Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sarbatori > Diverse Sarbatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.11.2008, 12:18:11
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 8 Noiembrie sarbatoarea ingerilor

In aceasta zi,Biserica aduna si serbeaza "soborul" Sfintilor Ingeri laolalta.Este sarbatoarea Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil.Despre ingeri,Biserica ne spune ca sunt "duhuri slujitoare" adica fiinte fara de trupuri,slugi credincioase lui Dumnezeu si totodata prietenii si ocrotitorii nostri,pusi de Dumnezeu,pe drumul anevoios de la leagan si pana la patria cereasca.Ingerii iubesc pe Dumnezeu,il preamaresc si ii implinesc voia.Tot ei,sunt aceei care indeplinesc pedepsele pe care Dumnezeu le hotaraste pentru pamanteni.Tot ei sunt vestitorii marilor evenimente,ei ocrotesc pe cei drepti,sfatuiesc de bine pe oameni prin glasul constiintei,inlesnind primirea darurilor pe care le trimite Dumnezeu.
Biserica praznieste in aceasta zi in mod deosebit pe Arhanghelul Mihail(Mi-ca- El) care inseamna "Cine este ca Dumnezeu" care a fost pus mai mare peste ingeri cei buni si folositori mantuirii noastre dupa ce Lucifer s-a razvratit impotriva Ziditorului.
Alaturi de acesta se praznuieste si Arhanghelul Gavriil care este acel care aduce vestile cele bune:descopera preotului Zaharia nasterea Sf Ioan Botezatorul,anunta Fecioarei din Nazaret Nasterea Domnului Hristos si se spune ca tot acesta a rasturnat piatra de pe usa moramntului si a dat Mironositelor vestea Invierii.
Pentru cinstirea tuturor sfintilor Ingeri biserica a randuit ziua de luni ca zi de post iar in ziua de 8 noembrie sarbatoarea si praznicul cinstirii acestora ca prin mijlocirea si rugaciunile lor sa aflam in viata aceasta izbvire de rele iar la trcerea ce va sa vie,sa ne ajute a ne invrednici da mostenirea Imparatiei ceresti.
Indraznesc sa doresc tuturor celor care cu dragoste si cu mare credinta poposesc pe acest forum sa le doresc sa aiba mereu alaturi buni sfatuitori si protectori pe acesti Sfinti Ingeri ale caror nume le poarta
Reply With Quote
  #2  
Vechi 05.11.2008, 14:10:40
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Multumim Dorina pentru gandul bun. Noi avem ca si ocrotitori (ai familiei) pe sfintii Arhangheli Mihail si Gavril. In curand vom face 17 ani de casnicie iar sfintii ne-au fost mereu aproape. De cate ori i-am chemat ne-au ajutat. Nu suntem vrednici sa dam slava Domnului pentru toate cate am primit. Cu atat mai mare a fost bucuria cand am citit viata Sf.Nectarie si am descoperit ca si el si Sfantul Porfirie sunt pomeniti de ziua casniciei noastre. Inconjurati de atata iubire ce am mai indrazni a spune oare?
Reply With Quote
  #3  
Vechi 05.11.2008, 21:09:03
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

[SIZE=2]Soborul Sfintilor Mihail si Gavriil si a tuturor Puterilor ceresti celor fara de trupuri, care se sarbatoreste la 8 noiembrie, la origine a fost simpla aniversare anuala a sfinti*rii unei biserici a Sfantului Arhanghel Mihail, ridicata la termele lui Arcadius din Constantinopol ; de aceea, in cele mai vechi sinaxare apare ca o sarbatoare numai a Arhanghelului Mihail. Mai tirziu si-a largit obiectul la cele doua capetenii ingeresti (Mihail si Gavriil) si apoi a de*venit o sarbatoare comuna a tuturor Sfintilor ingeri. [/SIZE]
Reply With Quote
  #4  
Vechi 06.11.2008, 22:58:01
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Dar dumnezeesc daruieste celor ce serbeaza cu dragoste ziua amintirii tale,Mihaile,si celor ce te cheama pe tine la iesirea lor din viata arata-te ajutator si mai ales pazeste-ne pe noi cei ce in biserica ta cantam:Aliluia
Bucura-te bucuria celor intristati;
Bucura-te arma puterica a credinciosilor;
Bucura-te lauda preamarita a preotilor evlaviosi;
Bucura-te Gavrile ingere al darului!"
Reply With Quote
  #5  
Vechi 07.11.2008, 00:12:08
icamilin's Avatar
icamilin icamilin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.05.2007
Locație: Timisoara Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 737
Implicit "DUHURI SLUJITOARE":fiinte fara de trup, slugi credincioase lui Dumnezeu

Doamne ajuta!
Biserica a hotarat ca pe 8 noiembrie sa fie praznuit " Soborul Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil si al cerestilor Puteri fara de trup ", sa cheme darul si ajutorul amandurora, rugandu-i ca, prin mijlocirea si rugaciunile lor, in veacul de acum, sa aflam izbavire de rele, iar in veacul ce va sa fie, sa ne invrednicim de bucuria cereasca si de imparatia cerului. Amin!

alaturi de un sincer si calduros "LA MULTI ANI!" tuturor celor ce poarta numele
Sfintilor Arhangheli ! Cu mult drag, icamilin
Reply With Quote
  #6  
Vechi 07.11.2008, 17:29:12
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Sf. Vasile cel Mare, in cartea sa despre Duhul Sfant, spune ca „firea puterilor ceresti este aceea a unui duh aerial -daca se poate spune asa -sau un foc nematerial ... Din aceasta pricina, duhurile sunt marginite in spatiu, si se fac vazute, aratandu-se celor vrednici, in chipul propriilor lor trupuri”. Iarasi, „noi credem ca fiecare (dintre puterile ceresti) se afla intr-un loc oarecare, aceasta pentru ca ingerul care statea in fata lui Corneliu nu se afla in acelasi timp si cu Filip (Fapte 10, 3; 8, 26); si ingerul care vorbea cu Zaharia si statea langa altarul tamaierii (Luca 1,11) nu se afla in acelasi timp in locul sau din cer” (Capitolele 16, 23; Lucrarile Sf. Vasile cel Mare, editia rusa Soikin, St. Petersburg, 1911, vol. 1, pag. 608, 622).
Reply With Quote
  #7  
Vechi 07.11.2010, 20:10:33
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Acatistul Sfinților Arhangheli Mihail și Gavriil se poate găsi aici:
http://www.crestinortodox.ro/sarbato...eli-72891.html

O bucurie pentru suflet este și predica părintelui Teofil Părăian:
http://www.crestinortodox.ro/predici...raian-346.html

Last edited by Carmen FUNIERU; 07.11.2010 at 20:13:11.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.11.2010, 12:02:45
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
In aceasta zi,Biserica aduna si serbeaza "soborul" Sfintilor Ingeri laolalta.Este sarbatoarea Sfintilor Arhangheli Mihail si Gavriil.Despre ingeri,Biserica ne spune ca sunt "duhuri slujitoare" adica fiinte fara de trupuri,slugi credincioase lui Dumnezeu si totodata prietenii si ocrotitorii nostri,pusi de Dumnezeu,pe drumul anevoios de la leagan si pana la patria cereasca.Ingerii iubesc pe Dumnezeu,il preamaresc si ii implinesc voia.Tot ei,sunt aceei care indeplinesc pedepsele pe care Dumnezeu le hotaraste pentru pamanteni.Tot ei sunt vestitorii marilor evenimente,ei ocrotesc pe cei drepti,sfatuiesc de bine pe oameni prin glasul constiintei,inlesnind primirea darurilor pe care le trimite Dumnezeu.
Biserica praznieste in aceasta zi in mod deosebit pe Arhanghelul Mihail(Mi-ca- El) care inseamna "Cine este ca Dumnezeu" care a fost pus mai mare peste ingeri cei buni si folositori mantuirii noastre dupa ce Lucifer s-a razvratit impotriva Ziditorului.
Alaturi de acesta se praznuieste si Arhanghelul Gavriil care este acel care aduce vestile cele bune:descopera preotului Zaharia nasterea Sf Ioan Botezatorul,anunta Fecioarei din Nazaret Nasterea Domnului Hristos si se spune ca tot acesta a rasturnat piatra de pe usa moramntului si a dat Mironositelor vestea Invierii.
Pentru cinstirea tuturor sfintilor Ingeri biserica a randuit ziua de luni ca zi de post iar in ziua de 8 noembrie sarbatoarea si praznicul cinstirii acestora ca prin mijlocirea si rugaciunile lor sa aflam in viata aceasta izbvire de rele iar la trcerea ce va sa vie,sa ne ajute a ne invrednici da mostenirea Imparatiei ceresti.
Indraznesc sa doresc tuturor celor care cu dragoste si cu mare credinta poposesc pe acest forum sa le doresc sa aiba mereu alaturi buni sfatuitori si protectori pe acesti Sfinti Ingeri ale caror nume le poarta
Multumim Dorina!
Indraznesc sa te intreb daca se tine post in aceasta sfanta zi?!Eu imi amintesc ca nu,iar calendarul crestin ortodox online nu spune nimic,asa ca vreau sa fiu sigura...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.11.2010, 12:34:49
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eduardd Vezi mesajul
Multumim Dorina pentru gandul bun. Noi avem ca si ocrotitori (ai familiei) pe sfintii Arhangheli Mihail si Gavril. In curand vom face 17 ani de casnicie iar sfintii ne-au fost mereu aproape. De cate ori i-am chemat ne-au ajutat. Nu suntem vrednici sa dam slava Domnului pentru toate cate am primit. Cu atat mai mare a fost bucuria cand am citit viata Sf.Nectarie si am descoperit ca si el si Sfantul Porfirie sunt pomeniti de ziua casniciei noastre. Inconjurati de atata iubire ce am mai indrazni a spune oare?

Ce coincidenta bizara!... Ieri, 7 Nov. am implinit 17 ani de la casatorie. Ca si ocrotitori ai familiei, alaturi de Sf Nicolaie a carui nume il port cu bucurie, avem deasemenea pe Sfintii Arhangheli, fiindca pe sotie o cheama Gabriela, iar pe fiul cel mare, Mihai. Acum abia m-am intors de la biserica unde am ramas surprins cat de multa lume a venit... Am citit multe despre minunile si interventiile minunate ale Sfintilor Arhangheli (cu deosebire Arhanghelul Gavril) si nu am nici o indoiala ca de mare ajutor poate fi atunci cand este chemat (uneori vine si nechemat...) la necazuri si nevoi. Poate pe nedrept s-a facut o diferenta sesizabila intre Sfintii care s-au nevoit pe pamant si care au ajuns sa ne fie de ajutor prin sfintele lor moaste, si Sfintii Arhangheli, care au fost dintotdeauna slujitorii apropiati ai lui Dumnezeu. I-am considerat ca pe niste strajeri, generali de osti, sau aducatori de... e-mail-uri divine!... Ajutorul lor este de obicei, mai grabnic ca al oricaror sfinti, iar smerenia lor este desavarsita...

La multi ani cu lumina, tuturor celor care se invrednicesc sa poarte numele celor doi mari ingeri sarbatoriti astazi si sa ne rugam sa ne ocroteasca cu aripile lor protectoare!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.11.2010, 12:49:53
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Multumim Dorina!
Indraznesc sa te intreb daca se tine post in aceasta sfanta zi?!Eu imi amintesc ca nu,iar calendarul crestin ortodox online nu spune nimic,asa ca vreau sa fiu sigura...
Nu cred că e zi de post astăzi când se sărbătorește praznicul Sfinților Arhangheli.
Chiar dacă lunea este zi de post (pentru a ne bucura de protecția acestora) cred că este dezlegare cu atât mai mult cu cât mai e doar o singură săptămână până la începutul postului Crăciunului.

Poate un preot ne dă un răspuns mai exact.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfantul Grigorie Decapolitul-20 noiembrie ! cristiboss56 Resurse ortodoxe on-line 2 22.11.2011 00:50:01
Sfantul Nectarie Grecia 7-12 noiembrie 190Euro kretan Pelerinaje la locuri Sfinte 1 17.09.2010 16:05:39
28 noiembrie 1989 - 28 noiembrie 2009 laurschepsis Stiri, actualitati, anunturi 35 05.09.2010 00:42:03
Pelerinaj la sfantul nectarie noiembrie 2010 agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 30.08.2010 18:43:15
Sarbatoarea ingerilor mesagerdivin Stiri, actualitati, anunturi 15 29.10.2008 20:01:34