Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #3851  
Vechi 30.09.2011, 23:23:54
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit ce show si specia umana si subiectivismul nostru, al tuturor....

Mai intai voi multumi doamnei nutucutu si fratelui penticostalul pentru sustinere. Nu, nu fac tabere, Catalin. Si da, si tu esti unul din ortodocsii pe care ii admir, pe tine specific pentru faptul ca intotdeauna, fara exceptie, faci recurs la catehism. Nu multi ortodocsi cunosc catehismul. Si nu, nu e de vina ortodoxia per se pentru asta, ci, cum sunt eu spenglerian inrait :), bag vina...matricei spirituale etnice. De ce? Daca romanii ar "arde" pentru ortodoxie, cum ard sarbii, rusii, bulgarii sau gruzinii, ar face ca tine. Stim amandoi ca spun adevarul...noi suntem prea balcanici, luam totul la misto. Cum scria cu multi ani in urma Cornel Nistorescu, romanii ar fi instare sa rada de Domnul Isus ca merge pe apa, nu pe uscat.
Gasesc credinta ortodoxa minunata, cu cateva exceptii...Quod attinet forumul, si cat de politicos se poarta multi ortodocsi cu heterodocsii, pai...uita-te la Savo, care, iarasi, e de admirat pentru cultura sa teologica si ravna sa pentru reinnoirea spirituala a BOR, insa sa ma ierte si Savo, si dl.admin pentru ce voi spune acum, sper sa nu fiu banat, dar: are colegul Savo un stil intolerabil de intolerant; efectiv auzi o maraiala de zombie in limbajul postarilor sale. :) Nu e ofensa, dar nici gluma: poti spune, ca madular BO, de doctrina BC ca e, din punct ortodox de vedere, gresita, si altfel decat sa insulti, sa numesti "papistasi/papolatri/papisti" pe credinciosii catolici. Exista, Cataline, o politete si a gazdelor fata de oaspeti, nu doar invers. Mai admir stilul rafinat al fratelui Mihailc, un ortodox din elita culturii, al doamnei Delia, o doamna rafinata a ortodoxiei, a carei inima arde in propovaduirea invataturii Bisericii, pe AlinB, al carui stil imbina taisul duhovnicesc cu ironiile constructive, si multi altii de felul acesta.
Deci nu facem tabere, noi heterodocsii, ca sa hartuim ortodocsi in mod individual. Cu exceptia unor useri adventisti, noi nu atacam /persiflam credinta ortodoxa. Si da, on topic, "calvinistii" si "papistasii" au pus, fiecare la vremea sa si in modul sau, in mana taranului si dascalului roman din Ardeal, cartea de rugaciuni in limba romana. E cu totul altceva decat sa ti se taie limba, tie, preot ortodox roman, ca nu predici in primitiva si murdara limba slavona (faza cu aparitia "boscoroditului"). Stii cum se zice in acea limba la Sfanta Impartasanie? "priciastenie". Oribil! Iar in ce ii priveste pe penticostali...hm...pai, cum am zis, eu nu voi fi vreodata (neo)protestant, voi muri in credinta mea, dar nu pot sa nu le admir spiritul misionar, inclusiv aici in Romania, au avut si inca au un rol civilizator palpabil, mai ales in privinta comunitatii tiganesti, sau mai bine zis, a membrilor ei civilizabili si recuperabili...lucru la care nici o comunitate religioasa nu s-a incumetat in asa masura...stiu ce vorbesc, cunosc...
P. S. Stii cine ataca cel mai tare, de fapt spumegand de "entuziasm narcisist", ortodoxia? Nu, nu ai ghicit. Nu neoprotestantii. Pseudoortodocsii isterici si de un zelotism fara cauza si efect, namely stilistii. Nu eu, Mihnea, Erethorn, penticostalul, trice sau scotty l-am facut "damnat" pe Patriarhul Daniel... In schimb, acesti "enhanced cerularoids", aceste clone programate pe furie ale raspopitului glicherie, o fac fara rusine si masura. Sa vii pe un forum ortodox, ca sa zici ca credinciosii bisericii ortodoxe stramosesti a romanilor sunt meniti, y compris ierarhia, la Iad, e ceva ce nici iehovistii nu au facut...

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 01.10.2011 at 00:07:02.
  #3852  
Vechi 01.10.2011, 09:01:08
Radu Marius Radu Marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2011
Mesaje: 2
Implicit r

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Iosif77, acea adventista vroia sa-si vanda cartile, ori asa ceva primii crestini nu au facut: ei cand evanghelizau, Iisus era cu ei, lucrand semne mari si minuni de vindecare.
numele Iosif nu-ti spune nimic? nu-l mai contrazice, asa sunt jidanii... nu-ti parasi religia nicicum.
  #3853  
Vechi 01.10.2011, 09:02:30
Radu Marius Radu Marius is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2011
Mesaje: 2
Implicit r

Citat:
În prealabil postat de medusa Vezi mesajul
Iosif77, acea adventista vroia sa-si vanda cartile, ori asa ceva primii crestini nu au facut: ei cand evanghelizau, Iisus era cu ei, lucrand semne mari si minuni de vindecare.
numele Iosif nu-ti spune nimic? nu-l mai contrazice, asa sunt jidanii... nu-ti parasi religia nicicum. cauta sa citesti Arsenie Boca si te linistesti de astfel de oameni.
  #3854  
Vechi 01.10.2011, 09:49:30
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Antisemitismul e o mare porcarie... Cei care il "practica" pierd din vedere esenta...esenta vietii umane prezente...nu ma obosesc sa explic..."aures habent, et non audient"...
  #3855  
Vechi 01.10.2011, 10:55:00
Adriana76 Adriana76 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.09.2011
Locație: Imparatia Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Cam asa. Surprinzator ca sunt destui crestini care nu stiu/pierd din vedere ca Iisus, Sfanta Fecioara, apostolii si multi altii din VT si NT erau evrei...

In alta ordine de idei, ce parere aveti despre studiul filozofiei la Facultatea de Teologie? Vi se pare compatibila filozofia cu crestinismul, luand in considerare si Coloseni cap. 2, verset 8? Tocmai ma aflu in pauza lucrarilor practice de filozofie iar cea care ne vorbeste despre stoicism, epicurism si altele este o maicuta profesoara...

Last edited by Adriana76; 01.10.2011 at 10:58:54.
  #3856  
Vechi 01.10.2011, 11:23:01
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Morala crestina are niste puncte comune cu etica filosofica, nu vad de ce n-ar trebui studiata filosofia in facultatile teologice. Trebuie inteleasa distinctia dintre ele, pana unde merge asemanarea si mai ales deosebirile.
  #3857  
Vechi 01.10.2011, 11:43:04
STEFAN2206 STEFAN2206 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.09.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 8
Implicit

Citat:
În prealabil postat de theodor_de_mopsuestia Vezi mesajul
mai intai voi multumi doamnei nutucutu si fratelui penticostalul pentru sustinere. Nu, nu fac tabere, catalin. Si da, si tu esti unul din ortodocsii pe care ii admir, pe tine specific pentru faptul ca intotdeauna, fara exceptie, faci recurs la catehism. Nu multi ortodocsi cunosc catehismul. Si nu, nu e de vina ortodoxia per se pentru asta, ci, cum sunt eu spenglerian inrait :), bag vina...matricei spirituale etnice. De ce? Daca romanii ar "arde" pentru ortodoxie, cum ard sarbii, rusii, bulgarii sau gruzinii, ar face ca tine. Stim amandoi ca spun adevarul...noi suntem prea balcanici, luam totul la misto. Cum scria cu multi ani in urma cornel nistorescu, romanii ar fi instare sa rada de domnul isus ca merge pe apa, nu pe uscat.
Gasesc credinta ortodoxa minunata, cu cateva exceptii...quod attinet forumul, si cat de politicos se poarta multi ortodocsi cu heterodocsii, pai...uita-te la savo, care, iarasi, e de admirat pentru cultura sa teologica si ravna sa pentru reinnoirea spirituala a bor, insa sa ma ierte si savo, si dl.admin pentru ce voi spune acum, sper sa nu fiu banat, dar: Are colegul savo un stil intolerabil de intolerant; efectiv auzi o maraiala de zombie in limbajul postarilor sale. :) nu e ofensa, dar nici gluma: Poti spune, ca madular bo, de doctrina bc ca e, din punct ortodox de vedere, gresita, si altfel decat sa insulti, sa numesti "papistasi/papolatri/papisti" pe credinciosii catolici. Exista, cataline, o politete si a gazdelor fata de oaspeti, nu doar invers. Mai admir stilul rafinat al fratelui mihailc, un ortodox din elita culturii, al doamnei delia, o doamna rafinata a ortodoxiei, a carei inima arde in propovaduirea invataturii bisericii, pe alinb, al carui stil imbina taisul duhovnicesc cu ironiile constructive, si multi altii de felul acesta.
Deci nu facem tabere, noi heterodocsii, ca sa hartuim ortodocsi in mod individual. Cu exceptia unor useri adventisti, noi nu atacam /persiflam credinta ortodoxa. Si da, on topic, "calvinistii" si "papistasii" au pus, fiecare la vremea sa si in modul sau, in mana taranului si dascalului roman din ardeal, cartea de rugaciuni in limba romana. E cu totul altceva decat sa ti se taie limba, tie, preot ortodox roman, ca nu predici in primitiva si murdara limba slavona (faza cu aparitia "boscoroditului"). Stii cum se zice in acea limba la sfanta impartasanie? "priciastenie". Oribil! Iar in ce ii priveste pe penticostali...hm...pai, cum am zis, eu nu voi fi vreodata (neo)protestant, voi muri in credinta mea, dar nu pot sa nu le admir spiritul misionar, inclusiv aici in romania, au avut si inca au un rol civilizator palpabil, mai ales in privinta comunitatii tiganesti, sau mai bine zis, a membrilor ei civilizabili si recuperabili...lucru la care nici o comunitate religioasa nu s-a incumetat in asa masura...stiu ce vorbesc, cunosc...
P. S. Stii cine ataca cel mai tare, de fapt spumegand de "entuziasm narcisist", ortodoxia? Nu, nu ai ghicit. Nu neoprotestantii. Pseudoortodocsii isterici si de un zelotism fara cauza si efect, namely stilistii. Nu eu, mihnea, erethorn, penticostalul, trice sau scotty l-am facut "damnat" pe patriarhul daniel... In schimb, acesti "enhanced cerularoids", aceste clone programate pe furie ale raspopitului glicherie, o fac fara rusine si masura. Sa vii pe un forum ortodox, ca sa zici ca credinciosii bisericii ortodoxe stramosesti a romanilor sunt meniti, y compris ierarhia, la iad, e ceva ce nici iehovistii nu au facut...
perfect si adevarat
  #3858  
Vechi 01.10.2011, 12:14:20
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Din punctul meu de vedere lucrurile cu pacatul de moarte,cel de neiertat, stau cam asa,urmeaza o parafrazare.
Stiu, acesta e un punct de vedere si al neoprotestantilor, chiar l-am citit pe doua site-uri neoprotestante inainte sa-l citesc in mesajul tau.
Sper ca cel putin in privinta asta suntem de acord, ca in ortodoxie e o explicatie altfel formulata. Desi de fapt si acolo se spune acelasi lucru, e doar o parte din ce spune explicatia ortodoxa. Si in conceptia neoprotestanta spune de fapt ca pacatul impotriva Duhului Sfant e pacatul impotriva adevarului, in cazul de fata a adevarului ca Iisus este Dumnezeu si face minuni divine.

Iata si explicatia ortodoxa, observi ca e mai completa si mai complexa. Pentru ca ortodoxia se bazeaza nu numai de Sfanta Scriptura, ci si pe Sfanta Traditie si pe scrierile sfintilor. http://www.eph.md/news/invatatura_de_credinta/1129.html

"Sfântul Nicolae Velimirovici: Cuvînt despre hula împotriva Duhului Sfânt
Ai citit în Evanghelie aceste spuse ale lui Hristos: tot păcatul și toată hula se va ierta oamenilor, dar hula împotriva Duhului Sfânt nu li se va ierta oamenilor nici în lumea aceasta, nici în cealaltă. Și întrebi: ce este hula împotriva Duhului Sfânt?

Este hula împotriva adevărului și vieții care este de la Dumnezeu Duhul Sfânt. Necredinciosul, care urăște și prigonește adevărul lui Dumnezeu, hulește împotriva Duhului. Sinucigașul, care urăște și ucide viața din sine, hulește împotriva Duhului. Fiindcă Duhul este numit Duhul adevărului și Dătătorul de viață. În Evanghelia după Ioan scrie că Domnul Hristos l-a numit de trei ori pe Duhul Sfânt Duhul Adevărului (14, 26; 15,26; 16, 13). Deci, cine tăgăduiește și batjocorește adevărul tăgăduiește și batjocorește pe Duhul Sfânt, tăgăduiește și batjocorește pe Dumnezeu, Care e duh și adevăr.

„De ce nu poate fi iertat acest păcat”, întrebi, „în vreme ce orice alt păcat poate fi iertat? Iată, lui Zaheu i s-a iertat iubirea de averi, femeii păcătoase i s-au iertat păcatele trupești, tâlharului de pe cruce i s-au iertat tâlhăriile și multor altora li s-au iertat multe alte păcate. Și atunci, de ce să nu fie iertată și tăgăduirea adevărului, necredința, batjocorirea lui Dumnezeu Duhul?” Fiindcă la cei ca primii pomeniți este rușine și pocăință, pe când la ceilalți, nu. Cei dintâi, chiar dacă păcătuiesc, reînnoadă legătura cu Dumnezeu prin rușine și pocăință - dar la cei din urmă toate legăturile cu Dumnezeu sunt rupte, și omul necredincios s-a depărtat nemărginit și deplin de Dumnezeu. La cei dintâi este slăbiciune, la cei din urmă, îndărătnicie. La cei dintâi, sufletul călătorește prin întuneric, însă măcar dorește lumina. La cei din urmă, sufletul călătorește prin întuneric și numește întunericul lumină. Când omul nu are nici cea mai mică voință să se mântuie, Dumnezeu nu vrea să-l mântuie cu de-a sila.(Răspunsuri și întrebări ale lumii de astăzi, Sophia, București, 2002)."

Sa mai fac o precizare, pacatele de moarte nu sunt aceleasi cu pacatul impotriva Duhului Sfant. Din cate stiu pacatele de moarte sunt pacatele mai grave, sunt scrise si in Biblie.
Ca sa fie mai clar, poti citi cum erau numite ereziile in primul mileniu (si dupa aceea in ortodoxie), blasfemii, hule impotriva Duhului Sfant. Din ceea ce am explicat e clar de ce, sunt pacate impotriva adevarului.
  #3859  
Vechi 01.10.2011, 12:15:00
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de STEFAN2206 Vezi mesajul
perfect si adevarat
Ca tot spuneam de cei ce aplauda.
  #3860  
Vechi 01.10.2011, 12:16:26
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Chiar daca purtam acelasi prenume, avem idei si atitudini diferite.
In cazul meu ma refeream doar la cealalta Adriana, sa nu intelegi gresit.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38