Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 14.05.2010, 15:08:59
Crysis Crysis is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 13.05.2010
Mesaje: 19
Implicit

sunt si oameni crestini , ortodocsi , baptisti,penticonstali,catolici etc.. care sunt de acest gen.

Si cred in Dumnezeu , chiar se duc la biserica si se roaga asa ca? cum am spus e impartita in doua.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 14.05.2010, 15:15:12
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crysis Vezi mesajul
sunt si oameni crestini , ortodocsi , baptisti,penticonstali,catolici etc.. care sunt de acest gen.

Si cred in Dumnezeu , chiar se duc la biserica si se roaga asa ca? cum am spus e impartita in doua.
Problema este ca "sunt si oameni crestini", in loc sa ne lipsim de acel 'si' si sa spunem ca "sunt oameni crestini". Ca daca vorbim asa, orice cultura / subcultura va avea si oameni crestini. Nu asta conteaza, nu asta cladeste identitatea unei culturi, ci felul in care se comporta majoritate indivizilor ce ii apartin.

Daca cei mai multi se ocupa cu paganisme, cu ocultisme si alte rataciri, degeaba spunem ca sunt si crestini in randul lor, caci asta nu indreptateste subcultura "goth".
Reply With Quote
  #13  
Vechi 14.05.2010, 15:27:58
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Subcultura ..., ca bine zici...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #14  
Vechi 14.05.2010, 15:36:43
cradleof cradleof is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Mesaje: 17
Implicit :)

iar bateti campii cu mare fast

cati dintre voi ati vazut(fete goth) asa ceva in viata voastra?

e totul la nivel artistic medieval...e vorba de senzualitate si arta.Am vazut-o chiar pe solista de la WITHIN TEMPTATION in poze.Femeia aia are copii acasa pe care-i duce la scoala zi de zi.Credeti ca merge asa pe strada?....ar arunca cocalarii cu pietre dupa ea.

Si cultura goth pleaca chiar de la gothic(muzica gothica) care este um tip de metal care scoate melodia in prim plan.

Sa spui de gothic ca e satanist e ca si cum ai spune de Evul Mediu ca e satanist.Sau poate ca este.....nu stiu....ne uitam diseara la stiri....poate aflam
Reply With Quote
  #15  
Vechi 14.05.2010, 15:41:43
eodor nastasa's Avatar
eodor nastasa eodor nastasa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.03.2010
Locație: ...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.038
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cradleof Vezi mesajul
iar bateti campii cu mare fast

cati dintre voi ati vazut(fete goth) asa ceva in viata voastra?

....
E-te-te ca, nu toti avem acelas tel, sa vedem fete g(r)o(t)h. Daca-ti plac si fetele sh doamnele cu pricina, ia-le acasa mai omule...ce te dai la noi ca vijelia, shazi mai bland, ca nu da turcii...
__________________
Intunericul este doar absenta Luminii...
Reply With Quote
  #16  
Vechi 14.05.2010, 15:47:32
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Crysis Vezi mesajul
sunt si oameni crestini , ortodocsi , baptisti,penticonstali,catolici etc.. care sunt de acest gen.

Si cred in Dumnezeu , chiar se duc la biserica si se roaga asa ca? cum am spus e impartita in doua.
Pe pamantul asta sunt si o serie de persoane care se dau crestini ziua de ochii lumii, se duc la biserica si fac toate cele, dar noaptea se inchina altcuiva, asa ca nu trebuie sa iei intotdeauna de buna ce mai fac unii asa-zisi crestini, de aceea ai un cap pe umeri si constiinta ca sa poti analiza si singur cum stau lucrurile. Este drept ca sunt si multi naivi pe suprafata pamantului, care adera la diverse "trenduri" din nestiinta, fiindca li se pare cool, insa raman asa la suprafata fara a se implica prea mult. Problema este insa cu cei care inteleg exact despre ce este vorba si adera cu buna stiinta si accepta, valorificand simbolistica si motivele specifice unei astfel de subculturi, cum este si goth care nu are nici in clin nici in maneca cu Dumnezeu, ba dimpotriva. Hai sa studiem numai numele catorva formatii ce canta goth (in traducere tap, ce vreti mai sugestiv de atata): Fields of the Nephilim (nephilim din cabala, cultura pagana), Siouxsie and The Banshees (banshee=femeie demon inaripata din mitologia irlandeza), Two Witches (faceti traducerea si singuri), Dead can Dance (sunt sigur ca mortii nu prea mai pot sa danseze, dar numele formatiei este mai mult de inspiratie woodoo) , prin urmare este la mintea cocosului cam despre ce canta artistii muzicii goth. Ca unii crestini, carora li se pare cool o astfel de muzica, care ce-i drept este destul de melodioasa, asta-i cu totul altceva, dar cati inteleg adevarurile ce se ascund in niste versuri aparent fara noima, cati sunt capabili sa distinga incantatiile din astfel de melodii, multi le asculta doar fiindca suna bine dar foarte putini isi dau si seama ce asculta.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 14.05.2010, 15:50:21
cradleof cradleof is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Mesaje: 17
Implicit :)

:)

unele sunt chiar dragute

ideea e ca ca nu ati vazut asa ceva si nu o sa vedeti asa ceva in mod curent pentru NU EXISTA

si ceea ce nu exista nu poate face rau(dar nici bine)

asa ca hai sa vb de altceva
Reply With Quote
  #18  
Vechi 14.05.2010, 16:22:47
Delirul's Avatar
Delirul Delirul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.02.2010
Locație: undeva-n Moldova
Religia: Ortodox
Mesaje: 476
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Delirul
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cradleof Vezi mesajul
:)

unele sunt chiar dragute

ideea e ca ca nu ati vazut asa ceva si nu o sa vedeti asa ceva in mod curent pentru NU EXISTA

si ceea ce nu exista nu poate face rau(dar nici bine)

asa ca hai sa vb de altceva
Pai daca nu exista tu de ce ti-ai pus numele unei formatii cu trecut in black metal si care acuma mai canta si gothic rock, Cradle Of Filth. Sau ma rog la ce te referi mai exact cand spui ca nu exista ? Ia uite numai numele catorva demo-uri ale formatiei COF : Invoking The Unclean, Total Fucking Darkness si albumul lor de debut The Principle of Evil Made Flesh, nu ti se pare ca baietii astia isi pierd cam mult vremea cu lucruri care nu exista ?
Reply With Quote
  #19  
Vechi 14.05.2010, 16:45:01
cradleof cradleof is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.05.2010
Mesaje: 17
Implicit mda

cradle of filth canta black nu gothic

si prezinta raul in cele mai brutale forme cunoscute de om

Din puct de vedere strict muzical sunt geniali,ca si oameni-habar nu am si nu ma intereseaza- sunt englezi- deci sunt protestanti (cred)

Referitor la fetele goth -vorbiti de ceva ce nu o sa vedeti- e ca si cum am discuta despre ridichea de apa dulce din regiunea hokaido din japonia.

Si mai mult-zicea unul ca miros urat ,au 2 capete si scuipa foc....penibil

parca e la OTV
Reply With Quote
  #20  
Vechi 14.05.2010, 16:52:10
colaps's Avatar
colaps colaps is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.04.2010
Locație: dor de Moldova...
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.210
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cradleof Vezi mesajul
cradle of filth canta black nu gothic

si prezinta raul in cele mai brutale forme cunoscute de om

Din puct de vedere strict muzical sunt geniali,ca si oameni-habar nu am si nu ma intereseaza- sunt englezi- deci sunt protestanti (cred)

Referitor la fetele goth -vorbiti de ceva ce nu o sa vedeti- e ca si cum am discuta despre ridichea de apa dulce din regiunea hokaido din japonia.

Si mai mult-zicea unul ca miros urat ,au 2 capete si scuipa foc....penibil

parca e la OTV
Ca au doua capete si ca scuipa foc n-am spus.
Eu as vrea sa stiu, dar, de ce asculti aceasta 'muzica', daca 'prezinta raul in cele mai brutale forme cunoscute de om'.

Si ca oameni, in nici un caz nu cred ca sunt protestanti / anglicani. Poate cel mult doar cu numele. Nu poti avea un grup de oameni care sa cante intr-un asemenea hal despre crime, violuri, ritualuri si alte ocultisme si sa spui ca sunt protestanti.
Reply With Quote
Răspunde