Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2010, 13:30:45
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit Ce parere aveti de amplasarea scutului anti-racheta a NATO in Romania?

http://www.realitatea.net/csat-a-apr...ei_698529.html
Eu nu sunt de acord sa fie amplasat acest sistem in Romania.
Ca argumente:
romanii au fost tot timpul un popor pacifist.Daca alte neamuri au vrut sa ne incalce pamantul pe care l-a lasat Dumnezeu noua ne-am aparat.
Daca cei din NATO inselati de duhuri rele doresc razboaie sa le faca de unii singuri.Eu nu vreau sa lupt pentru razboiul altora si nu vreau sa lupt cu fratii mei crestini ortodocsi din Rusia.
Imi pare rau ca SUA a luat asemenea decizie.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.02.2010, 13:44:16
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

"Ai intrat in hora, trebuie sa joci", spune romanul. Asa am platit si vom plati, noi romanii, in continuare, pentru pozitia geo-strategica pe care o avem, si dupa care au tanjit, de-a lungul timpului, popoare, imperii si acum, "uniuni de state".
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.02.2010, 13:45:04
mihai07
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
http://www.realitatea.net/csat-a-apr...ei_698529.html
Eu nu sunt de acord sa fie amplasat acest sistem in Romania.
Ca argumente:
romanii au fost tot timpul un popor pacifist.Daca alte neamuri au vrut sa ne incalce pamantul pe care l-a lasat Dumnezeu noua ne-am aparat.
Daca cei din NATO inselati de duhuri rele doresc razboaie sa le faca de unii singuri.Eu nu vreau sa lupt pentru razboiul altora si nu vreau sa lupt cu fratii mei crestini ortodocsi din Rusia.
Imi pare rau ca SUA a luat asemenea decizie.
Lasa ca e bun ca ne apara de rachetele iraniene
Asa motiveaza Basescu si compania. Dar eu pana acum nu am auzit sa ne fi amenintat iranieii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 05.02.2010, 14:00:34
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Da ce au iranienii cu noi?
:))
Da imi cer iertare ca am zis ca a fost decizia SUA.
Nu a fost decizia SUA ci a unora inselati de duhuri rele.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 05.02.2010, 15:32:14
apex-criss apex-criss is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Locație: Pitesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 13
Implicit comentariu

nu stiu ce sa zic ....

cred ca totusi este bine sa avem aliati - nu putem juca la infinit rolul de neutru ....in ziua de azi dinamicile de dezvoltare sociala , tehnico-stiintifica sunt foarte rapide ....

uite rusii au anuntat ca au facut un avion invizibil ....
la 2 zile dupa americanii au anuntat ca au facut cel mai puternic bombardier....

si tot asa .....

oricum avem nevoie de aparare si oricum ideea ca apar aceste scuturi - personal ma bucura ...in plus la orice ora pot fi schimbate coordonatele in functie de locatia din care ne-ar putea ataca cineva ....inclusiv rusii ....

Apoi ar mai fi si Israelul care are si el dreptul de a exista ...nu poate fi "wipe off" de pe fata pamantului asa cum afirma presedintele iranian.....

Oricum trebuie avut in vedere ce au facut rusii in Georgia .....si nimeni nu a putut reactiona....

De la rusi nu avem de luat decat petrol si gaze --- si poate ca este de ajuns ....sper sa rezolvam situatia cu Nabuco .....o conducta care va crea un alt tip de dependenta ...

Dar totusi o economie nu se misca doar cu petrol si gaz ...mai trebuie si tehnologie in general....

Scuturile vor da mai multa incredere NATO - in noi ca aliat ....si mai bine ptr. mediul investitional.....

Rachetistica este f importanta intr-un razboi din 2010 ...cand se fac rachete continentale ....

Totusi privind prin prisma credintei ....genul acesta de structurari de arme ....nu duce nicaieri ....

dar ce sa ii faci "asta-i Omul"....are obesia unei forme de "verticalitate"....vezi turnuri obsesive pana la cer sau rachete explozibile ....- care se dovedesc mai mult decat prostesti ....

Cred ca totusi Dzeu are grija ....mai "frange" traiectoriile ....precizia ....nu exista "glont" cu precizie atat de mare incat sa aiba traiectoria perfect dreapta ...

Au trebuit sa foloseasca constanta luminii prin laser ...dar chiar si ea are o abatere ....

Daca armele ar fi precise la perfectiune ....ar mai fi loc de Om ....

Asa cat de cat mai scapam printre traiectoriile "frante"....

Daca stau si ma gandesc ca semnul crucii ar fi si "target" ...noroc ca nu exista punct ochit punct perfect lovit ...exista o mica abatere ...

Cred ca mai exista si "dreptatea creatiei"....care iti raspunde ....

In structuri inventate de noi oamenii nu vom putea avea niciodata precizia ...avem doar obsesii.....

Cred ca poate duce la patologic....suntem unii mai "bolnavi" ca altii ....

Cred ca ar trebui sa facem o "frangere continua" un fel de 7 incontinuu si asa sa devenim plastici sa nu ne mai putem distruge .....

Ptr. mine asta inseamna sa mergi pe drum normal ca orice om....intind piciorul in fata si il frang din calcai apoi il frang din genunchi apoi il frang din sold apoi il frang din mijloc apoi il frang din piept si umar ...si invers din celalalt umar cobor in frangere pe cealalta parte ....si fac "cu moartea pre moarte calcand" asa cum zicea Iisus.....sper sa nu desacralizez...desigur ca mai am multe de invatat ....dar fac si eu un pas inainte ...indraznesc....

Cred ca pe rusi cu rachetistica lor ii bat cu o "frunza" ....

Toata lumea se bate ptr. petrol ...."cacatul negru" - pe care-l facem energie ...o fi dracu' el ....poate cand se va termina "negrul" va fi mai mult alb si va incepe o noua lume - dar asta numai Dzeu stie....filozofam si eu pe aici ....
Dar nu prea sunt de acord cu punctele albe in marea de negru si nici invers ...ca motor ....ca stau si ma gandesc daca totul s-ar amesteca si totul ar fi o amestecatura unde am ajunge ....deocamdata "negrul" este absorbit ....asta mi se pare altceva la care o sa mai reflectez....

Totusi cum se face ca petrolul a ramas mai mult la ortodoxi si la musulmani....??? asa a vrut Dzeu ....numai El stie proportiile ....

Ma bucur ca am vazut Lord of the rings - interesant cred ca este sabia franta in 3 bucati ....daca ar fi sa fac analogie (asa doar ca o reflexie...sper sa nu fie draceasca sclipirea asta ) ar fi ca Rusia/Grecia/Romania - ar face sabia....
Cred ca Sabia asta - trebuie sa stea franta .....numai Dzeu o poate face ...castiga cine nu taie...?!

...mai sunt multe de spus ...."judecata popoarelor" numai Dzeu poate sa o faca ...dinamicile sunt prea mari ......
Ca sa surprinzi Omul ...trebuie sa o faci in instantaneu sau snapshot ....este ca in footbal cand tot meciul jucatorii fac fente si smecherii , dar vine si moemntul adevarului cand un jucator prinde mingea pe gheata si trage - atunci apare Omul - descatusat de energii ...mingea capata o traiectorie care se "frange " de parca a atins-o Dzeu si intra in poarta "miraculos "......

M-am cam saturat sa tot apara unii care vor sa joace Fotbal cu rachete pe continente ....hai ca am incecat sa inteleg primul razboi ...am zis hai ma ca s-au gasit unii care au structurat prea mult si vor sa -si arate "muschii" - vezi Germania, apoi a venit al II lea razboi ....iarasi cam aceiasi jucatori ...cu aceleasi obesii ....acum parca iar se incearca o aiureala ...

O Doamne , sper sa faci ceva ....structuralizarea metalelor a dus la nebunie ...dinamica metalului este foarte rapida in topire si face instantaneu la racire in structura ....

Chinezi, zic ei ca stapanesc metalul ba chiar baga timpul in metal ...sau il transfigureaza ?...dar metalul nu poate fi tinut in mana fluid in caldura ....ar insemna ca Omul sa fie un vulcan ........dar poate cine stie Dzeu - poate vom ajunge sa fluidizam metalulin palme ...
Totusi impreunati dar in separatie ....

Si uite asa ajungem sa bagam metalu'n noi ....vezi metale grele cazute prin zapada in capitala ....toxicitate nu gluma ...amestecuri de memorii ....

sa zicem ca cineva lanseaza o racheta ....ar fi frecarea cu aerul ...."spargerea" aerului ....d-aia a facut Dzeu norii ca sa opreasca traiectoriile in "vata - cetii" .......si totusi deranjeaza cam mult cerul apar gaurile de ozon ...ce nebunie ...
lasa ca o regleaza Dzeu si pe-asta da putin ploaie si se schimba traiectoria nebunilor ...cu toata ca dupa mintea mea este mult mai frumos sa privesti explozia de apa si aer in plastica fluida decat sa incerci sa faci un lucru inutil sa "tai" cerul degeaba...

O Doamne fieti mila de noi ....

care o fi balanta intre scuturi si metalul greu cazut in capitala ....cine are precizia ?

.....cred ca am vorbit destul...ma duc sa mai mananc un "mar" sa il dumic bine ...ca cine stie ce mai imi sfaraie mintea .....totusi sa nu uit cand ajung la samanta ....

suntem in 2010 si nu stim sa facem o "smanta " in schimb dam cu rachete prin aer ....
Reply With Quote
  #6  
Vechi 05.02.2010, 15:58:26
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

La protestele populatiei din Polonia componente ale scutului nu au mai fost amplasate acolo,desi asta se intentiona.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 05.02.2010, 16:00:10
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

cine sa protesteze la noi? pupincuristii sau fripturistii?
Reply With Quote
  #8  
Vechi 05.02.2010, 16:24:04
mihailt mihailt is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2008
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.198
Implicit

Poporul simplu.
Pacea e mai buna ca toate.Duhul Sfant s-a aratat in chip de porumbel la aratarea Preasfintei Treimi cand Dumnezeu Iisus Hristos s-a botezat in Iordan.
De acolo si s-a luat porumbelul ca simbol al pacii.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 05.02.2010, 16:53:48
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
La protestele populatiei din Polonia componente ale scutului nu au mai fost amplasate acolo,desi asta se intentiona.
:)) Poporul, omul simplu nu mai decide demult nimic. Decizia a fost dictata de rusii care stateau calmi cu mina pe robinetul de gaze...si banuiesc ca nu vor permite nici in Romania, acum are loc doar tangoul de atitare si testare a apelor. Demult incerc sa va conving de cele spuse in scripturi, ca IZBAVIREA ve veni din Est desi fripturistii, manelistii si cocalarii cred ca de la americani.

Last edited by andreicozia; 05.02.2010 at 16:55:56.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 05.02.2010, 20:32:46
vlad90's Avatar
vlad90 vlad90 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2009
Locație: Rivulus Dominarum
Religia: Ortodox
Mesaje: 144
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iana Vezi mesajul
cine sa protesteze la noi? pupincuristii sau fripturistii?
Asta ma intrebam si io...
__________________
† "Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine, păcătosul". †
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti? Rodica50 Generalitati 49 02.08.2013 17:24:38
Cam ce parere aveti? cred_cu_adevarat Generalitati 8 12.06.2012 03:44:36
Ce parere aveti? CM Punk Generalitati 24 10.09.2011 22:23:41
Ce parere aveti? AlinNNN Generalitati 1 30.01.2010 19:48:13
Ce parere aveti? Floar3 Generalitati 11 20.01.2010 18:08:47