Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.12.2015, 18:23:22
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Ce mă, te faci popă? O întrebare des întâlnită de cei care dau la Teologie sau care își lasă barbă. :))

Deși, repet, se poate folosi în sens cât se poate de serios. :)
Desigur.
Inainte vreme, termenul se folosea fara probleme, la modul cel mai propriu.
Pe de alta parte, in filmul "Mihai Viteazul" avem o scena memorabila in care domnul tarii i se adreseaza preotului care l-a uns domn exact cu acest termen: "popo!" Si cata iubire e acolo, in adresarea aceea camaradereasca si chiar mai mult de atat, numai un impietrit nu poate sesiza.
Dar asa sunt sufletele impietrite: pe toate le vad in negru, pe toate le duc la rau, la mama dracului...
Sa le fie de bine, daca asa s-au deprins sa isi consume scurta lor viata!....
Reply With Quote
  #92  
Vechi 30.12.2015, 19:10:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Mai, eu sunt un tip destul de bonom, se pare si multi speculeaza asta cu nerusinare. Ai remarcat, nu-i asa?
Nu prea am remarcat, am remarcat in schimb o ironie persiflanta, constanta, si cateodata niste iesiri. Ca sa fiu sincer, primul mesaj al tau pe care l-am citit pe forum era o iesire care nu prea avea nicio legatura cu ce scrisese respectivul. Si mi-a trecut atunci prin gand ca poate ai probleme, de mai multe feluri. Sa stii ca exista si ironie mai placuta, nu trebuie sa te incrancenezi doar pe cea rautacioasa.
Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Doar ca nu imi plac prostii, bolnavii mintal care refuza tratamentul (din nesimtire) si rigizii schizoizi cu aere duhovnicesti. Ce nu pricepi, fratioare?, ca doar ne cunoastem de atat amar de vreme...
Stii cum se zice, sa nu se considere cineva superior altuia, asta tine de smerenie. Evident, fata de cineva pe care il vede mai prejos, ca doar n-o sa fie vorba sa nu se onsidere mai presus decat un presedinte, sfant, academician sau ce-o mai fi.
Pe langa asta, problema mai mare este ca tu incluzi discretionar in acele categorii pe cine doresti, in functie de cat de mult te aproba sau concorda cu conceptiile tale. Si pare a fi un sir lung de persoane pe care le bagi acolo. E ceva mai simplu, redu din mandrie si n-o sa mai vezi doar prosti, bolnavi mintali, etc. Ca ce bate la ochi la tine e mandria, nu bonomia. N-am zis sa o elimini de tot, pentur ca toti avem si mandrie, e greu sa o elimini de tot. Dar important e sa constientizezi ca o ai si sa lucrezi la asta. E ca la orice deprindere. O ultima precizare, sfaturi duhovnicesti sunt cele ce tin de traire, de practica, cele date de duhovnic. Eu scriu doar despre invatatura de credinta, ma feresc sa dau astfel de sfaturi (am facut o exceptie in cazul de fata, cu acest mesaj).
Mult succes si roaga-te si pentru mine cand ai timp.
Reply With Quote
  #93  
Vechi 30.12.2015, 19:19:19
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Pe de alta parte, in filmul "Mihai Viteazul" avem o scena memorabila in care domnul tarii i se adreseaza preotului care l-a uns domn exact cu acest termen: "popo!" Si cata iubire e acolo, in adresarea aceea camaradereasca si chiar mai mult de atat, numai un impietrit nu poate sesiza.
Exact scena aia o aveam si eu in minte si cat de dispretuitor suna cuvantul. Ca un fel de fa ce ai de facut si sa terminam mai repede cu prostiile astea.
Sunt sigur ca domnitorul Mihai Viteazu era cu mult mai evlavios decat era infatisat acolo, dar filmul era facut pe vremea comunistilor, unul din putinele in care erau si scene cu preoti. Trebuia sa i se dea o tenta din asta, ca sa treaca de cenzura. Evident ca filmul nu reda dialogul real, este doar amprenta scenaristului si regizorului (Sergiu Nicolaescu).
Reply With Quote
  #94  
Vechi 31.12.2015, 06:28:26
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

La mulți ani, Cătălin!
Reply With Quote
  #95  
Vechi 31.12.2015, 07:04:35
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

La mulți ani, Tavi!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #96  
Vechi 01.01.2016, 03:07:18
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
E ceva mai simplu, redu din mandrie si n-o sa mai vezi doar prosti, bolnavi mintali, etc.
Vezi, frate, cât e de ciudat omul... Se poate întâmpla tocmai invers de cum îți închipui în tendința ta mintoasă de a face mereu generalizări și de a intelectualiza fără să îți dai seama de asta: la mine, din ce am experiat nițică smerenie, s-a întâmplat taman invers - am devenit conștient că pe lumea asta mare sunt tot mai mulți proști, bolnavi mintal și alte categorii de bolnavi. Și știi de ce? Pentru că smerenia nu e doar o atitudine de umilință și micșorare de sine, ci și un act de luciditate, de realism. Cu adevărat îți spun că a fi smerit înseamnă a fi, înainte de toate, lucid. Chiar dacă această luciditate (pe care, daltfel, o porți cu greutate și cu multă neputință) nu te mângîie prea mult. Că nu doar mulți nebuni descoperi, ci și pe tine te vezi, prin har, în haina nebuniei, a smintelii, a necredinței, a răutății, a neputinței, a viciilor multe etc.
Din păcate, frăția voastră ia texte nemestecate așa cum s-ar cuveni, adică neaprofundate și netrăite, și le folosește pe post de acte normative în etichetarea semenilor. Tu vezi lumea prin lentilele altora și de aceea, precum am sesizat adesori, te prezinți ca fariseul acela cu barbă lungă și evlavie de carton dar a cărui inimă e străină de bunătățile lui Dumnezeu.
De exemplu, vei fi citind și frăția ta, ca noi toți dealtfel, acele texte despre smerenie unde aflăm că sfântul se vede pe sine cel mai rău dintre oameni, cel mai mare gunoi etc. Și, fără să experiezi aceasta și fără să cugeți mai profund și mai conex, te-ai grăbit să tragi concluzia, foarte superficială, că acela care îți spune verde în față că ești prost și dus cu capul ar fi automat lipsit de smerenie, mândru și bolnav. Dar tu însuți ai citat tocmai din sfinți care făceau astfel de lucruri! Nu de puține ori ai adus cuvinte tunătoare din diverși autori sfinți/cuvioși, texte aflate, ca să fim sinceri, dincolo de limitele cuviinței lumești. texte foarte jignitoare, dacă e să o luăm după criteriile coconetului și bonjuristului prețios, texte care dacă ți-ar fi adresate ai sări ca ars la Admin, așa cum ai făcut adesori, în chip infantil.
Așadar criteriile tale de judecare sunt arbitrare și servesc doar interesului tău momentan prin care îți cultivi închipuita viață de credință.
Și spun că ești un închipuit și, da, mă rog pentru tine adeseori (ca să nu mai fii închipuit și să te însănătoșești și să te îmbunezi și să viețuiești în bucurie), tocmai pentru că în mod vădit ție îți lipsesc însuirile pe care le au cei dăruiți de Dumnezeu. Nu ai inima senină, frate, îți lipsesc veselia și ...bonomia. Ești doar un om încrâncenat și obosit foarte din pricina asta iar învățăturile tale nu își ating ținta pentru că le îmbraci în norul mohorât al personalității tale sumbre. Și nu înțelegi bine ce citești, pentru că nu iubești. Îmi pare rău că așa ți se întâmplă dar totdată mă irită împietrirea și îngâmfarea pe care nu mai obosești să ți le ții în brațe ca pe un scump odor.
Prietene, fără iubire nimic nu faci. Ți-o spune un om mândru, precum zici, dar încredințat în ceea ce afirmă. Că nu am inventat eu asta, ci mi s-a descoperit de mii de ori, în foarte multe chipuri, așa cum li s-a descoperit multor creștini.
Să fii binecuvântat, Doamne ajută! Și să te scape Dumnezeu de ifosele astea de falsă evlavie și de uscăciunea inimii. Amin!

Last edited by ahilpterodactil; 01.01.2016 at 03:12:52.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 01.01.2016, 03:14:56
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

La mulți ani, dragilor!
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #98  
Vechi 03.01.2016, 11:21:32
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

La mlti ani si voua!
In timp ce voi va certati daca se zic marinar sau mariner, sunt familii amenintate sa se destrame din cauza acestui fenomen denumit " bigotism" pe care inca nu i-am lamurit toate intelesurile...

Se pare ca pana la urma ceea ce deranjea si produce ruptura poate fi atat abuzul, cat si existenta n sine a factorului perturbator..

Ca za ma fac inteleasa: exista situatia a, cand ii permiti copilului sa manance o ciocolata pe saptama a, dar nu 2 ca se ingrase, si sotului sa bea un pahar de vin sau o bere, dar nu 2, ca s imbata. Sau exista situatia b cand sotia sau copilu au obezitate sau diabet si atu ci li se interzice cu desavarsire si cu orice pret orics gram de zahar, iar sotul e alcoolic si asemenea....
Probabail cam asa ii si cu practicarea unei religii....daca constati ca efectele ei asupra vietii de familie, carierei, sanatatii fizice si psihice sunt puse in mare pericol...iei toate masurile necesare stoparii ei.... cu orie pret... ( decat sa ai o sotie ratata si nebuna, mai bine nu mai ai deloc ...decat sati creasca copilul cu asemena mama....mai bine ii spui ca a murit la nastere...altfel risti sa iti distruga si copilul ...)

PS : si daca vrei neaparat sa ai o religie...sunt atat de mute pe lumea asta, ca poti gasi una care sa fie si in asentimentul sotului...eventual o poti imbratisa pe a lui, cafiecare are un fel de, un dumnezeu al lui cu care are un soi de relatie, chiar daca zice ca nu are...

Last edited by fallen; 03.01.2016 at 11:25:06.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 03.01.2016, 11:59:41
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Corect, atât de multe religii.
"Păcat" că e un singur Dumnezeu Viu și atâția dumnezei imaginari.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #100  
Vechi 03.01.2016, 14:34:56
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
...decat sati creasca copilul cu asemena mama....mai bine ii spui ca a murit la nastere...altfel risti sa iti distruga si copilul ...)

PS : si daca vrei neaparat sa ai o religie...sunt atat de mute pe lumea asta, ca poti gasi una care sa fie si in asentimentul sotului...eventual o poti imbratisa pe a lui, cafiecare are un fel de, un dumnezeu al lui cu care are un soi de relatie, chiar daca zice ca nu are...
Da nu se poate sa ai si sotie nebuna si copil? Ca nebunia se mai trateaza, se mai suporta, se mai trece cu vederea, dar absenta mamei e o catastrofa - mama e de neinlocuit. Tocmai minciuna ca ar fi murit la nastere il distruge cu adevarat pe copil. Nu stie nimeni pe aici ca minciuna distruge? Cum credeti ca se fabrica un schizofrenic? Nu a aflat nimeni ca prin minciuna?
Dar cum? Cum se trateaza nebunia? Ca orice alta boala. De catre cine? De doctor. Si daca sotia refuza tratamentul? Nu-i nimic, ne tratam noi de suferinta produsa de refuzul sotiei. Cum? Ne spune doctorul. Si rugaciunea si toate cele mangaietoare si vindecatoare ale Bisericii.

*
Asa e, religii sunt multe. Iar in caz de urgenta, ca sa nu ne mai certam cu nimeni, eu zic ca cel mai bine e sa isi inventeze fiecare una. O religie personala, unica si originala, care te mantuieste de toate relele si te duce in liniste la groapa. Ce atata deranj cu religiile astea, domle? Hai mai bine sa facem pace, sa ne iubim, sa fim ca fratii, fiecare cu religia lui. Ca gusturile nu se discuta, nu?
Ca doar fiecare are un fel de dumnezeu, acolo.... Ca asa face lumea, deci sa intram si noi in randul lumii.
Iar treaba cu Rastignitul si Inviatul si Judecatorul sa o lasam la crestini, ca e prosti. Noi sa ne vedem de treaba noastra ca viata e grea si e scurta si, doamne fereste, ne innebuneste sotia, sotul sau copilul din cauza la religiile astea.
Reply With Quote
Răspunde