Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 15.06.2013, 18:09:54
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
nu inteleg la ce ai fi mai rezervata.In a pune nume de sfinti copilului, de teama de a nu pangari numele sau...?
CA despre asta era discutia initiala.
Pai poate asta ar trebui sa avem fiecare grija sa nu "pangarim" numele care ni s-au dat...el poate reflecta niste asteptari ale parintilor sau nasilor nostri...Uite nu mai stiu daca indienii din America primesc numele cand se nasc sau cand se fac mai mari...ca ma gandesc ca daca parintii te-au numit "vulturul neinfricat", spre exemplu, ai ceva de dovedit...

Mare atentie insa ca asteptarile parintilor sa nu fie mult prea covarsitoare pentru copil, adica sa nu inteleaga ca dragostea si aprecierea noastra este conditionata de ele, adica sa fie viteaz precum Sf. Gheorghe, neprihanit precum sfantul sau sfanta X, sau Doamne iarta-ma sa fie "mantuitorul " cel putin al casei, neamului lui (probabil mexicanii nu au chiar asemenea asteptari de la fiii pe care ii numesc Jesus, si nici americanii care se numesc Jesse, Jessica, Joshua, etc. De fapt la evrei numele de Iisus sau Ioshua avea sau are alta etimologie, neavand legatura cu mantuirea).
Oricum cu totii suntem pacatosi (vorbesc la modul general, despre noi oamenii) dar traim cu speranta ca macar fii nostri vor fi mai buni si se vor mantui macar pe ei, si poate cine stie, pentru virtutile lor, ne va ierta Dumnezeu si pe noi. Acum nu stiu in ce masura e corect fata de fii nostri sa poarte si povara pacatelor noastre; oricum intr-o oarecare masura o poarta, nu se pot debarasa de ea prea usor; se spune ca asa a randuit Dumnezeu, dar bine ar fi sa nu adaugam si noi prin pacatele noastre greutati si piedici in calea mantuirii lor. Noi spunem ca suntem bine intentionati si facem unele lucruri, sacrificii chiar, "pentru binele copilului", insa poate nu ne dam seama ca acestea nu ii sunt de folos, ci din contra ii fac rau.
Zicea Yasmina de colegul ei Jesus ca s-a imbatat intr-o seara de n-a mai ajuns la serviciu. Acum pe bune, daca toata lumea ti-ar impuia capul ca porti numele Mantuitorului si trebuie sa fii desavarsit, sa-i salvezi pe toti (mai ceva ca Bruce Willis) si tu te-ai vedea neputincios, ba mai mult ai cadea si in pacat, ca tot omul, de aici si pana la pierzanie ar fi drumul drept si sigur; si nu numele te-ar pierde, ci ambitiile proprii si ale celor apropiati.
Desigur toate astea nu s-ar intampla daca ne-am gandi in primul rand "ce vrea Dumnezeu de la noi"; nu ce vrea lumea; insa nu prea avem cum pentru ca cel putin cand suntem copii, pana invatam sa citim singuri, noi Il vedem pe Dumnezeu prin ochii parintilor si invatatorilor nostri (eventual) , si de aici putem sa ajungem unde trebuie sau nu.

PS: ce bine ar fi sa ne putem schimba numele, cand ne facem mari, si sa ne luam unul care sa ne caracterizeze (eventual cat mai fidel, nu cum am vrea noi), asa ca pe internet...
Glumesc, desigur. Insa cei care se calugaresc, de exemplu, primesc un alt nume, insa nu stiu pe ce criterii (dupa cum vrea candidatul, sau staretul, care am inteles ca ii devine al doilea nas, sau dupa alte criterii?)

Last edited by fallen; 15.06.2013 at 19:30:33.
Reply With Quote
  #172  
Vechi 17.06.2013, 18:58:27
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dumitru73 Vezi mesajul
prefer prima tendința.
dar, consider că numele trebuie să dea o unicitate copilului. cât de cât.
Tudor sau Radu, de exemplu. că Andrei sigur vor mai fi 2-3 în clasă.

mai sunt unii care pun copiilor, că nume, varianta de alint. avem un director trecut de 60 de ani pe care îl cheamă Dănuț. o fi fost ok în perioada copilariei, dar acum?
si pe sotul meu il cheama Mihaita si am avut un coleg Vasilica... avea 1.90 si ceva metri..
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #173  
Vechi 17.06.2013, 19:42:25
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
si pe sotul meu il cheama Mihaita si am avut un coleg Vasilica... avea 1.90 si ceva metri..
nu este nici o problema, nu?
Reply With Quote
  #174  
Vechi 18.06.2013, 14:22:46
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Mare atentie insa ca asteptarile parintilor sa nu fie mult prea covarsitoare pentru copil, adica sa nu inteleaga ca dragostea si aprecierea noastra este conditionata de ele, adica sa fie viteaz precum Sf. Gheorghe, neprihanit precum sfantul sau sfanta X, sau Doamne iarta-ma sa fie "mantuitorul " cel putin al casei, neamului lui (probabil mexicanii nu au chiar asemenea asteptari de la fiii pe care ii numesc Jesus, si nici americanii care se numesc Jesse, Jessica, Joshua, etc.
Cred ca aceasta este o ispita a parintilor, sa aiba asteptari mari de la copil, exprimate sau nu. Cati parinti nu isi doresc ca fii lor sa fie mai deosebiti, mai diferiti, speciali, si vor sa creada ca sunt mai dotati ca alti copii. Mare ispita si amagire! Tot ce imi doresc pentru copiii mei este sa fie buni crestini, sa traiasca aceasta viata alaturi de Dumnezeu in adevar si echilibru si sa aiba parte de sanatate.

Ce dar mare este atunci cand ai un copil sanatos, dar nu intelegem. Dupa ce Dumnezeu ne daruieste copii sanatosi ne mai dorim si calitati sau daruri speciale. Vazand in jurul meu multa suferinta (copii bolnavi), pentru urmatorul copil nu imi doresc decat sanatate si mantuire, iar restul cum va dori Bunul Dumnezeu.
Reply With Quote
  #175  
Vechi 18.06.2013, 15:03:50
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Pai poate asta ar trebui sa avem fiecare grija sa nu "pangarim" numele care ni s-au dat...el poate reflecta niste asteptari ale parintilor sau nasilor nostri...Uite nu mai stiu daca indienii din America primesc numele cand se nasc sau cand se fac mai mari...ca ma gandesc ca daca parintii te-au numit "vulturul neinfricat", spre exemplu, ai ceva de dovedit...

Mare atentie insa ca asteptarile parintilor sa nu fie mult prea covarsitoare pentru copil, adica sa nu inteleaga ca dragostea si aprecierea noastra este conditionata de ele, adica sa fie viteaz precum Sf. Gheorghe, neprihanit precum sfantul sau sfanta X, sau Doamne iarta-ma sa fie "mantuitorul " cel putin al casei, neamului lui (probabil mexicanii nu au chiar asemenea asteptari de la fiii pe care ii numesc Jesus, si nici americanii care se numesc Jesse, Jessica, Joshua, etc. De fapt la evrei numele de Iisus sau Ioshua avea sau are alta etimologie, neavand legatura cu mantuirea).
Oricum cu totii suntem pacatosi (vorbesc la modul general, despre noi oamenii) dar traim cu speranta ca macar fii nostri vor fi mai buni si se vor mantui macar pe ei, si poate cine stie, pentru virtutile lor, ne va ierta Dumnezeu si pe noi. Acum nu stiu in ce masura e corect fata de fii nostri sa poarte si povara pacatelor noastre; oricum intr-o oarecare masura o poarta, nu se pot debarasa de ea prea usor; se spune ca asa a randuit Dumnezeu, dar bine ar fi sa nu adaugam si noi prin pacatele noastre greutati si piedici in calea mantuirii lor. Noi spunem ca suntem bine intentionati si facem unele lucruri, sacrificii chiar, "pentru binele copilului", insa poate nu ne dam seama ca acestea nu ii sunt de folos, ci din contra ii fac rau.
Zicea Yasmina de colegul ei Jesus ca s-a imbatat intr-o seara de n-a mai ajuns la serviciu. Acum pe bune, daca toata lumea ti-ar impuia capul ca porti numele Mantuitorului si trebuie sa fii desavarsit, sa-i salvezi pe toti (mai ceva ca Bruce Willis) si tu te-ai vedea neputincios, ba mai mult ai cadea si in pacat, ca tot omul, de aici si pana la pierzanie ar fi drumul drept si sigur; si nu numele te-ar pierde, ci ambitiile proprii si ale celor apropiati.
Desigur toate astea nu s-ar intampla daca ne-am gandi in primul rand "ce vrea Dumnezeu de la noi"; nu ce vrea lumea; insa nu prea avem cum pentru ca cel putin cand suntem copii, pana invatam sa citim singuri, noi Il vedem pe Dumnezeu prin ochii parintilor si invatatorilor nostri (eventual) , si de aici putem sa ajungem unde trebuie sau nu.

PS: ce bine ar fi sa ne putem schimba numele, cand ne facem mari, si sa ne luam unul care sa ne caracterizeze (eventual cat mai fidel, nu cum am vrea noi), asa ca pe internet...
Glumesc, desigur. Insa cei care se calugaresc, de exemplu, primesc un alt nume, insa nu stiu pe ce criterii (dupa cum vrea candidatul, sau staretul, care am inteles ca ii devine al doilea nas, sau dupa alte criterii?)
Care sa fie motivul ca sa-ti numesti fiul Iisus? Poate vreo dorinta ascunsa ca el sa fie deosebit de altii,sa fie iubit ,poate venerat...Nici o problema,insa atunci ai grija ca fiul tau sa cunoasca cine a fost Iisus!
Iisus nu a fost cunoscut in cercul sau ca unul care imbata,se uita dupa femei sau le pipaia prin toalete,la serviciu.
Daca copiii nu se pot mentine la un standard spiritual inalt este mai bine sa ne asuman acest risc si sa le dam alte nume decat Iisus!
Numai simpla asociere a numelui Sfant cu ticalosii stupide semnalizeaza ridicolul(exact ca in exemplele pe care le-am dat mai in urma).
Dupa mine,nimeni nu ar mai trebui sa se numeasca Iisus,El este unic.
Daca avem evlavie si cinstim persoana Sa atunci sa facem faptele placute Lui si Sa-L veneram duminica de duminica la biserica si oricand in sufletele noastre.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #176  
Vechi 18.06.2013, 17:17:55
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Care sa fie motivul ca sa-ti numesti fiul Iisus? Poate vreo dorinta ascunsa ca el sa fie deosebit de altii,sa fie iubit ,poate venerat...Nici o problema,insa atunci ai grija ca fiul tau sa cunoasca cine a fost Iisus!
Iisus nu a fost cunoscut in cercul sau ca unul care imbata,se uita dupa femei sau le pipaia prin toalete,la serviciu.
Daca copiii nu se pot mentine la un standard spiritual inalt este mai bine sa ne asuman acest risc si sa le dam alte nume decat Iisus!
Numai simpla asociere a numelui Sfant cu ticalosii stupide semnalizeaza ridicolul(exact ca in exemplele pe care le-am dat mai in urma).
Dupa mine,nimeni nu ar mai trebui sa se numeasca Iisus,El este unic.
Daca avem evlavie si cinstim persoana Sa atunci sa facem faptele placute Lui si Sa-L veneram duminica de duminica la biserica si oricand in sufletele noastre.
Mi se pare absolut normal ptr. un popor crestin ortodox sa isi numeasca copii dupa Sfinti. Unii pun numele unui Sfant la care au evlavie multa, altii aleg numele Sfantului care se preznuieste in ziua in care s-a nascut copilul sau in aproprierea datei, altii au fost ajutati de un Sfant sau mai multi ptr. a avea copii si in cinstea lor isi numesc copiii dupa ei. Deobicei Sfantul tau ocrotitor este cel al carui nume il porti. Inaintasii nostri numai nume de sfinti aveau. :)

Totusi, Sfintii au fost oameni. Au avut caderi, unii au avut caderi foarte mari, dar s-au ridicat. De aceea ei sunt exemple noastre de urmat. Insa, Domnul Iisus a fost si este Om fara de pacat, si nu este doar Om, este si Dumnezeu. Romanii in general s-au ferit isi boteze copiii cu numele de Hristos sau Iisus tocmai din frica de Dumnezeu, din respect si din evlavie ptr. El. Mi se pare foarte normal asa. Nu s-au ferit sa aleaga acest nume din frica ca pruncii lor vor face greseli ca toti oamenii, ci din credinta, credinta ca Domnul Hristos este unic, Dumnezeu si Om. Daca dorim sa ne numim copiii dupa Domnul Hristos, putem sa ii botezam Emanuel sau Emanuala. Copii romani cu acest nume am intalnit. :)
Reply With Quote
  #177  
Vechi 20.06.2013, 11:17:06
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Mi se pare absolut normal ptr. un popor crestin ortodox sa isi numeasca copii dupa Sfinti. Unii pun numele unui Sfant la care au evlavie multa, altii aleg numele Sfantului care se preznuieste in ziua in care s-a nascut copilul sau in aproprierea datei, altii au fost ajutati de un Sfant sau mai multi ptr. a avea copii si in cinstea lor isi numesc copiii dupa ei. Deobicei Sfantul tau ocrotitor este cel al carui nume il porti. Inaintasii nostri numai nume de sfinti aveau. :)
Mai mult decat atat, Biserica invata ca numele copiilor sa fie alese din calendar, sa fie nume de sfinti. Tinand cont de aceasta invatatura, avem datoria de a ne numi copiii cu nume de sfinti. Nu cred ca punand un nume de sfant parintii se asteapta ca micutul lor sa ajunga sau sa fie ca acel sfant, ci mai degraba sa il aiba ocrotitor.
Reply With Quote
  #178  
Vechi 20.06.2013, 13:40:01
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
Mai mult decat atat, Biserica invata ca numele copiilor sa fie alese din calendar, sa fie nume de sfinti. Tinand cont de aceasta invatatura, avem datoria de a ne numi copiii cu nume de sfinti. Nu cred ca punand un nume de sfant parintii se asteapta ca micutul lor sa ajunga sau sa fie ca acel sfant, ci mai degraba sa il aiba ocrotitor.
Nu sa ajunga ca el, dar sa il aiba si ca model, pe langa ocrotitor.

Mare grija ca nu cumva sa respingeti nume de sfinti pe motiv ca nu sunt in calendarele romanesti.
Reply With Quote
  #179  
Vechi 20.06.2013, 23:31:48
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Mi se pare absolut normal ptr. un popor crestin ortodox sa isi numeasca copii dupa Sfinti. Unii pun numele unui Sfant la care au evlavie multa, altii aleg numele Sfantului care se preznuieste in ziua in care s-a nascut copilul sau in aproprierea datei, altii au fost ajutati de un Sfant sau mai multi ptr. a avea copii si in cinstea lor isi numesc copiii dupa ei. Deobicei Sfantul tau ocrotitor este cel al carui nume il porti. Inaintasii nostri numai nume de sfinti aveau. :)

Totusi, Sfintii au fost oameni. Au avut caderi, unii au avut caderi foarte mari, dar s-au ridicat. De aceea ei sunt exemple noastre de urmat. Insa, Domnul Iisus a fost si este Om fara de pacat, si nu este doar Om, este si Dumnezeu. Romanii in general s-au ferit isi boteze copiii cu numele de Hristos sau Iisus tocmai din frica de Dumnezeu, din respect si din evlavie ptr. El. Mi se pare foarte normal asa. Nu s-au ferit sa aleaga acest nume din frica ca pruncii lor vor face greseli ca toti oamenii, ci din credinta, credinta ca Domnul Hristos este unic, Dumnezeu si Om. Daca dorim sa ne numim copiii dupa Domnul Hristos, putem sa ii botezam Emanuel sau Emanuela. Copii romani cu acest nume am intalnit. :)
Dupa Domnul Hristos sunt numiti cei pe care ii cheama Cristian, Cristina si derivatele lor. Ei au onomastica in ziua Nasterii Domnului.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote
  #180  
Vechi 21.06.2013, 00:59:02
Parascheva16's Avatar
Parascheva16 Parascheva16 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.920
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Dupa Domnul Hristos sunt numiti cei pe care ii cheama Cristian, Cristina si derivatele lor. Ei au onomastica in ziua Nasterii Domnului.
Este o Sfanta Mucenita cu numele de HRistina (Cristina), dar nu am mai auzit sa se sarbatoreasca zi onomastice pe 25-26 decembrie. Hristina e grecesc oricum.

Dar nume cu "Iisus" n-am prea auzit la romani si nici cu Hristos, doar "Cristina", desi oamenii cand pun acest nume f.rar fac conexiunea.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
credeti ca e ok sa faci camera copilului in bucatarie? fallen Generalitati 51 22.10.2011 13:08:44
Cand trebuie sa punem numele copilului? Elllma Intrebari utilizatori 8 07.11.2010 18:21:24
Impartasirea copilului mic DariaFlor Generalitati 95 08.09.2010 20:12:34
Educatia copilului-replici incuietoare clementia Generalitati 46 13.11.2009 14:19:15
1 Iunie - Ziua copilului costel Generalitati 10 03.06.2008 23:04:02