Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 04.10.2017, 20:56:54
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
simpllu, pui pariu că atâta timp cât vei continua să-i demontezi argumentele nu va înceta dialogul, pentru că nu suportă să nu aibă ultimul cuvânt ?
Da, cunosc. În toate discuțiile cu el am renunțat, dar nu pentru că "recunosc" ideile lui, ci pentru că mi-am dat seama că nu are sens să port o discuție la nesfârșit. El a ajuns la concluzia că cel care renunță automat îi recunoaște poziția. :))

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Cătăline, parcă nu era frumos să pui diagnostice ? Asa repede ai uitat ?
După cum vezi, în jur sunt numai ecumeniști cu idei protestante, mândri și cu memorie scurtă. Astea sunt argumentele forte. :))
Dacă aș fi fost primul care filosește apelative la persoana lui, imediat s-ar fi "atacat" și ar fi început smiorcăiala.

Last edited by simpllu; 04.10.2017 at 21:41:20.
Reply With Quote
  #492  
Vechi 04.10.2017, 21:00:06
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
...:)) Nimeni nu a pomenit că ar fi păcat, discuția a plecat de la sfințirea caselor. S-au făcut afirmații la adresa părintelui Pruteanu cum că ar fi luat-o pe arătură. Să ne înțelegem, rânduiala sfințirii icoanelor nu are nicio bază în Tradiția Bisericii și nici o argumentație canonică. Părintele nu cere o revenire la vechea Tradiție, dar faptul că sunt unii care cer obligativitatea sfințirii icoanelor (spun că o icoană nesfințită rămâne doar o reprezentare), l-a determinat să argumenteze alegerea făcută de nu sfinți icoane. Icoana este sfințită prin chipul pe care îl reprezintă. El nu "atacă" această practică de sfințire, dar nimeni nu poate pretinde obligativiatea sfințirii icoanelor (apropo, tu ai ajuns la catersirea unui preot pentru că nu sfințește icoane). Bravo! Ține-o tot pe contrasens! :)))
Parintele spune ca e de acord cu sfintirea icoanelor (in acel pasaj, vad ca se contrazice in alte pasaje). Tu ai sustinut ca e gresita sfintirea icoanelor, impotriva Sinodului VII si a Traditiei.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 04.10.2017, 21:11:44
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Am maia vut o discutie de genul asta cu cei ce nu intelegeau ca Sfanta Impartasanie ramane asa indiferent de cine o mananca sau unde ajunge.
Și uite așa, în loc să te concentrezi pe subiectul discuției, amintești de alte discuții pe care, la fel, nu le-ai înțeles. Chiar și eu aveam o percepție greșită, dar am înțeles imediat când au intervenit "ecumeniștii" forumului: AlinB, Mihailc, CristianR, Delia și alții. Tu continuă pe contrasens!

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Preotul sfinteste apa chiar daca toti cei ce asista nu cred in asta sau sunt atei.
Am spus eu altceva?

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E adevarat ce spui intr-un sens, dar ai inteles gresit.
Ajuta celui ce si crede, nu ca n-ar fi valabile slijbele daca n-ar crede cineva din cei prezenti.
Legat de rugaciunile de binecuvantare, daca nu stii, preotul vine inainte de cate o sarbatoare si stropeste casa cu apa sfinttia, fara sa spuna si rugaciunile de binecuvantare. De aceea la sfintire se spune cateodata binecuvantarea si sfintirea casei, sau binecuvantarea si sfintirea bisericii.
Stropirea cu apă sfințită nu înseamnă automat sfințire, ci binecuvântare, mai ales când nu avem o slujbă specială cu rugăciuni de sfințire.
Reply With Quote
  #494  
Vechi 04.10.2017, 21:19:05
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Parintele spune ca e de acord cu sfintirea icoanelor (in acel pasaj, vad ca se contrazice in alte pasaje). Tu ai sustinut ca e gresita sfintirea icoanelor, impotriva Sinodului VII si a Traditiei.
Toată argumenția legată de sfințirea icoanelor am adus-o pentru că mi s-a cerut, nu pentru că m-am trezit eu să aduc argumente împotrivă. Hai să o luăm invers, o icoană este sau nu sfințită fără a fi stropită cu agheasmă în urma unei slujbe? Nu ocoli răspunsul! Poți răspunde cu da sau nu.
Reply With Quote
  #495  
Vechi 04.10.2017, 21:19:21
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Minți cu nerușinare! Dai link-uri și de acum 10 ani dacă este nevoie, link-ul cerut e prea greu de găsit. :))
Tu ai sustinut o minciuna pana in panzele albe, chiar daca ai vazut care e adevarul si tot eu sunt mincinos? Apoi nu-ti amintesti ce spui si tot eu trebuie sa-ti caut mesajul. E greu de gasit pentru ca sunt 500 de mesaje doar din februarie (ca daca a fost inainte de februarie e imposibil a fie gasit). Ca sa te uiti pe toate mesajele dureaza cateva ore. Iar daca il gasesc o sa spui ca nu il intelegi, pentru ca tu nu recunosti nimic, chiar daca vezi ceva negru pe alb. Asa ca il poti cauta tu.
Reply With Quote
  #496  
Vechi 04.10.2017, 21:21:09
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

catalin2: da sau nu?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 04.10.2017, 21:22:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tot nu ai inteles, apa sfintita are o proprietate, este sfintita. Aceasta e explicatia.
Si sfinteste tot ce atinge, adica tot pe ce cade incep sa aiba aceeasi proprietate, devin sfintite, asta vrei sa zici?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #498  
Vechi 04.10.2017, 21:23:10
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tu ai sustinut o minciuna pana in panzele albe, chiar daca ai vazut care e adevarul si tot eu sunt mincinos? Apoi nu-ti amintesti ce spui si tot eu trebuie sa-ti caut mesajul. E greu de gasit pentru ca sunt 500 de mesaje doar din februarie (ca daca a fost inainte de februarie e imposibil a fie gasit). Ca sa te uiti pe toate mesajele dureaza cateva ore. Iar daca il gasesc o sa spui ca nu il intelegi, pentru ca tu nu recunosti nimic, chiar daca vezi ceva negru pe alb. Asa ca il poti cauta tu.
Pai nu tu stiai, Cataline, toate mesajele din urma ? Ce ai scris despre cutare si cutare subiect, ce citate ai dat, in ce topic ai scris etc. ?

Doar cand ti se cere sa prezinti dovada despre care stii ca nu exista, o dai la intors. Pai asa e frumos ? Asa face un barbat adevarat ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #499  
Vechi 04.10.2017, 21:25:06
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Cătăline, hai să te lămuresc. Eu nu am mai avut activitate pe forum în ultimul timp (în afară de acest topic) și nu țin minte să fi avut vreo discuție cu tine pe tema icoanei Sf. Treimi în care să recunosc ideile tale. Poziția mea este clară, acea reprezentare nu este canonică. Nu mai fă afirmații legate de ce cred eu fără să ai o dovadă.
Reply With Quote
  #500  
Vechi 04.10.2017, 21:25:36
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Hai să o luăm invers, o icoană este sau nu sfințită fără a fi stropită cu agheasmă în urma unei slujbe? Nu ocoli răspunsul! Poți răspunde cu da sau nu.
Sa o crezi tu ca o sa-ti raspunda.

Adica, n-o sa-ti raspunda cu da sau nu, pentru ca nu-i convine raspunsul.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie