Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Postul in Biserica Ortodoxa > Postul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.08.2009, 23:31:06
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Acum, mi-am schimbat cumva optiunile, dar imi este greu sa nu tin cont de acea parte din mine care s-a supus atata timp la reguli absolul ne negociabile....in general emise de Duhovnicii de manastire.
inteleg ce vrei sa spui, pentru ca si mie mi-a venit greu la inceput sa accept mental sa ma impartasesc (aproape) in fiecare duminica. dar era si mai aiurea sa fac dupa capul meu si sa stau deoparte, cand parintele ne chema la impartasit. ce frumos este sa vezi cum se aseaza toti frumos la rand, si doar cativa raman pe margine, din motive numai de ei stiute. si ce trist sa vezi ca in bisericile romanesti sunt atat de multe duminici cand nu se impartaseste nimeni, desi este biserica plina.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 02.08.2009, 11:55:34
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat Vezi mesajul
inteleg ce vrei sa spui, pentru ca si mie mi-a venit greu la inceput sa accept mental sa ma impartasesc (aproape) in fiecare duminica. dar era si mai aiurea sa fac dupa capul meu si sa stau deoparte, cand parintele ne chema la impartasit. ce frumos este sa vezi cum se aseaza toti frumos la rand, si doar cativa raman pe margine, din motive numai de ei stiute. si ce trist sa vezi ca in bisericile romanesti sunt atat de multe duminici cand nu se impartaseste nimeni, desi este biserica plina.
Ai mare dreptate Mirela, oamenii participa la Sf. Liturghie, oamenii se spovedesc, oamenii postesc dupa putinta proprie si se infraneaza de la multe lucruri sociale, oamenii lupta cu ei insisi si cu mediul exterior, si cu toate acestea, cu toate ca exista atatia oameni absolut nepasatori fata de credinta si de Biserica, fata de pacate, cu toate ca acei oameni care incearca sa se apropie de Hristos, sunt respinsi intr-un mod aproape abuziv de tainele bisericii, sunt departajati mult prea aspru...sunt tinuti pe tusa pe motivul nevredniciei.
Dar, cine este vrednic, pana la urma ? ! Biserica greseste mult prin aceste desconsiderari si-si va da seama abia atunci cand numarul crestinilor va scadea considerabil..chiar daca aceiasi biserica se scuza ca acestia pleaca din necredinta, NU ESTE CHIAR ASA !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #43  
Vechi 02.08.2009, 13:36:30
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory Vezi mesajul
Post usor, oameni buni ! ! !
De Schimbarea la Fata a Mantuitorului este dezlegare la peste ( 6 august ). Cei care se impartasesc la sfarsitul saptamanii in care se afla sarbatoarea Schimbarii la Fata, nu trebuie sa manance peste .
Care este argumnentul principal? Tipiconal sau canonic nu am gasit. Este o recomandare a vreunui preot???
Reply With Quote
  #44  
Vechi 02.08.2009, 15:10:28
iulia2009 iulia2009 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Mesaje: 2
Implicit vatopedi.gr

Buna ziua !

Am gasit pe net http://flacaraarzand.blogspot.com/20...-vatopedu.html, http://209.85.129.132/search?q=cache...&ct=clnk&gl=ro si http://forum.desprecopii.com/forum/t...77&whichpage=3 intrebarea mea este - e ceva real in lumea asta virtuala sau s-a ajuns pana acolo incat se speculeaza pana si cu disperarea extrema a oamenilor - se dau si conturi banare pt doritorii care trimit prin posta pomelnice, iar in conturile banare se vireaza bani. Site-ull "vatopedi.gr" e "under construction".

Desigur ca as dori sa primesc si eu un suvenir de la Athos - m-ar "motiva" si mai mult in demersul meu spiritual.

Ideea e ca am intalnit destula manipulare, destui oameni frustrati cu identitati multiple, care habar n-am, din diverse motive, se hraneau efectiv cu manipularea si inducerea in eroare a celor cu buna-credinta.

Intrebarea mea e - a primit cineva ceva REAL de la Muntele Athos sau e doar o ....alta inducere in eroare ?

Va multumesc,

iulia

Last edited by iulia2009; 02.08.2009 at 15:14:22.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 02.08.2009, 17:10:31
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

da, eu am primit una din acele cordelute atinse de Braul Maicii Domnului. a fost adusa de un calugar de la Sf. Munte iar eu am primit-o printr-o prietena de pe acest forum.

adresa data de tine este un blog, unde ti se da o adresa de mail ptr a face o comanda. chiar daca email-ul are extensia @vatopedi.gr asta nu inseamna ca site-ul www.vatopedi.gr trebuie sa fie activ.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 03.08.2009, 11:29:13
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Postul Sfintei Marii este mai aspru decat cel al Craciunului sau al Sfintilor Apostoli Petru si Pavel, in sensul ca Tipicul cel Mare si invatatura privind posturile din Ceaslov recomanda ajunare luni, miercuri si vineri pana la ceasul al IX-lea, adica pana la ora 15, cand se consuma mancare uscata. Marti si joi se mananca fara ulei, iar sambata si duminica se da dezlegare la untdelemn si vin. Aceasta prevedere este mai aspra. Exista o precizare insa in Pravila Mare (glava 385), care da dezlegare la untdelemn si vin nu doar sambata si duminica, ci si pentru zilele de marti si joi din aceasta perioada. Dupa cum stim, postul aspru se tine, in primul rand, la manastiri. Dar fiecare credincios trebuie sa tina postul, cum ne indeamna Biserica, avand, desigur, in vedere si starea de sanatate a fiecaruia si recomandarile preotului duhovnic. Postul trupesc trebuie sa includa si infranarea de la celelalte pacate trupesti. De o deosebita importanta este si postul sufletesc, adica infranarea de la pacatele facute cu gandul si cu vorbele: hula, vorbele urate, clevetirea (barfa), citirea sau privirea la lucruri imorale. Desigur, infranarea de la aceste ultime pacate enumerate nu se limiteaza la perioadele posturilor, ci trebuie permanent respectate.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 03.08.2009, 13:41:12
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Post usor, oameni buni !!! De Schimbarea la Fata a Mantuitorului este dezlegare la peste (6 august). Cei care se impartasesc la sfarsitul saptamanii in care se afla sarbatoarea Schimbarii la Fata, nu trebuie sa manance peste.

Citat:
În prealabil postat de georgeval Vezi mesajul
Care este argumnentul principal? Tipiconal sau canonic nu am gasit. Este o recomandare a vreunui preot???
Ma indoiesc ca exista o prescriptie, canonica sau de tipic, in acest sens. Dezlegarea este pentru toti cei care postesc, indiferent daca se impartasesc pe 6, sau in oricare alta zi, pana pe 15 august.

Nu pestele, uleiul sau vinul ce ne sunt date in vremea postului, ca mangaiere, si spre "bucuria Praznicului", ne tin departe de Hristos, ci pofta exagerata pentru ele. Asadar, cei ce vor sa se impartaseasca in zilele ce urmeaza Praznicului Schimbarii la Fata sa ia seama la exces.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 03.08.2009, 15:40:48
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Duhovnicii mei de pana acum, care erau Ieromonahi, mi-au interzis sa mananc, de exemplu, pe 6 august peste, daca in duminica imediat urmatoare intentionez sa ma impartasesc. Deci, nu mi-a interzis sa mananc peste pentru a serba Praznicul Schimbarii la Fata, ci doar sa nu mamanc peste daca in decursul a o saptamana urmeaza sa ma impartasesc...au pus aceasta pe seama unor canoane din Pidalion, cel putin asa mi s-a explicat atunci.
Oricum, exista preoti cu pareri pro si contra despre aceasta situatie, in general Duhovnicii calugari sunt mai aspri, ba chiar , uneori, in unele priviinte impun un fel de exigenta religioasa similara cu cea monahala .
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #49  
Vechi 03.08.2009, 15:58:36
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Parerile sunt impartite de la duhovnic la duhovnic, de la Manastire la Manstire, de la Parohie la parohie, de la Episcop la Mitropolit si patriarh... Nu imi plac astfel de situatii, dar noua ni s-a explicat ca NU are de-aface nimic pestele cu Sf.Impartasanie... ca daca vrei sa te impartasesti nu ai voie sa mananci peste in mai putin de 3 zile, sau dupa impartasanie... sa nu uitam Duminica asta care a trecut, sau amintirea duminicii de dupa Invierea Domnului in care Manntuitorul a mancat un fagure de miere si un peste... PESTELE SIMBOLUL lui HRISTOS - IHTIS - Iisous Hristos Yiou Theou Sotir - adica Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu Mantuitorul! Adica NU amvem voie sa ne impartasim daca mancam peste... dar cand MANCAM OAMENI avem voie sa ne impartasim???? si se intampla mai des decat mancam peste... asa ca mai bine sa facem ASCULTARE de Sf.Biserica si sa mancam peste cand e DEZLEGARE pt cei ce POSTESC nu pt cei ce se indoapa cu carne in 5 august si in 7 august... ca daca Biserica a lasat DEZLEGARE, nu a pus conditie de impartasire!!!
Reply With Quote
  #50  
Vechi 03.08.2009, 17:22:38
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

mie mi se pare elementar ca monahii respectivi indicau o stare de post necesara shi cercetare amanuntzita de sine inainte de impartashire de cel putzin 7 zile inainte shi apoi trei zile dupa, asta ca sa luam impartashania spre vrednicie shi nu spre osanda... deci era vorba ca impartashirea, adica momentul Tainei este mult mai mare ca shi Sarbatoarea oricare ar fi ea, caci momentul respectiv este defapt cea mai mare sarbatoare... este insashi schimbarea la fatza... dar accentul se pune spre cercetarea de sine cu pocaintza shi nu atat pe oprirea sadica de la alimentatzie deci preotul spune foarte bine ca macar dimineatza inainte de a te spovedi shi impartashi sa nu mananci nimic, sa nu pui in gura nimic, nici apa nimic nimic... dar asta pentru mireni, caci pentru cei induhovnicitzi, pentru cei care respecta shi au conshtiintza mai profunda, aceshtia, daca au greshit shi au pacatuit cu shtiintza shi sunt mustratzi de Domnul, atunci fitzi siguri ca oricum de suparare nu mai pot pune nimic in gura cel putzin trei zile inainte de a se impartashi... dar de sarbatori e dezlegare ca pacatosul sa poata primi din milostenia Domnului indeiferent daca urmeaza sau nu sa se spovedeasca shi impartasheasca... deci primirea Milosteniei este la fel de mare ca shi tzinerea nevointzei, daca nu chiar mai mare... deci sarbatoarea Primeaza shi nu postul... caci postul fara povatza luata prin sarbatoarea respectiva este un post in deshert... deci fiecare cum se pregateshte sufleteshte shi trupeshte inainte de spovedanie, ca omul nu poate oricum sa tzina cont, sa ia aminte, sa tzina seama ci ii trebuie o pregatire speciala pentru ca propria lui conshtiintza sa rezoneze cu conshtiintza shi Mila lui Dumnezeu... sa simta dragostea lui Dumnezeu shi iertarea data... prin Biserica shi duhovnic shi sfanta Taina... iar cu burta plina de carne din fratele tau nu prea mai simtzi, fiindca toata grasimea se trage in obraz shi plin de obraznicie shi contrazicere shi nemultzumire nu ai cum sa te apleci cu folos sub sfat shi povatza, sub binecuvantare shi canon de indreptare, sub... Tainica Povatza... ce se asheaza in Casa Tacerii... in inima Tainica a credinciosului in comuniune cu Domnul, cu Biserica cea Tainica shi sfintzita shi sfanta shi nevazuta shi neluata in seama... din Duhul.

Last edited by vsovi; 03.08.2009 at 17:37:03.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Maicii Domnului, scara spre Poarta Cerului Sf.Asteapta Generalitati 17 31.07.2012 00:18:42
Postul Adormirii Maicii Domnului sfanta Intrebari utilizatori 1 01.08.2011 21:16:16
Pelerinaj in insula kefalonia de ziua adormirii maicii domnului unde apar serpisorii agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.01.2011 20:05:30
POSTUL ADORMIRII MAICII DOMNULUI jenica Generalitati 13 27.07.2009 15:01:57
Rugaciunea " Adormirii Maicii Domnului " icamilin Rugaciuni 0 30.07.2008 02:53:04