implicand si scopuri materiale.

Numai o persoana inconstienta sau cu interese materiale s-ar apuca sa savarseasca exorcizari, fara o pregatire teologica solida, fara vechime in preotie, fara binecuvantare de la ierarh si mai ales FARA CERTITUDINEA MEDICALA ca `posedatul` nu este bolnav psihic.

Condamnarea parintelui de la Tanacu este un act just, pt. ca nu creaza precedent unor astfel de calugarasi obscuri, care cred ca daca au parul mai lung decat barba sunt in stare sa scoata draci. Dovada e ca dracul (fie ca era prezent sau nu in maicuta) i-a aratat ca nu este lucru de joaca si propria inconstienta si mai ales MANDRIE l-a bagat in puscarie.



  #434  
Vechi 06.05.2007, 12:16:44
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Ai fost de multe ori, dar nu ai priceput nimic. Scopul savarsirii Maslului este cu totul altul decat vindecarea indracitilor.

In cartile de cult nu se face referire la moliftele Sf. Vasile. Anumiti preoti fac un amestec ciudat intre Maslu si moliftele Sf. Vasile, rezultand o inovatie liturgica la care tu ai participat intr-un mod inconstinet.

Ti-am zis, nu are rost sa ne mai certam aici de ce inseamna Maslu: du-te la un pret care are studii si intreaba-l ce este Maslu si daca exista in BOR un ritual de exorcizare oficial. Daca vrei iti dau eu niste nr. de telefon, ale unor preoti avizati.
  #435  
Vechi 06.05.2007, 12:19:45
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Odin,in filmul"Un caz de exorcizare"allias"The Exorcism Of Emily Rose" se spune clar ca i s-a dat Parintelui Catolic,Richard Moore,sentinta cu suspendare,intrucat mai intai i se acordase 10zece ani de inchisoare,iar mai apoi a intervenit un membru din Juriu(o negresa)care a specificat scurt si clar ca Juriul i-a acordat sentinta cu suspendare, ceea ce inseamna ca a fost eliberat conditionat si restrictionat(i s-au impus anumite conditii,cerinte si restrictii)dar,spre final,tot a fost eliberat si cazul avocatei Erin Christine Bruner a fost un succes pe cinste.Iar filmul se incheie cu cei 2doi la mormantul victimei(Emily-ei Rose)si mai apoi,la sfarsit de tot,este scris clar ca Preotul Catolic s-a refugiat in solitudine si in rugaciune pt.APROAPELE SAU.
  #436  
Vechi 06.05.2007, 12:31:19
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

:)Odin,vrei sa spui ca ce este scris in Biblie(sunt citate din Biblie pt.explicarea Sf.Maslu)este minciuna si nu adevar?Si mai vrei sa spui ca,ce este scris pe Google in Romanian,este totul o minciuna?AICI SUNT VINDECATI SI IERTATI SI DEMONIZATII nu numai ceilalti bolnavi,dar mai intereseaza-te pe la preotii de ale caror nr.de telefon pomenesti mai sus.Dumnezeu nu minte,Sfintii Apostoli nu mint,Biblia nu minte,Sfanta Traditie si Predanie nu mint,numai ca tu nu vezi pentru ca esti:cool:orb si in ratacire:( si mai duci si pe altii in aceasta.Ai grija ca te joci cu focul:( si s-ar putea sa te arzi si sa te frigi rau de tot!Trage-ti respiratia si inspira adanc aer in piept si mai smereste-te putin,ca sa lucreze Dumnezeu in mintea si inima ta, caci:"cine se inalta pe sine va fi smerit si cine se va smeri va fi inaltat".;)
  #437  
Vechi 06.05.2007, 15:30:05
odin odin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.03.2007
Mesaje: 471
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Sebastiana
Odin,in filmul"Un caz de exorcizare"allias"The Exorcism Of Emily Rose" se spune clar ca i s-a dat Parintelui Catolic,Richard Moore,sentinta cu suspendare,intrucat mai intai i se acordase 10zece ani de inchisoare,iar mai apoi a intervenit un membru din Juriu(o negresa)care a specificat scurt si clar ca Juriul i-a acordat sentinta cu suspendare, ceea ce inseamna ca a fost eliberat conditionat si restrictionat(i s-au impus anumite conditii,cerinte si restrictii)dar,spre final,tot a fost eliberat si cazul avocatei Erin Christine Bruner a fost un succes pe cinste.Iar filmul se incheie cu cei 2doi la mormantul victimei(Emily-ei Rose)si mai apoi,la sfarsit de tot,este scris clar ca Preotul Catolic s-a refugiat in solitudine si in rugaciune pt.APROAPELE SAU.
Asta nu inseamna ca nu a fost gasit VINOVAT. Deci minti, cand spui ca a fost `achitat`... A fost gasit VINOVAT... Pedeapsa este irelevanta.
  #438  
Vechi 06.05.2007, 16:50:50
calator calator is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.03.2007
Mesaje: 533
Implicit

Sebastiana Sf maslu nu are scop si nici efect alungarea demonilor (indiferent de cati preoti este facut) Unii preoti fac in astfel de cazuri la sf slujbei citirea Molif. Sf Vasile (care contin niste rugaciuni de alungare/certare a diavolului dar nu sunt ritual de exorcizare)

Exista insa o mare diferenta si anume pentru aceste persoane responsabilitatea administrarii de medicamente apartine familiei. In cazul Tanacu fata a fost legata mai multa vreme ( nu numai pe timpul ritualului), in acea perioada pe langa legare (pt care am adus argumente) a stat si fara apa sau alimente (aici e discutabil fiindca poate fi din cauza ca nu i s-au dat sau fiindca refuza- a doua situatie are sanse mari de probilitate mai ales in cazul bolii ce a fost diagnosticata) Starea care (spun medicii) a contribuit la moartea sa (lipsa de apa, alimente, legarea) se datoreaza lipsei medicamentatiei (daca le lua nu ar fi avut asa crize, sau daca le avea trebuia chemata imediat salvarea). Ceea ce nu au facut maicile si parintii (si era responsabilitatea lor fiindca ei au luat-o de la spital)

In consecinta nu are treaba ritualul asta pe care se tot bate apa in piua. Din cate am inteles nici nu s-a mai facut acest ritual ca i se facuse rau. Deci exorcizarea nua re amre treaba ci felul in care a fost tratata fata . Fata a fost lipsita de un drept acela de asistenta medicala intr-o situatie de urgenta. Motivatia ce a stat la baza acestei situatii a fost credinta ca ea este demonizata (credinta falsa). Din declaratiile lor nu a reiesti ca ar avea macar argumente de a fi indracita (fata doar vorbea vulgar) Nu zic ca ar reactiona urat la cele sfinte Anterior fata mai fusese prin manastire si nu facea urat....Citeste pe internet despre schizofrenie si vezi ca limbajul vulgar este specific

Daca Sf Sinod il considera vinovat pe parinte cum consideri acest fapt ? sunt reprezentantii BOR lipsiti de iubire, nu sunt ei de partea lui Dumnezeu si a cailor sale misterioase?

Cu exceptia deosebitului film si a iubiri de aproapele mai ai si alte argumente care sa iti sustina pozitia? Decat sa tot repeti aceleasi lucruri mai bine scrii ibidem
  #439  
Vechi 06.05.2007, 16:52:15
eusiatat eusiatat is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2007
Mesaje: 14
Implicit

PENTRU CINE BAT CLOPOTELE LA TANACU?
  #440  
Vechi 06.05.2007, 17:33:43
Sebastiana Sebastiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 608
Implicit

Calator,tu nu intelegi ca nu este un ritual de exorcizare in latina,ca la catolici ci este ritualul de exorcizare,inclus in slujba Sfantului Maslu,uita-te la http://www.ortodoxtv.com/filme-video/despre-demonizati.php Si eu am mai mentionat faptul ca este scrisa in Sfanta Scriptura explicatia Sfantului Maslu,demonstrata prin citatele de rigoare,uita-te pe Google in Romanian si vezi ca sunt multe adrese si multe site-uri despre aceasta Sfanta Taina,a7saptea la numar.Cat despre faptul ca fata era demonizata,eu cred ca Parintele si 4patru Maici nu s-au inselat,si nu mint slujitorii Lui Dumnezeu,din moment ce,si inainte vazatorii cu Duhul LUI DUMNEZEU ii iau apararea(Sfintii Parinti Induhovniciti).
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
COMUNICAT DE PRESA TANACU TANACU Stiri, actualitati, anunturi 50 15.01.2011 16:00:37
Cazul Ungheni PadreCory Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 15 22.05.2008 12:13:01
cazul tanacu crypo Din Vechiul Testament 3 06.04.2008 15:06:52
Cazul Seraphim Rose si altii veilur Intamplari adevarate 15 14.12.2007 22:38:12