Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Sfanta Liturghie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 03.12.2007, 03:52:51
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de prflorin
- Nu se ingenuncheaza niciodata la citirea Sfintei Evanghelii. Chemarea este "intelepciune, drepti, sa ascultam..." adica urmeaza a se citi intelepciunea lui Dumnezeu, sa stam drepti si sa ascultam cu cea mai mare atentie
bine de stiut aceasta, mai ales ca precizarea vine din partea unui preot, multumim!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 03.12.2007, 11:00:11
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de prflorin
- Nu se ingenuncheaza niciodata la citirea Sfintei Evanghelii. Chemarea este "intelepciune, drepti, sa ascultam..." adica urmeaza a se citi intelepciunea lui Dumnezeu, sa stam drepti si sa ascultam cu cea mai mare atentie
bine de stiut aceasta, mai ales ca precizarea vine din partea unui preot, multumim!
:D... domnule, poi acolo ii cheama pe dreptzi, adica pe cei din biserica Biruitoare sa asculte, ca aialaltzi, ingenuncheatzii care doar aud cate un cuvintzel, chiar daca ar vrea nu prea pot, de patimi, shi ei ingenunchiaza in semn ca trebuie ajutatzi... ???
Reply With Quote
  #23  
Vechi 03.12.2007, 23:34:31
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirelat
Citat:
În prealabil postat de prflorin
- Nu se ingenuncheaza niciodata la citirea Sfintei Evanghelii. Chemarea este "intelepciune, drepti, sa ascultam..." adica urmeaza a se citi intelepciunea lui Dumnezeu, sa stam drepti si sa ascultam cu cea mai mare atentie
bine de stiut aceasta, mai ales ca precizarea vine din partea unui preot, multumim!
Este corect ceea ce a spus parintele. As adauga ca in vechime credinciosii stateau aproape tot timpul in genunchi. La formula "Intelepciune drepti" se ridicau. Cuvantul drept-orti(gr) se refera pozitia fizica. Vreau sa adaug si observatiile parintelui Staniloae. "Evanghelia ni se cere sa o ascultam stand drepti cu cugetul si cu trupul, neinclinati de la dreapta gandire si vietuire, neabatuti spre alte ganduri".
Reply With Quote
  #24  
Vechi 04.12.2007, 23:12:34
cod_gabriel cod_gabriel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.04.2007
Mesaje: 346
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel
- acasa se ingenuncheaza in aceleasi perioade ca si la biserica (in afara de sambata si duminica).
Cum, cand ma rog acasa nu trebuie sa stau in genunchi? Dar cum se sta, in picioare? Privind in jos la icoane?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 10.12.2007, 15:35:04
irina4m irina4m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.11.2007
Mesaje: 120
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cod_gabriel
Citat:
În prealabil postat de costel
- acasa se ingenuncheaza in aceleasi perioade ca si la biserica (in afara de sambata si duminica).
Cum, cand ma rog acasa nu trebuie sa stau in genunchi? Dar cum se sta, in picioare? Privind in jos la icoane?
buna intrebare. acasa cum fac ? pt ca eu tot timpul, cand ma rog, ma pun in genunchi. din cate am obs , eu numai pe dos am facut, am stat in genunchi mai ales duminica, la sf liturghie, la scoaterea sf daruri din altar, si la tatal nostru, crezul, si cuvine-se ... toata viatza mea am facut asa, m-am pus in genunchi. mare pacatoasa sunt : ((
Reply With Quote
  #26  
Vechi 10.12.2007, 18:58:37
eea eea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.11.2007
Locație: Botosani
Religia: Ortodox
Mesaje: 205
Implicit

eu nu as putea sa ma rog acasa in picioare,sa-l privesc pe Dumnezeu ca pe un egal, caci eu ce sunt? praf si cenusa.asa si la biserica.cred ca pozitia ,,in genunchi nu inseamna sa stai incovoiat acolo ca un melc ,scuzati expresia, ci in genunchi si atat, cu spatele drept.pentru cei care mai au nelamuriri,am citit si prin ziarul lumina,un cuvant al pr. Teofil Paraianu legat de acest lucru,dar ptr ca nu retin exact ce scria v-aș sfati sa cautati in arhiva sau stiu ca sunt in biserici niste brosuri ,,crestinul la Dumnezeiasca Liturghie".acolo este explicat cand si de ce se ingenuncheaza.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 10.12.2007, 22:15:16
Alexandra-Ioana Alexandra-Ioana is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.11.2007
Mesaje: 91
Implicit

Referitor la pozitia noastra atunci cand ne rugam... dreptate aveti cand spuneti ca trebuie sa luam o pozitie a corpului, care sa fie in concordanta cu ceea ce facem, dar cred ca si mai importanta e ingenunchierea inimii. Poti sa fii ingenuncheat cu picioarele, dar inima sa iti fie atat de semeataaa.:(
Va spun o povestioara, pe care am auzit-o si eu odata si mi-a ramas impregnata in memorie tocmai datorita verosimilitatii ei.

In masina tatal si copilul. Copilul sta ridicat in picioare pe bancheta din spate, dar tatal ii atrage atentia sa se aseze pentru ca nu poate conduce si pentru ca e posibil sa cada. Ii spune odata... ii spune de doua ori, dar copilul nu da ascultare nicicum. In final, cand ii spune a treia oara sa se aseze, copilul se pune jos si spune: "M-am asezat, dar sa stii ca in inima mea tot in picioare stau!"

Sa stam in genunchi si cu trupul, dar mai ales cu inima, caci atitudinea aceasta smerita, este cea placuta lui Dumnezeu.

Multa pace si binecuvantare va doresc!:)
Reply With Quote
  #28  
Vechi 09.02.2008, 13:08:05
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

:| Cand nu poti ingenunchia cu trupul bine este sa inveti sa iti ingenuchezi inima printr-o stare profunda de pocainta si constientizare a pacatelor. Ingenucherea in fapt, este o ascultare! Hristos a ingenucheat in Muntele Tabor, desi era Insasi rugaciune. La fel de importanta este starea inimii in mom. ingenucherii in biserica si nu numai;)
Reply With Quote
  #29  
Vechi 10.02.2008, 18:12:39
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Cugetul curat si ingenuncherea inimii sunt cele mai importante elemente atunci cand stam in rugaciune.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Pana cand? tigerAvalo9 Generalitati 107 12.10.2013 23:16:38
Ce faceti cand... cred_cu_adevarat Generalitati 19 18.09.2011 20:16:17
Cand nu se fac parastase chilala80 Intrebari utilizatori 2 21.11.2010 23:40:10
Eu cand v-am zis Mara2009 Nunta 3 10.09.2009 21:10:00
Postul: Cum? Cand? De ce? Va_iubesc Pocainta 95 22.03.2008 20:35:57