Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #131  
Vechi 21.01.2013, 14:37:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimussecundus Vezi mesajul
La fel de imposibil este și să te rogi continuu zi și noapte fără oprire. Este mai degrabă o expresie (uzitată și în limba română) ce vădește consecvența unei vieți de slujire lui Dumnezeu. Cam la fel se exprimă și apostolul Pavel în dreptul văduvelor credincioase în general:

"Cea cu adevărat văduvă și rămasă singură are nădejdea în Dumnezeu și stăruiește în cereri și în rugăciuni, noaptea și ziua." (1 Tim. 5,5 -versiunea ortodoxă)


De altfel, în Scriptură nu întâlnim expresii de genul "post negru", ori "de dulce". Postul este post, iar abținerea de la carne nu se numește post decât în Tradiția ortodoxă.
Asceții și monahii practicau rugăciunea neîncetată (poate mai sînt și astăzi prin lume, Domnul știe), adică rugăciunea inimii. Bănuiesc că știi la ce mă refer, după atîta vreme pe la noi. Această rugăciune lipită de respirație este continuată chiar și în timpul somnului de cel care a dobîndit-o în timp. Deci se poate, dar puțini încearcă și doar cîțiva reușesc, cu ajutor de Sus.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #132  
Vechi 21.01.2013, 14:41:56
centesimussecundus centesimussecundus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 18.01.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Asceții și monahii practicau rugăciunea neîncetată (poate mai sînt și astăzi prin lume, Domnul știe), adică rugăciunea inimii. Bănuiesc că știi la ce mă refer, după atîta vreme pe la noi. Această rugăciune lipită de respirație este continuată chiar și în timpul somnului de cel care a dobîndit-o în timp. Deci se poate, dar puțini încearcă și doar cîțiva reușesc, cu ajutor de Sus.
Da, și acesta e un fel de a spune... căci nu poți ani la rând să nu dormi "zi și noapte", ci să te rogi continuu...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Protestanti, Luther si ........invatatura lui alecsandru Biserici Protestante 118 08.09.2015 18:50:21
Experiente cu protestanti danyel Secte si culte 83 12.02.2013 16:18:24
Mantuirea la protestanti! Templier Knight Secte si culte 67 20.11.2011 21:13:03
Postul la crestini si postul la maestri yoghini - oare sunt acelasi lucru? mihailt Generalitati 21 10.09.2010 10:24:12
sfintii cei noi sunt catolici sau protestanti? grecu Biserica Romano-Catolica 21 21.07.2009 04:02:01