Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.08.2012, 10:42:55
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit Oare caut Imparatia cerurilor?

Dragi frati si surori intru Hristos,
De multe ori am auzit si mi s-a dat sfat sa urmez cuvintele Mantutorului nostru Iisus Hristos: "Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă".
De cand ma stiu, cu mici exceptii, sunt o fire prapastioasa, iar acum ma simt obosita si fara vlaga duhovniceasca. Toate pacatele le am pe cap: mandrie, lene, neascultare, necredinta etc. Rational stiu ca rugaciunea are un loc foarte important in viata omului crestin, ca faptele bune trebuie facute, ca nu trebuie sa ma lenevesc si nici sa ma las purtata de ganduri negre, insa inima mea este razvratita si nu mai primeste toate indemnurile si incurajarile pe care le mai primesc de la cei apropiati sau chiar si de la duhovnic, iar rugaciunea de mult timp nu mai este altceva decat niste randuri citite de pe o carte, insa fara pic de simtirei. Toti imi spun ca Dumnezeu ma iubeste si sper asta in sufletul meu (mi s-a aratat de atatea ori), dar mai stiu ca eu nu il iubesc pe El avand in vedere golul din suflet si sentimentul de singuratate, desi caut cu disperare sa iubesc si pe El si pe semenii mei.
Nu stiu daca este neputinta sau rea vointa insa un lucru mi-e cert: am nevoie de odihna si dragostea Domnului.
Stiu ca sunt altii cu probleme mult mai grave ca ale mele, insa indraznesc sa va rog sa ma pomeniti si pe mine pacatoasa in rugaciunile voastre pentru sufletul meu bolnav si ingreuiat de atata deznadejde.
Cu speranta ca Dumnezeu va va asculta rugaciunile si imi va deschide ochii orbiti ai sufletului aratandu-mi ce trebuie si cum trebuie sa fac spre a cauta cu adevarat imparatia Sa, multumesc din suflet celor ce isi vor face mila si ma vor pomeni.
Alice Gabriela
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.08.2012, 11:05:43
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Dragi frati si surori intru Hristos,
De multe ori am auzit si mi s-a dat sfat sa urmez cuvintele Mantutorului nostru Iisus Hristos: "Căutați mai întâi împărăția lui Dumnezeu și dreptatea Lui și toate acestea se vor adăuga vouă".
De cand ma stiu, cu mici exceptii, sunt o fire prapastioasa, iar acum ma simt obosita si fara vlaga duhovniceasca. Toate pacatele le am pe cap: mandrie, lene, neascultare, necredinta etc. Rational stiu ca rugaciunea are un loc foarte important in viata omului crestin, ca faptele bune trebuie facute, ca nu trebuie sa ma lenevesc si nici sa ma las purtata de ganduri negre, insa inima mea este razvratita si nu mai primeste toate indemnurile si incurajarile pe care le mai primesc de la cei apropiati sau chiar si de la duhovnic, iar rugaciunea de mult timp nu mai este altceva decat niste randuri citite de pe o carte, insa fara pic de simtirei. Toti imi spun ca Dumnezeu ma iubeste si sper asta in sufletul meu (mi s-a aratat de atatea ori), dar mai stiu ca eu nu il iubesc pe El avand in vedere golul din suflet si sentimentul de singuratate, desi caut cu disperare sa iubesc si pe El si pe semenii mei.
Nu stiu daca este neputinta sau rea vointa insa un lucru mi-e cert: am nevoie de odihna si dragostea Domnului.
Stiu ca sunt altii cu probleme mult mai grave ca ale mele, insa indraznesc sa va rog sa ma pomeniti si pe mine pacatoasa in rugaciunile voastre pentru sufletul meu bolnav si ingreuiat de atata deznadejde.
Cu speranta ca Dumnezeu va va asculta rugaciunile si imi va deschide ochii orbiti ai sufletului aratandu-mi ce trebuie si cum trebuie sa fac spre a cauta cu adevarat imparatia Sa, multumesc din suflet celor ce isi vor face mila si ma vor pomeni.
Alice Gabriela
Draga Alice Gabriela,

Cu toata onestitatea si dragostea recomant o carticica care imi este de foarte mare folos.
Sfântul Isaac Sirul cel de Dumnezeu-insuflat
Despre ispite, întristări, dureri și răbdare


Download HTML: http://www.archive.org/details/Isaac...ureriSiRabdare
Download PDF: http://www.archive.org/details/Isaac...iSiRabdare_418

​Cu siguranta vei gasi raspusuri la toate intrebarile tale duhovnicesti in acesta sinteza (filocalica) a scrierilor Sfantului Isaac Sirul.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.08.2012, 11:18:07
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Draga Eugen,

Multumesc frumos pentru recomandare. Sper sa imi dea Dumnezeu ravna si intelepciunea necesara sa pot citi si primi mesajul frumos al acestei carti
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.08.2012, 11:22:05
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Dați "o goaglă" după cuvântul cheie "acedia" ("akhedia"), "diavolul amiezii" și vedeți dacă ce găsiți acolo concordă cu ceea ce simțiți dv.
În caz afirmativ, puteți aprofunda subiectul, în primul rând citind ce au scris despre asta Părinții Deșertului precum Macarie cel Mare al Egiptului, Evagrie Ponticul și alții.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.08.2012, 11:27:07
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Draga Eugen,
Multumesc frumos pentru recomandare. Sper sa imi dea Dumnezeu ravna si intelepciunea necesara sa pot citi si primi mesajul frumos al acestei carti
Doamne ajuta Gabriela, harul lui Dumnezeu sa ne lumineze si mila lui sa ne ierte pacatele si sa ne tamaduiasca spre manutire... spre a face voia Domnului Iisus Hristos. Avem mare ajutor pe Maica Domnului cea care mijloceste neincetat pentru noi oamenii si il roaga pe Fiul ei si Dumnezeul ei si al nostru sa ne manutiasca... iar pe noi ne ajuta nu dor ne roaga sa facem TOT ce ne spune EL, Hristos Iisus (Ioan cap 2).

Carticica nu este mare... si se citeste relativ usor (are aprox 50 pagini mai mici decat A5).

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.08.2012, 11:31:27
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Dați "o goaglă" după cuvântul cheie "acedia" ("akhedia"), "diavolul amiezii" și vedeți dacă ce găsiți acolo concordă cu ceea ce simțiți dv.

În caz afirmativ, puteți aprofunda subiectul, în primul rând citind ce au scris despre asta Părinții Deșertului precum Macarie cel Mare al Egiptului, Evagrie Ponticul și alții.
Stimate Domnule Mihnea Dragomir,
Multumim pentru recomandari... probabil cunoasteti bine diferenta dintre starea patimasa a "impuntinarii sufletului" specifica oamenilor impatimiti si "akedie" specifica oamenilor virutosi ce inainteaza in urcusul duhovnicesc.

Va rog sa imi permiteti sa sublinez cu aceasta ocaize bucuria pentru faptul ca reprezentantii romano-catolici acorda atentie adecvata teologiei, teopraxiei, teognosiei filocalice.

Domnul Dumnezeu sa ne ajute cu harul Sau si sa ne lumineze sa vietuim intru Hristos Iisus dupa cum ne invata parintii filocalici, ceea ce nu implica neaparat monahismul ci fiecare om trebuie sa se lupte cu patimile, pacatele di duhurile necurate dupa modelul ascetic in care experti sunt partinii filocalici.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.08.2012, 11:36:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Sfântul Isaac Sirul cel de Dumnezeu-insuflat
Despre ispite, întristări, dureri și răbdare


Ofer direct link-urile catre fisierle in format HTML si PDF (pentru a nu mai fi nevoie sa dati click pe download in stanga sus... cand intrati pe pagina din link-urile anterioare)

format fisier HTML
http://ia600808.us.archive.org/3/ite...SiRabdare.html

format fisier PDF
http://ia701200.us.archive.org/16/it...iSiRabdare.pdf

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.08.2012, 12:39:56
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Ofer direct link-urile catre fisierle in format HTML si PDF (pentru a nu mai fi nevoie sa dati click pe download in stanga sus... cand intrati pe pagina din link-urile anterioare)
Varianta PDF nu are decat 3 pagini: coperta si o parte din cuprins, insa varianta html este completa.
Va multumesc inca o data.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.08.2012, 12:52:17
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Varianta PDF nu are decat 3 pagini: coperta si o parte din cuprins, insa varianta html este completa.
Va multumesc inca o data.
Si eu va multumesc pentru precizarea legata de varianta pdf.
Sa multumim Domnului Iisus Hristos pentru dragostea si mila Sa.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.08.2012, 17:04:27
antiecumenism antiecumenism is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.08.2006
Locație: ROMANIA,jud. Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.218
Implicit

Sfantul Teofan Zavoratul – sfaturi pentru LUPTA CU RACEALA SUFLETULUI, IMPIETRIREA SI IMPRASTIEREA
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imparatia Cerurilor este Raiul? Care este Pamantul celor blanzi? Florin-Ionut Din Noul Testament 279 11.07.2014 17:23:24
Oare? iRoDiOn Generalitati 7 30.03.2012 12:01:43
Cautati Imparatia lui Dumnezeu Daniel777 Biserica Ortodoxa Romana 45 25.08.2010 13:04:23
oare.. ioanhodean Mari Duhovnici si predicile lor 10 22.07.2008 11:32:27
PACATOSII FURA IMPARATIA CERURILOR!!! sergiub Preotul 6 11.05.2008 23:50:11