Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 06.08.2023, 03:50:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
De acord ca alfabetizarea a dus la mandrie, dar daca problema de azi e mandria prea mare eu cred ca cititul de unul singur mai mult dauneaza decat ajuta. Cand suntem mandri, nu lasam loc nici Sfantului Duh sa conlucreze si intelegem doar ce vrem sa intelegem...
Iti dau dreptate in mare parte in privinta mandriei, insa numai pana la a recunoaste ca daca totusi o persoana mandra pune mana pe Biblie pentru a citi, a cauta, a cerceta(cazuri rarissime), inseamna ca mandria sa s-a smerit putin, atat cat Duhul Sfant sa poata "incolti" in inima acelei persoane.

Viul grai are o putere mai mare, depinzand tot de "receptivitatea"(deschiderea) auditoriului, ca cititul,insa are calitatea de a ajuta, a explica, a exemplifica parabolele care de prea multe ori trec pe langa urechea celor ce asculta; de aceea exista predica din Liturghie.

Insa n-o sa fiu de acord in privinta daunelor pe care citirea le-ar produce decat, poate, in exemple speciale, care nu pot constitui o regula.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 06.08.2023, 04:12:41
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
De acord ca alfabetizarea a dus la mandrie, dar daca problema de azi e mandria prea mare eu cred ca cititul de unul singur mai mult dauneaza decat ajuta. Cand suntem mandri, nu lasam loc nici Sfantului Duh sa conlucreze si intelegem doar ce vrem sa intelegem. Nu cred ca cititul a fost vreodata un leac pentru mandrie. Cititul mi se pare bun pentru oamenii care sunt deja deschisi, oarecum avansati, si citesc doar ca sa inteleaga mai bine. De-aia a si fost scris NT, nu?
NT a fost scris pentru ca este cu mult peste VT. SN Lazarev spunea ca VT este ca o scoala, pe cand NT este ca o universitate.
VT instituia 10 porunci, NT doua; una cat cele zece si a doua cat alte zece:

33. Și a-L iubi pe El din toată inima, din tot sufletul, din tot cugetul și din toată puterea și a iubi pe aproapele tău ca pe tine însuți este mai mult decât toate arderile de tot și decât toate jertfele.(Mc12,33)
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote
  #13  
Vechi 06.08.2023, 10:40:49
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Insa n-o sa fiu de acord in privinta daunelor pe care citirea le-ar produce decat, poate, in exemple speciale, care nu pot constitui o regula.
Sunt de vreo 4 ori mai mulți protestanți în lume decât ortodocși. Protestantismul e aproape exclusiv bazat pe citirea Bibliei și interpretarea ei în mod greșit. Până în ziua de azi, protestanții citesc Biblia mult mai des ca ortodocșii conform oricărui studiu sau observare a celor ce ne înconjoară. Nu văd fundamentul pentru această idee că cititul Bibliei duce la ortodoxie mai puțin în aceste exemple speciale rare. Tot ce ne înconjoară arată opusul.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #14  
Vechi 06.08.2023, 14:29:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sunt de vreo 4 ori mai mulți protestanți în lume decât ortodocși. Protestantismul e aproape exclusiv bazat pe citirea Bibliei și interpretarea ei în mod greșit. Până în ziua de azi, protestanții citesc Biblia mult mai des ca ortodocșii conform oricărui studiu sau observare a celor ce ne înconjoară. Nu văd fundamentul pentru această idee că cititul Bibliei duce la ortodoxie mai puțin în aceste exemple speciale rare. Tot ce ne înconjoară arată opusul.
E simplu ortodocșii au mai multă materie de citit, mai pun mâna și pe un Sinaxar, un Ceaslov, un Actatistier, pe vreun volum Ne vorbește părintele Cleopa, pe un Idiomelar dacă țin isonul în strană, pe un Catavasier, pe niște Proloage, Mineie.
Pe un Moliftelnic, sau Liturghier dacă e preot sau studiază teologia, pe niște volume Patrologia Migne, pe niște Filocalii, Paterice.

Deci cel mai simplu ar fi să citești doar Biblia, că acela ar fi rezumatul din totalul materiei pe care o avem de citit.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #15  
Vechi 06.08.2023, 19:09:49
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E simplu ortodocșii au mai multă materie de citit, mai pun mâna și pe un Sinaxar, un Ceaslov, un Actatistier, pe vreun volum Ne vorbește părintele Cleopa, pe un Idiomelar dacă țin isonul în strană, pe un Catavasier, pe niște Proloage, Mineie.
Pe un Moliftelnic, sau Liturghier dacă e preot sau studiază teologia, pe niște volume Patrologia Migne, pe niște Filocalii, Paterice.
Nu inteleg legatura cu subiectul discutiei. Intrebarea era daca cititul Bibliei de unul singur duce mai degraba la sminteala sau la ortodoxie, nu de ce protestantii citesc Biblia mai mult ca ortodocsii.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Deci cel mai simplu ar fi să citești doar Biblia, că acela ar fi rezumatul din totalul materiei pe care o avem de citit.
Daca era asa, nu mai scriau Parintii nostri toata literatura pe care au scris-o si ne ziceau ca protestantilor sa citim doar Biblia si gata. Ce ne mai trebuie Sinoade Ecumenice cand poti sa citesti Biblia si iesi gata ortodox?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #16  
Vechi 06.08.2023, 20:45:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu inteleg legatura cu subiectul discutiei. Intrebarea era daca cititul Bibliei de unul singur duce mai degraba la sminteala sau la ortodoxie, nu de ce protestantii citesc Biblia mai mult ca ortodocsii.

Daca era asa, nu mai scriau Parintii nostri toata literatura pe care au scris-o si ne ziceau ca protestantilor sa citim doar Biblia si gata. Ce ne mai trebuie Sinoade Ecumenice cand poti sa citesti Biblia si iesi gata ortodox?
Eu ziceam că e mai simplu pt ei să citească doar Biblia, deci dacă citești doar Biblia nu e neapărat o virtute, citești doar rezumatul.

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Sunt de vreo 4 ori mai mulți protestanți în lume decât ortodocși. Protestantismul e aproape exclusiv bazat pe citirea Bibliei și interpretarea ei în mod greșit. Până în ziua de azi, protestanții citesc Biblia mult mai des ca ortodocșii conform oricărui studiu sau observare a celor ce ne înconjoară. .
Ai trăit într-o țară majoritar neoprotestantă ca să vezi ce procent din populație citește Biblia, că poate e ca în orice altă țară sunt doar minorități raportate la totalul populației, care citesc Biblia.

Eu nu cred că în Olanda, țară protestantă se citește Biblia la ce fel de dezmăț și nerușinare e acolo, altfel s-ar închide Districtul Roșu și n-ar mai fi petreceri de tip Untold îmbibate de alcool și drogangeală.

Nu cred că în Marea Britanie. țară protestantă se citește Biblia masiv.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 06.08.2023 at 20:50:30.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 07.08.2023, 11:59:45
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 735
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Eu nu cred că în Olanda, țară protestantă
Olanda se numeste tara protestanta cu 14% protestanti si 55% atei? https://longreads.cbs.nl/the-netherl...jor-religions/

Mai devreme imi explicai de ce protestantii citesc Biblia mai mult ca ortodocsii acum imi explici ca protestantii de fapt nu citesc Biblia mai mult ca ortodocsii! Mi se pare mie sau tu doar vrei sa raspunzi la fiecare mesaj mai mult decat vrei sa intelegi despre ce se vorbeste?
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote
  #18  
Vechi 07.08.2023, 13:16:53
ALARIC ALARIC is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.09.2020
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu stiu, poate cand o ajuta-o cineva mai direct nu doar cu sfaturi. Eu i-am citit unei prietene Evanghelia dupa Luca pe parcursul a mai multor zile cand cauta raspunsuri in religii. Din pacate n-am reusit nimic cu asta, doar i s-a parut ceva interesant. Filip cand talcuia famenului o facea prin Duhul Sfant, nu stiu cat ajuta citirea asta si cautarea in afara bisericii. Am mai auzit un prieten ca el citeste Dumnezeiasca Liturghie a Sfantului Ioan Gura de Aur pe internet in loc sa se duca duminica la biserica s-o traiasca. Intelectualizarea asta si obsesia cu cititul merge mana in mana cu secularizarea, asa mi se pare. Hristos e o Persoana, relatia e vie, nu avem nevoie de vicari pentru Iisus cum nu ar trebui sa avem nevoie de carti cat timp Biserica e vie si dornica inca sa propovaduiasca. Inca o data, nu zic ca nu sunt bune cartile si cititul, dar zic ca nu ar trebui vazute ca necesare sau esentiale pentru credinta daramite suficiente.
Vorbeam din punctul de vedere al famenului etiopian, personal nu cred ca pot ajuta pe nimeni, nu am nici un fel de capacitate sau pricepere in sensul asta. Insa cred ca tocmai cititul Bibliei te poate duce spre Biserica. Iar cei care se duc la Biserica pot intelege mai bine slujba si predica. Tocmai citind cap-coada capitolele cred ca e mai bine, pentru ca vezi si contextul in care sunt relatarile.
Acel famen etiopian, mare dregator (posibil vre-un soi de ministru actual) inteleg din scriere ca era convertit la religia iudaica a Vechiului Testament si se inchina la Dumnezeu in Templul din Ierusalim. Insa nu se multumeste numai cu atat, vrea sa si inteleaga, practic il cauta pe Dumnezeu in scrierile vechi ale evreilor, iar pasajul care il citeste si nu il intelege e cu adevarat coplesitor (Isaia, cap. 53), nu stie cine e Persoana dar realizeaza ca exact acolo e ceva foarte important. Si vedem acolo si modalitatea prin care Dumnezeu il ajuta sa inteleaga. Stiu pe cineva care a trait asa ceva in vremurile noastre, acum douazeci si ceva de ani, intr-un loc izolat si fara posibilitati de comunicare. Dumnezeu a gasit o cale sa-l ajute sa inteleaga (asta l-a marcat pe viata) insa persoana respectiva era ca famenul de aici, isi dorea din suflet sa inteleaga pe Dumnezeu nu sa faca vre-o performanta intelectuala.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 07.08.2023, 21:06:28
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.968
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Olanda se numeste tara protestanta cu 14% protestanti si 55% atei? https://longreads.cbs.nl/the-netherl...jor-religions/

Mai devreme imi explicai de ce protestantii citesc Biblia mai mult ca ortodocsii acum imi explici ca protestantii de fapt nu citesc Biblia mai mult ca ortodocsii! Mi se pare mie sau tu doar vrei sa raspunzi la fiecare mesaj mai mult decat vrei sa intelegi despre ce se vorbeste?
1. E mai ușor să citești mai puțin, doar Biblia.
2. Infirmam ce ziceai tu că domnle protestanții citesc de rup, Olandezii erau la un moment dat majoritar protestanți că s-au ateizat aia e, acolo backgroundul de unde s-a plecat e protestant, nu catolic, nu ortodox.

Concluzia, e mai ușor să citești doar Biblia față de toate cărțile folosite încă în creștinism, protestanții unde au sau au avut majoritate populară, nici Biblia nu o mai citesc, pâlcurile, insulele de adunări dintr-o populație de milioane sunt excepții.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 08.08.2023, 03:04:13
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RappY Vezi mesajul
Nu stiu, poate cand o ajuta-o cineva mai direct nu doar cu sfaturi. Eu i-am citit unei prietene Evanghelia dupa Luca pe parcursul a mai multor zile cand cauta raspunsuri in religii. Din pacate n-am reusit nimic cu asta, doar i s-a parut ceva interesant. Filip cand talcuia famenului o facea prin Duhul Sfant, nu stiu cat ajuta citirea asta si cautarea in afara bisericii...
In afara cladirii bisericii, sau in afara duhului bisericii?
Vreau sa intreb daca prietena este credincioasa, fiica a bisericii, sau e botezata in copilarie si acum cauta cu disperare sa gaseasca in Scriptura raspunsurile pe care si le dorea ea cu ardoare?

Mai intreb daca, la fel ca Filip, ati facut o rugaciune de implorare a ajutorului Duhului Sfant in cercetarea voastra?
Daca n-ati facut, inseamna ca in cautarea voastra nu v-ati bazat pe El (desi, in marea Lui marinimie, poate si asa v-a ajutat, din punctul Lui de vedere), ci exclusiv pe voi.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)

Last edited by Demetrius; 08.08.2023 at 03:13:13.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
conspiratii, ortodoxie, satana