Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #461  
Vechi 06.02.2011, 16:35:29
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Cuvântul "salutare" nu are niciodată sens de închinare.

Din pacate tot nu am reusit sa citesc talcuirea pe care Biserica ortodoxa o da acestui "salut" al ingerului din cauza ca trebuie sa cumpar cartea aceea pe care mi-a sugerat-o Scotsman. Daca totusi Biblia ortodoxa traduce "inchinaciune" cred ca o face tocmai pentru a releva ideea si sensul de inchinare. Nu vreau totusi sa ma cert cu cineva pentru un cuvant pentru ca noi oricum ne vom inchina Sfintei Fecioare, fie ca e vorba de "salutare" sau "inchinare"; cred ca amandoua cuvintele converg catre "respect foarte mare". Eu asa imi explic tulburarea Mariei la "salutarea/inchinaciunea" arhanghelului.
  #462  
Vechi 06.02.2011, 16:36:05
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotsman Vezi mesajul
Nu sunteti retarda.Aveti dreptate.Imi pun un sac de cenusa-n cap.Am scris asta public.Totul este o uriasa neintelegere,cauzata de ,,ereticu" care va vorbeste.Habar nu am ce sa mai spun.Probabil ca fiecare vorbeste despre altceva si intelege altceva.Imi asum pedeapsa ostracizarii.Plec in pelerinaj.Greu este doamna sa va descretesc fruntea si sa va fac sa zimbiti.. :) Gata,nu mai zic nimic,am tacut chitic :)
Am ras, nu doar am zambit...
Sper doar ca am lamurit neintelegerea..
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #463  
Vechi 06.02.2011, 17:09:45
tricesimusquintus tricesimusquintus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.05.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Heurtebise Vezi mesajul
Din pacate tot nu am reusit sa citesc talcuirea pe care Biserica ortodoxa o da acestui "salut" al ingerului din cauza ca trebuie sa cumpar cartea aceea pe care mi-a sugerat-o Scotsman. Daca totusi Biblia ortodoxa traduce "inchinaciune" cred ca o face tocmai pentru a releva ideea si sensul de inchinare. Nu vreau totusi sa ma cert cu cineva pentru un cuvant pentru ca noi oricum ne vom inchina Sfintei Fecioare, fie ca e vorba de "salutare" sau "inchinare"; cred ca amandoua cuvintele converg catre "respect foarte mare". Eu asa imi explic tulburarea Mariei la "salutarea/inchinaciunea" arhanghelului.
Oricare din noi ar fi tulburat în urma convorbirii cu un înger, fie și în lipsa unui salut din partea lui.
Biblia Ortodoxă traduce [άσπασμός] prin "închinăciune" (în ciuda faptului că înseamnă salutare, urare) din rațiuni bine determinate cum remarcați și dvs. Rațiunea este de a deturna sensul acestui singular verset al NT înspre ideea de închinare adusă unui om. Și fiind vorba de un înger, "argumentul" închinării la sfinți devine cu atât mai puternic.
O face însă cu enorme riscuri:
1. Traducătorul punându-se sub blestemul rostit celor ce adaugă ceva în plus Cuvântului lui Dumnezeu.
2. Riscul de a conduce milioane de credincioși către o falsă închinare.

Uriașă responsabilitate!
  #464  
Vechi 06.02.2011, 17:28:18
Heurtebise Heurtebise is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 328
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Oricare din noi ar fi tulburat în urma convorbirii cu un înger, fie și în lipsa unui salut din partea lui.
Biblia Ortodoxă traduce [άσπασμός] prin "închinăciune" (în ciuda faptului că înseamnă salutare, urare) din rațiuni bine determinate cum remarcați și dvs. Rațiunea este de a deturna sensul acestui singular verset al NT înspre ideea de închinare adusă unui om. Și fiind vorba de un înger, "argumentul" închinării la sfinți devine cu atât mai puternic.
O face însă cu enorme riscuri:
1. Traducătorul punându-se sub blestemul rostit celor ce adaugă ceva în plus Cuvântului lui Dumnezeu.
2. Riscul de a conduce milioane de credincioși către o falsă închinare.

Uriașă responsabilitate!

Exact! Oricine ar fi tulburat la vederea unui inger; pentru ce atunci sa te mai tulburi ca iti zice(vorba lui Erethorn) "ziua buna" in loc de "buna ziua".
Nu este nicio falsa inchinare. Maria a primit harul si cinstea de la Dumnezeu de a-l naste pe Iisus; in fata unei asemeni Fericite pana si arhanghelul se face mic.
  #465  
Vechi 06.02.2011, 17:35:40
Geony's Avatar
Geony Geony is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2009
Mesaje: 908
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
2. Riscul de a conduce milioane de credincioși către o falsă închinare.
!
...asa a facut cu voi EG. White, va adus la o falsa inchinare...sau asemanatoare cu a evreilor....
__________________
"Fiți treji, privegheați. Potrivnicul vostru, diavolul, umblă, răcnind ca un leu, căutând pe cine să înghită. Căruia stați împotrivă, tari în credință, știind că aceleași suferințe îndură și frații voștri în lume." I Petru 5, 8.
  #466  
Vechi 06.02.2011, 18:00:52
bubu29 bubu29 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2011
Mesaje: 3
Implicit ei bine..in legatura cu acel topic despre adventisti..

sunt si eu ortodoxa,doar ca incerc sa privesc din ochii celor din jurul meu..
stii. . . verisorul meu e crestin dupa evanghelie..
si totusi..mereu il intre ce la atras acolo..
el imi spune ca acei oameni cred cu adevarat in Iisus si in Domnul si ca aceea e calea cea dreapta..
dar totusi..
o fata mia spus ca fiecare religie are Dumnezeul ei..
si eu iam zis ca nu e adevarat... ca Dumnezeu e numai unul.. doar e privit din mai multe puncte de vedere..e privit diferit de fiecare om.. de aceea sunt mai multe culte religioase..
deci..revenind la subiect..
adventistii cred ca religia lor este cea dreapta,la fel cum noi credem ca a noastra este cea dreapta..nimeni nu stie adevarul,numai Domnul..
ei incearca sa aduca pe toata lumea pe calea dreapta,de aceea fac lucruri de genu si infiltreaza in orice carti,emisiuni de ale lor
pentru a ne starni interesul nostru..
cunosc o fata care e trimisa in misiune de evanghelizare in india..
la noi de ce nu se fac lucruri de genu?
pocaitii incearca sa faca cunoscut numele Domnului peste tot in lume..si nu asteapta vreo rasplata in bani sau chestii de genu..
pe cand la noi se face asa ceva?
exista careva care sa se duca in intreaga lume,sa calatoreasca pe banii lui si totusi sa transmita mesajul Domnului?
exista asa ceva la noi?
ei bine nu exista..pentru ca toti umbla in interesul lor..doar sa aiba bani si sa le fie bine..
acum sper ca intelegeti cu totii de ce acea adventista a facut acest lucru..
a intrat in casa ta pentru a te ajuta,tia facut un serviciu gratis,si totodata a incercat sa ti-L arate pe Domnul...
consider ca nu e de condamnat gestul ei..
si nu trebuie sa privim pe cei de alta religie ca fiind dusmani..
Domnul a spus sa iubim chiar si pe dusmanul nostru..
ei oricum nu ne sunt dusmani..ei doar vor sa se faca voia Domnului...
ar trebui sa traim toti ca o familie fericita si sa luam exemplu de la ei..cum se iubesc si se ajuta intre ei fara a cere inapoi ceva...
la noi nu intalnim asa ceva..
la noi toti sunt fatarnici si cu interes...
si nu zic ca toti ar fi perfecti la ei si numai rai la noi
orice padure are uscaturi...
dar uscaturile padurii noastre sunt mai mari ca ale padurilor lor!...
deci haideti sa nu mai fim rai si egoisti si sai privim ca pe niste oameni rai..
  #467  
Vechi 06.02.2011, 18:21:45
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Incerc sa-mi inchipui cum ar fi ca ortodocsii sa inceapa sa bata pe la usile celor de alte religii cu carti ortodoxe se vanzare si incercand sa le explice ca daca nu se convertesc sunt pierduti... sau umbland pe strada tot doi cate doi si impartind fluturasi cu propaganda ortodoxa :).
Incepand cu varsta de 16 ani fiecare persoana are dreptul sa-si aleaga singura religia.
Respecta ca sa fi respectat!
  #468  
Vechi 06.02.2011, 18:32:34
dianagroza's Avatar
dianagroza dianagroza is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2010
Locație: Iasi, Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 714
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Incepand cu varsta de 16 ani fiecare persoana are dreptul sa-si aleaga singura religia.
Adica?

Citat:
În prealabil postat de cristinadaciana Vezi mesajul
Respecta ca sa fi respectat!
Corect.
__________________
AMIN! Intru Imparatia Ta cand vei veni, pomeneste-ne pe noi Doamne, cand vei veni intru Imparatia Ta!
  #469  
Vechi 06.02.2011, 18:35:20
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bubu29 Vezi mesajul
sunt si eu ortodoxa,doar ca incerc sa privesc din ochii celor din jurul meu..
stii. . . verisorul meu e crestin dupa evanghelie..
si totusi..mereu il intre ce la atras acolo..
el imi spune ca acei oameni cred cu adevarat in Iisus si in Domnul si ca aceea e calea cea dreapta..
dar totusi..
o fata mia spus ca fiecare religie are Dumnezeul ei..
si eu iam zis ca nu e adevarat... ca Dumnezeu e numai unul.. doar e privit din mai multe puncte de vedere..e privit diferit de fiecare om.. de aceea sunt mai multe culte religioase..
deci..revenind la subiect..
adventistii cred ca religia lor este cea dreapta,la fel cum noi credem ca a noastra este cea dreapta..nimeni nu stie adevarul,numai Domnul..
ei incearca sa aduca pe toata lumea pe calea dreapta,de aceea fac lucruri de genu si infiltreaza in orice carti,emisiuni de ale lor
pentru a ne starni interesul nostru..
cunosc o fata care e trimisa in misiune de evanghelizare in india..
la noi de ce nu se fac lucruri de genu?
pocaitii incearca sa faca cunoscut numele Domnului peste tot in lume..si nu asteapta vreo rasplata in bani sau chestii de genu..
pe cand la noi se face asa ceva?
exista careva care sa se duca in intreaga lume,sa calatoreasca pe banii lui si totusi sa transmita mesajul Domnului?
exista asa ceva la noi?
ei bine nu exista..pentru ca toti umbla in interesul lor..doar sa aiba bani si sa le fie bine..
acum sper ca intelegeti cu totii de ce acea adventista a facut acest lucru..
a intrat in casa ta pentru a te ajuta,tia facut un serviciu gratis,si totodata a incercat sa ti-L arate pe Domnul...
consider ca nu e de condamnat gestul ei..
si nu trebuie sa privim pe cei de alta religie ca fiind dusmani..
Domnul a spus sa iubim chiar si pe dusmanul nostru..
ei oricum nu ne sunt dusmani..ei doar vor sa se faca voia Domnului...
ar trebui sa traim toti ca o familie fericita si sa luam exemplu de la ei..cum se iubesc si se ajuta intre ei fara a cere inapoi ceva...
la noi nu intalnim asa ceva..
la noi toti sunt fatarnici si cu interes...
si nu zic ca toti ar fi perfecti la ei si numai rai la noi
orice padure are uscaturi...
dar uscaturile padurii noastre sunt mai mari ca ale padurilor lor!...
deci haideti sa nu mai fim rai si egoisti si sai privim ca pe niste oameni rai..
Problema ta este ca tu crezi ca fiecare religie este o cale spre Dumnezeu.De asta ai aceasta atitudine de toleranta.

Dar daca esti ortodoxa,ar trebui sa vezi ce mare dar ai primit:
Ortodoxia este singura religie care duce spre Dumnezeu.
  #470  
Vechi 06.02.2011, 18:42:11
cristinadaciana
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[quote=dianagroza;334027]Adica?


Adica orice persoana care a implinit 16 ani are dreptul sa-si aleaga singura religia.
Vezi aici :
http://www.culte.ro/DocumenteHtml.aspx?id=1661
Art.3 Paragraful (2)
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Nervul laringial si viclenia lui Richard Dawkins flying Teologie si Stiinta 88 23.09.2011 18:24:40
Minciuna si viclenia maria40 Generalitati 68 22.06.2011 22:13:56
Nu mai raspunde-ti sectantilor ionut stefan Secte si culte 146 15.03.2011 09:23:38