Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.08.2009, 02:04:32
rightful8912
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Incest

cred ca toti sunt de parere cu mine cand spun ca incestul este dezgustator, insa as dori putina lamurire cu privire la anumite probleme legate de incest in crestinism....cum ar fi....in Facerea, cap. 19, versetele 32-38:

32. Haidem dar să îmbătăm pe tatăl nostru cu vin și să ne culcăm cu el și să ne ridicăm urmași dintr-însul!"
33. Și au îmbătat pe tatăl lor cu vin în noaptea aceea; și în noaptea aceea, intrând fata cea mai în vârstă, a dormit cu tatăl ei și acesta n-a simțit când s-a culcat și când s-a sculat ea.
34. Iar a doua zi a zis cea mai în vârstă către cea mai tânără: "Iată, eu am dormit astă-noapte cu tatăl meu; să-l îmbătăm cu vin și în noaptea aceasta și să intri și tu să dormi cu el ca să ne ridicăm urmași din tatăl nostru!"
35. Și l-au îmbătat cu vin și în noaptea aceasta și a intrat și cea mai mică și a dormit cu el; și el n-a știut când s-a culcat ea, nici când s-a sculat ea.
36. Și au rămas amândouă fetele lui Lot grele de la tatăl lor.
37. Și a născut cea mai mare un fiu, și i-a pus numele Moab, zicând: "Este din tatăl meu". Acesta e tatăl Moabiților, care sunt și astăzi.
38. Și a născut și cea mai mică un fiu și i-a pus numele Ben-Ammi, zicând: "Acesta-i fiul neamului meu". Acesta e tatăl Amoniților, care sunt și astăzi.


wtf is this?...cum poate fi biserica impotriva incestului cand in biblie este asa ceva?
si inca ceva....cum va puteti explica faptul ca din adam si eva...singurii oameni pe pamant...se poate ajunge la 6,5 miliarde de oameni de astazi fara incest???....feelin' me?...gettin' my drift?
chiar as dori putina lamurire...
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.08.2009, 03:24:33
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Exista un indreptar pentru talmacirea Bibliei.Si mie mi-a fost greu sa inteleg unele pasaje din Biblie,dar de fiecare data cand nu pricepeam cate ceva,il intrebam pe duhovnicul meu,si el imi explica.

Last edited by casandrasa; 06.08.2009 at 10:32:25.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.08.2009, 11:51:29
emanouela emanouela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2009
Mesaje: 214
Implicit

casandra, nu toti avem duhovnici, nu toti suntem 100% credinciosi. chiar e un topic foarte interesant!!!! si au as vrea sa inteleg unele chestii de care ma lovesc si care ma fac sa nu cred intru totul! mie personal mi se pare putin cam too much sa cred in ceva ce a fost scris acum 2000 si ceva de ani cand stiinta era la un nivel redus. sa vreau sa intru in biserica si sa nu pot pt ca sunt considerata "murdara" pt ca "sufar" de ceva absolut natural sau pt ca am dat nastere la un copil....chiar asa ceva nu pot sa pricep nici sa ma picure cineva cu ceara
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.08.2009, 12:05:46
casandrasa casandrasa is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.07.2009
Mesaje: 100
Implicit

Citat:
În prealabil postat de emanouela Vezi mesajul
casandra, nu toti avem duhovnici, nu toti suntem 100% credinciosi. chiar e un topic foarte interesant!!!! si au as vrea sa inteleg unele chestii de care ma lovesc si care ma fac sa nu cred intru totul! mie personal mi se pare putin cam too much sa cred in ceva ce a fost scris acum 2000 si ceva de ani cand stiinta era la un nivel redus. sa vreau sa intru in biserica si sa nu pot pt ca sunt considerata "murdara" pt ca "sufar" de ceva absolut natural sau pt ca am dat nastere la un copil....chiar asa ceva nu pot sa pricep nici sa ma picure cineva cu ceara
Pai Biblia e destul de greoaie.....Mie mi-a recomandat sa incep cu Noul Testament,ca nu prea pricepeam mai nimic......si tot timpul intrebam ''De ce asa?'',''de ce asa?''
Dar daca nu aveti duhovnic,si vreti sa aflati ceva pe teme religioase,puteti intreba orice preot,din prima biserica care va iese in cale,adica cred ca ei au o parere mai specializata decat a noastra.Noi putem raspunde tot doar din ce ne-au zis duhovnicii,sau din ce-am citit.
Dar stati linistita,ca nu sunt toti aspri!mie mi-au zis ca pot sa intru in biserica cand am ''probleme''.Si daca sunt in oras si simt nevoia sa intru in biserica intru!chiar daca am pantaloni,sau tocuri.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.08.2009, 12:09:44
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de rightful8912 Vezi mesajul
cred ca toti sunt de parere cu mine cand spun ca incestul este dezgustator, insa as dori putina lamurire cu privire la anumite probleme legate de incest in crestinism....cum ar fi....in Facerea, cap. 19, versetele 32-38:

chiar as dori putina lamurire...
Alte vremuri, alte printzipii, alte moravuri. Simplu. De atunci s-a mai schimbat lumea. Si legile, evident.

De fapt initial NU era decat legea firii dupa care traiau oamenii. Constiinta le spunea ce e bine si ce e rau. Imediat dupa alungarea din Rai, inmultirea neamului omenesc s-a facut dupa cum spui, dar nu era vorba de incest. Legea care il interzice a fost introdusa mult mai tarziu.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.08.2009, 14:06:50
florina_drossu florina_drossu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 120
Implicit

Biblia relateaza acest episod, dar nu spune ca este bine ce au facut fiicele lui Lot. Sigur, pana sa se inmulteasca oamenii, avand in vedere ca toti suntem fii si fiice ale lui Adam si ai Evei, se casatoreau intai frati, apoi verisori. Cand s-a inmultit neamul omenesc, atunci s-a putut da o lege ca sa nu se mai casatoreasca frati/veri.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 06.08.2009, 14:09:08
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Nu incercati sa intelegeti cu puterea mintii ceea ce Dumnezeu a facut cu intelegere dumnezeiasca. Intrebati direct un preot. Cu asemenea lucruri nu e de joaca, se poate ajunge la sminteli care va impiedica sa mai intelegeti vreodata adevarul.
Nu tratati aceste teme cu usurinta. Cititi-i pe sfintii parinti si cercetati pareri avizate, oameni induhovniciti. Nu uitati mai ales ca pentru toti cei din Vechiul Testament si pentru toata omenirea (incluzandu-ne si pe noi si pe cei viitori) a murit Hristos. CA SA SPELE PACATELE CARE AU FOST INGADUITE PENTRU A CRESTE SI A NE INMULTI.
Nu stiu prin ce iconomie dumnezeiasca sau pogoramant s-au intamplat cele citate de tine dar treateaza problema cu seriozitate si daca e spre mantuirea ta dezbate-o si lamureste-o si daca simti ca te duce cu gandul la sentimente trupesti si iti coboara mintea de la cele sfinte renunta mai bine.Iar Dumnezeu iti va da raspunsul cand vei fi pregatit sa-l primesti.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 06.08.2009, 14:35:48
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Eu nu inteleg cu cine s-a culcat Cain! Cu Eva?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 06.08.2009, 14:37:22
anesti's Avatar
anesti anesti is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 8
Implicit

Cu o sora geamana.
__________________
www.orthphoto.net
Reply With Quote
  #10  
Vechi 06.08.2009, 14:38:34
zoridezi zoridezi is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2009
Mesaje: 729
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anesti Vezi mesajul
Cu o sora geamana.
De unde stii? Da versetul :)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Asa ceva mai rar - poligamie si incest in Romania horatiu.miron Generalitati 9 05.12.2011 21:36:39
Specia umana perpetuata prin incest? voxdei55 Generalitati 4 08.02.2010 12:46:52