Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Dogmatica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 07.01.2016, 13:55:45
Intrarea Vagonului
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai nare cum sa ajunga altfel decat profit or ca tasu sau dezorientat ca masa...
Cum poti sa educi un copil impartial, fara sal influentezi sau indoctrinezi , si nici sa nul smintesti?
O educatie crestineasca favorizeaza bullying-ul. Zice sa dai si camasa de pe tine, nu ai voie sa riposezi. Voua va convine sa va vina copiii dezbracati acasa, fara bani de buzunar, fara mancare, cu lucrurile stricate, mereu? Unde mai pui ca daca e fata poate mio si violeaza si apoi zice ca ea sa dezbracat singura.... Nu mai bine il inveti sa se bata, eventual ii iei si un speay paralizant sau un teaser, ceva ???
Pe de alta parte, daca nu vrei sal indoctrinezi, ce ii spui cand treci pe langa biserica si te intreaba cei acolo? E sala de festivitati, se duce lumea cand se casatoreste sa petreaca ? Sau sa jeleasca mortii ca nau loc Acasa? Dar in alte zile de ce tot iese lume si nu e nici nunta nici altceva? Acolo se duc cei batrani, bolnavi si ratati sa se roage cand numai au alta speranta? Dar de Craciun si Pasti ce sarbatorim? E doar o poveste si CEA cu Cristos, la fel ca cu Mos Craciun si cu iepurasul? Pai si trebuie sa credem sau nu in povesti ?
Pe cinstea mea, o postare mai stupida si criptic-ateista nu am citit nici la ateistii militanti, aia educati in tineret cu cursul scurt de istorie a partidului bolsevic, si care acum zic ca lumina vine de la uasington via brasals, iar "dumnezeu" e un concept, ca asa ne-au invatat taicile marx, weishaupt si adunaturile de viermi imbuibati din diverse think-tankuri.
Bine a zis Monnis mai sus. Eu pariez pe ce vrei tu ca o sa iti inveti copila sttrict corect politic, excat cum ai scris. Nu ca peste cativa ani nu o sa ai, colac peste pupaza, si scuza lasitatii ca sa o faci. Totusi, fa un efort minim si gandeste-te la mantuirea ei. Daca pe a ta ai ratat-o, macar pe ea sa nu o trimiti Jos, la "ardet non lucet".
Reply With Quote
  #112  
Vechi 07.01.2016, 14:01:55
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu cred ca ar trebui sa dai sentinte de genul "mantuirea ta ai ratat-o".
Nu esti Dumnezeu.

Poti spune ca "e in pericol" sau "problematica", dar n-ai de unde sa stii cum va incheia un om viata asta.

Cei care se grabesc sa trimita cu certitudini pe altii la Iad, din nu conteaza ce motive, fie aparent virtuoase, s-ar putea sa sfarseasca ei acolo.

Pe de alta parte, iti dau dreptate, o gandire mai stupida, perversa, pro-ateista ca in postarea aia, mai rar.

Eu nu pot sa inteleg cum cineva care si-a insusit gandirea asta poate sa mai zica ca incearca sa ajunga cu copilul la biserica.
Ca sa "aiba noroc" sa aiba protectie divina, sau cum?

Pe de alta parte, poate nu este o gandire 100% insuita ci una indusa de cel care ii ofera casa si masa, contra uter/vagin, treaba in casa + ceva bani.
Inca nu crede 100% lucrurile alea dar nu mai are mult.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 07.01.2016 at 14:06:09.
Reply With Quote
  #113  
Vechi 07.01.2016, 14:22:44
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai nare cum sa ajunga altfel decat profit or ca tasu sau dezorientat ca masa...
Cum poti sa educi un copil impartial, fara sal influentezi sau indoctrinezi , si nici sa nul smintesti?
O educatie crestineasca favorizeaza bullying-ul. Zice sa dai si camasa de pe tine, nu ai voie sa riposezi. Voua va convine sa va vina copiii dezbracati acasa, fara bani de buzunar, fara mancare, cu lucrurile stricate, mereu? Unde mai pui ca daca e fata poate mio si violeaza si apoi zice ca ea sa dezbracat singura.... Nu mai bine il inveti sa se bata, eventual ii iei si un speay paralizant sau un teaser, ceva ???
Pe de alta parte, daca nu vrei sal indoctrinezi, ce ii spui cand treci pe langa biserica si te intreaba cei acolo? E sala de festivitati, se duce lumea cand se casatoreste sa petreaca ? Sau sa jeleasca mortii ca nau loc Acasa? Dar in alte zile de ce tot iese lume si nu e nici nunta nici altceva? Acolo se duc cei batrani, bolnavi si ratati sa se roage cand numai au alta speranta? Dar de Craciun si Pasti ce sarbatorim? E doar o poveste si CEA cu Cristos, la fel ca cu Mos Craciun si cu iepurasul? Pai si trebuie sa credem sau nu in povesti ?
Aici din cate vad ati ridicat problema cresterii si educarii copilului- in cazul de fata a fiicei dumneavoastra.
Acum din cate am inteles fiica dumneavoastra este inca destul de mica, deci inca nu se poate pune problema a-i explica diferite concepte religioase, filozofice, etc.
Eu nu am inca copii (dar imi doresc din tot sufletul sa am in viitor), dar- asa cum consider (poate mai bine, poate mai putin bine), cred ca, la varsta care o are fiica dumneavoastra, principala preocupare ar fi dezvoltarea armonioasa fizica si emotionala, cresterea normala.

Când va mai creste, si va ajunge la faza adolescentei , atunci evident va trebui sa aiba o educatie bine formata (vorba romaneasca- cei 7 ani de acasa), va trebui sa stie a dicerne binele de rau, va trebui sa stie cum sa-si aleaga anturajele si prietenii de asa maniera incat sa nu ajunga in situatii periculoase sau degradante.
Acum in privinta cazului dramatic de viol. In primul rand, in viitor a sa trebuiasca sa o educati incat sa stie singura sa se fereasca si sa evite anturajele ori locurile dubioase, iar daca- Domne fereste- va ajunge vreodata in ipostaza de a se apara de un agresor sexual, atunci va trebui sa stie ca este NORMAL si moral a face tot ceea ce este omeneste fizic posibil (inclusiv in caz extrem sa ia viata unui agresor), pentru a-si apara viata, integritatea fizica sau pentru a scapa de un viol.

Trebuie facut distinctia intre a ajuta pe cei nevoiasi, a aveea o atitudine pasnica, de buna convietuire sociala, etc, si a ne apara demnitatea, viata, integritatea fizica, atunci când suntem victimile unor atacuri neprovocate sau care ne pun in pericol iminent viata sau integritatea fizica.


Incercati sa va bucurati de ce aveti, sa nu priviti viitorul in perspective sumbre.

In privinta relatiei cu sotul dumneavoastra, depinde numai de dumneavoastra si de sotul dumneavoastra cum veti reusi sa va intelegeti!
Nu vreau aici sa cad intr-o perspectiva romantico-siropoasa (ca om care am crescut si trait intr-un mediu muncitoresc, am o perspectiva mai pragmatica asupra lucrurilor), insa sunt treburi mai intime, mai personale, pe care numai dumneavoastra si sotul dumneavoastra le puteti cunoaste.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 07.01.2016, 19:06:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Pai cred ca ASA ar fi cel mai bine, pana la urma. Ce as putea sai spun altceva? Ca eu stiam altfel, dar taicasu nu e de acord? Ca ce credeam eu fie nu e adevsrat, fie e pagubos? Pt ca daca taicasu nu e de acord, va avea problems?
Pana la urma El poate are dreptate. Laso sa creada ce vrea ea. Sa invete de la scoala dca so mai invata ASA ceva si sa creada ce crede de cuviinta...asta eventual cand va fi pe picioarele ei. Pana atunci, eventual, sa asculte de taicasu. El e cel care a reusit in viata, eu am esuat, deci El e cel care are dreptate si trebuie ascultat. Cel putin pna la proba contrarie.
Si apoi chiar daca as sti ce sao invat despre ortodoxie sau alta religiei, nu ar fi asa important. Milult mai important ar fi sa o invat mathematics, gramatica, engleza, chimie, fizica, etc...plus trebui practice, gatit, cusut, gospodarie...IAR taicasu sa o invete business, management, arta comunicarii ( chiar a manipularii) si ce mai sti e el. Inclusive education sexuala. Eu evident am dato in bara la capitolul asta...

IAR la faza cu camasa...intradevar e f posibil ca Cristos sz nu se fi referit la un talhar ssu un profitor, care iti cere haina de pe tine, poate nici chiar la un cersetor, CI la un adevsrat neajutorat. CST despre favoruri sexuale, daca tiar cere cineva, correct ar fi sa spui ca trupul, spre deosebire de haine care ti leai luat singur din banii tai, ti-a fost dat de la Dumnezeu si nu dispui de El cum vrei tu deci nu poti lasa pe nici pe altul sa dispuna de El. E dreptul tau si chiar datoria sa iti aperi bunurile care ti lea dat Dumnezeu.

Last edited by fallen; 07.01.2016 at 19:18:46.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 07.01.2016, 20:28:37
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai cred ca ASA ar fi cel mai bine, pana la urma. Ce as putea sai spun altceva? Ca eu stiam altfel, dar taicasu nu e de acord? Ca ce credeam eu fie nu e adevsrat, fie e pagubos? Pt ca daca taicasu nu e de acord, va avea problems?
Pana la urma El poate are dreptate. Laso sa creada ce vrea ea. Sa invete de la scoala dca so mai invata ASA ceva si sa creada ce crede de cuviinta...asta eventual cand va fi pe picioarele ei. Pana atunci, eventual, sa asculte de taicasu. El e cel care a reusit in viata, eu am esuat, deci El e cel care are dreptate si trebuie ascultat. Cel putin pna la proba contrarie.
Si apoi chiar daca as sti ce sao invat despre ortodoxie sau alta religiei, nu ar fi asa important. Milult mai important ar fi sa o invat mathematics, gramatica, engleza, chimie, fizica, etc...plus trebui practice, gatit, cusut, gospodarie...IAR taicasu sa o invete business, management, arta comunicarii ( chiar a manipularii) si ce mai sti e el. Inclusive education sexuala. Eu evident am dato in bara la capitolul asta...

IAR la faza cu camasa...intradevar e f posibil ca Cristos sz nu se fi referit la un talhar ssu un profitor, care iti cere haina de pe tine, poate nici chiar la un cersetor, CI la un adevsrat neajutorat. CST despre favoruri sexuale, daca tiar cere cineva, correct ar fi sa spui ca trupul, spre deosebire de haine care ti leai luat singur din banii tai, ti-a fost dat de la Dumnezeu si nu dispui de El cum vrei tu deci nu poti lasa pe nici pe altul sa dispuna de El. E dreptul tau si chiar datoria sa iti aperi bunurile care ti lea dat Dumnezeu.

De ce credeti ca ati esuat in viata ?! Sunt convins ca aveti o meserie care v-ar place sa o practicati, sau un anumit domeniu de activitate si servici care va place!

In privinta vietii personale si de cuplu, aici numai dumneavoastra puteti sti exact cum va simtiti. Insa- in mod logic si normal- o casnicie trebuie sa fie si o mare responsabilitate, dar, in accelasi timp, si un motiv de bucurie si implinire sufleteasca si personala!
Insa o casnicie sanatoasa nu trebuie sa creeze o dependenta de sot/sotie. Cei doi soti trebuie sa se completeze reciproc, sa se ajute in toate treburile gospodaresti/casnice, sa-si impartaseasca unu altuia pasiunile, hobbyurile (sunt convins ca si dumneavoastra- ca orice om- aveti anumite hobyuri, pasiuni ori activitati pe care va place sa le faceti in timpul liber), sa se sustina si sa se ajute reciproc.

In privinta educatiei pe viitor a copilului. Bineinteles ca atunci cand va fi la scoala este important a invata si ceea ce ati spus dumneavoastra.
Insa in accelasi timp, daca dumneavoastra sustineti ca sunteti crestin-ortodoxa, atunci trebuie si sa invatati copilul despre credinta ortodoxa, potrivit varstei si nivelului de intelegere.
Sotul dumneavoastra ar trebui sa inteleaga acest aspect si sa nu se opuna.

In privinta a ce meserie si domeniul de activitate va alege copilul dumneavoastra, este mult prea devreme a va pronunta. Deocamdata alte sunt prioritatile la aceea varsta.
Cand se va pune problema sa aleaga un anumit domeniu de activitate si meserie, indiferent care ar fi aceea (muncitoare calificata, profesoara, doctorita, vanzatoare, etc), atata timp cat este o munca cinstita, demna si utila societatii, este ok.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 07.01.2016, 20:35:30
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Iar un copil trebuie sa asculte de ambii parintii, si sa-i respecte in egala masura pe ambii parinti.

Insa ascultarea nu trebuie inteleasa in sensul de supunere oarba fata de parinti. Parintii trebuie sa urmareasca pasiunile si aptitudinile copilului si apoi adolescentului, pentru a sti spre ce meserie si domeniul de activitate sa-l indrume si sa-l sustina atunci cand devine adult.

Iar atunci cand se va pune problema de o educatie sexuala, aceasta trebuie facuta intr-un mod responsabil, in conformitate cu credinta ortodoxa.
Trebuie explicat adolescentului/adolescentei ca relatiile sexuale nu trebuie sa devina scop in sine , ci trebuie sa apara doar ca una din consecintele unei relatii mai indelungate, bazata pe incredere, respect si sentimente autentice reciproce.
Reply With Quote
  #117  
Vechi 19.01.2016, 13:50:06
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Iar atunci cand se va pune problema de o educatie sexuala, aceasta trebuie facuta intr-un mod responsabil, in conformitate cu credinta ortodoxa.

Trebuie explicat adolescentului/adolescentei ca relatiile sexuale nu trebuie sa devina scop in sine , ci trebuie sa apara doar ca una din consecintele unei relatii mai indelungate, bazata pe incredere, respect si sentimente autentice reciproce.

In nici un caz a casatoriei. Asta e o chestie total secundara la dl. activist. Dar face lobby pentru credinta ortodoxa, da?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #118  
Vechi 20.01.2016, 11:11:43
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Unde si când am spus eu ca pasul numit casatorie ar fi o idee secundara ?!

Casatoria este foarte importanta in viata unui om, deoarece numai prin casatorie (intre un barbat si o femeie) se poate intemeia o familie!

Eu spuneam de educatia pe care trebuie sa o primeasca un copil si mai apoi un adolescent/adolecenta, pana la casatorie!
Asta in legatura cu temerile si problemele ridicate de Fallen, cu privire la cresterea si educarea fiicei sale!
Reply With Quote
  #119  
Vechi 20.01.2016, 13:51:30
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Unde si când am spus eu ca pasul numit casatorie ar fi o idee secundara ?!

Casatoria este foarte importanta in viata unui om, deoarece numai prin casatorie (intre un barbat si o femeie) se poate intemeia o familie!

Eu spuneam de educatia pe care trebuie sa o primeasca un copil si mai apoi un adolescent/adolecenta, pana la casatorie!
Asta in legatura cu temerile si problemele ridicate de Fallen, cu privire la cresterea si educarea fiicei sale!
Pai cand repeti obsesiv ca oamenii se pot imperecha cand vor si cum vor, atat timp cat au impresia ca o fac cu cap.
Casatoria dupa tine, nu ar trebui sa fie un reper in directia asta.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 21.01.2016, 08:45:19
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Pai cand repeti obsesiv ca oamenii se pot imperecha cand vor si cum vor, atat timp cat au impresia ca o fac cu cap.
Casatoria dupa tine, nu ar trebui sa fie un reper in directia asta.
Nu am zis nicioadata ca oamenii se pot imperechea când vor si cum vor! Am zis ca relatiile intime nu trebuie sa fie scop in sine, ci trebuie sa fie una din consecintele unei relatii stabile, bazate pe incredere, respect si sentimente autentice reciproce, care sa duca spre o casatorie!
Ori pana când doi oameni pot ajunge la o astfel de relatie si apoi la casatorie, trebuie sa treaca un anumit timp, pentru a se putea cunoaste.
Reply With Quote
Răspunde