Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 21.04.2010, 17:04:19
valeriaandrei valeriaandrei is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.04.2010
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 3
Implicit schimbarea lumii

Aceasta intrebare mi-am pus-o si eu precum si intrebarea \"Ce putem face ca toti oamenii sa poata sa supravietuiasca pentru ca Pamantul are suficiente resurse sa ne sustina pentru ca sa nu existe oameni care mor de foame\".Raspunsul este intr-adevar ca fiecare sa vegheze cu atentie maxima la ceea ce gandeste,spune si face pentru a fi placut lui Dumnezeu.Nu putem sa stim si sa schimbam ceea ce sgandeste,spune si face omul de langa noi.Ceea ce putem schimba este doar persoana noastra,iar aproapele nostru se va schimba vazand exemplul nostru.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 21.04.2010, 23:31:06
Carmen FUNIERU's Avatar
Carmen FUNIERU Carmen FUNIERU is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 357
Implicit

Prin străduința noastră de a fi bineplăcuți lui Dumnezeu, atragem bunăvoința Sa.
Apoi, El însuși intervine acolo unde noi nu putem schimba nimic.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 23.04.2010, 11:57:02
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Schimbarea lumii incepe cu un zambet inchinat unuia caruia nu i'am zambit pana acum.
Schimbarea lumii incepe cu cele mai mici si usoare lucruri din viata noastra de zi cu zi.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote
  #4  
Vechi 16.04.2011, 22:08:52
Mia Mia Mia Mia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Locație: Transilvania
Religia: Ortodox
Mesaje: 145
Implicit

Citat:
În prealabil postat de windorin Vezi mesajul
Schimbarea lumii incepe cu un zambet inchinat unuia caruia nu i'am zambit pana acum.
Schimbarea lumii incepe cu cele mai mici si usoare lucruri din viata noastra de zi cu zi.
Gesturile mici inseamna mult.
__________________
"Nu te teme, Eu sunt cu tine."
Reply With Quote
  #5  
Vechi 17.04.2011, 22:20:46
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit Schimbarea lumii incepe cu iesirea pe usa

Cred ca schimbarea lumii incepe cu sinceritatea. Daca am avea curajul de-a fi sinceri cu noi insine si cu cei din jurul nostru altfel ar arata lumea. Domnul Hristos s-a luptat nu cu pacatosii, nu, pe pacatosi i-a ajutat, ci s-a luptat cu cei nesinceri. Si acestia s-au dovedit a fi pana la varful ierarhiei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 17.04.2011, 22:25:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cred ca schimbarea lumii incepe cu sinceritatea. Daca am avea curajul de-a fi sinceri cu noi insine si cu cei din jurul nostru altfel ar arata lumea. Domnul Hristos s-a luptat nu cu pacatosii, nu, pe pacatosi i-a ajutat, ci s-a luptat cu cei nesinceri. Si acestia s-au dovedit a fi pana la varful ierarhiei.
Buna pentru semnatura tuturor de pe acest forum ! Adevar , mult adevar !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 17.04.2011, 22:29:22
lrina Georgeta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

"Cuvântul spus cu dragoste nu întărâtă niciodată." Sfântul Teofan Zăvorâtul
Reply With Quote
  #8  
Vechi 18.04.2011, 00:29:46
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Omului i-ar placea ca propria schimbare sa se produca fara prea mare efort, fara a renunta la patimi, la bucuriile josnice.
Dar nu ne schimbam relaxandu-ne, ci jerfindu-ne. Trebuie sa intelegem ca fara cruce, schimbarea e iluzorie, inselatoare, demonica. Iar puterea de a ne jerfi, de a ne asuma crucea, o primim de la Cel Rastignit. Fara El, nu suntem in stare decat sa-i rastignim pe ceilalti, n-avem curajul propriei schimbari prin jertfa de sine.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 18.04.2011, 03:01:05
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Cred ca schimbarea lumii incepe cu sinceritatea. Daca am avea curajul de-a fi sinceri cu noi insine si cu cei din jurul nostru altfel ar arata lumea. Domnul Hristos s-a luptat nu cu pacatosii, nu, pe pacatosi i-a ajutat, ci s-a luptat cu cei nesinceri. Si acestia s-au dovedit a fi pana la varful ierarhiei.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Vezi ca minciunile se pot prolifera tot cu sinceritate.
Deci chiar daca incepi cu sinceritate tot poti sa minti de stingi!
ironia este ca nici nu iti dai seama..devine un automatism!:))
Reply With Quote
  #10  
Vechi 18.04.2011, 03:09:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Trebuie sa intelegem ca fara cruce, schimbarea e iluzorie, inselatoare, demonica. Iar puterea de a ne jerfi, de a ne asuma crucea, o primim de la Cel Rastignit. .
Ce sa intelegem?
Nimeni nu intelege despre ce-i vorba? ce cruce?
Cum sa intelegem?
Intelegerea noastra este o intelegere constrinsa impusa de traditie de datini, nu de verificari si confirmari, si nu in ultima instanta de CERTITUDINI.
Nimeni nu s-a intors din mormint ca sa ne confirme ca schimbarea fara cruce este iluzorie.
Trei sferturi din populatia planetei o face si nu-i vad tirindu-se pe strazi in suferinta sau sub forma de zombi sau monstrii
Dumnezeu are grija de ABSOLUT TOTI

CU CRUCE SAU FARA!

Urmariti aici cum Dumnezeu umbla peste tot in lume sub forma acestui copilas pe bicicleta

http://www.youtube.com/watch?v=JG0pe...ZcfZWV&index=1

Esential este sa NE CRESTEM UN SUFLET, cu sau fara cruce!!!
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Începe un nou an școlar! laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 11 12.09.2011 00:10:22
Atentie! Incepe isteria media_episodul II bogdani Sectiune dedicata profesorilor de religie 52 05.11.2010 23:56:46
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 23:33:54
Unde se termina Dragostea de aproapele si incepe Lupta cu erezia??? Remus Generalitati 25 04.03.2010 11:45:27