Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 22.01.2016, 15:13:26
ahilpterodactil
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Foarte interesant.

Am observat genul asta de persoane dar nu stiam unde se incadreaza dpdv. psihologic.

Din pacate sensibilitatea exagerata nu de putine ori e asociata si cu o agresivitate iesita din comun, de asta si relatiile cu aceste persoane sunt f. greu "digerabile".
.....:)
Da, e o descoperire relativ recenta (anii 90-2000). Inainte, atat DSM cat si variantele franceza si engleza incadrau decompensarile celor cu acest pattern de personalitate in complicatiile tulburarii evitante, mai ales. Dar s-a inteles ca e altceva, de sine statator.
Totusi, o parte din schemele cognitive si din evenimentele importante din drumul de viata pot fi abordate cu folos in orice tip de orientare terapeutica. Doar ca sunt oameni extrem de reactivi la interventie, cu un prag al frustrarii foarte coborat... Trebe multa, multa delicatete si rabdare. Si tehnica maiastra...:)
O veste proasta e ca, pe fondul marii lor fragilitati narcisice, acesti oameni au tendinta sa consum abuziv alcool si diverse alte droguri. Poate tocmai de aceea terapia se face de obicei in grupuri de suport gen AA.
Sa speram ca nu m-am inselat asupra indiciilor oferite de colega. Si ca imi va urma indrumarile. Sunt terapeuti si la Ploiesti, desi cel mai bine ar fi sa faca o plimbare la Bucuresti, unde cunosc multi oameni cu care ar putea lucra, daca voieste.
Reply With Quote
  #12  
Vechi 22.01.2016, 19:25:24
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Excelenta postare! Cu multumiri, Doamne ajuta!
Multumesc Ahilpterodactil!
E bine sa mai ai cate un feedback pozitiv.Simti ca poate ai ajutat.Ar fi bine daca am ajutat-o si pe Gabriela.Nu e simplu sa intaresti pe cineva.Sa il ajuti.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote
  #13  
Vechi 22.01.2016, 20:52:37
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Sunt foarte bune, mai ales daca bucuria lor ne umple inima.
Domnule, va multumesc pentru ideile expuse, dar nu am spus ca acatistele nu sunt bune, dar nu cele citite pe banda dintr-o ravna exagerata fara discernamant
Reply With Quote
  #14  
Vechi 22.01.2016, 21:06:00
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Faptul ca ai devenit mai impacata in directia asta poate fi un progres.

Duhovniceste, lucrurile scartaiau cam la fel deci nici un regres aici.
Nu este neaparat un progres...poate fi si un regres avand in vedere cele relatate.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cu Dumnezeu lucrurile sunt relativ simple: Il iubesti sau nu.
Daca lucrurile sunt atat de radicale, sunt estrem de curioasa domnule Alin daca puteti spune dvs sincer, cu mana pe inima ca indepliniti intru totul cele 2 porunci. Eu, nenorocita, recunosc ca nu pot spune acest lucru.

In legatura cu "agresivitate exagerata" inteleg atunci cand esti tot timpul pus pe cearta, trantesti si bufnesti, urli in toata vremea si tot ceasul, si nu cred ca sunt chiar o persoana a extremismelor.
Va multumesc oricum pentru interesul acordat acestui subiect
Reply With Quote
  #15  
Vechi 22.01.2016, 21:10:13
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
.....:)
Da, e o descoperire relativ recenta (anii 90-2000). Inainte, atat DSM cat si variantele franceza si engleza incadrau decompensarile celor cu acest pattern de personalitate in complicatiile tulburarii evitante, mai ales. Dar s-a inteles ca e altceva, de sine statator.
Totusi, o parte din schemele cognitive si din evenimentele importante din drumul de viata pot fi abordate cu folos in orice tip de orientare terapeutica. Doar ca sunt oameni extrem de reactivi la interventie, cu un prag al frustrarii foarte coborat... Trebe multa, multa delicatete si rabdare. Si tehnica maiastra...:)
O veste proasta e ca, pe fondul marii lor fragilitati narcisice, acesti oameni au tendinta sa consum abuziv alcool si diverse alte droguri. Poate tocmai de aceea terapia se face de obicei in grupuri de suport gen AA.
Sa speram ca nu m-am inselat asupra indiciilor oferite de colega. Si ca imi va urma indrumarile. Sunt terapeuti si la Ploiesti, desi cel mai bine ar fi sa faca o plimbare la Bucuresti, unde cunosc multi oameni cu care ar putea lucra, daca voieste.
Domnule draga,

Nici pe departe nu am spus nimic de consum de alcool, de stupefiante sau pastile. Nici macar de fumat nu fumez, dara sa mai iau si alte prostii.
Se poate sa fie nevoie si de un.psiholog. Am fost la o doamna cu care am reusit sa discut, insa m-a ajutat pana la un punct acea terapie, dupa care nu am reusit sa mai continui deoarece ideile se repetau.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 22.01.2016, 21:18:29
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Nu este neaparat un progres...poate fi si un regres avand in vedere cele relatate.
gradul de socializare nu e tocmai un reper duhovnicesc

Citat:
Daca lucrurile sunt atat de radicale, sunt estrem de curioasa domnule Alin daca puteti spune dvs sincer, cu mana pe inima ca indepliniti intru totul cele 2 porunci. Eu, nenorocita, recunosc ca nu pot spune acest lucru.
Incerci macar?
Esti constienta ca fericirea ta este legata de implinirea lor?

Citat:
In legatura cu "agresivitate exagerata" inteleg atunci cand esti tot timpul pus pe cearta, trantesti si bufnesti, urli in toata vremea si tot ceasul, si nu cred ca sunt chiar o persoana a extremismelor.
Va multumesc oricum pentru interesul acordat acestui subiect
Nu ma refeream in mod special la dvs.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 22.01.2016, 21:19:42
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
...te gândesti la retragere in mănăstire...
Tu cauți afectiune in primul rând,insa ai fost rănită,dezamăgită si e normal sa iti fie frică.
Va multumesc pentru aceste cuvinte, insa izolarea mi-e urata in anumite momente, nu mereu, totul cu limita (in momentul de fata sunt intr-un fel de izolare doar datorita unor situatii, nu pt ca mi-as dori cu adevarat), iar la manastire nici ca mi-e gandul. Acolo e bine sa se duca doar pentru ca il iubesti pe Hristos in asa masura ca sa vrei sa traiesti doar pentru El, nu din pricina dezamagirilor, iar eu, nenorocita, nu am o asemenea masura sa ma duc in manastire.
Cred ca orice om cauta afectiune...multumesc
Reply With Quote
  #18  
Vechi 22.01.2016, 21:28:50
AGabriela AGabriela is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.12.2011
Locație: Ploiesti/Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 253
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Incerci macar?
Esti constienta ca fericirea ta este legata de implinirea lor?
Dvs ati spus ca ori e "da" ori e "ba" si v-am intrebam si eu ceva. De ce nu raspundeti? Una este sa fi constient si sa incerci (dar fara de Hristo nimic nu putem), alta este sa le implinesti. Repet intrebarea: Dvs le impliniti? Multumesc
Reply With Quote
  #19  
Vechi 22.01.2016, 21:31:34
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AGabriela Vezi mesajul
Domnule draga,
. Am fost la o doamna cu care am reusit sa discut, insa m-a ajutat pana la un punct acea terapie, dupa care nu am reusit sa mai continui deoarece ideile se repetau.
Sfantul Maslu si acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos in fiecare seara si se
rezolva lucrurile.Bine, le rezolva Dumnezeu asta e partea a 2-a.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 22.01.2016, 21:44:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Copacel Vezi mesajul
Sfantul Maslu si acatistul Domnului Nostru Iisus Hristos in fiecare seara si se
rezolva lucrurile.Bine, le rezolva Dumnezeu asta e partea a 2-a.
Dupa cat timp, doctore?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde