Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 05.02.2012, 23:59:31
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Triodul si judecarea aproapelui

Fratilor si surorilor intru Hristos,
Prin Mila lui Dumnezeu am intrat, incepind de astazi, in perioada anului liturgic denumita Triod. Ca asezare in timp, dati-mi voie sa reamintesc, Triodul incepe astazi, odata cu Duminica Vamesului si Fariseului si se incheie in Sambata Mare. Asadar, in total 10 saptamani in care avem prilejul si datoria duhovniceasca sa ne pregatim pentru intalnirea fara de asemanare cu Domnul nostru Iisus Hristos, de Sfintele Pasti. Pentru aceasta suntem chemati in Biserica la o cercetare de sine cu totul aparte, la post si rugaciune, la toate faptele bune ale credintei crestine.

Am selectat din Makarios Simonopetritul, „Triodul Explicat. Mistagogia timpului liturgic”, traducere de diac. Ioan I. Ică jr., pp. 60-62, cateva cuvinte care mi s-au parut de folos:
"... inca de la inceputul parcursului ascetic, pentru a putea primi rasplatirile duhovnicesti ale virtutilor pe care le vom fi practicat in timpul Postului Mare: ele trebuie tinute ascunse in inima, evitind cu toata atentia judecarea aproapelui.
Slava desarta si corolarul ei, maimutareala virtutii prin ostentatie, sunt doua patimi care-l pandesc pe ascet la inceputul si sfarsitul cursei sale."

Iar mai departe:
„Sa ne sarguim a imita [mimeisthai] virtutile fariseului si a ravni cu aprindere [zeloun] smerenia vamesului; urind ceea ce este nepotrivit de la amandoi, adica lipsa de minte a unuia si intinaciunea pacatelor celuilalt”.

Va propun asadar ca, in toata perioada Triodului, sa facem in postarile noastre un efort de evitare a judecarii aproapelui.

Fie ca Domnul nostru Iisus Hristos sa ne miluiasca in nevointele noastre! AMIN+
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2012, 00:48:20
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Va propun asadar ca, in toata perioada Triodului, sa facem in postarile noastre un efort de evitare a judecarii aproapelui.
Sau: "Când vrei să-ncepi vreo acțiune care-i plăcută lui Dumnezeu ori care, în genere, este bună, nu apleca îndată voința s-o dorească. Întâi ridică-ți mintea la Dumnezeu și vezi dacă El dorește aceasta și dacă prin aceasta tu vei plăcea numai Lui... Este numai pentru plăcerea și Mărirea Lui.

Tot astfel, când vrei să refuzi ceea ce nu-i place nici lui Dumnezeu, adică, răul, nu-l refuza îndată. Ridică întâi privirea minții la Voința Lui dumnezeiască. Numai după aceea să refuzi."
Reply With Quote
  #3  
Vechi 08.02.2012, 17:28:16
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

de ce este astazi si vineri harti?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #4  
Vechi 08.02.2012, 17:37:15
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E harți ca să ne ghiftuim cu toate bunătățile în săptămâna asta care anunță Postul Mare, și apoi să ne simțim vinovați și să ne pocăim ca vameșul și să postim ca fariseul, în a căror săptămână ne aflăm. Și să ne tot pocăim așa, până la Înviere.

Last edited by N.Priceputu; 08.02.2012 at 17:41:10.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 08.02.2012, 17:42:47
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
De ce e vineri, sau de ce e harți? La prima nu știu să răspund. La a doua: e harți ca să ne ghiftuim cu toate bunătățile în săptămâna asta care anunță Postul Mare, și apoi să ne simțim vinovați și să ne pocăim ca vameșul, în a cărui săptămână ne aflăm. Și să ne tot pocăim așa, până la Înviere.
astazi nu este vineri este miercuri. Am intrebat de ce astazi, miercuri, si vineri (poimaine) este harti. Si nu suntem in saptamana dinaintea postului mare. Saptamana viitoare se tine post normal miercuri si vineri, iar abia apoi intram in saptamana cu dezlegare doar la lapte, oua si branza.
Si daca e vorba sa ne pocaim si sa ne simtim vinovati ca vamesul n-ar trebui s-o facem tocmai prin post? Cum vine asta? ai liber sa te ghiftuiesti in zilele cand ar trebui sa iti fie gandul la patimile Mantuitorului si apoi regreti?
Cred ca explicatia este alta. Asta daca nu cumva e gresit la mine in calendar.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 08.02.2012, 17:45:11
Annyta
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ne-a dat glykys o explicatie pe alt thread: este harti pentru a nu ne mandri ca fariseul ca postim de doua ori pe saptamana!

Cred ca in toate calendarele este harti in aceasta saptamana.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 08.02.2012, 17:46:08
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
astazi nu este vineri este miercuri. Am intrebat de ce astazi, miercuri, si vineri (poimaine) este harti. Si nu suntem in saptamana dinaintea postului mare. Saptamana viitoare se tine post normal miercuri si vineri, iar abia apoi intram in saptamana cu dezlegare doar la lapte, oua si branza.
Si daca e vorba sa ne pocaim si sa ne simtim vinovati ca vamesul n-ar trebui s-o facem tocmai prin post? Cum vine asta? ai liber sa te ghiftuiesti in zilele cand ar trebui sa iti fie gandul la patimile Mantuitorului si apoi regreti?
Cred ca explicatia este alta. Asta daca nu cumva e gresit la mine in calendar.
intre timp am gasit si motivatia. Tot aici pe forum: "Saptamana de harti de la inceputul Triodului este pusa din cauza evangheliei vamesului si fariseului care se citeste in prima duminica a triodului, duminica cu care incepe aceasta saptamana. Fariseul se lauda ca tine post, si isi permitea sa il judece pe vames si sa se puna deasupra lui. Ca sa nu tinem post ca fariseul, inganfandu-ne si judecand, deci, pentru smerenie, Biserica ne sfatuieste sa nu tinem post in aceasta saptamana.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #8  
Vechi 08.02.2012, 17:46:40
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

M-am corectat și am modificat postul anterior.
Nu e greșit în calendarul tău. Așa a fost mereu în săptămâna vameșului și a fariseului, care deschide perioada Triodului, adică săptămânile pregătitoare pentru Postul Mare și Postul în sine. Săptămâna asta e harți, cealaltă e normală, iar următoarea e tot harți, dar fără carne (mi se pare că e permis peștele, însă). Asta ca să fie o pregătire graduală, cred eu.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 08.02.2012, 17:48:39
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
M-am corectat și am modificat postul anterior.
Nu e greșit în calendarul tău. Așa a fost mereu în săptămâna vameșului și a fariseului, care deschide perioada Triodului, adică săptămânile pregătitoare pentru Postul Mare și Postul în sine. Săptămâna asta e harți, cealaltă e normală, iar următoarea e tot harți, dar fără carne (mi se pare că e permis peștele, însă). Asta ca să fie o pregătire graduală, cred eu.
In saptamana dinaintea postului Pastelui miercuri si vineri, pe 22 si pe 24 februarie nu este dezlegare la peste ci la lapte, oua si branza.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #10  
Vechi 08.02.2012, 17:52:19
N.Priceputu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

mai nou e și la pește.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
TRIODUL - Perioada pocaintei! geo.nektarios Pocainta 303 22.03.2015 23:12:29
Iubirea aproapelui Rodica50 Intrebari utilizatori 22 24.02.2014 10:22:00
Despre judecarea aproapelui ortodox4life Generalitati 52 13.09.2012 01:35:53
iubirea aproapelui brindusa Generalitati 13 27.05.2011 12:11:15
Ajutorarea aproapelui cherub Umanitare 0 27.11.2009 23:44:54