Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #481  
Vechi 04.10.2017, 19:22:49
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Deci, nu am reușit să intru în posesia acestui Molftelnic, dar mă străduiesc. Sunt tare curios dacă în slujbă mai apare "sfințire". Roagă-te să apară, altfel o iei rău de tot pe coajă. :))) Eu nu am nico problemă dacă o iau pe coajă. :)
Tot nu ai inteles, apa sfintita are o proprietate, este sfintita. Aceasta e explicatia.
Reply With Quote
  #482  
Vechi 04.10.2017, 19:42:06
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Tot nu ai inteles, apa sfintita are o proprietate, este sfintita. Aceasta e explicatia.
Sfințirea ține tocmai de rugăciunile din slujba de sfințire/binecuvântare pe care le rostește preotul și mai ales de credința celui pentru care se face slujba respectivă (propietarul casei, mașinii, icoanei etc). Gândirea asta cu propietatea apei intră în sfera percepției magice.

Last edited by simpllu; 04.10.2017 at 19:57:30.
Reply With Quote
  #483  
Vechi 04.10.2017, 20:10:14
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Irelevant, acei părinți nu sunt infailibili. Tu continuă pe contrasens.
Cum sa fiu eu pe contrasens cand tu sustii tot timpul lucruri impotriva Bisericii? Tot timpul gasesti tot felul de aiureli si incerci sa spui ca toata Biserica s-a inselat si tu esti intr-un mic grup iluminat care vede ca Biserica se insala. dar de ar fi doar asta, Si nici macar nu intelegi ce citesti, dialogurile cu tine sunt ca in schitele lui Caragiale. Nu intelegi o propozitie in romana, eu am spus ca argumentul era acea minciuna pe care ai sustinut-o si tu, ca sfintii ar fi spus in Daniel 7 ca acolo e Dumnezeu Fiul, nu Tatal. Si dupa ce luni de zile te-ai prefacut ca nu intelegi ce scria acolo negru pe alb (poate nu te-ai prefacut, chiar nu intelegi lucruri simple), cand spui ca te-ai inselat nu mai recunosti (sau poate nu ai tinere de minte), iar acum o iei de la capat. Gaseste pe altcineva sa stea sa-si piarda timpul cu tine si aiurelile tale.
Reply With Quote
  #484  
Vechi 04.10.2017, 20:18:10
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Gaseste pe altcineva sa stea sa-si piarda timpul cu tine si aiurelile tale.

Păi de ce să găsească pe altcineva, când se știe că tu, de când ești pe forum, n-ai fost în stare nici măcar o singură dată să nu ai ultimul cuvânt ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #485  
Vechi 04.10.2017, 20:20:19
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Cum sa fiu eu pe contrasens cand tu sustii tot timpul lucruri impotriva Bisericii?
Asta doar în căpușorul tău, mai exact în înțelegerea ta îngustă și rigidă. Dovadă, ai înțeles că aș fi împotriva sfințirii icoanelor și cum că ar fi un păcat, fără să ții cont de contextul discuției. Ai văzut ceva ce nu sună bine și gata și s-a aprins beculețul antiecumenist/antiprotestant.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu intelegi o propozitie in romana, eu am spus ca argumentul era acea minciuna pe care ai sustinut-o si tu, ca sfintii ar fi spus in Daniel 7 ca acolo e Dumnezeu Fiul, nu Tatal. Si dupa ce luni de zile te-ai prefacut ca nu intelegi ce scria acolo negru pe alb (poate nu te-ai prefacut, chiar nu intelegi lucruri simple), cand spui ca te-ai inselat nu mai recunosti (sau poate nu ai tinere de minte), iar acum o iei de la capat. Gaseste pe altcineva sa stea sa-si piarda timpul cu tine si aiurelile tale.
Faptul că renunț la o discuție cu tine nu înseamnă că nu înțeleg sau că ideea expusă de tine o accept. Nu ai nicio dovadă că am recunoscut, dar tu continui să-ți expui afimațiile gratuite. Ți-am dat articole legat de ce au spus sfinții și chiar pasaje din acatiste, din slujebele Bisericii, dar ție îți place contrasensul.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Gaseste pe altcineva sa stea sa-si piarda timpul cu tine si aiurelile tale.
Nu înțeleg de ce te-ai băgat în discuție, dacă știi că discutăm degeaba. :))
Sincer nici pe mine nu mă interesează modul tău îngust de înțelege lucrurile.

Last edited by simpllu; 04.10.2017 at 20:34:19.
Reply With Quote
  #486  
Vechi 04.10.2017, 20:31:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Eu îți cer link, tu "eu țin minte...". :))
Atunci nu mai fă afirmații pe care nu le poți demonstra.
Eu am crezut pana acum (desi am vazut ca nu intelegi nimic) ca macar vorbesc cu un om normal, nu cineva care are probleme cu memoria, nu stiu ce varsta ai. Eu n-o sa stau o zi sa-ti caut prin mesajele tale, ramane ca esti fara credibilitate si ca sustii o minciuna orice s-ar intampla, pentru ca mandria ta e mai mare si nu poti recunoste vreodata ca te inseli. Nu poate exista un dialog cu tine, asta e concluzia.
Reply With Quote
  #487  
Vechi 04.10.2017, 20:41:58
simpllu simpllu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Mesaje: 1.796
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am crezut pana acum (desi am vazut ca nu intelegi nimic) ca macar vorbesc cu un om normal, nu cineva care are probleme cu memoria, nu stiu ce varsta ai. Eu n-o sa stau o zi sa-ti caut prin mesajele tale,
Minți cu nerușinare! Dai link-uri și de acum 10 ani dacă este nevoie, link-ul cerut e prea greu de găsit. :))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
ramane ca esti fara credibilitate si ca sustii o minciuna orice s-ar intampla, pentru ca mandria ta e mai mare si nu poti recunoste vreodata ca te inseli.
Cine nu-ți împărtășește ideile trebuie să recunoască că se înșeală. Bravo! ...:))

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu poate exista un dialog cu tine, asta e concluzia.
Și eu am ajuns la aceeași concluzie de foarte mult timp, dovadă nu am mai inițiat nicio discuție cu tine.
Reply With Quote
  #488  
Vechi 04.10.2017, 20:43:24
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu poate exista un dialog cu tine, asta e concluzia.
simpllu, pui pariu că atâta timp cât vei continua să-i demontezi argumentele nu va înceta dialogul (sau monologul), pentru că nu suportă să nu aibă ultimul cuvânt ?
Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu am crezut pana acum (desi am vazut ca nu intelegi nimic) ca macar vorbesc cu un om normal
Cătăline, parcă nu era frumos să pui diagnostice ? Asa repede ai uitat ? Ai cumva probleme cu memoria ?
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi

Last edited by GMihai; 04.10.2017 at 20:47:34.
Reply With Quote
  #489  
Vechi 04.10.2017, 20:49:22
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Minți cu nerușinare! Dai link-uri și de acum 10 ani dacă este nevoie, link-ul cerut e prea greu de găsit. :))
Eh, când e vorba de el insasi, isi gaseste imediat citatele. Chiar si vechi de mai multi ani.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
  #490  
Vechi 04.10.2017, 20:51:45
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de simpllu Vezi mesajul
Sfințirea ține tocmai de rugăciunile din slujba de sfințire/binecuvântare pe care le rostește preotul și mai ales de credința celui pentru care se face slujba respectivă (propietarul casei, mașinii, icoanei etc). Gândirea asta cu propietatea apei intră în sfera percepției magice.
Si mai spui ca tu ai avea (si cei ce cred ca tine) intelegerea ortodoxa si eu m-as insela cand spun ca ai conceptii din afara ortodoxiei. Am maia vut o discutie de genul asta cu cei ce nu intelegeau ca Sfanta Impartasanie ramane asa indiferent de cine o mananca sau unde ajunge. Preotul sfinteste apa chiar daca toti cei ce asista nu cred in asta sau sunt atei. E adevarat ce spui intr-un sens, dar ai inteles gresit. Ajuta celui ce si crede, nu ca n-ar fi valabile slijbele daca n-ar crede cineva din cei prezenti.
Legat de rugaciunile de binecuvantare, daca nu stii, preotul vine inainte de cate o sarbatoare si stropeste casa cu apa sfinttia, fara sa spuna si rugaciunile de binecuvantare. De aceea la sfintire se spune cateodata binecuvantarea si sfintirea casei, sau binecuvantarea si sfintirea bisericii.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
casatorie